cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Dwie foty - kompakt z jasnym szkłem i APS-C z kitem. Która GO mniejsza/większa/lepsza?

http://zapodaj.net/3e349344eebe9.jpg.html
http://zapodaj.net/74373ecd529c3.jpg.html
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Zasadniczo wszystkie polecane aparaty będą ok. Ale jeśli nie chcesz bawić się rawami, to warto brać np Fujifilm x10. Warto wziąć pod uwagę dynamikę tonalną i kolory. Tu fujifilm będzie wielce ok. Po prawdzie to jestem przekonany, że w zupełności do przedstawionych zastosowań wystarczyłby Fujifilm F200EXR, który, zdaje się jest w śmiesznej cenie na naszej, giełdzie. Aparat o znakomitej dynamice i kolorach - zrobiłem nim foty do całkiem poważnych zastosowań. Bierzesz taniego fujika aby mieć zoom i do tego Sigmę DP1, by mieć aparat, który potrafi pokazać czym jest jakość - tu trzeba się już bawić rawami, ale jest to w tym modelu bardzo proste i daje wiele radości - jakość na niskim iso wg. wielu bezkonkurencyjna, dynamika kosmiczna i superostre szkło. Matryca aps-c. Kupując Fujifilm F200EXR masz 2 świetne i małe aparaty a w kieszeni zostaje sporo kasy na wycieczki. Ale moja propozycja jest raczej alternatywna i może przekombinowana. Właściwie to może i sama sigma by wystarczyła. Ewentualnie w duecie: DP1+DP2. Wówczas mamy kąt szeroki i taki nieco szerszy standard. Idealny zestaw do wymienionych zastosowań, szczególnie ukierunkowanych na fotografię jako hobby a nie pamiątkarstwo.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Podepnę się do tematu.
Na skutek jednej z dyskusji na optycznych zastanawiam się czy jest szansa na zgrabny, kieszonkowy zestaw bezlusterkowca, który zastępując kompakta, przy nieznacznie większych gabarytach dałby mi zauważalnie lepszą jakość?
Jak widać mam XZ-1 i każdy zestaw bezlusterkowy będzie większy, ale może jest jakiś zbliżony. Zapewne najbardziej zależy to od obiektywu, więc potrzebny byłby naleśnik - potrzebuję szerokiego kąta i taki NX16 wygląda kusząco, ale czy z korpusem taki zestaw zachowa ową kompaktowość? GM1 z kitem też wydaje się mały, ale czy wejdzie do kieszeni?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Kuba Nowak napisał/a:
GM1 z kitem też wydaje się mały, ale czy wejdzie do kieszeni?
Nawet do kieszonki. Naprawdę jest maleńki.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Kuba Nowak, i nawet nieźle zdjęcia robi, to chyba lekko skastrowana matryca GX7 ;-) szkoda tylko że do mikro rozmiaru dodali cenę makro ;-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
No właśnie cena panasa zniechęca. Samsung jest tańszy, tylko czy będzie równie zgrabny?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Chyba ten NX mini jedynie ;-) GM1 to 98x55x30 mm obiektyw w kicie to tylko ok 30 mm w pozycji złożonej dodatkowo, MF w takim zestawie jedynie to udręka, ale chyba nie do tego stworzony został... A jak co zawsze można podpiąć naleśniczka od Panasa, będzie jeszcze lepiej ;-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Tylko, że jeśli chodzi Ci o ową 14-tkę, to ona ma słabą opinię.
Tak czy siak GM1 odpada ze względu na cenę.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Nie, o 20/1.7 ;-) bo ta jest przyzwoita optycznie
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Kuba Nowak napisał/a:

Jak widać mam XZ-1 i każdy zestaw bezlusterkowy będzie większy, ale może jest jakiś zbliżony. Zapewne najbardziej zależy to od obiektywu, więc potrzebny byłby naleśnik - potrzebuję szerokiego kąta i taki NX16 wygląda kusząco, ale czy z korpusem taki zestaw zachowa ową kompaktowość? GM1 z kitem też wydaje się mały, ale czy wejdzie do kieszeni?


Bezlusterkowiec z ciemnym kitem niewiele wnosi do Twojego XZ-1.
Ja tez nXa uzpełniam Panasem LX-7 z uwagi na jasny zoom 24-90.
16/2,4 tak tu zyskasz bo matryca DX 20 MP i dobre światło muszą dać lepszy wynik.
Co do wielkości to ja wpycham NX10 z 30stką do kieszeni kurtki, jak jej nie ma po prostu wisi na szyi i nie urywa karku na codzień pakuję go do torby z laptopem, którą chcąc nie chcą i tak muszę zabierać.
Panas GX7 też fajnie się prezentuje choć jakością zdjęć nowym Samsungom 20 MP nie dorównuje no i musiałbyś nabyć jakiś naleśnik 12 mm dla ekw. 24 mm.
MFT ceni optykę bardzo wysoko a mnie to osobiście zniechęca mocno.
 
gino  Dołączył: 02 Mar 2015
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Skorzystam z okazji i podłączę się do tematu.
Chciałbym prosić o pomoc w wyborze aparatu. Mój stary kompakt odmówił posłuszeństwa. Z uwagi na to że coraz więcej podróżuje rowerem szukam aparatu który daję poczucie mobilności. Na początku rozważałem lustrzankę ale waga i gabaryty mnie zniechęciły. Dlatego moją uwagę przykuły bezlusterkowce. Jeśli chodzi o rodzaj fotografii to zdecydowanie krajobraz , zdjęcia rodzinne na imieninach itp. też się trafią.Jazda po lesie cichym rowerem często kończy się spotkaniem z jakimś jeleniem bądz dzięciołem dlatego w propozycjach te drugie obiektywy. Chciałbym też spróbować fotografii nocnej a ściślej biorąc miasto nocą ale i też rozgwieżdżone niebo( coś jak na nightscapes). Cena do około 2000 -2500 zł. Mam następujące typy proszę o doradzenie który lepszy ewentualnie może jakaś inna propozycja z waszej strony bo nie wiem czy budżet lub zaproponowane aparaty są odpowiednie.

Sony Alpha a5000 (ILCE-5000Y) +16-50 mm f/3.5-5.6 PZ OSS + 55-210 mm f/4.5-6.3 OSS

Sony NEX 5TLB + EPZ 16-50 mm f 3,5-5,6 OSS + 55-210 mm f/4.5-6.3 OSS

Fuji X-M1 + XC 16-50 mm f3,5 - 5,6 + XC 55-230 mm f/4,5-6,7

Samsung NX300 + NX 18-55 mm f/3,5-5,6 + NX 50-200 mm f/4-5.6 ED OIS III

Z góry dziękuję za pomoc i czekam z niecierpliwością na wasze rady.
Pozdrawiam
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
gino napisał/a:
XC 55-230 mm f/4,5-6,7


Mam ten zestaw,

nawet wisi na giełdzie aktualnie, przesiadłem się na XT-1, natomiast długi "kit" ma ogniskowe 50-230, a nie 55-230.

Jest inne szkło o podobnych parametrach, 55-200, ale to wyższa seria ... No i cena x 3 lub więcej ...

Dziś akurat testowałem to szkło na prośbę jednego forumowicza, zapraszam do obejrzenia :

http://www.fujifilmxworld...6085a925afd10c1

Pierwsze możesz pominąć, to poglądówka XM-1 i XT-1, dwa następne są dla porównania szkła 18-135 na dwóch ogniskowych, potem już tylko XC 50-230.

Moim zdaniem jest to bardzo fajne szkło, tak samo jak i XC 16-50.

Masz pytania ? Pisz PW, GG, skype ;)

Pozdrawiam,

S.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
gino, Z tych, które wymieniłeś Soniaki maja wyraźnie najmniejsze w stanie transportowym krótkie Kity, spokojnie wejdą do większej kieszeni. Samsung też ma taki, ale nie spotkałem go w zestawie z NX-300 tylko z nowszym i prostszym NX-3000
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Dziwię się, że nie bierzesz pod uwagę żadnego Panasonica ani Olympusa. Małe korpusy i małe obiektywy to spora zaleta m4/3. A olkowy szeroki kąt mZuiko 9-18 jest jak z "King size" wyciągnięty.
 
gino  Dołączył: 02 Mar 2015
Jeśli chodzi o Olka czy Panasa to czytałem kilka recenzji na optycznych i zawsze czegoś brakowało a to coś z bulb (krótki) a to brak focus peakingu. Wy jako zaawansowani użytkownicy wiecie dokładnie czego oczekujecie od sprzętu. Ja jako amator który miał w życiu tylko kompakty a fotografia w moim wykonaniu to popularne pstryki nie potrafie dokłądnie sprecyzować czego potrzebuję.Chciałbym się uczyć czegoś nowego i rozwijać. Czerpać radość z robienia zdjęć. Zamiast 100 zdjęć których pewnie nigdy więcej nie oglądne zrobić 2 które powiesze w ramce na ścianie. Dlatego wybieram że tak powiem na wyrost. Chcę jak najwięcej za jak najmniej. Może będę ( a może nie , wyjdzie w 'praniu') chciał stare manuale podłączyć i bedzie mi brakowało focus peakingu. Nie chciałbym sobie pluć w brodę że żal mi było 100 zł i teraz mam co mam. Jednak przyznaję ze z ofertą olka i panasa zapoznałem się mało dokładnie. Jeśli masz Benek jakieś typy które mogą mnie zainteresować to bardzo chętnie je przeglądnę .
Dziękuje także kolegom JacekK i sycamor za uwagi.
Pozdrawiam
 

Galus81  Dołączył: 16 Lip 2008
JacekK napisał/a:
gino, Z tych, które wymieniłeś Soniaki maja wyraźnie najmniejsze w stanie transportowym krótkie Kity, spokojnie wejdą do większej kieszeni. Samsung też ma taki, ale nie spotkałem go w zestawie z NX-300 tylko z nowszym i prostszym NX-3000


Nx300m jest dostepny z 16-50 ale u naszych sasiadow (amazon.de , ebay.de) - w Polsce nie wiadomo dlaczego nie ma takich zestawow :/ jest tylko z NX3000, Nx500 i NX1 - sam myslalem nad NX3000 ale niestety w stosunku do poprzednika zostal wykastrowany z focus peakingu ;/
Teraz gdybam (zaleznie jaka cena bedzie za 3 tygodnie w Stanach) albo K-5IIs albo KS-2,albo NX500 lub moze cos z Fuji...albo jeszcze poczekam :-P
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Olympus E- PL5 + 14-42 + 40-150 za 1698 zł. Całkiem rozsądna oferta. Bardzo dobry bezlusterkowiec ze stabilizacją matrycy. W komplecie dwa kity kryjące ogniskową 28-300 w przeliczeniu na matrycę FF. Gdyby ci doskwierał brak wizjera, to zawsze możesz sobie dokupić. W m4/3 masz też najmniejszy na rynku szerokokątny zoom, Olympus mZuiko 9-18, możesz w niego za jakiś czas zainwestować.
http://fotozakupy.pl/olym...r-czarny/37151s
 
former  Dołączył: 05 Lis 2009
Może nie bezlusterkowiec a kompakt premium "załatwi" Wasze dylematy.Np.Fuji X30.Kupcie to zobaczycie co on potrafi i mieści się w kieszeni kurtki.Pozdrawiam dyskutantów.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Jeśli jakiś kompakt premium to jak najbardziej, tyle że nie nówkę, której cena nie zdołała jeszcze spaść do normalnego poziomu.
 
gino  Dołączył: 02 Mar 2015
Dziękuję wszystkim za uwagi i rady. Cały czas przeglądam i czytam. Jak narazie skłaniam się ku fuji lub olympusowi. Jednak pewnosci nie mam ;-) Jeszcze raz dziękuje za rady i pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach