Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Jaad75, chodziło mi o statyw do lustrzanki a nie do kompaktu. Ja mam dobrą podróbkę statywu Manfrotto, do tego oryginalną głowicę Manfrotto a i tak widzę, że czasem dwa zdjęcia zrobione jedno po drugim są trochę przesunięte względem siebie. Opcję MLU oczywiście mam włączoną. Do tego dochodzi znany problem drgań matrycy od wyzwolenia migawki, których amplituda jest rzędu 1 piksela albo i więcej. Do zdjęć reklamowych trzeba podchodzić z umiarkowanym zaufaniem. Wszystko zależy jak ustabilizowany był aparat oraz jaka była ogniskowa obiektywu. Co innego ustabilizować obraz przy ogniskowej 17mm a co innego przy 200mm. Nie przeczę, że pixel-shifting nie przyniesie zysku w niektórych przypadkach ale mam wątpliwości czy będzie łatwo spełnić warunki odpowiedniego ustabilizowania aparatu. Poza tym jeśli chodzi o zdjęcia panoramiczne to dają one dużo większe możliwości. Są tacy co potrafią składać gigapanoramy z kilkudziesięciu zdjęć. Fakt, że komputer mocno się przy tym męczy ale efekty są dużo lepsze niż przy tym pixel-shiftingu.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
Ja mam dobrą podróbkę statywu Manfrotto, do tego oryginalną głowicę Manfrotto a i tak widzę, że czasem dwa zdjęcia zrobione jedno po drugim są trochę przesunięte względem siebie.
Nawet oryginalne Manfrotto, to od dawna nie są jakieś rewelacyjne statywy (o ile kiedykolwiek w ogóle były więcej niż przyzwoite), dużo zależy od modelu i materiału, a głowice to już w ogóle "takie se" są...
Grzenio napisał/a:
Do tego dochodzi znany problem drgań matrycy od wyzwolenia migawki, których amplituda jest rzędu 1 piksela albo i więcej.
Zależy od modelu i wytłumienia migawki, a to w K-3 jest akurat bardzo dobre.
Grzenio napisał/a:
Do zdjęć reklamowych trzeba podchodzić z umiarkowanym zaufaniem.
Owszem, ale piksel shifting i multishot, to nie jest jakaś nowość - ta metoda stosowana jest z powodzeniem od wielu lat, choć fakt, że nie na aż tak gęstych matrycach.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
jaad75 napisał/a:
Nawet oryginalne Manfrotto, to od dawna nie są jakieś rewelacyjne statywy (o ile kiedykolwiek w ogóle były więcej niż przyzwoite), dużo zależy od modelu i materiału, a głowice to już w ogóle "takie se" są...
Dla tego też pisałem o tym, że z przeciętnym statywem może być trudno wystarczająco ustabilizować aparat aby pixel-shifting działał jak należy. Ja raczej nie zamierzam wydawać na statyw i głowicę drugie tyle ile na aparat aby mieć tylko zysk w postaci funkcji pixel-shifting.
jaad75 napisał/a:
Zależy od modelu i wytłumienia migawki, a to w K-3 jest akurat bardzo dobre.
Ale nadal problem istnieje i drgania nie zostały do końca wytłumione. Może nie tyle problem jest z drganiami samej matrycy ale podnoszenie lustra czy wyzwalanie migawki powoduje ogólnie pewne drgania całego statywu i może się on nieco przesunąć. Piksel w K-3 ma 3,9μm więc na prawdę nie jest trudno o przesunięcie obrazu o 1 piksel.

[ Dodano: 2015-04-23, 13:13 ]
Cofam to co wyżej napisałem z problemem ustabilizowania aparatu. Nie doczytałem jak działa pixel-shifting w K-3. Według materiałów firmowych:
Cytat
"During shooting, an electronic shutter is used so camera shake can be minimized."
Czyli widocznie problem drgań był na tyle spory, że zdecydowali się zrezygnować z migawki mechanicznej na rzecz gorszej migawki elektronicznej.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Właśnie dzisiaj kupiłem sobie Trójkę. Chodząc po mieście a także robiąc testy z użyciem DA 50/1.8 i FA 77/1.8 muszę powiedzieć, że w stosunku do K-5 różnica jest bardzo zauważalna. Nie tylko w reprodukcji kolorów ale także w ostrości zdjęcia. Nie mówiąc o AF... :roll:
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
No, w końcu jakaś dobra opinia o K-3.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Aktualizacja z 1.00 do 1.20 też przebiegła bez najmniejszych problemów. Jedyne co obecnie uświadczyłem to dziwne zawieszenie się dwukrotne aparatu. Trzeba było wyłączyć i włączyć na powrót. Moim zdaniem musi się "dotrzeć". ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
x4rd napisał/a:
Jedyne co obecnie uświadczyłem to dziwne zawieszenie się dwukrotne aparatu. Trzeba było wyłączyć i włączyć na powrót.
Z ver. 1.20?
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
Ja wszystkie jazdy zaliczyłem z K-3 w ciągu pierwszych dwóch miesięcy (zawieszki, lustro w łopocie, szaleństwa z gripem) kolejne 10 miesięcy bez zarzutu (poza chimerami z pokazywaniem zdjęcia zrobionego przed chwilą).
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Widocznie jest to mało powtarzalny model.
Zupełnie jak nasze śmigłowce ;)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
x4rd napisał/a:
Aktualizacja z 1.00 do 1.20 też przebiegła bez najmniejszych problemów.
Kupiłeś nowy aparat czy używany, że miał jeszcze wersję 1.00? Ja kupowałem jakieś 3 tyg. temu i dostałem z wersją 1.11.

A miał ktoś z Was problem ze współpracą z niektórymi kartami pamięci? Kupiłem kartę microSDXC Kingston 64GB UHS-1 U3 ale czasem w trybie przeglądania zdjęć, po wybraniu następnego zdjęcia, wyświetla mi komunikat "Nie można wyświetlić zdjęcia". Po tym jak pojawi się ten błąd to już żadnego zdjęcia nie chce wyświetlać. Trzeba wyłączyć i ponownie włączyć aparat. Niekiedy wyświetla zdjęcia ale przy próbie powiększenia wyświetla "Nie można powiększyć zdjęcia". Raz też miałem tak, że po zrobieniu zdjęcia wyświetlił mi komunikat "Nie można zapisać zdjęcia" i to był koniec robienia zdjęć bo już nawet wyłączanie i włączanie nie pomagało. Dopiero wyjęcie i włożenie karty odblokowywało aparat. Z inną kartą (Flucard 16GB) nie miałem takiego problemu. Kartę Kingstona testowałem na komputerze i nie wykazuje żadnych błędów. Zdjęcia, których aparat nie chciał wyświetlać można odczytać i są prawidłowe. Formatowałem ją już na różne sposoby ale ciągle jest ten sam problem.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
jaad75 napisał/a:
Z ver. 1.20?


Tak. Chociaż dalej w następnych dniach będę testował korpus więc będę miał do powiedzenia być może więcej w tej materii.

Grzenio napisał/a:
Kupiłeś nowy aparat czy używany, że miał jeszcze wersję 1.00? Ja kupowałem jakieś 3 tyg. temu i dostałem z wersją 1.11.


Wersja "demo" (czyli do pokazów demonstracyjnych) więc po okazyjnej cenie i z firmware 1.00.

Grzenio napisał/a:
Kartę Kingstona testowałem na komputerze i nie wykazuje żadnych błędów


Da się tam sprawdzić występowanie bad sectorów?

Ja bym ją jednak zareklamował.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Cytat
kartę microSDXC
I tu jest problem. Ricoh nie zaleca stosowania kart micro.
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Może wystarczy zmiana przejściówki, mikro to jednak dodatkowe styki.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
x4rd napisał/a:
Da się tam sprawdzić występowanie bad sectorów? Ja bym ją jednak zareklamował.
Da się sprawdzić. Testowałem kilka godzin ciągłego zapisu i odczytu programem Flash Drive Tester i nie było żadnych błędów. Testowałem też programem Victoria, który potrafi wykryć wczesne oznaki uszkodzenia pamięci w postaci spadku prędkości odczytu na niektórych sektorach ale też nie było takich oznak.

Dada napisał/a:
I tu jest problem. Ricoh nie zaleca stosowania kart micro.
Tego niestety nie wiedziałem. Szkoda bo karta jest szybka (90MB/s odczyt, 80MB/s zapis) i atrakcyjna cenowo.

fanmario napisał/a:
Może wystarczy zmiana przejściówki, mikro to jednak dodatkowe styki.
Właśnie wymieniłem oryginalny adapter, który był w komplecie z kartą na jakiś stary i problem jak na razie zniknął. Zobaczę przy dłuższym użytkowaniu co się będzie działo.
 

Raziel  Dołączył: 06 Paź 2007
Grzenio, ja też mam problem z kingstonem ale na K-5. Kingston 16GB 90MB/s U3 SD losowo wywala i pokazuje błąd karty pamięci. Wszystko inne w domu co połyka SD nie ma takiego problemu i na reszcie sprzętów hula jak dzik. Gdzieś wpadłem kiedyś na posta w netu że owe U3 mają coś do pentaxów :) Zostałem przy sandiskach bo jakoś pewniej się czuję i nie sprawdzam po każdej focie czy wywaliło czy nie :)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Raziel, a co pisali o tym nie lubieniu się Pentaxa z U3? To tylko o Kingstona chodziło czy ogólnie o U3? Sandiska też masz U3?
 

Raziel  Dołączył: 06 Paź 2007
Tylko o problemach z kingstonem. Kurcze spróbuje pokopać za tym postem.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
W swoim pentax-ie mam firmware 1.00 jaką wersja firmware jest w tym momencie najlepsza, czy aktualizować do aktualnej czy się wstrzymać do poprawy bugów, coś wiadomo kiedy zostanie to poprawione
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Ostatnia bez bugów, to 1.11, ale 1.20 ma tylko ten jeden bug z podświetleniem, a niektórzy twierdzą, że lepiej im działa AF-C.
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
Z mojego doświadczenia od dwóch lat produkcja Kingstona to zasadniczo loteria, nie tylko w zakresie kart... Podobnie w kartami logowanymi Toshiba - co druga zachowuje się niestabilnie. Mam w eksploatacji SanDisk'i nawet wieloletnie i zerową awaryjność.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach