LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
jaad75 napisał/a:
Znacie jakikolwiek sprzęt elektroniczny, w którym update firmware powoduje utratę gwarancji?
Pentak K-3 :)
"If the camera turns off during updating due to lack of battery power, the camera will become inoperable. If this happens, a charge will be made for repairs even if within the warranty period."

Teoretycznie aparat może się tak po prostu zepsuć podczas aktualizacji firmware. Nigdy mi się to nie zdarzyło, ale możliwość taka istnieje.

Miałem też kiedyś odtwarzacz DVD który można było uwalić przez wgranie złego firmware. Gwarancja tego nie obejmowała. Płyty główne dawniej też można było zepsuć jeżeli podczas update BIOSu zabrakło prądu.

Ale to się zmienia na lepsze - aktualnie posiadany telewizor grzecznie tylko informuje, że jak się go wyłączy to sobie zaktualizuje firmware.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
LDevil, ale pytałem o update firmware, a nie błąd przy update'owaniu, wrzucenie zepsutego/nieautoryzowanego firmware i ewentualne uszkodzenia powstałe w jego wyniku. Sama aktualizacja autoryzowanego oprogramowania w żadnym znanym mi sprzęcie nie wpływa na gwarancję, a że proces aktualizacji teoretycznie niesie jakieś ryzyko, to oczywiste. Z drugiej strony, postawienie aparatu np. na stole, też niesie ze sobą jakieś ryzyko nieprzewidzianych wydarzeń, których gwarancja nie obejmie.
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
No to ciekawe, czy ubezpieczenie dodatkowe dokupowane do aparatu obejmuje wgranie nieautoryzowanego firmware.
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
@jaad75 nie nabijaj się , bo kolega z forum pyta to kolega z forum odpowiada.
Jeszcze Ciebie lubię, ale mogę przestać :)
Firmware, tylko jak nazwa wskazuje musi być oryginalne a modyfikacje...
W telefonach robię a w sprzęcie foto?
No nie robię bo konkurencja nie śpi, a żyjemy w ciekawych czasach...
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Zaryzykowałem, nabyłem... Wie ktoś czy można ustawić podgląd wszystkiego w czarno-bieli? Tak miałem w D700, tak mam w GR, a tutaj nie mogę tej opcji znaleźć.


Już zapomniałem, że AF może tak piszczeć :(, a FA 50/1.7 mi to przypomniał - dzisiaj sprawdzę z Sigmą 18-35...
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Potwierdzenie ostrości można wyciszyć, kolorystykę wyświetlacza można zmieniać, ale czy dobrze zrozumiałem?
Chcesz mieć B&W live view?
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
fanmario napisał/a:
Potwierdzenie ostrości można wyciszyć, kolorystykę wyświetlacza można zmieniać, ale czy dobrze zrozumiałem?


Ieeetam - te rzeczy to powyłączałem jeszcze w drodze do domu. Śrubokręt, śrubokręt Panie - już zapomniałem, że w JSS jest taki głośny, piskliwy, wkurzający.

Zapiąłem 18-35/1.8 Sigmy - nożeszqrna, można zrobić takie szkło? No można?
Jeszcze do wczoraj się wahałem z Ltd. 15/4 - jakby nie liczyć 2.4 - 2.5 kpln - ale mi przeszło.


fanmario napisał/a:
Chcesz mieć B&W live view?


Na D700 i GR miałem/mam tak ustawiony aparat - że podgląd i zapisywane zdjęcia (prev'ki) są czarno-białe (co bardzo przyspiesza ocenę kadru, przynajmniej dla mnie), a po wczytaniu RAW'ów do kompa kolory i tak wracają. Qrna, jak się ta opcja nazywa...
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
fanmario napisał/a:

Jeszcze do wczoraj się wahałem z Ltd. 15/4 - jakby nie liczyć 2.4 - 2.5 kpln - ale mi przeszło.


pewnie na jakiś czas, ale gwarantuję że jeszcze wróci ochota na ten obiektyw ;-)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
irek83 napisał/a:
pewnie na jakiś czas, ale gwarantuję że jeszcze wróci ochota na ten obiektyw


Może. Chociaż prędzej szukałbym, pewnie za mniejszą kasę, FA 24/2 - miałem, poważałem, miło wspominam...
Bardziej się zastanawiam - jak to się stało, że Sigma wykombinowała ostrego zooma 18-35, przy filtrach 72mm i świetle 1.8, a u nas są albo 14/2.8 z filtrami 77mm (boszsz, jaka to kobyła, jaki on jest besensu) lub 15/4 z filtrami 49mm.


Słuchaj - czy u Ciebie, w tej Sigmie, pierścień zoom'a też chodzi z takim wyraźnym oporem?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mertz - prawy guzik wybieraka, ostatnia opcja profilu (Monochromatyczny).
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Michu napisał/a:
prawy guzik wybieraka, ostatnia opcja profilu



...i luv you! :*-)

[ Dodano: 2015-06-28, 12:58 ]
Pytanie kolejne - wybaczcie, nie da rady znaleźć małej informacji na 200 strona wątku.

Mam taki problem, którego nie rozumiem - nie widzę różnicy w naświetlaniu między matrycą a CW. Sytuacja klasyczna - motyw ciemno-jasno-ciemno, w obu przypadkach aparat daje taki sam efekt, kompletnie wyjarany obszar centralny na rzecz cieni. Porównuję to od razu z GR-ką i tam na wyświetlaczu przełączenie między matrycą daje od razu zauważalny efekt.
Nawet jak dam -0.7, sytuacja nie poprawia się za bardzo. Powiązanie punktu AF z ekspozycją też nie poprawia sytuacji. Czegoś jeszcze nie odkliknąłem?


Tak, jestem po aktualizacji do 1.21, nie mam włączonej korekcji świateł ani cieni. I nie za bardzo rozumiem :(
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Z Kr-ki na K3, właśnie przesiadłem się, ale tej pierwszej nie oddam nikomu :)
Cóż można powiedzieć, dla wielu z Was banały, dla mnie nowość takie coś, jak dwie rolki, cicha migawka, teraz tego doświadczam, wiele można wymieniać.
Za mało jeszcze zdjęć aby coś więcej powiedzieć, ale na pierwszy ogień poszły foty w żarowym i jestem zachwycony. No i ta konstrukcja, solidna, masywna i bardzo podoba mi się ta kanciastość, konkurencja takich nie ma :)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Mertz, a w jakim trybie jesteś?
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
Mertz, a w jakim trybie jesteś?


...znaczy się?

Na większą refleksję przyjdzie jeszcze czas, ale na ten moment wg mnie aparat na standardowych ustawieniach, przy naświetlaniu matrycowym (ale i CW też) jakoś mocno próbuje wyciągać ciemniejsze obszary w górę, kosztem całego zdjęcia oczywiście. Porównuję kadr do kadru - GR/19mm f/2.8 i K-3/Sigma 18-35 na 18mm, z tych samych sytuacji, z tych samych pomieszczeń, celowane na to samo. Trzeba korygować tak -0.7 / -1, ale chyba nie o to chodzi?

W niedzielę robiłem zdjęcia na małym koncercie dzieciaków i aparat niemiłosiernie piłował wysokie czułości - 2000, 2500, 3200 ISO, mimo że nie było to kompletnie potrzebne - co wkurzony od razu potwierdziłem sobie GR-ką, która pracowała tak w zakresie 560-1000 ISO, dając o wiele równiej naświetlone kadry. Szczególna masakra była, kiedy w polu widzenia pojawiał się czarny fortepian.

Trochę jestem zaskoczony całą sytuacją, bo wszystkie ostatnie korpusy - licząc od K-10 - naświetlały b. dobrze, korzystając z najniższego, uzasadnionego ISO, i nerwowe wertowanie instrukcji nie było potrzebne.

Miał ktoś coś takiego?
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Mertz, spróbuj ustawić sobie auto parametry iso na slow a EV to ja mam cały czas na -0.7 bo inaczej często prześwietla i ten temat już był poruszany.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Mertz napisał/a:
...znaczy się?
Tryb - ten na kole trybów... :roll:
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
irek83 napisał/a:
spróbuj ustawić sobie auto parametry iso na slow


Już zapodałem przedwczoraj.

irek83 napisał/a:
EV to ja mam cały czas na -0.7 bo inaczej często prześwietla i ten temat już był poruszany.


...a-ha... czyli jak? Błąd oprogramowania, tak?

jaad75 napisał/a:
Tryb - ten na kole trybów...


Miałem Av, ale zrozpaczony ustawiłem w końcu P.

Cóż, muszę jeszcze nad tym posiedzieć - co niestety już na samym początku jest lekko niepokojące.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Mertz napisał/a:
...a-ha... czyli jak? Błąd oprogramowania, tak?

K-3 od zawsze tak ma.

możesz jeszcze kompensację cieni ustawić niską i włączyć kompensację prześwietlania
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Mertz napisał/a:
Miałem Av, ale zrozpaczony ustawiłem w końcu P.
Av z AutoISO? To wrzuć TAv - nic na koncertach nie sprawdza się lepiej. Av z AutoISO sprawdza się dobrze w dobrym świetle. Ogólnie nowe Pentaksy naświetlają dość optymistycznie do prawej, choć wszystko mieści się w histogramie w RAW. Niewykluczonym jest jednak, że Twój światłomierz jest jeszcze wyżej ustawiony - sprawdzałeś jak wygląda spot? Na jednolitej powierzchni daje peak histogramu w centrum, czy przesunięty w prawo?
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
Av z AutoISO?


D700, GRD3, GR - był czas się przyzwyczaić, ostatnie 6 lat...

jaad75 napisał/a:
Niewykluczonym jest jednak, że Twój światłomierz jest jeszcze wyżej ustawiony


Ja p... - znaczy jak? Znowu rozrzut jakościowy?

jaad75 napisał/a:
sprawdzałeś jak wygląda spot? Na jednolitej powierzchni daje peak histogramu w centrum, czy przesunięty w prawo?


Sprawdzę jutro, w jakichś bardziej sprzyjających warunkach.

irek83 napisał/a:
możesz jeszcze kompensację cieni ustawić niską i włączyć kompensację prześwietlania


Niezależnie od ustawień, GR rozstawia K-3 po kątach, niestety :(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach