adk11  Dołączył: 10 Lis 2007
Dla amatora będzie zauważalna różnica w obrazku pomiedzy k3 a k5iis ?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
adk11 moim zdaniem nie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
espresso napisał/a:
przy porównywaniu identycznych ujęć


Spodobało mi się! :)
 
metall1000  Dołączył: 14 Maj 2010
Witam , ja jestem amatorem i planuje kupić k-3. :lol: :lol:
 

Sroqraf  Dołączył: 29 Maj 2009
Wiem po sobie, że aparat o możliwościach adekwatnych do umiejętności nie stymuluje odpowiednio do samodoskonalenia. Dopiero posiadając coś o level wyżej swojego poziomu można się czegoś nauczyć :) Siedzę na K10d i pewnie nie wyciskam z niego ostatnich soków, bo: nie umiem, nie mam odpowiednich szkieł itd. Tak czy inaczej. Trzeba znaleźć złoty środek na własne potrzeby. Ja zastanawiam się czy potrzebuję K5II czy wystarczy mi K50. Oba od K10D dzieli przepaść.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Sroqraf napisał/a:
Dopiero posiadając coś o level wyżej swojego poziomu można się czegoś nauczyć


Sroqraf, nie sądzę, by ilość przyswojonej wiedzy była uwarunkowana np. grubością podręcznika.
Wg mnie warunkuje to wyłącznie chęć uczenia się "uczonego", a nie możliwości techniczne.

Sroqraf napisał/a:
Ja zastanawiam się czy potrzebuję K5II czy wystarczy mi K50

Dla poprawy samopoczucia - jeśli nie ograniczają Cię zbytnio możliwości finansowe- weż K 5 II. Ka-piątka była korpusem topowym i ..."robi lepsze zdjęcia". :mrgreen:
 
mravel  Dołączył: 05 Maj 2010
Witam,

jako nowy "szczęśliwy" posiadacz ktrójki przyłączam się do wątka z pytaniem
- czy zdarzyło się Wam, że zdjęcia w których mamy do czynienia z dużym kontrastem - "czerń i biel" np zdjęcie latarń w nocy, jasnych punktów w ciemnym miejscu itp powoduje powstanie "duszka"?
Niejednokrotnie miałem do czynienia z sytuacją, gdzie fotografując w tego typu sytuacjach, obok jasnego punktu pojawia mi się i "jasny duszek". Qrcze nie wiem jak to lepiej opisać.
Wcześniej wiele lat korzystałem z GX-20 i nigdy nie miałem takich sytuacji.

Drugie pytanie, ktrójka ma dar do prześwietlania zdjęć. Zdjęcia mimo późnej pory wychodzą zbyt jasne, tak jak gdyby były robione w południe, gdy jest zupełnie widno. Nie wygląda to naturalnie. Czy tylko ja mam takie wrażenie, czy to jest "problem" tej puszki?
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
mravel napisał/a:
np zdjęcie latarń w nocy, jasnych punktów w ciemnym miejscu itp powoduje powstanie "duszka"?

Flara?
mravel napisał/a:
Zdjęcia mimo późnej pory wychodzą zbyt jasne, tak jak gdyby były robione w południe

18% szarości (automatyka chce żeby scen była jasna na średnio 18% bieli) albo pomiar punktowy na ciemnym punkcie (co się też wiąże z 18%).
Ale to zgadywanie nie widząc zdjęć.
 
przemomir  Dołączył: 20 Paź 2010
Myślę, że to jest kwestia tych 18% przy pomiarze światła. U mnie zdjęcia wieczorne też wychodzą "dzienne". Potraktowałbym to jako prawidłowe działanie pomiaru światła :).
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
mravel napisał/a:
- czy zdarzyło się Wam, że zdjęcia w których mamy do czynienia z dużym kontrastem - "czerń i biel" np zdjęcie latarń w nocy, jasnych punktów w ciemnym miejscu itp powoduje powstanie "duszka"?


Masz może założony jakiś filtr na obiektywie?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
mravel napisał/a:
Drugie pytanie, ktrójka ma dar do prześwietlania zdjęć. Zdjęcia mimo późnej pory wychodzą zbyt jasne, tak jak gdyby były robione w południe, gdy jest zupełnie widno. Nie wygląda to naturalnie. Czy tylko ja mam takie wrażenie, czy to jest "problem" tej puszki?


Ja mam wrażenie, że niedoświetla :P, może problem tkwi w ustawionym pomiarze?
 
mravel  Dołączył: 05 Maj 2010
nie mam sampla bo wywalam od razu tego typu zdjęcia. Jak znow mi się pojawi, to na pewno zachowam i wrzucę.

Filtr - tylko UV'ka Marumi. Szkieł używam od przynajmniej kilku lat i na starym body nigdy nie miałem takich historii.

Pobawie się tym pomiarem światła. Ogólnie cały czas używam trybu Av lub TAv, próbowałem zniwelować problem przechodząc na Manual i skracając odpowiednio czas, ale wtedy zdjęica wychodzą szare, jak bym wysypał na nie popiół.
Ucze się tego body i średnio jestem jak na razie zadowolony. Spodziewałem się czegoś innego po przesiadce z gx-20/k20d
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
mravel napisał/a:
Filtr - tylko UV'ka Marumi. Szkieł używam od przynajmniej kilku lat i na starym body nigdy nie miałem takich historii.


To na "duszki" prawdopodobnie odpowiedzią będzie filtr. Jak następnym razem zrobi Ci się "duszek", to zdejmij filtr i zrób ponownie zdjęcie - będziesz miał odpowiedź ;-) ewentualnie już dziś zdejmij filtr i się nim nie przejmuj :-P
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Zdecydowanie,

filtr UV tylko psuje zdjęcia ... Właściwie poza ochroną podczas filmowania żużla tuż obok toru jest na 99.9999% zbędny ...

S.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Wszystkiemu winna UV. Jej używanie jest pozbawione w dzisiejszych czasach jakiegokolwiek sensu. No może z wyjątkiem wspomnianego fotografowania w pobliżu toru żużlowego, gdzie obiektyw może zarobić piaskiem w twarz.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Mi zdarza się używać UV podczas spacerów na morzem przy sztormowej pogodzie. Lekko poprawiają też kolorki (niebieska dominanta). Używam tego na zmianę z szarymi połówkami. (Zwykle filtr jest tańszy niż obiektyw).
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Dekielek na filtr też zakładam jak nie robię zdjęć.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Zgoda, tam gdzie chlapie warto mieć filtr UV. Ja czasem go używam, kiedy fotografuję nad rzeką, jakieś górskie potoczki i wodospady. Łatwiej krople wody zetrzeć z filtra niż obiektywu.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Benek napisał/a:
obiektyw może zarobić piaskiem w twarz.


Piasek OK, kamienie już gorzej :-D

Poza tym taki filtr UV to dodatkowa warstwa szkła, im tańszy, tym bardziej gównianego ;-) , a to powoduje powstawanie dodatkowych flar i innych odblasków ...

Warto ? W imię czego ?

S.
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
Kiedy odwiedzałem Słowiński Park Narodowy filtr polaryzacyjny też się przydał. Po jednym dniu zdjęć był do wyrzucenia. Powbijane drobinki piasku. W ten sposób straciłem 400 pln, a nie 4000 😉.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach