hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
kojut napisał/a:
To znaczy, że przed wynalezieniem 16mpx nie robiło się odbitek 70x50 i większych

Nie Szerloku, to znaczy nie mniej nie więcej, tylko że 16mpix mniej nadaje się do wielkoformatowych wydruków niż np. takie 36Mpix z D800...
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
hitman1986 napisał/a:
Nie Szerloku,

Tak, Watsonie? ;-) (BTW, Sherlock-u powinno być)
hitman1986 napisał/a:
to znaczy nie mniej nie więcej, tylko że 16mpix mniej nadaje się do wielkoformatowych wydruków niż np. takie 36Mpix z D800...

No, jak oglądasz takie wydruki z odległości nosa, to tak- 36mpx nadaje się bardziej niż 16mpx. :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Hitman1986, a zakład, że nie byłbyś w stanie odróżnić plików 16 i 32MP wydrukowanych na B1 z odległości 1 metra (takie wydruki i tak ogląda się z odległości min. 2-3 metrów)?
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Michu napisał/a:
Hitman1986, a zakład, że nie byłbyś w stanie odróżnić plików 16 i 32MP wydrukowanych na B1 z odległości 1 metra (takie wydruki i tak ogląda się z odległości min. 2-3 metrów)?

Ale co to zmnienia, czy ktoś będzie w stanie znaleźć różnicę z 2-3 metrów czy nie? To jest jasne, że nie i nie trzeba się tu zakładać. Ale oglądając w rękach ten sam obrazek tę różnicę będziesz w stanie dostrzec.

Poza tym fakt i tak pozostaje faktem: dla FF 16MPix to niewiele, a do wydruku w takiej wielkości 70x50cm nadaje się bardziej matryca D800 niż Df.
kojut napisał/a:
No, jak oglądasz takie wydruki z odległości nosa, to tak- 36mpx nadaje się bardziej niż 16mpx.

Równie dobrze można byłoby w takim razie powiedzieć, że wszystkie testy na rozdzielczość obrazu (w testach obiektywów) też są zbędne, bo z odległości 15-20 cm przy zdjęciu 10x15 cm różnicy pomiędzy 48 lpmm a 44 lpmm nie zauważysz...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A jaki jest sens oglądania wydruków B1 z odległości 20-30 cm?
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Michu napisał/a:
A jaki jest sens oglądania wydruków B1 z odległości 20-30 cm?

Taki sam jak mierzenia rozdzielczości obrazu co do 1 lpmm
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
hitman1986 napisał/a:
Równie dobrze można byłoby w takim razie powiedzieć, że wszystkie testy na rozdzielczość obrazu (w testach obiektywów) też są zbędne,

Pisałem tu odnośnie dużych wydruków- 30x20 i większe.
hitman1986 napisał/a:
bo z odległości 15-20 cm przy zdjęciu 10x15 cm różnicy pomiędzy 48 lpmm a 44 lpmm nie zauważysz...

Ja to wiem. Dlatego w tym formacie najczęściej drukuję zdjęcia z Sama I9300. Pomiędzy telefonem a k-30 w takim formacie różnicy nie widać.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
hitman1986 napisał/a:

Poza tym fakt i tak pozostaje faktem: dla FF 16MPix to niewiele, a do wydruku w takiej wielkości 70x50cm nadaje się bardziej matryca D800 niż Df.
.


O ale zależy też co kto preferuje.
Ja np wolę mieć 16 MP i użyteczne bardzo wysokie ISO choćby po to aby bezstresowo operować ciemną szklarną - ciemną a więc tanią lub używać krótkich czasów migawki w słabszym świetle bez obawy o nadmierne zaszumienie.
Kolejna rzecz to zakres tonalny zwiększanie zagęszczenie wpływa na jego pogorszenie - zakładając tą samą technologię oczywiście.
Póki co mam 14 MP z czego jeszcze czasem sporo cropuję w postprocesie i formnaty A# wygladają bardzo ładnie.

Z drugiej strony jeżeli trzeba więcej MP na jakiś widoczek to żaden problem zrobić składaka - tak sobie radziłem mając jedyne 6 MP w istDS - robiłem 6 pstryków i dało się złożyć 20 MP.

sołtys dziwne że Twoja K50 nie dawała rady bo widziałem w którymś teście że było wręcz odwrotnie w przypadku kitowego 18-55.
Owszem manualny układ ustawiani ostrości w lustrzance tez może szwankować kiedy jest tak zestrojony że ostrość na matówce to nie to samo co na powierzchni rejestrowania obrazu.
Skoro więc manualna stałka oferuje lepszą ostrość od kita na APS-C to na FF tym bardziej się sprawdzi.
Zresztą moje doświadczenia z moimi manualnymi zoomami na Pentaksie też potwierdzają lepszą jakość niż z kita zwłaszcza na cropie gdzie obiektyw FF rzutuje tylko tą ostrzejszą część gdyż skraje kadru są obcięte.
Reguł nie ma zależy jaki obiektyw i w jakim stanie będzie bo te starocie często mają za sobą upadki lub inne kataklizmy.
Mi by się marzył podobny korpus od Pentaxa tyle,że tańszy i może być jeszcze bardziej okrojony z gadżetów, ot tak za ok. 5 tys. i nawet może być z elektronicznym wizjerkiem byle dobrym i z FP.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Jest moc. Ładniutki. :roll:
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
kojut napisał/a:
Jacek_Z napisał/a:
Chyba dlatego dali matrycę tylko 16 Mpx

Tylko? :shock:
Na dziś w nikonie to matryca o najmniejszej ilości Mpx. Wszystkie inne mają 24 albo 36 Mpx. Ja nie mówię, że 16 to za mało. Generalnie to powinno być absolutnie wystarczające większości fotografujących.

kojut napisał/a:
A masz jakieś dane dot. wielkości produkcji i sprzedaży tego modelu?
Mam w miare dobry przegląd tego co nikoniarze mówią. Niewielka poprawa w stosunku do D3s, a cena wiele wyższa. Prawie kazdy mówi, że będzie D3s uzywał aż do jego smierci technicznej i dopiero wtedy kupi D4. Podczas gdy normalnie czekano na nowy flagowiec i kupowano go bez zastanowienia.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Jacek_Z napisał/a:
Mam w miare dobry przegląd tego co nikoniarze mówią.

To znaczy ilu potencjalnych klientów? Tak pi razy drzwi. I ciekawe jak to się ma do wielkości sprzedaży.
Jacek_Z napisał/a:
Niewielka poprawa w stosunku do D3s, a cena wiele wyższa.

Eeee D3s i D4
Jacek_Z napisał/a:
Prawie kazdy mówi, że będzie D3s uzywał aż do jego smierci technicznej
Rok? Dwa lata?
Jacek_Z napisał/a:
i dopiero wtedy kupi D4.

To raczej coś normalnego.
Jacek_Z napisał/a:
Podczas gdy normalnie czekano na nowy flagowiec i kupowano go bez zastanowienia.
Z tego co mi wiadomo to dalej tak się robi.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Pentagram napisał/a:
Ładniutki.

Eeee tam. Po prostu dobrze wyszedł, w ładnym towarzystwie.
Ja się zawiodłem. Jolę Rutowicz mi przypomina ;-) . Na tych filmikach migające fragmenty pobudzały wyobraźnię, ale w całej okazałości kicz - choinka jakich mało (zwłaszcza srebrny w skórce :shock: ).
No i brak wymiennej matówki to jakieś nieporozumienie. Retro aparat a foty z manualami na ajlawiu trzeba będzie robić. :-/
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
kojut napisał/a:
Jacek_Z napisał/a:
Mam w miare dobry przegląd tego co nikoniarze mówią.

To znaczy ilu potencjalnych klientów? Tak pi razy drzwi.
Siedzę na nikoniarzch czasem po pare godzin dziennie od 2005 r. Mogę mówic tylko o tym co czytałem po premierach kolejnych body, a także co pisano na przestrzeni lat.

kojut napisał/a:

Jacek_Z napisał/a:
Prawie kazdy mówi, że będzie D3s uzywał aż do jego smierci technicznej
Rok? Dwa lata?
Jacek_Z napisał/a:
i dopiero wtedy kupi D4.

To raczej coś normalnego.
Jacek_Z napisał/a:
Podczas gdy normalnie czekano na nowy flagowiec i kupowano go bez zastanowienia.
Z tego co mi wiadomo to dalej tak się robi.
To nie tak. Gdy wychodził D3 i D3s to był na te body szał. Super wysokie ISO, pełna klatka. Przeogromny skok z D2x. Wszyscy się przesiadali. Przesiadano sie potem nawet z D3 na D3s, bo poprawiono wysokie ISO a cena w górę poszła "tylko" o jakieś 3 tys (ale to była tez zmiana kursu dolara - cena w USD była prawie ta sama)
Wszedł D4 i .. wszystkim opadły nosy na kwinte. Bo co dostali? slot kart QD - niepopularne, wymagają czytników sony, nowe akumulatory i ładowarki (akku kosztuje kilkaset zł, reporter ma ich kilka) (D2x i D3, D3s miały te same akku), zmiana matrycy z 12 na 16 Mpx, podświetlane przyciski. Część zmian bez znaczenia, część niekorzystna (karty QD i zasilanie). Cena - z 16 tys za D3s poskoczyła na 23 tys za D4. Wszyscy klęli na czym świat stoi i mówili że kupują kolejne D3s na zapas. Takiej sytuacji nie było przy żadnej premierze body z półki pro i semipro (kłamałem - przy premierze "studyjnego" D3x droższego o 10 tys od D3 tez sie pukano w głowę). Przy każdej innej premierze w kilka dni po ukazaniu sie w sklepach mieliśmy na forum kilkunastu ludzi, którzy pisali o wrażeniach. W temacie o D4 jest własciwie cisza do teraz, prawie nikt sie nie przyznaje do jego posiadania. A D3s jest od groma (wśród moich znajomych jest z kilkanascie sztuk D3, może ponad 20), tematów na forum o D3(s) tez jest sporo. D4 - znam 1 posiadacza. 1 ! Za 2 miesiące od premiery D4 miną 2 lata!
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jacek_Z napisał/a:
Siedzę na nikoniarzach czasem po pare godzin dziennie od 2005 r.
Tyle życia zmarnować... ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Nie dziwne, że polska gospodarka tak marnie stoi. Kilka godzin dziennie, przez osiem lat, ile PKB można wypracować przez ten czas?! :roll:
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Ale z Was złośliwcy :evilsmile:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ale Jacek po części zawodowo tam siedzi. Taka karma - pewnie w poprzednim wcieleniu był jakimś seryjnym...
 

Jacek_Z  Dołączył: 25 Lis 2009
Pentagram napisał/a:
Nie dziwne, że polska gospodarka tak marnie stoi. Kilka godzin dziennie, przez osiem lat, ile PKB można wypracować przez ten czas?! :roll:
Pudło, ja nie jestem na niczyjej pensji i płacę podatki. W wolnym czasie mogę robić co chcę.
Michu napisał/a:
Ale Jacek po części zawodowo tam siedzi. Taka karma - pewnie w poprzednim wcieleniu był jakimś seryjnym...
Dlaczego zawodowo? Społecznie :)
Hm. Trzeba się spotkać w realu :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
To może powitanie Końdzia, jak ze statków wróci?
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Nie offtopujce tyle bo znowu nabawicie kogoś świerzbu palców... :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach