blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
Bezlusterkowy dylemat- proszę o pomoc.
Witam serdecznie wszystkich

Od trzech miesięcy (może więcej) borykam się z problemem wyboru bezlusterkowca.
Temat zakładałam na innych forach i powiem szczerze, że jestem pod wrażeniem jak ludzie potrafią być niemili…
Ktoś mi to forum (Pentaxa) polecił w prywatnej wiadomości twierdząc, że parszywej ironii na tym forum nie ma i że ludzie chętnie pomogą. Więc o to jestem.

Jednak wracając do sedna sprawy – bardzo proszę o pomoc w doborze aparatu.
Budżet nie jest wysoki- 1500zł i raczej wyżej nie.
Szału nie ma –wiem- ale bardzo proszę o nie pisanie komentarzy typu- „takich tematów było tysiąc- rusz się poczytaj”, „za tyle to se aparat wybierz żeby ładnie wyglądał w różowej torebce”, „wujek google nie gryzie” itp. itd.
Kiedyś robiłam masę zdjęć analogówkami, naprawdę dobrych zdjęć, potem był moment, że przyspałam –założyłam rodzinę, problemy, obowiązki itp. itd. i tak zeszło… teraz, że tak powiem mam czas na oddech i chciałam do hobby powrócić.
Nie chcę lustra, ponieważ po pierwsze ma zbyt duże gabaryty, a ja chciałabym mieć aparat pod ręką zawsze i wszędzie, po drugie, nie będę inwestować w obiektywy (bynajmniej na razie- i to na razie nie wiem ile potrwa). Bezlusterkowce mają to do siebie, że w razie gdyby co- można troszkę je rozbudować. Fotografować zamierzam miasto-kamienice, mosty, przyrodę (dość ogólnie powiedziane, wiem – nie chodzi mi o ptaki na dachu czy wyścigi koni), portret odpada, raczej martwa natura niż ludzie… Zdjęcia również w pomieszczeniach typu- stara cementownia, czy ruiny fabryk. Przydałby mi się też od czasu do czasu wydruk zdjęcia w formacie A4- w przyzwoitej jakości.
I tak dla przykładu:
Olympus XZ-2
Samsung NX1000
Olumpus E-PL 3
Canon EOS M
Panasonic GX1
Oczywiście wszystko z KITami
Ktoś mi kiedyś powiedział- one mało co się różnią – weź ten, który Ci się podoba. Taka odpowiedź mnie jednak nie satysfakcjonuje… Jedni twierdzą, Olki mają dobrą optykę, drudzy stawiają na Samsunga nx 1000… Tylko nikt nie pisze dlaczego ten a nie inny.
Chciałabym jakiegoś uzasadnienia, a nie rzucenia tylko hasła- kup pani canona!
Rozumiem, że każdy ma swój typ ale chciałabym, żeby dany wybór był poparty jakąś sensowna konkluzją.
Zależy mi na tym aby te zdjęcia były jak najlepszej jakości w swoim przedziale cenowym oczywiście- cudów nie wymagam ale na pewno można w jakiś sposób wybrać ten najlepszy w danej klasie.
Z początku byłam ukierunkowana na Olimpusa E-PL3- ponoć bardzo szybki AF, bardzo dobra optyka. Jednak są tacy, co mówią – nie bierz 4:3 jak możesz APS-C…. i koło się zamyka. Nie zależy mi na nagrywaniu filmów (Aparat jest do zdjęć a zdjęcia robi człowiek….), nie musi robić 3D, brak wizjera i lampy jakoś zdzierżę.
Bardzo proszę o jakąś uzasadnioną odpowiedź ludzi doświadczonych, znających się bardziej od Kowalskiego, który opiera się tylko i wyłącznie na testach. Może macie inne ciekawe propozycje? Przepraszam, że ta wiadomość taka długa ale może w końcu ktoś się zlituje i zastanowi się nad tym razem ze mną. Za odpowiedzi z góry dziękuję. Pozdrawiam serdecznie – Barbara
P.S. Nie zakładam tematu złośliwe, jeśli kogoś uraziłam – przepraszam, jeśli zdałam pytanie źle- proszę mnie poprawić, jeśli są jakieś dodatkowe pytania- chętnie odpowiem…
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
XZ-2 nie jest bezlusterkowcem...
Do podanej tematyki zdjęć potrzebujesz szerokiego kąta.
Z kompaktów i w założonym budżecie masz do wyboru 1. Panasonic LX7 22-90 F1,4-F2,3 z matrycą multi aspect.
2. Samsung EX1/2 o nieco gorszych parametrach.


W kwestii wymiennej optyki to przestudiuj ceny.
Najtańszy i stosunkowo dobry jest Samsung.
Masz do wyboru szeroki zoom 12-24 lub stałoogniskowy naleśnik 16/F2,4 (płaski pozwala zmieścić aparat w dużej kieszeni)
Nie potrzebujesz rekordowego AF do takich tematów nawet możesz pomyślec o manualnym ostrzeniu np używając obiektywy firmy Samyang, które oferują nawet bagnet do NX więc przejściówka jest zbędna.


Panasonic GX1 jest OK ale trzeba by dokupić wizjer (mam do LX7 dokładnie taki sam za 900 PLN!!!) Optyka do micro 4/3 jest stosunkowo droga.
Ale wybór jest spory np zoom 12-35/F2,8 niestety sam obiektyw przekracza kilkukrotnie budżet.
W miarę tanio wypada np G3/G5 z wbudowanym wizjerem.

Z korpusów Samsunga najtańszy z wizjerem będzie od najtańszego NX5/NX10/NX11/NX20.

5/10/11 mają starej generacji matryca ale do A3 spoko.
Trzeba niestety opanować np Lightroom i obróbkę aby wyciągnąć coś z wysokich ISO.
Niskie ISO są bardzo OK i powinno Ci wystarczyć.


Niestety 1500 PLN mocno zwęża pole manewru.

Ja bym Ci radził kupić LX7 bo to świetny kompakt! I wcale nie jest zamknięty w kwestii rozwoju.
Można do niego podpinać akcesoria takie jak tulejki, filtry, konwertery wide/tele/macro zewnętrzny flash co znacznie poszerza jego zakres zastosowań.
Super jasna optyka pozwala na fotografowanie na niskich ISO a w mocnym świetle masz automatyczny wbudowany filtr szary np do zdjęcia z maksymalnie otwartym obiektywem.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Witaj Basiu. Sprzęt jaki przedstawiłaś jest różnej jakości. System 4/3 jest słabszy ze względu na rozmiar matrycy. Jest ona o połowę mniejsza od aps-c. Na żywo fotografie z takiego sprzętu przy ciemnym szkle-czyli dołączonym do korpusu - w pomieszczeniach do zaakceptowania będzie można zastosować max iso 400. Czyli przekładając to na mowę prostszą, wszyscy będą musieli siedzieć na baczność bo migawka niestety będzie pracowała wolno. Im ciemniej tym gorzej. Nie wspomniałaś nic sonym ani o pentax k-01 który jeszcze jest dostępny gnieniegdzie. Samsung ze względu na cenę jest bardzo dobrą propozycją. Szkła te lepsze ma trochę drogie. Nex też ma drogie. I teraz pozostaje pytanie, czy będziesz się rozwijać i patrzeć na szkła którymi można uzyskać lepsze efekty czy pozostaniesz przy szkle z zestawu. Jeśli tak to weź samsunga lub jakiegoś sony nex. Sony nex ma świetny peaking. Jeśli możesz pozwolić sobie na k01 i podoba Ci się taki kształt weź k-01. Odwdzięczy się jakością obrazka. Za 2200 dostaniesz go z 40/2.8. Standardowy zoom można kupićz rozbrojonego kitpacka na aledrogo za 200pln. Jeśłi chodzi o wielkość systemu i jakość obrazka to pentax k-01 kładzie konkurencje pod tym względem. Niestety jest z wyglądu inny, awangardowy, brzydki albo piękny. Jak kto woli. Moja wypowiedź jest oparta na doświadczeniu z aparatami w studio, z bezpośrednimi jpg z tych puszek. Poza tym mam nex 3 i k-01. Jeśłi jesteś wymagająca nie bierz kompaktów. W dzień popełnisz nimi całkiem dobre fotografie, w pomieszczeniu będzie ciężko.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
M.K napisał/a:
System 4/3 jest słabszy ze względu na rozmiar matrycy. Jest ona o połowę mniejsza od aps-c.

Powierzchnia jest 1,5 raza mniejsza ;-)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Si.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Jak ci sie uda trafic wycofywany juz Sony NEX F-3 to polecam. Na ceneo nieco tanszy niz 3N (akurat 1500), ale przede wszystkim ma wygodny uchwyt jak w 5.
Ja tez nie chcialem lustrzanki, w ogole nie zamierzalem placic duzo za cyfre - mam same analogi, ale cyfra czasem sie przydaje do pobocznych zadan :-) I za niewielka cene (1300 z kitem) dostalem wszystko czego chcialem.
Matryca APS-C 16MPix, taka jak w Pentaxach. Ma lampe, nie ma wizjera, ale to dla mnie rowniez nie ma znaczenia. Robie glownie w rawach w trybie Int+, czyli gdy nie ma znaczenia przeslona, aparat niech sobie sam ustawia parametry - ja jestem od zdjec i na tym sie skupiam. Mnie taki sprzet wystarczy.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
M.K napisał/a:
System 4/3 jest słabszy ze względu na rozmiar matrycy.
Bzdura ! Proponuję porównać osiągi najnowszych matryc z Olka i Panasonica z innymi wynalazkami.
M.K napisał/a:
Na żywo fotografie z takiego sprzętu przy ciemnym szkle-czyli dołączonym do korpusu - w pomieszczeniach do zaakceptowania będzie można zastosować max iso 400.
W każdym innym za wyjątkiem niektórych FF i najnowszych APS-C (K-5 chociażby) także będą do niczego. Po ciemku to używa się lampy, lub jasnych szkieł, nie tylko dobrego wysokiego ISO.

Pamiętajmy, że kolega Kfan na wszystkich możliwych forach pieje o najnajnajwyższości Samsunga nad wszystkimi innymi systemami :evilsmile: Może tak trochę obiektywizmu, Panowie ! Kobieta o radę prosi, a nie o Wasze wywody na temat, co Wy wspaniałego posiadacie.
blooka napisał/a:
Z początku byłam ukierunkowana na Olimpusa E-PL3-
Niezły wybór, ale osobiście z m4/3 wybrałbym Panasonica GX-1, albo Olka z serii PM. Urok tych aparatów polega na ich "mniejszości". I chyba trochę tańsze są. A może poczekać chwilę na Panasonica GM-1, przy okazji nieco dozbierać kasy. Z nowym szkiełkiem 12-35 zapowiada się bardzo fajnie i wejdzie nawet do damskiej kieszeni. Oczywiście kitowe szkło jest na początek niezłe i wystarczające, ale w każdym systemie ciemne i za wiele z niego się nie wyciągnie. Szkła dobre i lepsze są w każdym systemie drogie. Nie tylko w m4/3.
K-01 osobiście odradzam. Fajny to on jest, ale duży jednak. Lustrzanka klasy K-500 nie jest wiele większa. Ponadto ostrzenie i kadrowanie na ekranie w słońcu jest męczące. Kwota do dyspozycji zaś nie jest oszałamiająca i trudno tu zaszaleć. Wg mnie to w tej cenie wyboru dużego nie ma. Albo coś z tańszych zestawów m4/3, albo ewentualnie Samsung NX (choć nie jestem przekonany o przyszłości tego systemu) i zostają jeszcze sensowne kompakty, przy czym ja zastanowiłbym się mocno nad Fuji X-10. Są jeszcze do kupienia nowe i w kwocie się mieszczą.
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
Kfan, ślicznie dziękuję za długą wypowiedź, aparat który proponujesz- jeśli chodzi o kompakty można go śmiało polecić. Wolałabym jednak zostać przy większej matrycy. Proponowany LX7 parametry jak na kompakt ma bardzo fajne, i to światło: f/1.4-2.3. :-> I tu rodzi się konflikt- jasne szkło kosztem matrycy czy APS-C i standardowy obiektyw kitowy...
M.K, :) no właśnie te matryce... K-01 -używka nie wchodzi w grę, a z kitowym obiektywem to wydatek rzędu 2500zł- dla mnie troszkę na ten moment za drogo. Wygląd rzeczywiście ma niestandardowy ale o gustach się nie dyskutuje hehe ;-) dla mnie oczywiście wygląd aparatu jest najmniej ważny :-)
Cytat
I teraz pozostaje pytanie, czy będziesz się rozwijać i patrzeć na szkła którymi można uzyskać lepsze efekty czy pozostaniesz przy szkle z zestawu.

Toteż właśnie załóżmy, że muszę zostać przy szkle z zestawu :-/
Jeśli chodzi o NEXy, to jakoś chyba za dużo negatywnych opinii się naczytałam...

Dada,
Panasonic GX1 - coś tam z ISO jest nie tak - ogólnie patrząc na testy (nie mam się czym poprzeć), to wychodzi dość słabo...
Fuji X-10, takie to małe a ma ciekawe parametry...swoją drogą - jak się ma jego obiektyw f/2.0 - 2.8 i matryca 2/3 cala, EXR CMOS, 4:3 do Samsunga NX 1000 - matryca (APS-C) CMOS, 3:2 przy czym obiektyw 20-50mm f/3.5 - f/5.6 ...??? Jak to wygląda w praktyce?? Lub jak by wyglądało przy moich oczekiwaniach co do zdjęć opisanych w pierwszym poście :?:
Powiem szczerze, że ten samsung nx 1000 też zwrócił moją uwagę, tu są przykładowe fotki:
http://www.flickr.com/pho...57630848542998/
Tylko coś nie mogę sie dopatrzyć czy te zdjęcia są z obiektywu kitowego 20-50mm??
Wygląda to dość przyzwoicie myślę...?? Jego cena mi się podoba- 1300zł z kitem.
Zostańmy może przy tym, że nie będę zmieniać szkła oraz przy cenie ok.1500zł - bliżej 1500 niz 2000 :-) Czy jest jeszcze coś godnego uwagi z taką matrycą i w miarę przyzwoitym obiektywem oprócz nx1000??
Jeszcze raz wszystkim dziękuję za poświęcenie czasu :-P
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
A tak wogole, to czemu w dziale o kompaktach Pentaxa , dyskutujecie o bezlustrach innych firm, ja sie pytam ?
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
wuzet, przepraszam za zamieszanie, polecili mi to forum ze względu na ludzi, klimat i kulturę. Oczywiście jeśli jest jakiś pentax, który by przypasował do tego, co opisałam- to bardzo chętnie zobaczę propozycję. Wiem, że mają najlepszy stosunek jakość-cena jeśli chodzi o lustra... ale co oprócz luster?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
blooka napisał/a:
Panasonic GX1 - coś tam z ISO jest nie tak
Nic na ten temat nie słyszałem. Używam m.in. Panasa GF-1 i choć jest to starszy i słabszy model to nic złego na jego temat nie powiem, w tym także na temat ISO.

A jeśli masz sugerować się testami z internetu to od razu kupuj Nikona, lub Canona, najlepiej FF.
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
Cytat
A jeśli masz sugerować się testami z internetu to od razu kupuj Nikona, lub Canona, najlepiej FF.
no więc właśnie nie mam się czym podeprzeć dlatego pytam bardziej doświadczonych ;-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No to też odpowiadamy. :mrgreen: Co do GX1, to najlepszą rekomendacją dla tego sprzętu jest używanie go m.in. przez Michu :-P Ja np. używam często przestarzałego i prehistorycznego Olka E-400. Wszyscy fahofcy by się za głowę złapali, jak można używać taki stary, szumiący jak wodospad aparat i z tak małą matrycą. Ano można, bo go bardzo lubię, bo jest mały i ma piękne pastelowe kolory z matrycy. A w dodatku systemowe sieroty po 4/3 z Olka wyprzedają tanio doskonałe szkła i tanim kosztem można mieć niezły system. Nie każdy potrzebuje i chce FuFu z 2-kilowym korpusem. :-P

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dada napisał/a:
najlepszą rekomendacją dla tego sprzętu jest używanie go m.in. przez Michu
Napisz do niego PW, na pewno chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami ;-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jurgen, Ty sobie jaj z Michu nie rób, bo wiesz, że on może być niebezpieczny. :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bardzo śmieszne...
Ostatnio Trefom podarowałem wydruk z GX1 - 60x45cm. Jakoś dało radę...
Dla mnie jedynym mankamentem tego korpusu jest brak wizjera. Często robię nim zdjęcia na ISO 1600 i 3200. To nie jest jakość z K-5, ale daje rade.
Blooka... Być może stwierdzisz, że jesteśmy tacy sami, jak na innych forach, ale rady, by wybrać pasujący Ci ergonomicznie/stylistycznie aparat były jak najbardziej słuszne. W chwili obecnej każda współczesna puszka spełni Twoje oczekiwania.
No, może poza Pentaksem K-01, bo to wstyd i obciach przy ludziach wyciągać coś takiego.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Michu napisał/a:
poza Pentaksem K-01, bo to wstyd i obciach przy ludziach wyciągać coś takiego
Jeśli byłby żółty, to nie.
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
Cytat
Dada
Nic na ten temat nie słyszałem. Używam m.in. Panasa GF-1 i choć jest to starszy i słabszy model to nic złego na jego temat nie powiem, w tym także na temat ISO.


W takim razie co powiesz mi dobrego na jego temat? No bo skoro nie mam się sugerować testami - chociaż faktycznie tego nie lubię- to czym???
Miło by było jakby ktoś ustosunkował się do mojego postu z h 19:23 :->
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
blooka, jak już to chyba 19:53.
A w temacie....nie pierwszy i zapewne nie ostatni wątek typu, pomóżcie co wybrać. A w dpowiedziach jest zawsze tak samo ....ilu piszących, tyle opinii.
 
blooka  Dołączyła: 04 Lis 2013
ok powtórzę ;-)
Cytat
Fuji X-10, takie to małe a ma ciekawe parametry...swoją drogą - jak się ma jego obiektyw f/2.0 - 2.8 i matryca 2/3 cala, EXR CMOS, 4:3 do Samsunga NX 1000 - matryca (APS-C) CMOS, 3:2 przy czym obiektyw 20-50mm f/3.5 - f/5.6 ...??? Jak to wygląda w praktyce?? Lub jak by wyglądało przy moich oczekiwaniach co do zdjęć opisanych w pierwszym poście :?:
Powiem szczerze, że ten samsung nx 1000 też zwrócił moją uwagę, tu są przykładowe fotki:
http://www.flickr.com/pho...57630848542998/
Tylko coś nie mogę sie dopatrzyć czy te zdjęcia są z obiektywu kitowego 20-50mm??
Wygląda to dość przyzwoicie myślę...?? Jego cena mi się podoba- 1300zł z kitem.
Zostańmy może przy tym, że nie będę zmieniać szkła oraz przy cenie ok.1500zł - bliżej 1500 niz 2000 :-) Czy jest jeszcze coś godnego uwagi z taką matrycą i w miarę przyzwoitym obiektywem oprócz nx1000??

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach