Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Na ponad 40 obiektywów które mam tylko 5 ma AF, żaden nie ma SDM. Z żadnym nie mam problemu. Jak mam wywalić 1500$ za obiektyw z SDM to wolę za tą kwotę pojechać na dwutygodniowe wczasy w luksusowym hotelu w Meksyku gdzie w ramach pobytu mam opłacone wszystkie hotelowe restauracje i bary. To wszystko kwestia preferencji.
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Narado napisał/a:
Na ponad 40 obiektywów które mam tylko 5 ma AF, żaden nie ma SDM. Z żadnym nie mam problemu. Jak mam wywalić 1500$ za obiektyw z SDM to wolę za tą kwotę pojechać na dwutygodniowe wczasy w luksusowym hotelu w Meksyku gdzie w ramach pobytu mam opłacone wszystkie hotelowe restauracje i bary. To wszystko kwestia preferencji.
:-B :-B :-B
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Narado napisał/a:
Na ponad 40 obiektywów które mam...

Rozumiem, że to chyba w celach kolekcjonerskich bo chyba nie nosisz wszystkich ze sobą na sesję?
Ja niestety nie mam takiego zaplecza sprzętowego ani doświadczenia więc może poradzisz takiemu amatorowi jak ja, jak zrobić portret małemu dziecku, które nie ustoi w miejscu? Interesują mnie portrety w plenerze w zakresie przysłon 1.4 - 2.0.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Grzenio, mogę Ci powiedzieć jak robiłem swoim córkom jak miały 2 i 4 latka. A przysłony 1.4-2.0 to jakiś religijny wymóg ???? Swoim pozwalałem zająć się czym chcą, obiektyw 200 mm, przysłona 4.0-5.6 która przy tej ogniskowej daje bardzo ładny bokeh, a zmiana perspektywy idealnie separuje modelkę od tła. Nigdy nie używałem krótkich ogniskowych, zbyt bliska obecność aparatu powodowała zbyt duże zainteresowanie nim. Nigdy ich nie ustawiałem do zdjęć. Siadałem w pewnej odległości od nich i robiłem swoje. Z reguły po 5 min przestawały zauważać mnie i aparat . Teraz jak znajomi poprosza mnie o fotki pociech robię dokładnie tak samo. Obiektyw 200-300 mm (baaardzo rzadko 135 mm) i z dystansu pstrykam. Tu masz przykład... 300 mm f 8.0

Tu 135 mm f2.8


[ Dodano: 2016-02-12, 10:52 ]
300 mm... Modelka zajęta była tańcem... mało stabilne zachowanie
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Narado napisał/a:
Jak mam wywalić 1500$ za obiektyw z SDM
Są znacznie tańsze szkła z SDM...
Grzenio napisał/a:
ak zrobić portret małemu dziecku, które nie ustoi w miejscu? Interesują mnie portrety w plenerze w zakresie przysłon 1.4 - 2.0.
Cały czas takie robię i to K-5II, które ma gorszy AF-C od K-3.
Narado napisał/a:
biektyw 200 mm, przysłona 4.0-5.6 która przy tej ogniskowej daje bardzo ładny bokeh, a zmiana perspektywy idealnie separuje modelkę od tła. Nigdy nie używałem krótkich ogniskowych, zbyt bliska obecność aparatu powodowała zbyt duże zainteresowanie nim. Nigdy ich nie ustawiałem do zdjęć. Siadałem w pewnej odległości od nich i robiłem swoje.
Kompletnie nie leży mi takie fotografowanie dzieci - krótsze ogniskowe i niska perspektywa dają o wiele większe poczucie zatopienia w ich świecie. Długa ogniskowa zawsze robi na mnie wrażenie chłodnej obserwacji. Ja zresztą generalnie preferuję krótkie ogniskowe i skrócony dystans - nie tylko w fotografii dzieci.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
jaad75, każdy ma swoje upodobania i preferencje. Co do perspektywy.... jestem tego samego zdania, natomiast zdecydowanie wolę długie ogniskowe. No, ale dzięki temu mamy różnorodność w fotografii.... ;-)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Narado, no może trochę źle napisałem bo nie tylko ciasne portrety mnie interesują ale również zdjęcia całej postaci dziecka a wtedy trzeba użyć trochę bardziej otwartej przysłony bo odległość fotografowania jest większa więc i głębia ostrości rośnie. Zdjęcia mniej więcej w takiej stylistyce mnie interesują: foto1, foto2. Robiąc zdjęcia obiektywem 300mm na F/5.6 czy nawet F/4.0 zawsze masz większą głębię ostrości niż dla krótszych ogniskowych i przysłon F/1.4 - F/2.8 więc łatwiej trafić z ostrością. Zresztą widzę, że nawet Tobie nie udało się trafić z ostrością tam gdzie trzeba więc wcale nie tak łatwo ostrzyć manualnymi obiektywami.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Grzenio, teraz można nie trafiać za free :-D . Kiedyś trzeba było zapłacić za negatyw, papier, chemię - nietrafione fotki bolały.... Na pewno manuale to trudniejsza bajka, mniej wygodna. Ale mają swoją zaletę - hamują bezmyślne trzaskanie klatki za klatka na zasadzie ".... potem coś wybiorę...". Nie ukrywam że lubię manuale. Zawsze w torbie mam dwa dyżurne... Mamiya sekor 55/1.4 i Meyer-optic Orestor 135/2.8 . Z trafianiem problem pojawił się niedawno.... po prostu wzrok siada. Trzeba pomyśleć o wymianie matówki w K3 i wspomóc się podzielnym polem ;-) . No... ale jutro odbieram kolejną perełkę Pentax F 50/2.8 Macro. Dłuuugo nie widziałem go w sprzedaży, liczyłem że może uda go się kupić w okolicach 300$ a trafił się ładny egzemplarz za 75$ :-P
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Oczywiście, że nie ma co skreślać starych manualnych szkieł tylko trochę drażni mnie to, że w dobie postępu technicznego i różnych wynalazków typu Focus Peaking, aby uzyskać najlepszy efekt to trzeba zakładać stare matówki z klinem. Tak à propos, czy samodzielna wymiana matówki wiąże się z utratą gwarancji? Czy ciężko jest ją wyregulować aby nie było BF/FF?
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Z erą K3 u mnie w temacie manuali przestawiłem się na LV. Starość ehhhh
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
maser napisał/a:
Z erą K3 u mnie w temacie manuali przestawiłem się na LV. Starość ehhhh
LV po to jest aby korzystać, mam mnóstwo skopanych zdjęć bo nie użyłem.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
LV też nie sprawdza się zbyt dobrze. Raz, że jest większe opóźnienie a dwa to jak jest jasno to podczas ostrzenia przysłona przymyka się do F/5.6 a nawet bardziej, więc na ekranie widać że jest ostro a potem fotka zrobiona na F/1.4 jest nieostra.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
Tak à propos, czy samodzielna wymiana matówki wiąże się z utratą gwarancji?
Nie, to wymienny element.
Grzenio napisał/a:
Czy ciężko jest ją wyregulować aby nie było BF/FF?
Dobrej, dedykowanej matówki w ogóle nie trzeba regulować.
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
espresso napisał/a:


Lv jest przereklamowany.

Niestety mój wzrok powoli też :->
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
LV jak dla mnie jest użyteczny tylko ze statywem i mnóstwem wolnego czasu. Niestety ze standardową matówką dobrze ostrzy się tylko bardzo jasnymi szkła, a tych niestety się pozbyłem. Pozostaje mi AF i wiara w celność
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
LV używam jedynie kiedy robię zdjęcie z poziomu podłogi żeby się nie kłaść lub kiedy kadruje z góry i w takim momencie liczę się z tym, że tracę kontrole. Po to mam DSLR żeby używać wizjera w inny przypadku brałbym bezlusterkowca. LV może przy kolejnych puszkach będzie lepszy że względu na doświadczenia i może potrzeby marketingu ale dla mnie pozostanie bajerem tak samo jak nagrywanie filmów. Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
Idąc tą drogą to za chwilę będziemy słuchać muzyki i grać w węża na naszych aparatach.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
A czy ktoś się orientuje czy istnieją chipy do Pentaxa oszukujące body, że jest podpięty obiektyw z AF tak jak chip Dandelion? Dla Canona, Nikona, Olympusa i Sony można bez trudu znaleźć takie chipy i podobno działa potwierdzanie ostrości dla wszystkich pól AF. Dla Pentaxa szukałem ale coś nie mogę niczego podobnego znaleźć :-(

Drugie pytanie. Czy są jakieś modowane firmware do K-3 ? Przydałoby się aby potwierdzanie ostrości działało bardziej precyzyjnie. Może ktoś to poprawił? Obiektyw z AF trafia ładnie w punkt a używając tego samego obiektywu w trybie MF i korzystając z potwierdzania ostrości to można mieć zarówno FF jak i BF.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
To raczej kwestia precyzji paluchów kręcących szkłem MF, przecież czujnik AF jest ten sam.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Właśnie nie jest to kwestia precyzji. Kontrolka potwierdzenia ostrości świeci się w większym zakresie niż GO dla jasnych szkieł. Np. dla F/1.4 można równie dobrze mieć FF jak i BF a kontrolka ostrości cały czas się świeci.
 
dzidzi  Dołączył: 21 Lis 2011
Tak jest w każdym systemie, jedynie ratuje Cie matówka z klinem i reastrem i wtedy wyostrzysz sobie bez BF czy FF, a jeżeli nie pasuje Ci matówka to musisz sobie zrobić mikro regulację obiektywów i będzie dobrze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach