grzesiot  Dołączył: 29 Paź 2012
Prześwietlone zdjęcia przy większej wartości przysłony
Witam.
Od kilkunastu miesięcy focę sobie *istDs używając do tego manualnych obiektywów (helios, pentacon) w trybie Av. I wszystko jest w porządku.
Jakiś czas temu nabyłem Samsunga GX20 i używając tych samych manualnych obiektywów w trybie Av pojawia się problem. A mianowicie, im wyższa wartość przysłony tym bardziej prześwietlone zdjęcia. Use Aperture Ring jest na On. Dodam iż problem występuje przy pomiarze matrycowym i punktowym.
Może jeszcze dodatkowo trzeba coś ustawić ?
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
przy GH20 masz dla obiektywów bez styków tylko pomiar średnioważony. światłomierz działa poprawnie tylko w trybie M poprzez użycie "zielonego przycisku". W trybie AV pomiar nie działa (tzn poprawnie działa tylko na otwartej przesłonie). sprawdz w trybie M (zgodnie z tym co opisane w instrukcji aparatu)
 
grzesiot  Dołączył: 29 Paź 2012
Sprawdziłem w trybie M - jest różnica i to znaczna w pozytywnym znaczeniu, ale i tak przy maksymalnie otwartej przysłonie zdjęcia są trochę inaczej doświetlone niż te z użyciem przysłony. Może tak ma być. Dzięki za radę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zobacz czy zwarcie styków w body pomoże.
 
grzesiot  Dołączył: 29 Paź 2012
Sprawdziłem ze zwartymi stykami. Nic się nie zmieniło. W Av dalej ostro prześwietla, a w M jest nawet dobrze z tym, że zdjęcia przy max otwartej przysłonie wychodzą najlepsze.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Nie możesz używać obiektywów manualnych w trybie Av. Ustawiasz na M, ustawiasz żądaną przysłonę, domykasz wajchą, mierzysz światło i pstryk. W trybie Av aparat korzysta z informacji o przesłonie poprzez styki i fizycznie jej nie domyka. Dlatego przy max otwartej przesłonie wychodzi najlepiej, bo dla tej wartości jest zmierzone światło.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
moje k10d też tak ma/miało. na trybie M i wyższych f

Pozmieniałem na szkła ze stykami i problem znikł :]

Poszukaj na forum, bo k10d i niektóre k20d, źle dobierały czasy i im wyższa przysłona tym bardziej paliło fotki (choć nie z każdym szkłem bez styków i nie w każdych warunkach)

Na szybko i doraźnie zmniejszaj/koryguj ten dobrany przez puszkę czas o 1-2 działki i będzie git.
 
grzesiot  Dołączył: 29 Paź 2012
No i tak właśnie robię. Przy f5,6 jedna 2 działki wystarczą :-)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
ja myślę że chodzi o moment pomiaru i szybkość otwierania przesłony. u mnie w k-m jak klikam "zielony" to mimo że dość pomału domyka przesłone to mierzy póżno - przez to ze szkłami z "leniwą przesłoną" miałem tak że z domykaniem wzrastało prześwietlenie (przy zdjeciu nie nadążało jej domknąć za to przy pomiarze było ok)
rychu napisał/a:
Nie możesz używać obiektywów manualnych w trybie Av
grzesiot, pisze że używa heliosów i pentaconów a one chyba na m42 były więc pracujesz na przesłonie roboczej. można wtedy bez problemu korzystać z Av i aparat powinien mierzyć prawidłowo (wydaje się mu że obiektyw jest max otwarty). Obiektywy K/M używane w P/Av/Tv zawsze działają jakby na Av na pełnym otworze niezależnie od ustawionej na pierścieniu przesłonie
grzesiot napisał/a:
Sprawdziłem ze zwartymi stykami
ale wiesz że masz zewrzeć nie wszytkie? ten jeden wklęsły ma zostać niezwarty

na forum są wątki o k-10d/gx10 (wspominają też o k-20d/gx20) o tym że z manualami (K i M) nie zawsze współpracują poprawnie

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach