szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
Lustro w granicach 1300-1600$ USD
To jest mój pierwszy post na tym forum więc szczególnie serdecznie witam wszystkich forumowiczów i piszę co mi leży na sercu ;)

Mam możliwość zakupienia w USA sprzętu fotograficznego. Na wstępie zaznaczam, że nie będzie żadnych problemów z gwarancją bo mój znajomy dość często kursuje PL<->USA ;)
[z treści wynika, że chodzi mi USD ;) Kurs aktualny jakieś 2,84. Na złotówki to będzie 3500--4500 (poprzednio machnąłem się w temacie.) ale ceny w USA po przeliczeniu nijak się mają do cen polskich]

Jestem coraż bliższy podjęcia decyzji o zakupie K10D, dlatego pozwoliłem sobie poprosić was o zdanie na temat tej puchy pod kątem tego, do czego planuję jej użyć. Już od dobrych kilku tygodni czytam na temat m.in. tej puszki, ale możliwe że zwrócicie mi uwagę na coś czego do tej pory nie zauważyłem. Może jednak K10D nie jest najlepszym wyborem?

A teraz specyfikacja:
Co mam:
=> Minolta A1, świetny sprzęt ale już trochę niedzisiejszy i kontuzjowany (padnięta stabilizacja - uszkodzenie mechaniczne z mojej winy :( )
=> Zenit XP oraz TTL - także pełen manual nie jest mi obcy
=> Helios 58 na M42 (x3 w tym 1 pełnosprawny)
=> Jupiter 135 na M42
=> kolegę z ciekawymi szkłami na M42 (typu SONNAR 200mm f/2,8 ); czasem pożyczy ;)

Co będę robił:
=> Głównie portrety/moda/glamour/akt studyjnie i plenerowo
=> Czasem street photo
=> Śluby i inne aby dorobić coś na sprzęt
=> Architekturę i krajobrazy _czasem_ ale pewnie Zenitem
=> Makro, w wolne niedzielne przedpołudnia, czyli prawie wcale

Czego nie będę robił (tak myślę)
=> Reportażu
=> Koncertów
=> Sportu
=> Przyrody do której trzeba 400mm armat ;)
=> Fotografii nocnej /jeśli już to tylko na kliszy!/

Dobra - to już jest jakieś wyobrażenie o moim profilu fotograficznym. Teraz jeszcze czego po aparacie oczekuję a co mi 'wisi':

=> Jakości (dobra rozdzielczość i zakres tonalny) i niskoszumności /ale bez przesady, wystarczy żeby na iso100-400 nie szumiały cienie/
=> Ergonomii (ale zakup gripa to nie problem ;))
=> Współpracy z lampami studyjnymi (gniazdo PC, przejściówka na gorącą stopkę, ...)
=> Punktowy (prawie punktowy) pomiar światła
=> Stabilizacja/czyszczenie matrycy mile widziane, ze wskazaniem na to pierwsze
=> Co najmniej takich 'ficzerów' które ma A1'ka /z tym nie będzie łatwo, np. gniazdo PC :)/ -- oczywiście kryterium to nie jest super ważne
=> Kontrastowy i jasny wizjer pentapryzmatyczny z dobrą matówką /czyli taką na której da się manualnie wygodnie ostrzyć/. Fajnie by było, jakby można przed wizjerem dokręcić soczewki korygujące wadę wzroku (-5).
=> Dobra współpraca z m42 by się przydała /w sumie mam kilka szkieł/
=> Możliwość dokupienia dobrego zewnętrznego flasha (+ dyfuzor ;)) za rozsądną kasę /do ślubów/
=> Zdjęcia będę robił TYLKO w RAWach i JPGi mnie zupełnie nie interesują /nawet zdjęcia swojego psa będę robił w RAW ;P/. Małe znaczenie ma też balans bieli, efekty w aparacie (kontrast, b&w, czy inne niepotrzebne wynalazki), odcień skóry -- wszytko to można poprawić krzywymi podczas interpolowania RAWa.
=> AF nie musi być diabelnie szybki, bo F1 robić nie będę. I tak teraz każdy będzie szybszy niż w mojej Minolcie... Ale jak już jest to niech działa jak należy, ew. da się poprawić.
=> Zdjęcia seryjne jako miły dodatek. Nie potrzeba mi 'Kałasznikowa' ;)

Co do szkieł: dostępność w Polsce również mnie mało na obecną chwilę obchodzi za sprawą wspomnianego na początku znajomego. Ważna jest jakość. Nie dam co prawda 4000 za słoik, ale jak brać szkło to konkretne. Nie muszę wszystkiego kupować od razu. Na początek starczy mi jakaś jasna (1.x) stała 50...70 tka + uniwersalny zoom (typu 28-200), albo i kit jeśli warto. W kwestii szkieł mam najmniejsze doświadczenie i tak na dobrą sprawę nie wiem czego konkretnie chcę ;) Byłbym bardzo wdzięczny za konkretne propozycje szkieł do zastosowań podanych wyżej. Nie muszę od razu kupować całego zestawu, ale chciałbym aby po pierwszym 'rzucie' zakupiony zestaw był w miarę uniwersalny (czyli np. odpada sama stałka 90). Co do lampy -- równiez mogę dokupić później /ale wolałbym za pierwszym razem ;)/

I jeszcze dwie sprawy -- 1) czy Manual to prawdziwy manual? Nie ma żadnych niespodzianek w pracy w studio? 2) Czy da się ustawić wbudowaną lampę błyskową tak aby błyskała dokładnie jeden raz [w mojej A1 da się].

Jak ktoś to wszytko przeczytał to gratulacje :) Przynajmniej nie będziecie pisać że "kolejny topick" w którym autor podaje tylko maksymalną cenę aparatu :D

Liczę na wsparcie!
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Jakości

Cytat
Ergonomii

Cytat
Stabilizacja/czyszczenie matrycy mile widziane, ze wskazaniem na to pierwsze

Cytat
Kontrastowy i jasny wizjer pentapryzmatyczny z dobrą matówką

Cytat
Dobra współpraca z m42

A z drugiej strony:
Cytat
AF nie musi być diabelnie szybki

Cytat
Zdjęcia seryjne jako miły dodatek. Nie potrzeba mi 'Kałasznikowa'

Cytat
Co do szkieł: dostępność w Polsce również mnie mało na obecną chwilę obchodzi


Jeśli dodatkowo:
Cytat
Na złotówki to będzie 3500--4500

Jak dla mnie odpowiedź jest oczywista i nie jest to wcale Canon30d :mrgreen: ;-)
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
cieszę się, że dopowiedzi są oczywiste ;) Chętnie jednak uzyskałbym odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania razem ze propozycjami szkiełkek. Ah właśnie -- czy te uszczelniane szkła już są? Z tego co czytam to wydaje mi się że tak, ale mam kilka sprzecznych informacji...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Cytat
Ah właśnie -- czy te uszczelniane szkła już są? Z tego co czytam to wydaje mi się że tak, ale mam kilka sprzecznych informacji...

Jeszcze nie ma, będą w wakacje (jak dobrze pójdzie)...
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
hmm... to czy opłaca się teraz kupować jakieś szkła, a jeśli tak to jakie [zapewne do studia, bo tam uszczelki nie będą potrzebne] (witaj jaad75 :) )
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
zapewne do studia, bo tam uszczelki nie będą potrzebne

A nie-do-studia to takie niezbędnie konieczne? Pewnie się by przydały, ale nie ma co dramatyzować. Są na forum ludzie, którzy focili kadyszką w pełnym deszczu i nic się nie stało. Ba - ja w deszczu kasetką fociłem, mesuperem nawet - i działa :mrgreen:
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
no ja nie mówię że niezbędne, ale czułbym się pewniej z dodatkowymi gumami ;P Ktoś ma listę szkieł które się mają pojawić? Wiem wiem - pewnie gdzieś to na forum jest... ale jakby ktoś byłby tak dobry to proszę.
A co do bezuszczelkowych... Co polecacie do moich zastosowań o których piszę wyżej?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
http://www.digital.pentax...ens/roadmap.pdf
Najprawdopodobniej wszystkie DA* będą uszczelniane...
Co do szkieł, to tak jak napisałem Ci na CF - zmieścisz się w cenie z body + DA70 i FA50, ewentualnie możesz pomyśleć o FA35. Jeżeli zoom, to Tamron 28-75 też nie jest złym rozwiązaniem do Twoich zastosowań...
No chyba, że kupisz z kitem dla szerokiego kąta narazie i do tego DA70 i FA50 - też się zmieścisz w cenie...
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
do portretow, tania i jasna stalka, db pentax m-smc 50mm f1.7 - w sumie foce nia tylko na pelnym otworze :) jest rewelacyjna

kit - uniwersalny, szeroki kat przydaje sie do architektory, ale w przyszlosci mysle o 10-17 da..

wiecej szkiel nie polece, bo po prostu nie znam.

[ Dodano: 2007-05-22, 02:11 ]
[quote="bEEf"]
Cytat
Ba - ja w deszczu kasetką fociłem, mesuperem nawet - i działa :mrgreen:


potwierdzam! w zeszla sobote na pelnym deszczu (woda sie lala jak z kranu) , wszystko bylo mokre - kilkukrotnie musialem szkla przecierac :P bo parowaly - aprat caly :) spokojnie wsadzilbym go pod strumien wody bez obawy o to czy bedzie pracowal - bo te uszczelki naprawde robia swoje! :-B
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
tom napisał/a:
do portretow, tania i jasna stalka, db pentax m-smc 50mm f1.7 - w sumie foce nia tylko na pelnym otworze :) jest rewelacyjna

Szczerze mówiąc, GO poniżej f/2, a nawet f/2.8 wydaje mi się bezużyteczne do portretów, ale co kto lubi... ;-)
Cytat
kit - uniwersalny, szeroki kat przydaje się do architektory, ale w przyszlosci mysle o 10-17 da..

Fisheye? Do architektury? Wydaje mi się, że chyba lepszy byłby DA12-24/4... Efekt fisheye na dłuższą metę jest trochę męczący, IMHO...
tom napisał/a:
potwierdzam! w zeszla sobote na pelnym deszczu (woda się lala jak z kranu) , wszystko bylo mokre - kilkukrotnie musialem szkla przecierac :P bo parowaly - aprat caly :) spokojnie wsadzilbym go pod strumien wody bez obawy o to czy bedzie pracowal - bo te uszczelki naprawde robia swoje!

Osobiście nie ryzykowałbym takiej zabawy, wolałbym, żeby woda nie dostała się do wnętrza obiektywu...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach