daniel.chojecki  Dołączył: 23 Sty 2011
Szybkość AF - Sigma 10-20 F3.5 EX DC HSM
Cześć.

Szukam informacji o szybkości działania AF w obiektywie Sigma 10-20 F3.5 EX DC HSM.
Jak wypada w porównaniu do Sigmy 17-50 F2.8 EX DC OS HSM i Sigmy 70-200 F2.8 APO EX DG OS HSM.

Dziękuję za odpowiedź.

pozdrawiam
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Porównania nie mam, ale jest po prostu szybki. Zresztą - głębia ostrości jest gigantyczna, więc i HSM wiele roboty nie ma.
 

daniel.chojecki  Dołączył: 23 Sty 2011
MCsubi napisał/a:
Porównania nie mam, ale jest po prostu szybki. Zresztą - głębia ostrości jest gigantyczna, więc i HSM wiele roboty nie ma.

mam dwa powyższe dlatego pytałem o porównanie do pierwszego lub drugiego ;-)
Dzięki za info.!
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Głębia w tak szerokich kątach jest tak wielka, że równie dobrze AF by mogło nie być i też byś tego nie zauważył.
Na pierścieniu ostrości masz skalę do metra i kilka milimetrów dalej już znacznik na nieskończoność, tak, że działanie HSM w zasadzie zauważysz na ostrzeniu na odległościach do metra.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Też mam obie Sigmy, jak i miałem ciemniejszą wersję 10-20. HSM równie szybki, głębia nie ma nic do rzeczy. W reporterce daje radę
 

ds  Dołączył: 19 Sie 2013
Z tego co wiem to w S 10-20 f4-5,6 jest "pełny" HSM pierścieniowy z funkcją FTM a w 17-50 coś a'la canonowskiego micro USM.
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
ds, w starej wersji nie ma hsm (moze pod inne bagnety tak..).
HSM jest jedynie w wersji ze stalym swiatlem 3.5
 

ds  Dołączył: 19 Sie 2013
Może i tak, ja trochę spod canona patrzę tam jest pełny HSM
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Którą szeroką sigmę 10-20 radzicie wybrać? Chodzi mi przede wszystkim o właściwości optyczne i pracę AF?
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Nowszą.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Też radzę nowszą.
Naprawdę rewelacyjny obiektyw do krajobrazu.
AF naprawdę nie ma co się zbytnio przejmować. Ostrzenie na obiekt oddalony o około 3-3,5 metra to już nieskończoność. U mnie praktycznie AF nie działa wcale, bo stale stoi na maksymalnym zakresie a z rzadka coś tym obiektywem fotografuję co jest bliżej niż 3 metry.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Dzięki, będę miał na uwadze.
 

daniel.chojecki  Dołączył: 23 Sty 2011
MCsubi napisał/a:
Nowszą.

Tą ze stałym światłem?
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Moim zdaniem jeśli obiektyw chcesz do krajobrazu, gdzie ostrzy się przeważnie manualnie, wybierz starszą wersję (chyba że potrzebujesz jasnego obiektywu do krajobrazów nocnych, np fotografii gwiazd). Jeśli głównie szukasz szerokiego do reportażu, wybierz nowszą wersję z uwagi na szybki AF. Optycznie wg mnie (i nie tylko mnie) lepszy jest starszy. Minusem tego szkła w reporterce jest to, że mimo że obejmuje w małych salkach duży obszar sceny, to zniekształcenia w rogach są bardzo mocne i przerysowują sylwetki ludzi. W sumie to był jeden z głównych powodów dla którego zdecydowałem się wejść w FF.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
wyrzykus napisał/a:
Minusem tego szkła w reporterce jest to, że mimo że obejmuje w małych salkach duży obszar sceny, to zniekształcenia w rogach są bardzo mocne i przerysowują sylwetki ludzi. W sumie to był jeden z głównych powodów dla którego zdecydowałem się wejść w FF.

W czym mniej przerysowują UWA na FF od UWA na APS-C?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Moim zdaniem UWA na FF, np taki 16-35 Canona, nie wiem jak to jest z 14-24 Nikona, natomiast jak chcesz mieć UW na APS-C musisz mieć coś z 10 mm, co już mocno zaburza linie, nawet jeśli nie jest rybim okiem.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Żeby objąć tą samą, szeroką scenę zamiast 10 mm na APS-C mogę założyć 16mm na FF. I nie że to tylko cyferki a rezultat ten sam - zniekształcenia 10 mm jest sporo większe niż 14 mm, mimo że to nie fisheye'. To niby niewiele, ale mam tak że lubię być blisko, lubię szerokie kadry, a specyfika reportaży ślubnych, przynajmniej tych które robiłem, to jednak często małe pomieszczenia.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Chodzi wam o to, że trudniej skorygować beczkę przy tak ekstremalnych ogniskowych na APS-C? wyrzykus, masz może gdzieś wrzucone fotki w podobnych sytuacjach, aby porównać?
 
seboc  Dołączył: 09 Sie 2008
Uzywa ktos Sigmy 10-20/3.5 z Pentaxem k50?

Wlasnie dotarl do mnie egzemplarz i ustawienie ostrosci z AF jest po prostu niemozliwe. To nawet nie jest BF/FF, potwierdzenie ostrosci nastepuje w jakims przypadkowym miejscu.

Tak samo z K50 i Samsungiem GX-20.

K50 w trybie LV ustawia ostrosc poprawnie. Reczne ustawienie ostrosci na podstawie matowki z klinem tez jest mozliwe, zdjecia wychodza bardzo eleganckie.

[edit]

Juz wiem co sie dzieje. Obiektyw do wymiany, niestety.
Przez wizjer ostrosc zawsze wedruje na nieskonczonosc, przez LV ostrosc jest ustawiana.
Ludzie mieli juz takie problemy z tym obiektywem, rowniez w innych systemach. Znalazlem wpisy na forum DPreview oraz filmik na YT.

[edit2]

By wykluczyc awarie aparatow, sprawdzilem wlasnie inna Sigme z HSM. Dziala jak dzialala, perfekcyjnie.

[edit3]

Dalsze poszukiwania internetowe mowia, ze to problem firmware rozwiazany w 2011. Mamy 2016. Obiektyw kupilem w Media Markt przez ebay.
Jesli sie to okaze prawda, oznaczac bedzie, ze caly proces dystrybucji to kupa dziada. Wielka firma sprzedajaca hurtowo. Pewnie wymienia mi blyskawicznie na taki sam obiektyw ze starym firmware. Nikt nie otworzy pudelka by sprawdzic, bo to kosztuje pewnie z 5€. W Niemczech Sigma nie ma serwisu. Najblizsze to Wieden i Gdynia.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
W serwisie w Gdyni zapewne by bez problemu FW wymienili w obiektywie.

Mam Sigmę 10-20/3.5 i u mnie działa bez problemu z każdym korpusem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach