Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Kojut, kurcze przecież to są podstawy fotografii. Poczytaj może trochę a nie odkrywaj jakąś nową Amerykę:
Głębia ostrości – fakty i mity
Zależność głębi ostrości od przysłony i wielkości matrycy, ekwiwalent przysłony
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
BTW, najfajniejszym zakresem do fotografowania dzieci na APS-C jest 24-50, od biedy ciut dłużej, więc pełnoklatkowy zoom w rodzaju 24-70/2.8 powinien sprawdzić się fajnie. Mnie jednak zdecydowanie bardziej leżą stałki.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Autorka zdjęcia Haneczki (fotka), pani Monika, używa pełnoklatkowego Canona. Swojego czasu pisała, że jest zakochana w 85mm. To zdjęcie oczywiście było zrobione krótszą ogniskową bo nie sądzę, żeby wchodziła na drabinę. Poza tym jak z nią rozmawiałem to często robi zdjęcia na F/2.0 co dla APS-C oznaczałoby F/1.4.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
I 85 mm mi pasuje do tej fotki. Gwarantuję Ci że z podpiętą 85-tką nie musiała korzystać z drabiny.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
Swojego czasu pisała, że jest zakochana w 85mm. To zdjęcie oczywiście było zrobione krótszą ogniskową bo nie sądzę, żeby wchodziła na drabinę.
To jest mniej więcej kąt widzenia 85mm z naturalnego ~1.5m dystansu na pełnej klatce.

Tu masz 50-tkę na APS-C z ciut krótszego:


Tu 43 na APS-C:


A tu 77 na APS-C i dłuższa odległość:

 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Ale dziewczynka ma głowę skierowaną ku górze. W oczach widać gdzie było niebo i gdzie był fotograf. Nie wiem, może i przesadziłem z tą drabiną ale na pewno obiektyw był wyżej od wzrostu dziewczynki bo ma oczy skierowane ku górze. 85mm na FF może i pasuje do tego zdjęcia. Na APS-C to już trochę ciężej. Widziałem u niej również Sigmę 50mm A F/1.4 więc może to była ta 50-tka.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Mam wrażenie że usiłujesz udowodnić sobie i nam że nie jesteś wstanie zrobić zdjęcia z takim rozmyciem mając do dyspozycji szkło 2.8. Otóż możesz. Przy szkle 1.4 głębia jest tak papierowa że ostre były by jedynie oczy. Poza tym - zapytaj autorkę zdjęcia, najprostsza sprawa.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Przecież tam są ostre tylko oczy. Nawet na krzywiźnie brwi widać, że głębia ostrości ma max 2cm. To samo widać na spince do włosów. Masz małe dziecko? Jak nie, to podpowiem, że taka spinka ma rozmiar max. 2-3 cm. Jaka jest wysokość tego kadru? Obstawiam jakieś 35cm. Przy takiej wysokości kadru obiektyw o świetle 2.8 na APS-C da głębię ostrości 4.3cm a na tym zdjęciu GO jest mniejsza. Dopiero przysłona 1.4 na APS-C daje głębię 2.2cm.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio, całkiem dobrze kalkulujesz, bo to wygląda właśnie na okolice f/2 na FF, tyle, że zapominasz jeszcze o tym, że przy tak ekstremalnym, selektywnym wyostrzeniu jak u tej pani, GO wydaje się de facto jeszcze płytsza, bo oceniasz ją w relacji do nieostrości.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Jaad75, na pewno "na oko" ciężko jest dokładnie zmierzyć tą głębię. Chodzi mi tylko o to, że tanim obiektywem ze światłem 4.0 a do tego na APS-C nie uzyska się takiej fotografii. Nawet 2.8 nie daje aż tak płytkiej głębi. Próbowałem Sigmą 17-50/2.8 to widzę co wychodzi. Teraz próbuję Samyangiem 85/1.4 ale bez AF to jak na razie nie udało mi się zdążyć z ręcznym ostrzeniem zanim moja modelka nie odwróci głowy :-P
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Mam wrażenie ze patrzymy na dwa różne zdjęcia. Wg mnie na tej fotce GO jest w granicach 4-5 cm. Dzieci to wdzięczny temat. Daj se spokój z rozważaniami natury akademickiej i zacznij robić zdjęcia. Mam dwie córki, różnica wieku - 2 lata. Najfajniejsze fotki mam z okresu kiedy miały 1-3 do 3-5. Miałem do dyspozycji manualnego Zenita E z obiektywem z preselekcyjną przysłoną. Teraz żeby zrobić fotki dziecku trzeba mieć puszkę z pierdylionem punktów pomiarowych i szkło z f 0.9 za 3.000$. Odłóż na pół roku cyfrę , weź pełnego manuala a docenisz to co masz i zobaczysz co warte są takie dyskusje.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Grzenio napisał/a:
Chodzi mi tylko o to, że tanim obiektywem ze światłem 4.0 a do tego na APS-C nie uzyska się takiej fotografii.
Oczywiście, że nie.
Grzenio napisał/a:
Nawet 2.8 nie daje aż tak płytkiej głębi.
Te trzy zdjęcia wklejone powyżej, to kolejno f/2.5, f/2 i f/2. Nie wiem, czy mam jakieś na f/1.4 zaraz poszukam.

[ Dodano: 2016-02-24, 17:40 ]
No niby mam - zdjęcie marne, ale widać mniej więcej GO, którą uzyskałbyś uzyskałbyś podobnym kątem widzenia na f/2 na FF:

 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Narado napisał/a:
Daj se spokój z rozważaniami natury akademickiej i zacznij robić zdjęcia.

Mam pełno zdjęć zrobionych przysłonami z zakresu 2.8-16 i wiem co można osiągnąć. Chciałem popróbować czegoś jaśniejszego. Poza tym ja tu żadnych rozważań akademickich nie prowadzę ale drażni mnie to jak ktoś próbuje być mądrzejszy niż podstawy fotografii i udowadnia, że GO w portrecie zależy od ogniskowej.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
http://dofsimulator.net/pl/
Masz... Wejdź na tą stronkę. Ustaw na suwaku przysłon jakąś wartość , a na górnym suwaku zmieniaj ogniskową. Zobacz jak zmienia się ostrość tła .
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Tylko, że nie wiem co ma do rzeczy ostrość tła. Ja piszę o zakresie głębi ostrości czyli o obszarze gdzie fotografia odbierana jest jako ostra. Rozmycie tła to zupełnie oddzielny temat. Zresztą ostrość tła jest również identyczna tylko dochodzi efekt powiększania albo pomniejszania drugiego planu (tła) w zależności od użytej ogniskowej. Jak nieostrą fotkę pomniejszysz to zaczyna wyglądać jak ostra. Jak ją powiększasz to wydaje się jeszcze bardzie nieostra. Tak to działa jeśli chodzi o tło.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Grzenio napisał/a:

Mam pełno zdjęć zrobionych przysłonami z zakresu 2.8-16 i wiem co można osiągnąć...
Jednak nie wiesz.
Grzenio napisał/a:
... ja tu żadnych rozważań akademickich nie prowadzę ale drażni mnie to jak ktoś próbuje być mądrzejszy niż podstawy fotografii i udowadnia, że GO w portrecie zależy od ogniskowej.
Zobacz, że na symulatorze (link podał Narado) większe rozmycie jest dla przysłony 8 i ogniskowej 300mm, odległość 13m niż dla przysłony 1 i ogniskowej 24mm, odległość 1m (ta sama wielkość postaci).
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Ja już wyczerpałem argumenty.... amen.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Narado napisał/a:
Zobacz, że na symulatorze (link podał Narado) większe rozmycie jest dla przysłony 8 i ogniskowej 300mm, odległość 13m niż dla przysłony 1 i ogniskowej 24mm, odległość 1m (ta sama wielkość postaci).

Zobaczyłem i co? Obiektyw 300mm/8.0 i 13m do obiektu daje GO w zakresie od 42,6cm przed obiektem do 45,6cm za obiektem gdzie obiektyw 24mm/1.0 i 1m do obiektu daje GO w zakresie od 4,8cm przed obiektem do 5,4cm za obiektem. Jeszcze raz powtórzę. Cały czas pisałem o głębi ostrości a nie o rozmywaniu tła. Nie mylcie pojęć bo to zupełnie co innego. Równie dobrze mogę mieć łagodne rozmyte tło na przysłonie F/16. Wystarczy do tego użyć odpowiedniego studyjnego tła fotograficznego ;-) Jak chcesz mieć fotkę taką jak podałem w przykładzie to nie osiągniecie tego przysłoną F/8.0 (chyba, że w Photoshopie).

 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
WaldekW napisał/a:
Zobacz, że na symulatorze (link podał Narado) większe rozmycie jest dla przysłony 8 i ogniskowej 300mm, odległość 13m niż dla przysłony 1 i ogniskowej 24mm, odległość 1m (ta sama wielkość postaci).
ROZMYCIE TŁA na które wpływa przede wszystkim jego zawartość (powiększenie elementów). A mowa jest o GŁĘBI OSTROŚCI. :roll:
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
WaldekW, poza tym ustaw sobie w tym kalkulatorze jakąś realną odległość tła (np. 35m) a nie nieskończoność to zobaczysz, że nawet rozmycie tła jest prawie identyczne dla 24mm/1.0 i 300mm/8.0. Nawet dla 24mm jest trochę większe bo masz tylko 84 linie a dla 300mm wychodzi 86 linii.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach