germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Pentax P5
Witam serdecznie,
mam prośbę do użytkowników, albo byłych użytkowników, pentaxa P5 o informację na jego temat ponieważ w sieci brakuje bardziej dokładnych danych a zwłaszcza subiektywnych odczuć o w/w aparacie, jego obsłudze i poprawności naświetlania.

Dziękuję i pozdrawiam
 
zygi  Dołączył: 11 Wrz 2010
A on się w ogóle czymś różni od P50?
Bo o P50 w sieci jest całkiem sporo informacji.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To jest to samo.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A tu masz instrukcję:
pentax P5
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Ijon, tak widziałem te dane, ale to są "suche dane" nic nie mówiące o wrażeniach.
Michal 5150 byłem na tej stronie ale nie wiem jak zapłacić, owszem instrukcja pewnie się przyda bo wylicytowałem właśnie taki aparat.
W moim zapytaniu proszę zwłaszcza o wrażenia z użytkowanie tego aparatu, jakieś podpowiedzi.
Jestem, jak by to powiedzieć, mało internetowy ale staram się radzić sobie sam choć obawiam się, że ta puszka mnie przerośnie.
O innych tzw. kultowych Pentaxach, na forum, jest wiele tematów a o takich raczej nietypowych trudno coś znaleźć. Pewnie dla wielu są gorsze i nie warte wspomnienia ale ja osobiście cenię sobie te różne cacka techniki i cieszyć mnie zaczęło ich porównywanie w realu gdzie chciałbym je jeszcze używać.
Ostatnio z Pentaxów kupiłem superA, p30, p30n, MG i wszystkimi cieszę się jak dziecko. Teraz ma przyjść P5 i stąd moje pytania.
Kochani gdzie znajdę większych ekspertów jak nie na PENTAX@PL :lol:

Pozdrawiam serdecznie

germario
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
germario, gdy dotrze do Ciebie aparat, a będziesz miał jakieś pytania to odezwij się do mnie na PW. Pentax P50 to był mój pierwszy pentaksiański korpus. Nie pozbędę się go do końca moich lub jego dni. ;-) Pełnię jego możliwości można wykorzystać poczynając od obiektywów serii "A". Oczywiście jak każdy Pentax bardzo dobrze współpracuje z wszystkimi wersjami obiektywów. Jest to naprawdę niedoceniany korpus. Największą jego wadą jest tylko automatyczny odczyt ISO z kodu na kasetce. Ale wizjer to już bajka. Pzdr.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
germario napisał/a:

Michal 5150 byłem na tej stronie ale nie wiem jak zapłacić

Ależ nie trzeba płacić. Nad zdjęciem aparatu jest napis "CLICK HERE TO CONTINUE TO
PDF MANUAL" - klikasz i otwiera się instrukcja w pdfie:)
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Michal5150 wszedłem i poległem :( strona przeniesiona i sie pogubiłem ale jeżeli możesz to małointernetowemu mnie podpowiedz jak można przetłumaczyc na j.polski obcojęzycznego pdf. Instrukcję po angielsku znalazłem w innym miejscu.

Powalos pozwolisz, że na priv-ie zapytam jeszcze o wyjaśnienie kilku dręczących mnie problemów np z moim drugim korpusem P30, który według wszystkich znaków powinien działać a nie działa. Uwaga, mogę, jako nowicjusz, zadawać głupie pytania :-/
 
zygi  Dołączył: 11 Wrz 2010
Wracając do tej instrukcji, to ściąga się ona bez problemu.

W razie czego podaje bezpośredni link:
http://www.cameramanuals....f/pentax_p5.pdf
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
germario napisał/a:
Powalos pozwolisz, że na priv-ie zapytam jeszcze o wyjaśnienie kilku dręczących mnie problemów np z moim drugim korpusem P30, który według wszystkich znaków powinien działać a nie działa.
Sprawdź czy styki zasilania są czyste i baterie poprawnie założone - plusem w dół
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Zygi dziękuje za linka. Instrukcja, która sie tam otwiera jest czytelna a ta którą ja wcześniej znalazłem dużo mniej.

Cube007 w jednym P30 te same baterie, tak samo założone, bez problemu uruchamiają aparat a w drugim nic się nie dzieje nawet po przełączeniu włącznika w pozycję on a styki są jak nowe. Jeszcze przez tydzień aparat będzie daleko ode mnie ale jak wrócę będę musiał się skupic chyba nad jego zasilaniem i może uda się znaleźć problem. Szkoda mi go bo wygląda jakby jeszcze przed chwilą leżał na półce sklepowej.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
germario, zdarza się, ze przy długim nieużywaniu śniedzieją też styki włącznika. Często pomaga kilkukrotne włączenie-wyłączenie z lekkim dociskiem włącznika.
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Powalos jak wrócę to w pierwszej kolejności spróbuję rozruszć włącznik a jak nie pomoże to rozkręcę dół bo może brakuje połączenia.

[ Dodano: 2014-08-07, 23:03 ]
Dziwnie się czyta wcześniejsze wpisy ale dla informacji, bo temat jakiś taki nie zakończony, udało się uruchomić obydwa korpusy i sa już wśród moich obdarowanych kumpli, których po trzydziestu latach staram się znowu zainteresować fotografią. Dołączył do nich jeszcze P30N a wszystkie z obiektywami coś koło 30-70.
Pozdrawiam
 
Grzegorz P  Dołączył: 08 Mar 2022
Czy korzysta ktoś jeszcze z Pentaxa P 50? I mógłby mi wyjaśnić kilka kwestii ?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
A jakież to kwestie? Jakieś szczegóły specyficzne dla tego modelu, czy bardziej ogólne? Jestem na bieżąco z ME-Super - mógłbym ewentualnie w czymś pomóc. Zresztą mamy tu sporo aktywnych użytkowników, którzy przerobili niejednego "pleśniaka".
 
Grzegorz P  Dołączył: 08 Mar 2022
Takie kwestie:
1. Jak patrzę w wizjer to na środku jest mały prostokąt a w nim kółko. Jak ustawiam ostrość to jednym razem w tym prostokącie jest ostrość a wokół niego nie ma ostrości, a innym razem jak ustawiam ostrość to może być tak że i w tym prostokącie jest ostrość i wokół niego też. Czyli to jest taki standard? Np. jak robię zdjęcie krajobrazowi to ustawiam ostrość w całym wizjerze a jak robię jakiemuś szczegółowi to ustawiam tylko w tym prostokąciku?
2. Jest taki przycisk tzn taka wajcha jakby na sprężynce jak ją przesunę to w wizjerze robi się ciemno, jak delikatnie przesunę to trochę się zaciemnia zależy od przesunięcia. Do czego ten przycisk służy ?
3. Jest taki przycisk ML też za bardzo nie wiem do czego on służy
4. Inny przycisk jest EF i przy sobie ma plus i minus, też za bardzo nie wiem do czego służy.
5. Takie pytanie z tym ostrzeniem do nieskończoności. Co to znaczy? Jak chcę zrobić zdjęcie w oddali jakiemuś widokowi to jak mam ustawić to ostrzenie do nieskończoności?

Pytania może dziecinne ale jestem początkujący...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Grzegorz P napisał/a:
Takie kwestie:
(1.) Te cuda w wizjerze na środku matówki są dla ułatwienia ustawiania ostrości. Gdybyśmy fotografowali idealnie na wprost idealnie gładkie ściany, to ostrość byłaby zawsze w całym wizjerze na raz. Ponieważ jednak świat jest raczej trójwymiarowy a my zerkamy pod różnymi kątami, to częściej ta ostrość jest selektywna i jedne strefy obejmuje a inne nie. Poćwicz, pokombinuj, poustawiaj ostrość przez wizjer a potem porównaj co Ci wyszło na skali odległości obiektywu - sam dojdziesz o co chodzi. (2.) Ta wajcha to podgląd głębi ostrości. Z zasady domyka się ją do końca. Im większa wartość przysłony (f/4...f/8...f/16 - ustawiasz pierścieniem na obiektywie) tym ciemniej będzie się robiło w wizjerze i tym więcej będzie ostrych obiektów w wizjerze, no i później na zdjęciu. (3.) ML = Memory Lock, czyli pamięć pomiaru światła. Przydaje się przy nietypowo oświetlonych scenach, np. bardzo kontrastowych. (4.) EF to zapewne korekcja automatyki ekspozycji. Przykładowo scena na śniegu standardowo wyjdzie niedoświetlona (światło z podłoża oszuka światłomierz) - dajesz więc +1.5 prześwietlenia, śnieg wyjdzie biały a scena normalna. (5.) A to - to zależy ;-) Zależy co chcesz uzyskać, jaką masz przysłonę. A może da się ustawić ostrość przez wizjer?
Powodzenia. Fajny ten Twój aparacik :-)
 
Grzegorz P  Dołączył: 08 Mar 2022
Dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie tego w zrozumiały sposób. Bardzo dziękuję za pomoc.
Tak cieszę się nim jak małe dziecko, dodatkowo mam go w idealnym stanie :)
A czy jest jakiś sposób na przeprogramowanie A Quartz Date ? Bo niestety data kończy się na 2019 roku...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach