chester  Dołączył: 01.04.2010
Misztu napisał/a:
chester napisał/a:
1. Podgląd zdjęcia w aparacie w 90% przypadków wskazuje przepalenia ok 1EV, ale przy późniejszej obróbce RAW muszę często rozjaśniać foty o ok. 0.7 ev

Eee, ale, że aparat pokazuje przepalenia? Jeszcze w EV? ;)
Jedyne wiarygodne informacje masz na histogramie, nie na podglądzie, który wyświetla miniaturkę JPG.

Oczywiście w trakcie obróbki ogromny wpływ na to co widzisz ma monitor i jego ustawienia.

Chodzi mi o przeglądanie zdjęć z aparatu, zatem podgląd miniaturki jpg - aparat wskazuje migające przepalone obszary - histogram wskazuje chyba lepiej.

fanmario  Dołączył: 22.10.2007
Gdzie są te przepalenia? Widzisz je na wyświetlaczu aparatu? Fotografujesz w RAW czy w JPG? Przepalasz sam czy korzystasz z automatyki?

fanmario napisał/a:
Gdzie są te przepalenia? Widzisz je na wyświetlaczu aparatu? Fotografujesz w RAW czy w JPG? Przepalasz sam czy korzystasz z automatyki?

Zbiorę fakty :-P
1. Robię wszystko w RAW
2. podgląd w aparacie (a zatem zaszyta miniaturka?) jest jaśniejsza o jakieś 0.7-1EV - na połowie zdjęć zaznacza przepalone obszary (migające pola) - choć histogram (chyba, nie pamiętam...) wyświetla poprawnie)
3. RAW-y otwarte w DxO nie mają przepaleń, lecz są raczej niedoświetlone - czasem musiałem podnosić ekspozycję o 0.5-1EV, aby uzyskać dobry wynik.

---
Hm.. Próbowałem wykonać teraz kilka testowych fotek i wychodzi na to, że to typowy Heisenbug - problem zachowuje się inaczej, kiedy jest pod ścisłą obserwacją :-? - teraz zdjęcia wyglądają na poprawnie naświetlone.

Niestety nie mogę udostępnić zdjęć, na których to zjawisko wystąpiło, więc wrzucam tylko to, co mogę - testy z dzisiaj, które naświetliły się w miarę poprawnie + jedna fota (przez przypadek zrobiona z korekcją -0.3EV), którą musiałem podnieść o 0.8EV, aby mieć zadowalający rezultat.
https://drive.google.com/open?id=1V3SCrk-MfNRisB_YwxLdciP4q46Tjskf

Możliwe, że to moja paranoja, ale postaram się wrócić z tematem, jak trafię znowu na taki problem (podnoszenia o 1EV)

ps. Przy okazji testując to zjawisko na 3 różnych obiektywach - dowiedziałem sie, że pięćdziesiątka nie jest równa pięćdziesiątce na innym obiektywie ;) Sigma 17-50 przy 50mm jest znacznie szersza od DA50-200 ;)

plwk  Dołączył: 21.04.2006
chester napisał/a:
Przy okazji testując to zjawisko na 3 różnych obiektywach - dowiedziałem sie, że pięćdziesiątka nie jest równa pięćdziesiątce na innym obiektywie

Ogniskowa określana jest dla nieskończoności, różnice, wynikające z różnic konstrukcyjnych, mogą być przy mniejszych odległościach obrazowania.

badworm  Dołączył: 21.02.2009
Korzystam z dobrodziejstwa, jakim jest jednoczesna obsługa dwóch kart pamięci w K-3 (w trybie zapisu RAWów na obydwie), jednakże zauważyłem że wówczas czas zapisu jest niemal dwukrotnie dłuższy niż dla pojedynczej karty. Zapis serii 6-7 RAWów na dwie karty (Sandisk Ultra 30MB/s Class 10) trwa około 30 sekund. Czy przejście na szybsze karty pamięci da wyraźną poprawę w tej materii? Wedle moich wyliczeń, aktualnie zapis odbywa się z prędkością około 15MB/s, a przy jednej karcie dwukrotnie szybciej. Wyniki testu dla K-3II dostępne tutaj:
http://www.cameramemorysp...-test/#Analysis
sugerują, że skoro maksymalna prędkość zapisu oscyluje w okolicach 36-37MB/s to niewiele zyskam po przejściu na szybsze karty. Czy pozostaje pogodzić się z tym, że ceną za bezpieczeństwo danych (bo tym głównie jest dla mnie zapis na dwie karty) jest dużo wolniejszy zapis?

allthatshewants  Dołączył: 05.06.2017
w moim k3 objawił się pewien problem. Do tej pory nie dostrzegałem go, gdyż zdjęcia robiłem wyłącznie w trybie RAW + JPG. Otóż nie mam możliwości wyboru innego formatu w którym k3 robi zdjęcia. Chciałbym zrobić parę zdjęć wyłącznie w formacie .jpg. Opcja trybu wyboru formatu robienia zdjęć (JPG, RAW, RAW+JPG) jest totalnie nieaktywna... Zostaje wyłącznie tryb RAW + JPG?

arekzg  Dołączył: 30.09.2015
Wchodzisz w ustawienia przez INFO?
Bo jak w MENU - pierwsza pozycja: >>Opcje kart pamięci<< ustawisz >>RAW1 JPG2<<, to wchodząc do małego menu przez INFO, możliwość zmiany jest nieaktywna. .

allthatshewants  Dołączył: 05.06.2017
arekzg, bingo. Rzeczywiście wybrałem opcję zapisu raw na 1, a jpg na drugą kartę pamięci. Wielkie dzięki! :-B :-B

espresso  Dołączył: 30.04.2007
Gdyby ktoś się znudził K3 lub K3II to bardzo proszę podać mi przyczynę i ewentualne oczekiwania wynikłe z tego tytułu. Oczywiście na PW.
ps.
Jeśli w grę wchodzi inna przyczyna niż znudzenie, np. kaprys, nie spełnione oczekiwania to też proszę śmiało na PW (co by wątku nie zaśmiecać lub innych do sprzętu nie zniechęcać).

jedrus68  Dołączył: 03.07.2008
espresso napisał/a:
Gdyby ktoś się znudził K3 lub K3II
...
... a K1 ? ;-)

espresso napisał/a:
lub innych do sprzętu nie zniechęcać

Na forum chyba warto dzielić się również negatywnymi uwagami, prawda? ;)

jedrus68 napisał/a:
espresso napisał/a:
Gdyby ktoś się znudził K3 lub K3II
...
... a K1 ? ;-)
czy to jest możliwe? Znudzić się K1? Ja samym gibaniem ekraniku bym się chyba nie znudził...

rychu  Dołączył: 08.10.2006
chester, to był gryps :mrgreen:

Cytat
Na forum chyba warto dzielić się również negatywnymi uwagami, prawda? ;)
Prawda. Ale wyobraź sobie że kupiłeś sobie za uciułane drobne, obiektyw marzeń, sygnowany * (gwiazdką) a tu ktoś Ci napisze że jest be... bo mydło, bo aberacje, bo bliki, bo awaryjny SDM.

rychu napisał/a:
chester, to był gryps :mrgreen:

Dobre🙌

Ps.
Niestety, takie patologie.

Kytutr  Dołączył: 20.02.2007
espresso napisał/a:
Prawda. Ale wyobraź sobie że kupiłeś sobie za uciułane drobne, obiektyw marzeń, sygnowany * (gwiazdką) a tu ktoś Ci napisze że jest be... bo mydło, bo aberacje, bo bliki, bo awaryjny SDM.
Espresso, fala zazdrości i hejtu może się odnosić praktycznie do wszystkiego, nie tylko do sprzętu fotograficznego. Wiesz ile ja się tego nasłuchałem na moją Škodę? Koledzy w pracy wypomnieli mi też opony Dębica Frigo 2 :-)
Z drugiej strony, jak się zaopatrzyłem w auto Made in Japan, to jest inna rozmowa: pełna akceptacja i poklepywanie po plecach, koledzy przy każdej okazji polewają cytrynówkę i jeżdżę na narty z fajnymi dziewczynami. Więc może jednak chodzi o to, jaki masz sprzęt ;-)

Kytutr napisał/a:
Wiesz ile ja się tego nasłuchałem na moją Škodę?
To ciekawe
Kytutr napisał/a:
jak się zaopatrzyłem w auto Made in Japan, to jest inna rozmowa: pełna akceptacja
mam oba auta, ale nigdy z tego powodu jakoś nie dostrzegłem objawów klasyfikacji do grup "społecznych".

W przypadku aparatu to owszem. Kiedyś w odległym miejscu świata specjalnie podszedł do mnie sędziwy Japończyk, przywitał się i z uznaniem wyraził się o Pentaxie, pomimo tego że chodził z nikosiem. Pochwalił się iż ma w domu Pentaxa 67, ale z racji gabarytów od pewnego czasu nie zabiera go już w podróże.

Fajne wrażenie robił też Pentax K 01. Większość zerkała na to cudo ukradkiem, ale parę osób podeszło, poklepało po plecach.

espresso napisał/a:
czy to jest możliwe? Znudzić się K1?

Znudzić to może nie, ale mam "na boku" inny systemik i na razie czekam aż mi zauroczenie przejdzie... jest ciężko :-) . Póki co mam dylemat "mieć ciastko i zjeść ciastko" czyli jechać na dwa systemy, czy też zdroworozsądkowo - pozbyć się jednego ;-)

Marek  Dołączył: 21.04.2006
jedrus68, to nie jest tak jak z kobietami. ;-) Jeden system nie musi wykluczać drugiego. Może nawet zdarzyć się tak, że dojdzie do jakiejś formy kompatybilności, choćby częściowej. :-)

A wiesz, cytując od tego miejsca,
Marek napisał/a:
... jest tak jak z kobietami
to nawet dobry przykład :-D - Co robić gdy ta na boku spełnia wszystkie twoje zachcianki a ta druga jest zasadnicza i pewnych rzeczy nie zrobi i już :-D Jednak koszt trwania przy obu... ;-)

Okazało się jednak iż są tacy którym K3II się "znudziła". Osobiście poznałem takiego człowieka. Co więcej, znam też człowieka który od dwóch dni podjął się eksperymentu, osobistego sprawdzenia kiedy to jemu się K3II znudzi... Wszyscy zadowoleni, a przy okazji poznałem osobiście dwie pentaxiarskie rodzinki. Taka wartość dodana do pentax.org.pl.

Skocz do: