Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
K-3. K-5, K-7 Jak to wszystko ma się do pełnej klatki
Przepraszam za lenistwo, nie jestem w stanie przebrnąć przez 150 stron informacji o poszczególnych modelach Paentaxa wymienionych w temacie, a potrzebuję dość konkretnej odpowiedzi. Wykonuję zdjęcia Penatax'em od prawie 16 lat. Aktualnie posiadam K-20. Od roku zaczynam zarabiać na zdjęciach. Większość moich zleceń to realizacja uroczystości kościelnych. Jak wiadomo są to miejsca często bardzo słabo doświetlone. Nie przepadam za dopalaniem lampą, a w niektórych miejscach jest to często niemożliwe, co powoduje dość spory problem z szumami. Pytanie jest proste czy którykolwiek z wyższych modeli jest w stanie zaspokoić niedobory k-20 w ciężkich warunkach oświetleniowych, czy po męsku po tylu latach mam się pożegnać z tą marką i wejść w inny system oferujący pełną klatkę? Będę wdzięczny za konkretne informacje.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
K-5 ( z podwersjami K-5II i K-5IIs) jak i najnowszy K-3, na pewno będą dużo sprawniejsze w takiej pracy.
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
No właśnie o tą sprawność się rozchodzi, czy pakować następne 3000-4000 zł w Pentaxa, czy walnąć to wszystko na allegro i dołożyć 6000 do zestawu z pełną klatką np. Canona (oczywiście mówię tu o sprzęcie z 2 ręki)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
A tego to ja Ci już nie podpowiem ;-)
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
Może źle się wyraziłem ;). Jestem na etapie na, którym mam wrażenie, że Pentax drepcze niestety w miejscu. Jak przesiadłem się z k-10 na k-20 to mimo nie dużych różnic był to skok milowy w pracy tymi aparatami, teraz to co czytam o nowych modelach wydaje mi się pójściem w kierunku amatorszczyzny a nie konkretnego narzędzia dla fotografa.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Ja nie zarobkuje fotografią. Natomiast z tego co czytam na forum i sam posiadam modele od K10 do obecnego K-3 ( z wyjątkiem K-7) to jest zupełnie odwrotnie do Twojej opinii. Postęp jest znaczny i to według obiektywnych i miarodajnych źródeł, takich jak krajowe i zagraniczne portale fotograficzne i testowe.
Zapewne jutro przeczytasz wiecej opinii, zwłaszcza tego typu ... jeśli masz wątpliwości i myślisz o zmianie systemu, to jak najszybciej go zmień ;-)
 

Rafaello  Dołączył: 25 Lip 2011
Kup sobie K7 to będziesz miał przeskok milowy w aparatach. Obrazowanie niestety podobne do K20. K5 daje wymierne różnice w obrazowaniu. K3 to nowość i widać tutaj powtórkę z K7. Aparat super, tylko matryca jak każdy widzi. Możesz sobie za 3700 kupić Nikona 7100 ale podobno tam focus jest słaby. Niestety super aparatu w sklepie za 4000 nie kupisz. Porównywanie np. K5II do aparatów po 8000 nie ma sensu moim zdaniem. Może pogadaj z kimś kto ma aparat, który Ciebie interesuje. Poznasz wady i zalety co ułatwi decyzję.
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
No właśnie porównując to do Canona 5d Mark II z rynku wtórnego, wszystko poza matrycą przemawia na rzecz Pentaxa. Mark III, gdzie focus został zdecydowanie poprawiony chodzi jeszcze za zbyt duże pieniądze, jak dla mnie oczywiście. Szukam bardziej odpowiedzi czy ktoś z Was w ogóle targa się w zawodowe progi z takim czy innym Penataxem :)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Kilku forumowiczów robi ślubniaki Pentaxami. Kilku zmieniło system. Zapewne jest więcej osób robiących Pentaxami, którzy nie są na forum. Nie zmienia to faktu, że jest to tylko niewielki procent tego rynku. Czy dlatego że Pentaxami sie nie da ? Da sie, ale może łatwiej jest zmienić i uważać ze ta zmiana spowodowała że jest lepiej, łatwiej i wogóle jest sie bardziej profi, bo w końcu to C lub N.
 

Rafaello  Dołączył: 25 Lip 2011
W pewnych przedziałach cenowych focus jest podobny i raczej wiedza i praktyka fotografa pomaga robić ostre zdjęcia. Podobno K5II ma poprawiony focus ale nie odpowiem jak on się zachowuje w praktyce.
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
Nie mam zupełnie problemu z kwestią ostrych zdjęć. Moim j** problemem jest walka z szumami. Chciałbym mieć dużo większą sprawność poruszania się w świetle zastanym. A kwestia lansu czy to nikon czy canon w ogóle mnie nie obchodzą, tam jest po prostu pełna klata, której w Pentaxie chyba już nigdy nie będzie.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Matryca w Ka Piątkach to jest potężna różnica od K20D. Tutaj otrzymujesz parametry porównywalne do 5DMkII czy nawet je przewyższające. K-3 jest to nowość, jeszcze nawet niedostepna w sklepach w Polsce (powinna być za kilka dni) Tutaj jeszcze nie można z caała pewnością stwierdzić jakie są różnice od K-5. Na pewno jest wieksza matryca, w sensie pixeli, jest mocno zmieniony AF.
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
K-5 spokojnie daje radę w kościele bez dopalania lampą. Tym bardziej K-5II/K-5IIs
Tomcior napisał/a:
tam jest po prostu pełna klata, której w Pentaxie chyba już nigdy nie będzie.

Będzie w przyszłym roku.
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
Światło w tunelu! :)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Uważaj żeby to pociąg nie nadjeżdżał ;-)
 

Rafaello  Dołączył: 25 Lip 2011
To np. K5II może rozwiązać ten problem. Zawsze zakup sprzętu jest jakimś kosztem. Jeżeli zarabiasz na zdjęciach to musisz sam policzyć czy Ci się opłaca inwestować. Nikt z nas nie odpowie na to pytanie. Pełna klatka, nie jest potrzebna do zdjęć ślubnych bo nikt nie zapłaci za to, że ktoś ma pełną klatkę, tylko za zdjęcia. To nie rynek mody i foto dla sławnych kreatorów.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Rafaello, Tam tym bardziej płaci sie za zdjecia (nazwisko fotografa) a nie czym one są zrobione. B. Kanarek robi Pentaxami i jest w czołówce. A więcej zdjęć w tej branży może nawet jest robione średnoformatowymi niż FF.
 

Rafaello  Dołączył: 25 Lip 2011
Chodziło mi o inne kwoty co daje możliwość inwestycji w sprzęt, który się może zwrócić po kilku dniach, a nie latach.
 

Tomcior  Dołączył: 17 Mar 2010
No pełna klatka daje komfort pracy w takich budynkach jak kościoły, które niestety najczęściej są masakrycznie doświetlone. Przy sesjach plenerowych mógłbym robić zdjęcia nawet swoim telefonem i po obróbce byle aplikacją na smartphona, znaleźli by się klienci, którzy piali by z zachwytu. Mówię tu tylko i wyłącznie o tworzeniu sobie dobrego narzędzia do pracy. Kilka tysięcy w tej branży to jedynie krótszy bądź dłuższy czas oczekiwania na zwrot kosztów.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Tutaj jeszcze inaczej pewne sprawy są rozwiązane. Nie musisz wcale inwestować w sprzęt na dobrą sprawę. Jest wiele wypożyczalni sprzętu foto. Od aparatów, po oświetlenie. FF, Średnie cyfrowe, co potrzebujesz. Jak masz zlecenie, wypożyczasz konkretny sprzęt, wszystko kalkulując w cene. Robisz fuche, oddajesz sprzęt i dalej sobie pykasz Pentaxem ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach