Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Przeterminowane filmy
Dopiero co zakupiłem Pentaxa ME Super i w związku z tym pytanie odnośnie filmów. Jakich filmów warto używać i jak się ma data ważności do ich użytku? Jak bardzo przeterminowany film warto wkładać w aparat i focić, żeby nie okazało się, że na zdjęciach nic nam nie wyszło?
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Kolor, czy czarno-białe ?
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Kolor, ale o czarno- białych też chętnie się czegoś dowiem;)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Robson, stać Cię na eksperymenty? Czy po prostu chcesz mieć przewidywalny efekt?
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Raczej w miarę przewidywalny. Tak mi się wizjer w ME spodobał, że k-x używać mi się nie chce:D Nie chciałbym po prostu robić zdjęć, jeśli się potem okaże, że nic z tego nie ma.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Jeśli przeterminowane kolory kupiłbyś z pewnego źródła i w dobrej cenie, to można by się pokusić. Pewne źródło, to znaczy ... dobrze przechowywane filmy (lodówka, zamrażarka). Jeśli źródło niepewne a cena niska, to na zasadzie eksperymentu, zabawy. Jeśli chcesz mieć dobre zdjęcia, kup dobre i nowe filmy. I wołaj je też w dobrym i sprawdzonym labie.

Analog kosztuje.
Zaoszczędzić i zminimalizować straty jakościowe, możesz robiąc jak najwięcej samemu. Wywoływanie, skanowanie, obróbka do wywołania zdjęć w labie, lub samodzielne drukowanie.
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Dzięki za odpowiedź:) Narazie przetestuje 2 rolki, które miałem razem z aparatem. Fuji X-tra 400- daty nie znam bo bez pudełka i Fuji 100 ważny do 2010. Nie wiadomo co wyjdzie, więc są emocje :-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Jak chcesz zaoszczędzić to kup skaner do małego obrazka. Za używanego Epsona z serii Foto zapłacisz 100-200 zł więc szybko się zwróci.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Robson - poniższy pstryk to Kodak przeterminowany w 2004, ale trzymany cały czas w lodówce. Film naświetlany w tamtym roku, w aparacie leżał 6 miesięcy, rolka wywołana rok po jej skończeniu :mrgreen:
Obrazek standardowo skanowany ma mocny (zielony) zafarb, ale skanowanie oparte na tym sposobie, daje efekt jak niżej.
Ładuj film i do boju - jeśli tylko Twój ME trzyma parametry, będzie dobrze ;-)

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Jeśli robisz mało, to przeterminowane filmy nie są warte kupowania, bo przecież nie będą wiele tańsze od nowych.

Jeśli robisz dużo, to znaczy że ma to jakiś cel, tym bardziej przeterminowane nie mają sensu ;-)

A na poważnie, robiłem na wielu przeterminowanych filmach (BW, c-41, slajdy) i jeśli były one przeterminowane nie bardziej niż 5 lat i były trzymane w lodówce/ zamrażalniku, to było OK.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach