LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Ja polecam osobny GPS logger który nie wyczerpuje dodatkowo baterii w komórce i potrafi działać przez kilkanaście godzin.
Obsługa tego jest prosta, wystarczy zgrać zapisane logi z gpsu i użyć funkcji importuj z Lightrooma. Jeżeli mamy w aparacie dobrze ustawiony czas, to przypisanie znaczników gps do zdjęcia nastąpi automatycznie.
W przypadku braku Lightrooma można użyć programu geosetter do stworzenia plików XMP w których będą zapisane informacje GPS.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
LDevil napisał/a:
jest prosta, wystarczy zgrać zapisane logi z gpsu i użyć funkcji importuj


Może i jest prosta, ale ...

Możesz napisać coś więcej poza ogólnikiem, że jest to proste ?

Jak importować ? Czym ? Da się to zautomatyzować jakoś ?

Pytam, bo nie wiem ...

S.
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Sycamor, spójrz sobie np.tutaj: link
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
janpa,

OK,

Dzięki, ciekawe...

Tylko dalej nie wiem, skąd mam wziąć ten plik *.gpx ?

Komórka go zapisze ? Jakiś program polecisz ?

Pytam, bo nie wiem ...

S.
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Ja używam tego na Androidzie, ale poszukaj, może znajdziesz lepsze :-D
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
OK,

mam aplikację i co dalej ?

Ludzie ! Napiszcie coś więcej, nie każdy jest obeznany z różnymi programami...

S.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Grzenio napisał/a:
Muszę ciągle ustawiać korektę ekspozycji -0.3EV albo -0.7EV.


Często zdarza mi się zejść do -1EV bo ma tendencję do robienia przepałów, ale już się do tego przyzwyczaiłem.
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
1. aplikację instalujesz na telefonie (oczywiście musi mieć GPS)
2. włączasz tracking w aplikacji - zrzuca do pliku Twoje położenie geograficzne
3. wychodzisz sobie na spacer i robisz zdjęcia (należy zwrócić uwagę na to, żeby godzina w aparacie była zsynchronizowana z telefonem)
4. jak już wrócisz ze spaceru zatrzymujesz tracking, zapisujesz plik z trackingiem
5. przy pomocy Lightrooma synchronizujesz pliki ze zdjęciami danymi o położeniu z pliku z trackingiem

Ufff, jaśniej już chyba nie potrafię :-D
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
irek83 napisał/a:
ma tendencję do robienia przepałów,


K-3 przepala w stosunku do poprzednich puszek, nawet starego K-5.

Jak pisał wcześniej jaad75, trzeba dać na niebo -0,7 Ev, wtedy będzie OK.

S.

[ Dodano: 2015-04-22, 18:50 ]
janpa,

OK,

to jest w miarę jasny opis,

po testuję przy następnej okazji ...

Dzięki,

S.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Niestety ta metoda, w odróżnieniu od O-GPS1, nie podaje kierunku robienia zdjęcia oraz kąta widzenia obiektywu. W mało charakterystycznym terenie pozwala to później zidentyfikować obiekty na zdjęciu.
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
No, ma jeszcze wiele wad - np. jeśli robisz zdjęcia z pędzącego pendolino, to musisz pamiętać, żeby ustawić większą częstotliwość zapisu trackingu :-P
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Ja ze swojej strony mogę polecić świetny program na Androida - Orux Maps. Zapisywanie tracklogów to tylko ułamek jego możliwości. Generalnie jest to program do nawigacji turystycznej bardzo przydatny podczas wycieczek w góry, wypraw rowerowych itp. Używam go zawsze podczas wypadów nieznane tereny. Może pobierać mapy on-line z wielu serwisów mapowych jak i można wgrać sobie skany ulubionych map papierowych czy też zgrać mapy on-line na kartę w domu a później używać ich w dzikich terenach gdzie nie ma zasięgu żadnej sieci. Do tego jest po polsku. Tracklogi zapisuję głównie po to aby kiedyś z dzieckiem (jak podrośnie) powtórzyć te trasy a geotagowanie zdjęć to tak tylko przy okazji.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Grzenio,

Dzięki,

wypróbuję next week, zapowiada się wycieczka dookoła jeziora, zdjęcia również, więc będzie WIELKI test :-D

S.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
sycamor - Geotagowanie nie jest jakoś specjalnie trudne.
Potrzebujesz coś co zapisuje ścieżkę (telefon z programem - oprócz podanych to jeszcze OSMAnd, TrekBuddy, i wiele innych, łącznie z Moje Mapy? Moje Trasy? od Googla, jakieś SportsTrackery czy Endomondo, albo zewnętrzny GPSLogger - ja mam akurat Pentagram Pathfinder P3106 chyba, ale jest mnóstwo innych) i program który dane ze ścieżki (najczęściej plik GPX) zapisze w EXIFie zdjęcia.
Ścieżkę z Loggera ściągasz np. programem BT747, który również potrafi geotagować zdjęcia.
Nie wiem jak Lightroom, ale BT747, digiKam i geosetter pozwalają na ustawienie przesunięcia między czasem GPS a czasem w aparacie. Przydatne, zwłaszcza jak masz 2 aparaty z czasem przesuniętym o kilka minut, jesteś w innej strefie czasowej, nie ustawiłeś czasu letniego/zimowego, itp. przypadkach.
digiKam wyświetla również miejsce zrobienia zdjęcia na mapie (zarówno przy geotagowaniu jak i później).
Niektóre programy jak i loggery sprzętowe pozwalają zapisywać kierunek, ale zazwyczaj logger czy telefon nie są zorientowane zgodnie z aparatem, tylko leżą w kieszeni czy plecaku.
Od dawna używam sprzętowego loggera (w telefonie też często mapę jakąś mam włączoną), i może nie całkiem automatycznie, ale dość sprawnie taguję większość zdjęć z wycieczek pieszych czy rowerowych.
O-GPS nie mam, i chyba nie kupię, bo jedynym zyskiem dla mnie byłby Astrotracer, a nie jestem zapalonym astrofotografem. Resztę załatwia logger lub telefon + program do tagowania.
Pzdr.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
K-3 II właśnie wylądował:

http://www.optyczne.pl/82...tax_K-3_II.html
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Cena niższa niż większość przewidywała, trochę ponad 4 tysiące. Przy okazji pojawiły się przykłady pokazujące co daje przesuwanie sensora:
http://www.pentaxforums.c...ting-works.html
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Chyba będzie trzeba w imadło wkręcać aparat aby mieć taki zysk z pixel-shiftingu. Coś mam wątpliwości co do tego aby na zwykłym typowym statywie dało się zrobić cztery zdjęcia z przesunięciem dokładnie o 1 piksel. Jak przesunięcie będzie np. 1,5 piksela to tylko będzie to powodowało dodatkowe rozmycie obrazu. Zysk w rozdzielczości może być dla monochromatycznych obszarów np. czerwonej albo niebieskiej tkaniny, gdzie rzeczywiście matryca Bayerowska ma mniejszą rozdzielczość. Dla szarych obrazów zysk nie jest już taki oczywisty. Poza tym nie wiem czy nie lepszy efekt uzyska się składając panoramę z kilku zdjęć zrobionych na dłuższej ogniskowej i na koniec redukując rozdzielczość takiej panoramy do 24 Mpix. Pixel-shifting nie poprawi parametrów obiektywu takich jak rozdzielczość czy abberacje chromatyczne. Składanie panoramy ma tutaj tą zaletę, że poprawia nam się rozdzielczość obiektywu i redukują abberacje chromatyczne podczas przeskalowywania panoramy do 24Mpix. Zmniejsza się również ziarno szumu. Poza tym składając panoramę nie ma aż tak krytycznego warunku na statyczność fotografowanej sceny. Mogą znajdować się na niej ruchome obiekty byle by zmieścić je w całości na pojedynczym fragmencie panoramy. Przy pixel-shiftingu cała fotografowana scena musi być nieruchoma.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
Coś mam wątpliwości co do tego aby na zwykłym typowym statywie dało się zrobić cztery zdjęcia z przesunięciem dokładnie o 1 piksel.
To zależy co uważasz za "zwykły, typowy statyw". Takie z marketu na pewno nie pomogą... :-) A że MLU i wężyk/pilot jest konieczny, to też raczej oczywiste.
Grzenio napisał/a:
Zysk w rozdzielczości może być dla monochromatycznych obszarów np. czerwonej albo niebieskiej tkaniny, gdzie rzeczywiście matryca Bayerowska ma mniejszą rozdzielczość. Dla szarych obrazów zysk nie jest już taki oczywisty.
Zysk jest oczywisty dla każdego typu obrazu, przykładów tego jest sporo - ostatnio również w materiałach o K-3II:



Sama technika ma jednak oczywiste ograniczenia.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Czy ten pixel shift może być zaimplementowany do K-3 wraz z nowym firmware?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
irek83, takie były plotki, ale czy będzie, to nie wiadomo, choć update firmware jest w najbliższym czasie oczekiwany... Ponoć K-3II ma nowe, bardziej precyzyjne czujniki żyroskopowe, to może mieć duże znaczenie jeśli chodzi o możliwość implementacji w starszych modelach...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach