Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Mobilny statyw.
Witam

Potrzebuję pomocy w wyborze statywu.
Ale by nie było za prosto musi on spełniać pewne kryteria:
- musi się zmieścić w cenie 100$ i to raczej bezwzględnie bo ta stówa jest i tak naciągana.
- po złożeniu max 35cm (musi być maksymalnie mobilny) i lekki ale niestety kompozyty muszę odpuścić, nie ten pułap cenowy.

Zakup co prawda nie jest na "dziś" prędzej luty ale rozglądam się już teraz.

Znalazłem parę sztuk które by mnie mogły zainteresować, jeżeli Byście mogli rzucić na nie okiem, być może któryś model znacie i polecacie a być może któryś całkowicie odradzacie.

1. Pro WF6615 WF-6615 (1355/300 C1.2kg U3kg) 68$
2. Sinno M-2522Z (1500/330 C1.0kg U7kg) 82$
3. Q-666 + QZSD-02 (1545/350 C1.4kg U15kg) 86$
4. BK-777 + Ball Head (1500/350 C1,6kg U8kg) 97$
Q-777 Tripod+ Ball Head (1500/350 C1,6kg U8kg) 99$

W nawiasach (wys. po rozłożeniu / po złożeniu C ciężar statywu U udzwig)
Mam świadomość że parametr udźwig może być mocno naciągany przez sprzedawców.

I linki bezpośrednie do tych statywów na ebay.

1. http://www.ebay.com/itm/W...=item3cd9f70cf9
2. http://www.ebay.com/itm/S...=item19e53e83ab
3. http://www.ebay.com/itm/P...=item4ac5209c6d
4. http://www.ebay.com/itm/B...=item1c330c1941
5. http://www.ebay.com/itm/P...=item19e4e34170


Doradzicie coś?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
espresso napisał/a:
Prawdopodobnie wszystkie z tej samej fabryki. Ciągnij zapałki.


Aż tak źle?
 

Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
Ja mam taki zestaw

Benro A-056 M8 + Benro BH-1 M.

Nie jest może wysoki po rozłożeniu (ja potrzebowałem akurat jak najniższej perspektywy), ale jest bardzo poręczny i stabilny.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Statyw kupuje się zawsze dwa razy: Pierwszy raz- tani i lekki, drugi raz -dobry. :-P
Te z linków są czterosegmentowe. Wynika z tego, że po złożeniu jest co prawda krótki, ale rozłożony jest mało stabilny.Chyba że będziesz kompakta na nim mocował, a i tak wskazane będzie go dociążać w celu stabilizacji
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Oj, to ja chyba jestem inny bo tani już mam ale nie jest on... był tylko tani ;-)

Skusił mnie Sirui T-025X z innego wątku ale niestety poza moim zasięgiem finansowym. Potrzebuję czegoś co będę mógł wziąć w góry, coś co nie będzie wiele ważyć i gabarytowo nie będzie za duże ale też jako statyw się sprawdzi.
Z drugiej jednak strony szkoda nawet tej stówki na coś co tylko wygląda na statyw.
Poszukam jeszcze, może jakieś testy znajdę.
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
espresso, co sądzisz o tej głowiczce jako do zastosowań typu amatorski portret w pomieszczeniu? TUTAJ LINK

nigdy nie miałem kulowej, mam statyw sherpa 800R
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Moim zdaniem szkoda nawet tych kilkudziesięciu złotych. Zaraz szukałbyś następnej, a to już następne pieniądze. Ta Triopo z Twojego linku w dodatku okaże się pewnie niesprzedawalna.

Nie wiem ile chciałbyś wydać, ale tę bym polecał:
http://dcfoto.pl/prod-p2432.html

Oczywiście drożej, ale mam tę głowicę i uważam, że warto. Spokój na ładnych parę lat (producent daje 6 lat gwarancji).

PS. Trochę się zdziwiłem cenami, bo wyraźnie podskoczyły w górę. Ja kupowałem taniej.
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Penteusz, czy poziomnice w tej głowicy do czegoś się przydają? Mnie się zawsze wydawało, że to taki jarmarczny dodatek :) ale mogę być w grubym błędzie, sama głowica robi bardzo solidne wrażenie.

A gwint mocowania statywu będzie pasował do sherpy 800R?
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Poziomice jak to poziomice - przydają się, gdy jest krzywo.
A mówiąc poważnie - np. jeśli mamy statyw z niezależnie ustawianymi nogami i gdy stawiamy go na nachylonym, czy krzywym terenie, to z poziomicą bardzo łatwo ustawić głowicę z aparatem, żeby zrobić np krajobraz. Należy unikać krzywych kadrów na ile jest to możliwe, gdyż podczas prostowania zdjęcia w trakcie edycji w komputerze często zdarza się, że wypada nam odcinany właśnie fragment kadru. A chcieliśmy zarejestrować wszystko.
I tutaj właśnie poziomica jest potrzebna, by później niczego ze zdjęcia nie wycinać.
Trwa to szybko, szybciej, niż sięgnięcie do programowej poziomicy w aparacie (o ile aparat ją posiada) Wydaje się, że to może być tylko gadżet, ale to jednak jest czymś więcej. Ja chętnie z niej korzystam.

Gwint jest typowy i będzie pasował do wszystkich statywów z typowymi gwintami. :roll:

Głowica jest naprawdę OK.
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Dziękuje za przydatne mi info!
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Proszę uprzejmie ;-)

Zapomniałem o rzeczy dość istotnej: jeśli robisz panoramy, to poziomica okaże się niezbędna.
Niektóre statywy nawet je posiadają, ale tu już faktycznie to gadżet niewiele przydatny.
Mój statyw ma nawet kompas :mrgreen:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
kris81pl, Penteusz, Akurat mam tą głowicę Triopo (statyw zresztą także - węglowy) i nie narzekam. Wytrzymuje spokojnie to co ma wytrzymać (nawet Zenita 80 z dłuższym szkiełkiem - łącznie 3 kg) i nic się nie dzieje. W macaniu to tak za wyjątkiem kolorowych gadżetów na gałkach i wymiarów wiele od Sirui się nie różni. Blokada kuli może nie chodzi idealnie, wymaga dość długiego skoku śruby, a więc i obrotu, ale chodzi to w miarę dobrze.
Penteusz napisał/a:
Oczywiście drożej,
Dokładnie 4 razy drożej, a 4 razy to ona chyba lepsza nie jest.
Z tych głowić, co używałem, to jeszcze mogę polecić Benro BH-0 i Triopo NB-2s
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Dada napisał/a:
W macaniu to tak za wyjątkiem kolorowych gadżetów na gałkach i wymiarów wiele od Sirui się nie różni.


W macaniu to może i nie jest 4 razy lepiej. A te "gadżety" to wcale nie takie gadżety. Służą do precyzyjnego ustawiania siły docisku blokady kuli. Stawiam, że w precyzji działania to może być i z 5 razy lepiej.

Dada napisał/a:
Wytrzymuje spokojnie to co ma wytrzymać (nawet Zenita 80 z dłuższym szkiełkiem - łącznie 3 kg) i nic się nie dzieje


Cytat
Maksymalne obciążenie głowic tej serii wynosi od 20 do 35 kg.

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To co producent pisze o obciążeniu... :mrgreen: Pamiętaj, że jeszcze jest pod spodem statyw, a chciałbym zobaczyć taki statyw (przenośny !), który wytrzyma te 35 kg :evilsmile: .
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Zgoda, lecz statyw jest osobnym tematem. Mówimy jedynie o głowicy.
Trudno mi było sprawdzić dane producenta, bo jakoś nie udało mi się jeszcze podpiąć 20 kg, ale zawsze lepiej mieć więcej (zapasu), niż mniej.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Ja mam i polecam Giottos MH 1311-652. Głowica zbiera świetne recenzje, głównie w Stanach, w Polsce może i słabo dostępna, ale jest, płytki też. Na Manfrotto 055XPROB spisuje się świetnie, płytka spasowana idealnie, mechanizm uwalniania też dobrze pomyślany. Udźwig ma spory zapas do podawanego przez producenta, ale wolę mieć, mimo że nie planuję średniego formatu :)
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
2 lata temu kupiłem Benro A-157Mg(M8) + Triopo B-2.
po 2 sezonach, czy to nad morzem czy w Bieszczdach na rajdzie pieszym, trudno mi doszukać się minusów. Do zacisków jestem przyzwyczajony bo takie same mam w kijach trekingowych, szczelność zacisków działa, robiłem zdjęcia po pas w morzu, potem płukałem statyw pod prysznicem.
Dodatkową zaletą zacisków jest ich cichość blokowania, zatrzaski jednak trochę hałasują przy zapinaniu a ja używam statywu także do chodzenia po lesie.
Najbardziej jestem zadowolony z głowicy B-2, jest precyzyjna a dodatkowe pokrętło "hamulca" powoduje iż po odblokowaniu kuli zestaw nie "leci na łeb"
W/g producenta:
Maksymalna wysokość: 147 cm
- Minimalna wysokość: 32,5 cm
- Wysokość po złożeniu: 57 cm
- Waga: 1,46 kg
- Maksymalny udźwig: 6 kg
- Motylkowe blokowanie kolumny,
- Kompas- Poziomica,
- Hak na kolumnie centralnej
co do wysokości, bo różnie to podają a i ciężko to sobie zmierzyć,
mam 174 cm zwrostu, statyw z rozłożonymi nogami ale bez kolumny + Triopo B-2, wizjer K-x sięga mi do brody.

aaa.... waga całego zestawu, statyw+głowica+K-x+S17-70 3,3 kg
 
ChrzanCzlowiek  Dołączył: 26 Sty 2013
Nie wiem do jakich zastosowań potrzebujesz ten statyw, ale jeżeli wyłącznie amatorskie kadry i zależy Ci na gabarytach to ja bardzo polecam Gorilla Pod slr zoom. Statywu na pewno nie zastąpi ale jest niezastąpiony w podróży. Czytając dyskusje forumowych kolegów troche głupio się tak wychylić, statyw ma pewnie jakąś najprostszą głowicę, ale fakt pozostaje taki że spokojnie da się go ustawić stabilnie i niemal w dowolnej pozycji, wykorzystując do tego otoczenie (potrzeba troche zmysłu inżyniera :D). Daje sporo frajdy i nie jest bardzo drogi. W cene do 300zł myslę że to fajna opcja (te porządniejsze statywy są raczej droższe). Ot taka uwaga :P
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Dzięki za pomoc, niestety widzę że kompromis:
Przystępna cena/mały rozmiar po złożeniu/jako taka stabilność będzie trudny do osiągnięcia lub wręcz niemożliwy.

Niestety czuję że sprawdzę na własnej skórze "czy gorące naprawdę parzy" i kupię któryś z proponowanych lub podobny by potem napisać, że mieliście rację ;-) i przybliżyć się do stwierdzenia:

Dada napisał/a:
...Statyw kupuje się zawsze dwa razy: Pierwszy raz- tani i lekki, drugi raz -dobry...


Co do Gorilla Pod slr zoom, ...hm, szczerze mówiąc nie wiem co o tym myśleć. Jako statyw miejski może się sprawdzić ale nie za bardzo wyobrażam sobie przymocowania go do drzewa która cały czas się delikatnie kołysze... ale jest to też jakaś alternatywa ale czy odważył bym się zamocować do tego statywu aparat choćby z kitem... hm, no nie wiem;-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jest tanie rozwiązanie i się nawet sprawdza.
Jak mi się nie chce nosić ciężkiej krowy, (a w góry to mi się zazwyczaj nie chce) to zabieram wynalazek sprzed 30 lat czyli malutki teleskopowy statywik z kulową głowicą. Zawsze go na jakimś głazie ustawie.
Waży toto poniżej pół kilo, wymiarowo jest mały, złożony ma 20-25cm i póki jest złożony to jest nawet stabilny, unosi dwukilowy zestaw. Rozłożony to nadaje się tylko do małpki. Jakbym mu wypatroszył te składane nóżki to by jeszcze na wadze stracił.
A, że staruszek kosztuje 20-30 zł to nie narzekam, bo alternatywa to targać cztery kilo stabilnego żelastwa, długości 60cm :)

A wygląda toto mniej więcej tak,

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach