malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Jak cofnąć film 120 w Start 66 ?
W wyniku "wypadku" mam nawinięty cały pusty film na górną rolkę w Start 66. Jak wiadomo do tyłu przewijać nie można, dlatego szukam jakiejś opcji żeby jednak wykorzystać negatyw;)

Pomysły mam dwa:
1) otworzenie pokrywy, wyjęcie górnej rolki (która ma blokadę przewijania w tył) i próbować nawinąć z powrotem dolnym pokrętłem

2) nawinąć cały film na górną rolkę, a potem założyć ją z powrotem na dolną rolkę (wtedy film będzie szedł od końca)

Wątpliwości:
ad1) czy dolnym pokrętłem można kręcić w obydwie strony?

ad2) czy negatyw 120 posiada naklejkę trzymającą papier z filmem na obydwóch końcach? Jeśli nie, to przy ponownym nawijaniu, odwrotnie zwiniętego filmu, prawdopodobnie film oddzieli się od papieru i zakleszczy się.

Jakieś inne pomysły;)?
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Re: Jak cofnąć film 120 w Start 66 ?
Espresso podał już jedyny sposób. Ja dodam w kwestii technicznej, tak dla ciekawych:
malero napisał/a:

Pomysły mam dwa:
1) otworzenie pokrywy, wyjęcie górnej rolki (która ma blokadę przewijania w tył) i próbować nawinąć z powrotem dolnym pokrętłem


malero napisał/a:

2) nawinąć cały film na górną rolkę, a potem założyć ją z powrotem na dolną rolkę (wtedy film będzie szedł od końca)

Niestety nie, bo film ma podklejenie tylko na starcie. Odwracając kolejność, po pierwsze może się źle układać (spore prawdopodobieństwo), po drugie - nie będziesz miał numerków zgranych na taśmie, a chyba Start korzysta z tych numerków nie mając licznika, o ile pamiętam dobrze.[/quote]
malero napisał/a:

ad1) czy dolnym pokrętłem można kręcić w obydwie strony?

Raczej w zadnym TLR nie. Ruch jest jednokierunkowy a szpula odbiorcza jest tylko odbiorcza...
malero napisał/a:

ad2) czy negatyw 120 posiada naklejkę trzymającą papier z filmem na obydwóch końcach? Jeśli nie, to przy ponownym nawijaniu, odwrotnie zwiniętego filmu, prawdopodobnie film oddzieli się od papieru i zakleszczy się.

Niestety Twoje obawy są uzasadnione.

Dobra wiadomość to taka, że jak zrobisz, jak radzi Espresso, to się na pewno uda.
Jeśli jeszcze nie nawinąłeś całego filmu na szpulę odbiorczą, to nie kręć dalej korbką. Otwórz aparat w ciemni całkowitej, ew. w namiocie/worku ciemniowym, zdejmij szpulę nadawczą i w rękach nawiń film jak się da z powrotem. Potem, jesli aparat pozwala, to pomału nawijaj dalej z powrotem na szpulkę nadawczą - w ten sposób będzie Ci łatwiej, bo będziesz musiał kontrolować tylko jedną szpulkę a pozostałość będzie przytrzymywana przez aparat. Gdyby materiał się nierówno układał to bez paniki, zluzuj trochę nacisk i wyrównaj, wróć lekko, jak trzeba i nawija dalej z powrotem.

Jak dodatkowo chcesz mieć pewność że papier dobrze chroni materiał, to po przewinięciu w ciemnicy, załóż do aparatu też w jakimś pomieszczeniu w półmroku, a dodatkowo po naświetleniu tak samo uńikaj ekspozycji w mocnym świetle.

[ Dodano: 2013-12-26, 11:14 ]
espresso napisał/a:
W ciemnicy absolutnej wyjmnij film i przewiń go ręcznie. Błona do papieru jest podklejona tylko od strony start. Ciasno zwijaj. Chyba tak będzie najprościej.

Moim zdaniem:
ciasno - tak, ale dopiero na końcu, jak już cały materiał zwinięty z powrotem, jak ciasno od początku, to się trochę zroluje.
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Przewinąłem i już nawinąłem. Zobaczymy co z tego wyjdzie, rolka jest grubsza.
Problem pojawił się, bo papier ma strasznie słabo nadrukowane cyferki. Poprzednia sztuka była ok, widziałem normalnie w dzień, albo przyświecając latarką w pomieszczeniach, a teraz muszę się domyślać czy to co mignęło to cyferka, czy kropka kontrolna.
Gdzieś czytałem jak ktoś przekładał papier z lepszego negatywu, ale to chyba ciężko by było zachować zbieżność papieru z filmem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach