dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
WaldekW napisał/a:
dr_Fell napisał/a:
...ale zastanawia mnie, że coś co działało dobrze w K20D nie działa w K-3...
Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie działanie włączonej lampy K-20D to prawidłowe działanie, a działanie włączonej lampy w K-3 to niedziałanie?


Mam wrażenie, że zupełnie nie zrozumiałeś o co chodzi... Działanie lampy w tym wypadku nie sprowadza się do prostego stwierdzenia "doświetla / nie doświetla".

Lampa w K20D działała w tym trybie tak jak działać powinna - w ten sposób, że uruchamiała zdalną lampę, ale nie doświetlała zdjęcia. W trybie wireless control K-3 lampa powinna działać tak samo - uruchomić zdalną lampę (i robi to) ale nie powinna doświetlać (a doświetla). Więc, ujmując to prosto, działa nieprawidłowo, albo też nie działa w niej funkcja, która działać powinna.

@jaad75 - to na pewno nie było na jakichś ekstremalnie wysokich ISO i na pewno nie na takich które były nieosiągalne dla K20D. Wydaje mi się że max 800 było. Odległość była niewielka, ale w K20D bawiłem się w ten sposób na podobną odległość i przy tym samym ISO błysk lampy był najwyżej ledwie widoczny. Teraz ładuję baterię, wieczorem porobię trochę testów i pokażę tu próbki. Czy może mieć na to wpływ wersja firmware (zdaje się, że mam pierwszą) ?

EDIT: Znalazłem tutaj wskazówkę.
Cytat
Yep, the K7 and K5 both have a much too powerful sync flash in controller mode, which makes it useless when paired with high-iso / wide aperture shots, as it then becomes visible... All previous bodies are better in this aspect, and have a sync flash easily twice less powerful (if not less).

czyli:
Cytat

Tak, oba, K7 i K5 mają o wiele zbyt potężny flash w trybie "controller", co sprawia, że staje się bezużyteczny podczas robienia zdjęć w wysokim ISO / z szeroko otwartą przesłoną, gdyż jest wtedy widoczny. Wszystkie poprzednie korpusy były pod tym względem lepsze, a ich błysk wyzwalający był lekko rzecz biorąc co najmniej dwa razy słabszy.


Jeśli to dotyczy K-3 też, a pewnie dotyczy, to by trochę wyjaśniało sprawę.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Możesz spróbować zasłonić lampę czymś, co przepuszcza podczerwień, a odcina światło widzialne. http://pentax.org.pl/view...1214033#1214033
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Mam pytanie dotyczące współpracy K-3 z manualnymi obiektywami Samyang. Czy potwierdzanie ostrości i pułapka ostrości działają tylko dla centralnego punktu AF czy można sobie wybierać jakiś inny punkt czujnika AF? Pytam bo z instrukcji aparatu wynika, że dla obiektywów manulanych działa tylko centralny punkt AF ale Samyangi mają jakieś tam styki i może jednak będzie działało to tak jak w przypadku obiektywu z autofokusem ale przestawionym w tryb MF czyli będzie można wybierać inny niż centralny punkt? Przymierzam się do zakupu Samyanga 85mm F/1.4 ale trochę obawiam się ostrzenia bez wspomagania odpowiednią matówką.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W obiektywach ze stykami działają wszystkie punkty AF. Pierścień przysłon musi być ustawiony na A.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Kupiłem obiektyw, podłączyłem do korpusu K-3 no i niestety tak to nie działa :-( Na K-100D również nie działa. Pierścień przysłony oczywiście ustawiłem w pozycji A. Automatyka przysłony działa ale potwierdzenie ostrości jest tylko w trybie Spot czyli dla centralnego punktu. Nie można w ogóle włączyć trybu wyboru aktywnego punktu AF. Poza tym przy każdym włączeniu aparatu wyskakuje ekran z pytaniem o ogniskową obiektywu. Nie są również zapamiętywane ustawienia precyzyjnej regulacji AF a w EXIF-ie zdjęcia w pozycji Lens Model jest wpisane tylko "A Lens". Czy tak ma być czy coś jest nie tak z tym obiektywem? Ma ktoś może takiego Samyanga 85mm F1.4?
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Aktywne pole autofocus-a jest jak sama nazwa wskazuje do sterowania autu focusem, a Ty masz szkło manualne.... body nie steruje ostrością Twojego obiektywu. Ogniskową też musisz podać dla systemu redukcji drgań. Masz tylko jeden pin który pozwala Ci na sterowanie przysłoną, obiektyw jest w dalszym ciągu manualem. Tu nie ma obaw. Ostrzysz na centralny i lekko przekadrowujesz.... i nie ma obawy - autofocus nie zmieni Ci ostrości :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Narado napisał/a:
Aktywne pole autofocus-a jest jak sama nazwa wskazuje do sterowania autu focusem

Grzenio chce wybrać ręcznie punkt w którym będzie miał potwierdzenie przy ostrzeniu ręcznym. To faktycznie nie działa z obiektywami bez AF.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Nie działa w manualu bo jest to funkcja dla obiektywów z AF z którymi to przekadrowanie z włączoną funkcją AF skutkowało by zmianą ostrości . Przy AF z centralnym punktem gdybyś chciał zrobić fotkę z ostrym profilem twarzy z prawej strony to późniejsze przekadrowanie spowodowało by zmianę ostrości. Przy manualu nie ma tego typu problemu.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Oczywiście, że body nie steruje ostrością ale w korpusie masz czujnik AF, który ma 27 pól pomiarowych i nie wiem dla czego ze szkłami manualnymi działa tylko centralny czujnik a ze szkłami AF przestawionymi w tryb MF działa wszystkie 27 czujników. Wiadomo, że chodzi tylko o potwierdzanie ostrości ale za cholerę nie rozumiem dla czego nie mogą działać wszystkie czujniki? Przecież czy to obiektyw manualny czy obiektyw z autofokusem (ale wyłączonym) to prawa optyki są te same i żadna elektronika obiektywu nie powinna mieć chyba wpływu na pracę czujników AF. Zrozumiałbym jeszcze jakby body nie wiedziało jaka jest ustawiona przysłona w obiektywie i czy przypadkiem nie jest ona bardziej przymknięta niż F/8 co uniemożliwiłoby poprawną pracę czujnika AF ale przecież automatyka przysłony działa prawidłowo i obiektyw wie, że podczas ostrzenia przysłona jest otwarta do F/1.4.

Faktycznie obiektyw ma tylko jeden styk i może w tym leży problem bo może nie ma jakiegoś chipa i obiektyw nie dogaduje się z korpusem :-( Dla tego pewnie nie raportuje do body swojej nazwy ani długości ogniskowej.

Co do ostrzenia na środkowy punkt i przekadrowania to słabo to się sprawdza z tak jasnymi obiektywami. Tu wystarczy o 1 cm przesunąć się do przodu lub tyłu i już ostrość mamy nie trafioną tam gdzie chcieliśmy. Jak do tego obiekt się porusza to już szansa na trafienie z ostrością jest znikoma. Myślałem, że jakoś da rady robić zdjęcia posiłkując się pułapką ostrości ale jak to działa tylko ze środkowym punktem AF to słabo to rozwiązali bo raczej rzadko kiedy w portrecie oczy modelki/modela są na środku kadru :-/
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Narado napisał/a:
Nie działa w manualu bo jest to funkcja dla obiektywów z AF z którymi to przekadrowanie z włączoną funkcją AF skutkowało by zmianą ostrości . Przy AF z centralnym punktem gdybyś chciał zrobić fotkę z ostrym profilem twarzy z prawej strony to późniejsze przekadrowanie spowodowało by zmianę ostrości. Przy manualu nie ma tego typu problemu.
Chyba nie do końca zrozumiałeś pytanie. :roll:

Grzenio, ja też nie wiem dlaczego tak działa to z obiektywem A, ale co zrobić... Widać musi być chip.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Grzenio, dlatego że te czujniki są po to aby autofocus mógł śledzić przemieszczający się obiekt i automatycznie dostrajać ostrość. Odpowiada za to odrębny pin w obiektywie i body. Obiektywy typu A tego pinu nie posiadają, więc system autofocusa nie ma jak komunikować się z obiektywem.
W portrecie to akurat zupełnie nie przeszkadza. Ostrzysz na oczy i przekadrowujesz przed wykonaniem zdjęcia. Przekadrowujesz w płaszczyźnie zdjęcia a nie przód-tył. Większość moich szkieł to pełne manuale, kilka KA i to naprawdę nie przeszkadza. Dla mnie ważniejsza jest możliwość automatycznego pomiaru ekspozycji i możliwość sterowania przysłoną z body które umożliwia bagnet KA.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Narado napisał/a:
dlatego że te czujniki są po to aby autofocus mógł śledzić przemieszczający się obiekt i automatycznie dostrajać ostrość.
Nie, te czujniki są też po to, żeby jak najmniej przekadrowywać po ustawieniu ostrości i o takie zastosowanie tu chodzi, tyle, że przy użycie pierścienia ostrości, a nie silnika AF. To zresztą dość podstawowe zastosowanie wielopunktowego czujnika autofokusa.

[ Dodano: 2016-02-11, 23:20 ]
Narado napisał/a:
Ostrzysz na oczy i przekadrowujesz przed wykonaniem zdjęcia. Przekadrowujesz w płaszczyźnie zdjęcia a nie przód-tył.
I pewnie jeszcze zgodnie z indywidualną krzywizną pola każdego szkła? :-P
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
jaad75, skoro Twoim zdaniem jest to podstawowe zadanie tego układu to dlaczego producent wyłącza tą podstawową funkcję dla szkieł manualnych ?????????? Profesjonalne szkła portretowe Zaissa są szkłami w większości manualnymi....
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Narado, to jest podstawowa funkcja wielopunktowego układu AF - wybór punktów ostrzenia najbliższych miejsca, przez które ma przebiegać płaszczyzna ostrości. Nie piszę tego w kontekście wykorzystania z manualami.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
jaad75, popatrz co piszesz
jaad75 napisał/a:
to jest podstawowa funkcja wielopunktowego układu AF

AF ..... Auto Focusa.... Gdzie masz AF w manualach czy obiektywach z bagnetem Ka? Więc jak ma z nimi współpracować ????
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Narado, potwierdzenie ostrości dla szkieł manualnych, czy szkieł AF w trybie MF, to zadanie realizowane przez układ autofokusa - co w tym niejasnego?
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Ano to że z manualami działa tylko potwierdzenie ostrości a nie układ autofocus-a który jak sama nazwa wskazuje odpowiada za automatykę ustawienia ostrości. Układ AF z manualami nie ma prawa działać. A potwierdzenie ostrości działa zupełnie poza AF. Przechodząc w tryb "M" wyłączasz układ AF, ale potwierdzenie ostrości nadal pracuje.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Narado napisał/a:
Ano to że z manualami działa tylko potwierdzenie ostrości a nie układ autofocus-a
A co potwierdza ostrość i dzięki czemu wyświetlają się te tajemnicze znaki w wizjerze? :-P
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Narado, jak na razie jako modelka służy mi dwuletnia córka a ona raczej nie daje mi czasu na przekadrowywanie zdjęcia :mrgreen: Liczyłem raczej na pracę z pułapką ostrości bo nawet AF w Sigmie HSM mi nie nadąża.

Układ autofokusa jako całość oczywiście działa tylko z obiektywami AF ale mi chodzi o wykorzystywanie tylko samych czujników układu AF. W tym wypadku czujniki AF działają tak jak matówka z klinem czyli dają tylko sygnał fotografowi kiedy obiekt znajdzie się w polu ostrości.

Swoją drogą trochę słabo to działa w K-3 bo kontrolka potwierdzania ostrości świeci się w nieco szerszym zakresie zmian ostrości niż faktyczna głębia ostrości. Podobnie Focus Peaking dostępny w Live View nie najlepiej działa bo podświetla mi znacznie większe pole niż to mieszczące się w GO. Tutaj trochę rozczarowuje mnie ten aparat chociaż nie wiem czy w innych jest lepiej pod tym względem.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
Swoją drogą trochę słabo to działa w K-3 bo kontrolka potwierdzania ostrości świeci się w nieco szerszym zakresie zmian ostrości niż faktyczna głębia ostrości. Podobnie Focus Peaking dostępny w Live View nie najlepiej działa bo podświetla mi znacznie większe pole niż to mieszczące się w GO.
Dokładnie tak, dlatego wygodniejsza jest dla mnie odpowiednia matówka. No, ale pułapki ostrości tak nie wykorzystasz...
Grzenio napisał/a:
nie wiem czy w innych jest lepiej pod tym względem.
W bezlustrach jest nieco lepiej...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach