alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Portrety polskich miast
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Projekt dopiero co zaczęty, a już tyle się o tym nagadali ;-) Ciekawe, co z tego gadania wyjdzie? Kura gdacze dopiero jak zniesie jajo. A tu nagdakali się jakby znieśli już kopę jaj.
Nie wiem, nie wiem... Za mało zdjęć, żeby cokolwiek powiedzieć. Chociażby czy się podoba, czy nie podoba. Dla mnie pokazywania miasta poprzez widoczki i architekturę jest zbyt pocztówkowe. Oczekiwałbym czegoś głębszego niż jakieś popłuczyny postkonceptualne i postmodernistyczne. W ostatecznym rozrachunku i tak wychodzi, że człowiek jest w tym wszystkim najważniejszy, a nie jakieś budowle. Dlaczego nie ukazać wizerunku miasta poprzez człowieka?
Obawiam się, żeby nie wyszedł z tego kolejny gniot.
Jakoś nie jestem przekonany...
A na marginesie: czym zajmuje się "aktywistka miejska"? Jedną panią właśnie tak podpisali: "aktywistka"...
I jeszcze: grzeczność nakazuje, by gospodarz puszczał gości przodem. A tu Warszaw(k)a zaczęła prezentację od siebie.

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
technik219 napisał/a:
czym zajmuje się "aktywistka"?
Jak to czym ? Jest aktywna. Dobrze, że nie radio-. :-P
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Sorry Dada, ciut podedytowałem swój post. Nie spodziewałem się, że tak szybko odpowiesz ;-)

[ Dodano: 2013-10-16, 23:17 ]
Kiedyś się takich "aktywistów" nazywało "propagandzistami" ;-)
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Wystawa dobra, a Konrad Pustoła to jeden z ciekawszych dokumentalistów. "Widoki władzy" (http://www.viewsofpower.com/) czy "Niedokończone domy" to bardzo interesujące analizy dot. współczesnej Polski.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
... tylko, że "portrety miast" będą robić różni fotografowie, nie sam Pustoła. No, ale poczekamy, zobaczymy jak to wyjdzie.
 

iczek  Dołączył: 21 Kwi 2008
alekw napisał/a:
Wystawa dobra, a Konrad Pustoła to jeden z ciekawszych dokumentalistów. "Widoki władzy" (http://www.viewsofpower.com/) czy "Niedokończone domy" to bardzo interesujące analizy dot. współczesnej Polski.


Całkowicie mam odmienne zdanie. Oba przywołane projekty Pustoły są strasznie słabe z mojej ocenie. Jeśli projekt zmierzać ma ku takiemu określaniu przedmiotu fotografii, jak robi to Pustoła, to nie będzie to projekt dla mnie miły.

Po oglądnięciu, przychylam się do wątpliwości przedmówców... teoria, teoria, teoria. Oni są mistrzami gadania o tym co mam widzieć lub co zobaczę... ech...
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Myślę, że po prostu pociąga mnie koncert jaki stoi za tymi zdjęciami. Ich surowość podkreśla tylko dokumentalność. Na pewno wymagają innego podejścia oglądającego.

BTW Zauważyłeś, że estetyzowanie fotografii wiąże się zazwyczaj z podkreśleniem subiektywnego podejścia do tematu?
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
O kurde, te "Widoki Władzy" przypomniały mi że mamy taki sam wątek na forum, o tym co widać z czyjego okna.
Po obejrzeniu zdjęć Pustoły, przyszła mi do głowy jedna myśl, że może on wcale nie jest fotografem.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
karmazyniello napisał/a:
O kurde, te "Widoki Władzy" przypomniały mi że mamy taki sam wątek na forum, o tym co widać z czyjego okna.
Po obejrzeniu zdjęć Pustoły, przyszła mi do głowy jedna myśl, że może on wcale nie jest fotografem.



Dlatego, że nie eksploatuje fotograficzności? :-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Szczerze mówiąc mnie to nie przekonuje.

Choć sam mam już od dłuższego czasu założyć stronę foto a raczej trzy lub więcej pod tytulami.
wwx.brudnywrocław.pl
wwx.durnywrocław.pl
wwx.brudnapolska.pl itd, itd

to miasto to z racji obecnego zamieszkania, ale chyba każde miasto można od tej strony pokazać i powie nam o nim znacznie więcej niż szumne porojekty.

Na pierwszej stronie pokazywać durnotę ludzką która wyszła już poza wszelkie ramy, a na drugiej zarówno durnotę ludzką jak i w większej mierze urzędniczą która też sięga szczytów. Przejawów tej głupoty jest tyle, że wydaje się to aż niemożliwe.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
alekw napisał/a:
Dlatego, że nie eksploatuje fotograficzności?


U Powera na przykład, zdjęcia działają z punktu na kilku płaszczyznach, a tu jest płasko i nijako, mam wrażenie że te fotografie są załącznikami w projekcie który w sumie nic mi nie wyjaśnia, ani nie stawia żadnych pytań.

Miesiąc temu rzuciłem małe wyzwanie chętnym uczniom, aby podjęli się zrobienia portretu księdza w swojej parafii. Żeby nie było odmowy ze strony księdza, a zarazem tak prosto na wypadek gdyby od progu zaczął pozować, poprosiłem, aby rozejrzeli się w parafii co też się tam dzieje ciekawego; chór, grupa oazowa, kółko różańcowe itp. wszelka działalność lokalna zorganizowana w obrębie kościoła. Portret miał powstać na samym końcu, aby ksiądz jako czuwający nad tym wszystkim organizator, pozwolił się sportretować, podpisując się swoim wizerunkiem w całym materiale.
Zdjęcia powstały takie sobie, ale dzięki temu, parę osób wyrobiło sobie własne zdanie na pewne tematy i obaliło kilka niewygodnych stereotypów.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
No ale Power to całkiem inna narracja, to taki nasz spóźniony Shore, kino drogi. Do niego można porównywać Tomka Wiecha, ale nie Pustołę.

BTW, kolejny doskonały i trafiony w punkt dokument:

http://smoczehistorie.blo...wrzesinska.html

Polecam tekst Adama Mazura na końcu tego wydawnictwa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach