WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Ja myślałem, że ciągniecie temat portret dziecka. Jak się portretuje dziecko to lepiej wygląda tło rozmyte a nie takie: ni to rozmyte ni to ostre.
Ta wiewiórka to rzeczywiście zdjęcie jest bliskie granicy makrofotografii, dlatego GO jest mała. Jeżeli dziecko to nie jest noworodek i wcześniak, raczej nie da się na przysłonie 8 i APS-C uzyskać takiej GO.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
WaldekW, to zależy co jest na tym tle. To tak jak dyskusja czy lepszy jest Picasso czy Rembrandt. Nie chcę ciągnąć dalej tego OT więc pozwolę sobie tylko zacytować bloga z www.portretnia.pl:

"Jeśli jedziesz na rowerze lub samochodem, to nie zastanawiasz się, czy skręt w lewo jest lepszy od skrętu w lewo, tylko skręcasz tam gdzie trzeba, albo jedziesz na wprost, żeby tylko dojechać do celu. Podobnie jest z głębią ostrości. Nie ma dobrej lub złej. Wybierasz taką, jaka pozwoli Ci uzyskać zamierzony efekt."
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Rower i samochód z głębią ostrości mi się nie kojarzą. Jak skręcam rowerem w lewo lub w prawo to mu się wszystkie koła kręcą, jak skręcam samochodem to jedno koło się nie kręci. Ale to chyba nie o taki wniosek chodziło w tym cytacie?
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
WaldekW napisał/a:
[..]Jak skręcam rowerem w lewo lub w prawo to mu się wszystkie koła kręcą, jak skręcam samochodem to jedno koło się nie kręci. [...]

chyba zapasowe :roll:
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
WaldekW, ma zapas w aucie i słusznie.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Dokładnie, nie kręci się koło zapasowe. Ten cytat to chyba jakiś żart, więc odpowiedziałem żartem. Bo jakby ten tekst wziąć na poważnie to jest to jakaś bzdura.
Grzenio napisał/a:
...
"Jeśli jedziesz na rowerze lub samochodem, to nie zastanawiasz się, czy skręt w lewo jest lepszy od skrętu w lewo, tylko skręcasz tam gdzie trzeba, albo jedziesz na wprost, żeby tylko dojechać do celu. Podobnie jest z głębią ostrości. Nie ma dobrej lub złej. Wybierasz taką, jaka pozwoli Ci uzyskać zamierzony efekt."
Przecież żeby dojechać do celu to trzeba znać drogę, albo coś lub ktoś musi cię poprowadzić. Tak samo jest z fotografią, albo znasz drogę, a jak nie znasz drogi to włączasz zieloną automatykę, która zrobi wszystko za ciebie, bo po omacku do celu nie dotrzesz.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Widać, że zupełnie nie zrozumiałeś porównania. Po prostu głębia ostrości to tylko narzędzie do osiągnięcia danego celu. Kierując pojazdem nie dzielisz skrętów na lepsze i gorsze tylko wiesz, że jak chcesz jechać np. na zakupy do Tesco to pojedziesz na prawo a jak do Lidla to w lewo. Tak samo jest z głębią ostrości. Wybierasz taką, która umożliwi osiągnięcie danego efektu. Nie można też generalizować, że tło musi być rozmyte całkowicie albo wcale. Zresztą głębia ostrości nie służy tylko do rozmywania tła. Tak jak pisałem, jak chcesz mieć łagodne tło, to możesz użyć specjalnego tła studyjnego. W fotografii jaką podałem za przykład chodziło o zwrócenie uwagi widza na piękne oczy małej dziewczynki i posłużyła do tego odpowiednia głębia ostrości. Jakby nie było tak płytkiej głębi to cała twarz byłaby ostra i fotografia miałaby zupełnie inny odbiór. Owszem można było uzyskać tak samo rozmyte tło używając obiektywu 300mm i bardziej przymkniętej przysłony ale wtedy cała twarz byłaby ostra.

[ Dodano: 2016-02-26, 19:34 ]
Masz tutaj przykład, gdzie delikatne rozmycie tła dało niesamowity efekt. Gdyby tło było całkiem rozmyte to przekaz tej fotografii byłby zupełnie inny.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Przykład raczej nie trafiony. Rozmycie wygląda na Photoshopowe, bajkowa scena by nie napisać nienaturalna. Poza tym rozmycie duże a nie delikatne. Gdyby w fotografii można było tak dojeżdżać do celu jak do Tesco to wszystkie zdjęcia wyglądały by tak samo.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Może i Photoshopowe ale chodziło mi o przykład z niecałkowicie rozmytym tłem. To jest fotografia dziecięca więc trochę bajkowości nie zaszkodzi.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Grzenio napisał/a:
Może i Photoshopowe ale...

Niechże się kolega zdecyduje:
rozmawiamy o obiektywach czy o fotoszopie?

Inne ludzie czytają!
:/
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Do gripa NEWELL BG-K3 do K-3 jakie AA wrzucić? Enelopy? (Wątek o K-3 a trochę dryfujący więc pozwolę sobie tu wrzucić).
 

MiBac  Dołączył: 07 Lut 2010
Białe Eneloopy najlepsze. :-) Sam używam nie tylko do sprzętu foto i tego gripa ale równiez do innych sprzetów i według mnie to najlepsze akumulatory. :->
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Dzięki @Espresso i @MiBac. Białe znam i mam, więc trza chyba będzie sprawdzić czarne :)
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Planuję kupić za jakiś czas (do kilku miesięcy) k3. Czy wiecie może czy jest dalej produkowana czy może się okazać, że za chwilę zaczną być spore problemy z dostępnością? Wydaje mi się, że k3 jest dla mnie lepszym wyborem niż k3II (wbudowana lampa).
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Nie masz się czego obawiać, już pojawiają się używki w bardzo fajnej cenie ;)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
negocjatorek na razie korpus jest w produkcji :)

Nie było dotąd informacji o zaprzestaniu jego wytwarzania.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Proszę o pomoc. Jednej rzeczy nie mogę zlokalizować w menu.
Mam ustawione ostrzenie na przycisku af , wyzwalanie spustem .
Ale chciałbym aby móc zrobić zdjęcie tylko w momencie ustawienia ostrości.
Natomiast jest inaczej, czyli zdjęcie się robi niezależnie czy jest ustawiona ostrość.
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
W K-5IIs mam ustawione w menu: zakładka C str.3 w ustawieniach AF.C i AF.S priorytet ostrości.
Pewnie w K-3 będzie podobnie.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
czy ktoś posiada możne profile zrobione dla tego aparatu dla lightroom za pomocą passporta x-rite i mógłby je udostępnić,

[ Dodano: 2016-06-04, 16:40 ]
sprawa się rozwiązała a raczej zakup X-Rite Passport-a różnica jest ogromna widać różnicę pomiędzy profilami
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Witam
Jaki jest rozmiar pojedynczego piksela w K3 ?
Szukałem i nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach