wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Krajobraz 2013
Dla leniwych, którym nie chce się czytać całego regulaminu:
Temat konkursu - krajobraz w 12 edycjach
Tematy edycji i harmonogram poniżej
Zgłaszamy od 1 do 3 zdjęć nie starszych niż pół roku
Głosowanie trwa tydzień, głosujemy na max. 3 prace


„Krajobraz” to nowy konkurs, jak nietrudno się domyślić, związany z fotografią krajobrazową. Wszystkie tematy kolejnych edycji ograniczone są „z góry” tematyką nadrzędną – krajobrazem, obojętne czy miejskim, wiejskim, leśnym, górskim. Nie będę bawił się w wikipediowe definicje „krajobrazu” czy „pejzażu”, myślę że z kwalifikacją zdjęć do poszczególnych tematów problemów nie będzie. Jeśli się takie pojawią postaram się bezstronnie i w konsultacji z autorem pomóc w podjęciu decyzji.

Tematy edycji są nieprzypadkowo związane z porą roku ich ogłaszania, jednak półroczne ograniczenie „wieku” fotografii pozwala na wyjście poza ramy sezonowe. Ma to jednak ułatwić znalezienie odpowiedniego pleneru jeśli nie mamy nic wartego pokazania w swoim archiwum.

Tematy „Krajobrazu”:

Styczeń – „Natura vs. Człowiek”
Pejzaż z elementem ludzkim, upiększającym lub wręcz przeciwnie. Ścieżka, droga, latarnia, kominy elektrowni, wszystko to, do czego powstania się przyczynił człowiek i co kontrastuje z przyrodą
Luty - „Szaruga”
Krajobraz pochmurny, bez słońca, z mgłą, deszczem lub pluchą, widok który dołuje widza i zmusza do podciągnięcia skarpet wyżej
Marzec - „Biel”
Balansując na granicy przepalenia, wykorzystując rozpiętość matrycy, z kontrastem dużym lub małym, ale z dużą ilością jasnych tonów
Kwiecień - „Pejzaż minimalistyczny”
Minimal
Maj - „Zagęszczenie perspektywy”
Krajobraz, który wykorzystuje to, co mamy najdłuższego w torbie foto, aby w kadrze było gęsto
Czerwiec – „Pod słońce”
Odważnie, w kontrze, w odbiciu, o wschodzie lub zachodzie, byle z kulą fotonów w kadrze
Lipiec - „Abstrakcja”
Pejzaż abstrakcyjny
Sierpień - „Woda”
Płynąca, stojąca, wzburzona i spokojna, byle niegazowana
Wrzesień - "Długi czas naświetlania"
Wykorzystując długi czas otwarcia migawki
Październik - „Sztafaż”
Człowiek lub zwierz w uzupełnieniu kompozycji
Listopad - „Las”
Jesienny, kolorowy, pogodny lub mroczny, z liśćmi na drzewach lub pod
Grudzień - "Moje miasto nocą"
Nocna fotografia miejska

Kryteria zgłoszeń

Każdy uczestnik może zgłosić od jednego do trzech zdjęć w edycji. Technika, tonalność oraz orientacja zdjęć - dowolne. Zgłaszamy zdjęcia wykonane nie dawniej niż pół roku od ogłoszenia danej edycji. Praca raz zgłoszona do konkursu nie może brać udziału w kolejnych edycjach.

Sposób zgłoszenia

Zdjęcia nie powinny posiadać podpisu autora.

Zdjęcia w formacie JPG, o rozmiarze 700 pikseli na dłuższym boku, wysyłamy na adres: krajobraz@pentax.org.pl

Pliki nazywamy wg szablonu:
krajobraz_nrEdycji_nick.jpg
np.:
krajobraz_I_wyrzykus.jpg

W temacie emaila, proszę napisać:
krajobraz nrEdycji nick
np.:
krajobraz I wyrzykus

W treści maila, proszę podać datę kiedy zdjęcie zostało zarejestrowane. Prace, które zostały wykonane wcześniej niż pół roku wstecz od ogłoszenia danej edycji, zostaną automatycznie odrzucone. Obowiązuje zasada wzajemnego zaufania. Jeśli ktoś chce oszukiwać z datą, trudno żeby ktoś prowadził dochodzenie w tej sprawie.

Głosowanie

Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony w drodze głosowania powszechnego. W galerii konkursowej nie będzie ujawniony autor zdjęcia. Głosujemy na maks. 3 najlepsze nadesłane fotografie w danej edycji.

Każda edycja wygląda następująco:

Ogłoszenie edycji i rozpoczęcie nadsyłania zdjęć w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca (oprócz kwietnia i lipca). Czas na nadsyłanie zdjęć to dwa tygodnie, do północy w niedzielę. W trzeci poniedziałek miesiąca ukaże się galeria prac i ankieta do głosowania. Głosowanie trwa tydzień, po czym widoczne są od razu wyniki ankiety.



Postanowienia ogólne

Zgłaszający oświadcza, że jest autorem zdjęcia.
Każdy zgłaszający, zgadza się na publikację zdjęcia w wątku konkursowym.

Organizator zastrzega sobie prawo do odrzucenia wybranych zgłoszeń. Dotyczy to w szczególności zgłoszeń o niskiej jakości oraz zgłoszeń przekraczających granice dobrego smaku. Organizator gwarantuje, że ta furtka będzie używana tylko w skrajnych przypadkach, po konsultacji ze zgłaszającym.
 

slavkob  Dołączył: 21 Wrz 2010
Jeśli ktoś wysyła więcej niż jedno zdjęcie w edycji, ma je jakoś zanumerować, tzn nazwy plików mają być unikatowe? Pozdrawiam
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Oczywiście, tak jak napisałem w ogłoszeniu edycji. Wystarczy ponumerować ale spokojnie, jak ktoś zapomni albo źle nazwie pliki to je poprawię (parę razy w Oczku bywało)
 

slavkob  Dołączył: 21 Wrz 2010
Re: Krajobraz 2013
sory, że drążę..

"Pliki nazywamy wg szablonu:
krajobraz_nrEdycji_nick.jpg" ,

chodziło mi mniej więcej o coś takiego:
krajobraz_nrEdycji_nrZdjęcia_nick.jpg

- krajobraz_I_1_nick.jpg
- krajobraz_I_2_nick.jpg
- krajobraz_I_3_nick.jpg

wiesz o co mi chodzi? :)
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Tak wiem, dokładnie to napisałem w ogłoszeniu pierwszej edycji konkursu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=43282
 

slavkob  Dołączył: 21 Wrz 2010
a to przepraszam, tego nie widziałem, czytałem tylko wątek widniejący na głównej stronie :) / pozdrawiam
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Niedługo powinien pojawić się link do pierwszej edycji
 

Pavlvs  Dołączył: 23 Lip 2011
Jak rozumiem, tylko w galerii konkursowej nie będą ujawniane nicki autorów, oczywiście po wyłonieniu zwycięzcy dowiemy się czyja to praca ?
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Tak
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
wyrzykus, wydaje mi się że powinna być jeszcze jedna zasada powiązana z zapisem
Pavlvs napisał/a:
Zdjęcia nie powinny posiadać podpisu autora.


Mianowicie, zdjęcia nie powinny być przed konkursem lub w jego czasie publikowane w ogólnie dostępnych galeriach. Co prawda odzew akurat teraz jest mały a i sporo autorów jest rozpoznawalna poprzez swoje prace, ale takie obostrzenie chyba również powinno się znaleźć w zasadach.
 
BAN Sektoid  Dołączył: 26 Lut 2013
Czy zdjecia muszą być zrobione Pentaxem ?
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Nie ma takiego wymogu

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach