Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
dzidzi napisał/a:
musisz sobie zrobić mikro regulację obiektywów i będzie dobrze

Mikroregulację obiektywu manualnego? Sorry, ale możesz przybliżyć temat?

[ Dodano: 2016-02-15, 23:39 ]
Grzenio napisał/a:
Właśnie nie jest to kwestia precyzji. Kontrolka potwierdzenia ostrości świeci się w większym zakresie niż GO dla jasnych szkieł. Np. dla F/1.4 można równie dobrze mieć FF jak i BF a kontrolka ostrości cały czas się świeci.

Potestowałem to jeszcze na spokojnie i jednak muszę zwrócić honor inżynierom z Pentaxa. Potwierdzenie ostrości działa bardzo precyzyjnie. Jest tylko małe "ale" - trzeba natychmiast przestać kręcić pierścieniem ostrości jak tylko aparat potwierdzi ostrość. Gdy przekręcimy trochę dalej to kontrolka potwierdzania ostrości świeci się dalej mimo, że już nie jest ostro. Oczywiście jest to widoczne dla przysłon rzędu F/1.4 bo dla bardziej przymkniętych nie ma aż takiego problemu. Kolejna sprawa, przynajmniej w moim egzemplarzu, to taka że potwierdzanie ostrości "trafia w punkt" przy świetle 5500K. Przy świetle żarowym mam już niestety FF.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Grzenio napisał/a:
Mikroregulację obiektywu manualnego?

To jednocześnie regulacja "dla wszystkich" - bo manuale nie są rozpoznawane. Jeśli jest zrobiona - to może być konieczne poprawienie mikroregulacji dla poszczególnych szkieł z AF dla każdego z osobna. Zakładam że odwrotną niż zrobiona dla wszystkich jeśli do tej pory ostrzyły "w punkt".
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
MAX581 napisał/a:
Zakładam że odwrotną niż zrobiona dla wszystkich jeśli do tej pory ostrzyły "w punkt".

To nieprawda. Regulacja "dla wszystkich" jest nadrzędna i nie sumuje się z mikroregulacją dla poszczególnych szkieł (-10 +10 nie daje wartości zero). Po odpięciu manuala wymagającego korekty i podpięciu innego, np "rozpoznawalnego" obiektywu trzeba ją po prostu wyzerować.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Ale problem, o którym piszę nie jest związany z błędnym działaniem czujnika AF tylko ze zbyt dużą tolerancją kontrolki potwierdzania ostrości na "delikatną" nieostrość. Regulacja dostępna w menu aparatu nie rozwiązuje problemu. Pisząc o tym, że korzystając z obiektywu manualnego i ostrząc według kontrolki potwierdzania ostrości, można mieć zarówno BF jak i FF chodziło mi o to, że przy jednym zdjęciu wychodzi BF a przy kolejnym może już wyjść FF. Nie da rady tego wyregulować bo to nie jest stały błąd. Po prostu ostrząc od bliży do dali, jak kontrolka potwierdzi nam złapanie ostrości a przekręcimy pierścień ostrości trochę dalej to będziemy mieli BF a ostrząc od dali do bliży będziemy mieli FF. Problem w tym, że w obu przypadkach kontrolka będzie potwierdzała ostrość a tej ostrości nie będzie.
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Grzenio to są technikalia, ale jeśli wyrobisz sobie nawyk ostrzenie zawsze w jednym kierunku, np. od dali do bliży zawsze z odpowiednią prędkością kątową. W takim przypadku jest szansa na uniknięcie błędu wynikającego z opóźnienia działania mechanizmu otwarcia migawki.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Z tego co zaobserwowałem to nie trzeba koniecznie ostrzyć zawsze w jednym kierunku tylko ważne aby od razu po uzyskaniu potwierdzenia ostrości przestać kręcić pierścieniem. Wszystko ładnie w teorii ale w praktyce zrobić tak zdjęcie biegającemu 2-letniemu dziecku to graniczy z cudem :-P
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Grzenio dlatego do tego celu zanabyłem Pentaxa 28-70 F4 i mam spokój z ostrością (prawie prędkością przemieszczjącego się malucha), wagą itd. A cen to ok 300zł. Stałki tylko do obiektów bezruchowych.
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
AChmiel napisał/a:
Grzenio dlatego do tego celu zanabyłem Pentaxa 28-70 F4 i mam spokój z ostrością (prawie prędkością przemieszczjącego się malucha), wagą itd. A cen to ok 300zł. Stałki tylko do obiektów bezruchowych.



A gdybym kupił Sigma AF Zoom 28-70mm F3,5-4,5 za 98 złotych
to też byłby dobry do fotografowania dzieci?
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Tej Sigmy nie znam. Pentaxa 28-70 zachwalali wszyscy, że to niby L-ka dla biednych. Mieli rację. :-P . Jeśli chodzi o zakres to do dziecka da radę. Z racji ogniskowej nie pozwala na zbytnie podchodzenie do modela (brak przerysowań) a i portrecik można ustrzelić. Mój Pentax daje bardzo dobre rozmycie (takie lubię) a także pod słońce pracuje zadowalająco.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Popatrz jeszcze na F 35-70.... Cenowo podobnie a jakość zarówno optyczna jak i mechaniczna - lepsza.
http://www.pentaxforums.c...-Zoom-Lens.html
http://www.pentaxforums.c...-Zoom-Lens.html
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
A da się obiektywem o świetle F/4.0 zrobić takie zdjęcie: fotka ?
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Podejrzewam że jest zrobione na mniejszej wartości przysłony.
To jest 3.5


To 2.8

 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
A gdzie widzisz, że to zdjęcie zostało zrobione na F/3.5? Poza tym ta pani fotografuje pełnoklatkowym aparatem.

[ Dodano: 2016-02-24, 13:26 ]
Moje pytanie było retoryczne. Takiego rozmycia na pewno nie daje moja Sigma przy F/2.8 na APS-C. Podejrzewam, że to była przysłona około F/2.0 na FF albo rozmycie zostało dodane w Photoshopie.

[ Dodano: 2016-02-24, 13:38 ]
A Twoje fotki są z APS-C czy z FF?
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
To jeszcze zależy jaką ogniskową . Tu masz 8.0 a głębia jest paro centymetrowa.


[ Dodano: 2016-02-24, 03:44 ]
APSC
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Grzenio napisał/a:
Moje pytanie było retoryczne.

Twierdzisz, że się nie da? Narado pokazał, że jednak się da.
Grzenio napisał/a:
Takiego rozmycia na pewno nie daje moja Sigma przy F/2.8 na APS-C. Podejrzewam, że to była przysłona około F/2.0 na FF albo rozmycie zostało dodane w Photoshopie.

Doucz się od czego zależna jest głębia ostrości, a to nie tylko wartość przysłony.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Kojut, może lepiej ty się doucz bo głębia ostrości w zakresie "małej głębi" nie zależy praktycznie od długości użytej ogniskowej a jedynie od przysłony. Oczywiście mówię o zachowaniu tej samej wysokości kadru. To wie każdy fotograf, więc nie pisz takich bzdur. Oczywiście, że im mniejszy kadr to głębia będzie mniejsza ale dziecko jednak jest większe od wiewiórki więc nie można tego porównywać, że da się zrobić przysłoną F/8.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Dziecko jest większe, ale przy tej ogniskowej (300mm) i odległości od obiektu miał byś w kadrze czoło dziecka. Zrób fotkę 50-tką i taka samą 300-tką (z tą samą przysłoną) .... zobaczysz różnice.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Oczywiście, że będzie różnica ale w drugim planie i perspektywie. W obu przypadkach głębia ostrości będzie taka sama jeśli wysokość kadru będzie taka sama.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Grzenio napisał/a:
Kojut, może lepiej ty się doucz bo głębia ostrości w zakresie "małej głębi" nie zależy praktycznie od długości użytej ogniskowej a jedynie od przysłony.

Co to jest ten zakres "małej głębi"? Ale i tak nie masz racji: z kalkulatora GO:
200mm, f4 i 3m daje głębię 3,3cm
100mm, f2.8 i 1,8m daje podobną GO
I masz to o czym mówisz:
Grzenio napisał/a:
mówię o zachowaniu tej samej wysokości kadru.

Głębia jest zależna od przysłony, ogniskowej i odległości ostrzenia:
Grzenio napisał/a:
To wie każdy fotograf

Grzenio napisał/a:
więc nie pisz takich bzdur.

Gdzie?
Grzenio napisał/a:
Oczywiście, że im mniejszy kadr to głębia będzie mniejsza ale dziecko jednak jest większe od wiewiórki więc nie można tego porównywać, że da się zrobić przysłoną F/8.

Zdradzę Ci tajemnicę: fotografując możesz się poruszać do przodu i w tył równocześnie operując ogniskową tak, aby mieć ten sam kadr na wysokość.

PS
Oczywiście będzie się zmieniać perspektywa, ale nie można dyskutować o GO (i tym czy się da czy nie) w oderwaniu od ogniskowej.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Narado napisał/a:
Zrób fotkę 50-tką i taka samą 300-tką (z tą samą przysłoną) .... zobaczysz różnice.
Nie o to chodzi. Jeśli zachowasz wielkość obiektu w kadrze, to 50-tka i 300-tka da przy tej samej przysłonie taką samą GO. Inna będzie oczywiście perspektywa i "zawartość" rozmytego tła, bo odległości od fotografowanego obiektu będą dramatycznie różne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach