Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 029
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc029.pef
To nie jest jeszcze odcinek, w którym działamy wyłącznie w RAW Therapee. Dostałem do tej pory tylko jednego rawa na tą okoliczność. To za mało - chciałbym móc w czymś wybrać.

Ciągle czekam na kolejne Wasze RAWy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 27.05.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc029_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc029_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc029_nick.zip - załączony zip
Maile prosze tytułować podobnie - [rc029]_nick.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
"Tu leży chemik Dezydery
Który wypił aż po same dno
Całe wiadro H2SO4
Myśląc, że to zwykła H2O"


Duże obrazki są tu: http://jarekdabrowski.net/prc/rc029.html

1. Baryja


2. Bronek
Najtrudniejsze było ustawienie balansu bieli. Wydaje mi się, że zrobiłem to dobrze. Reszta to drobne korekcje (jasność, poziom czerni, mała kalibracja) i wyostrzanie.


3. Enzo
Obrabiane w GIMPie - poziomy, rozjaśnienie-Gamma, zwiększenie kontrastu (napisy), balans kolorów, wyostrzanie.


4. Jarek Dabrowski
Miało wyjść ciemne i zielone.


5. Kfan
Obróbka w RT 2.1.
Balans bieli, krzywe i Shadow/ Higlights
Likwidacja czerwonych abberacji.
Wyostrzanie.


6. Macioh


7. Mrqs


8. Nichiren


9. Serioza
Skorygowana ekspozycja w dół, pomiar balansu bieli wg brzegu tablicy nagrobnej. Podbite ustawienia tonalne. Korekta na kanałach. Korekta aberracji chromatycznej.
Cała obróbka w Lightroom.


10. Supermak


11. Valdis62


12. Zorzyk


13. Zy
Bibble, highlight recovery na max, dluga zabawa z WB (nadal nie jestem pewien), poziomy, kontrast delikatnie w gore, male ostrzenie i juz.

 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Chciałbym niniejszym złożyć samokrytykę. Wszystko byłoby ok gdybym pomyślał o balansie bieli. Przepraszam Towarzyszki i Towarzysze. Nie godzien jestem by mnie w RC wystawiać. Obiecuję solenną poprawę. :oops:
Dla mnie najlepsze tradycyjnie niejako prace Towarzyszy: Nichirena i Zorzyka.
Z Partyjnym porannym pozdrowieniem i życzeniami owocnej pracy dla dobra kraju :!:
Towarzysz Enzo ;-)
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
Dla mnie zdecydowanie No1 - Bronek !

A ja muszę się zdecydowanie oduczyć tak silnego wyostrzania fotek.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Najlepiej (jak dla mnie) Baryja oraz valdis62.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Najdłużej wzrok zatrzymałem na pracach Zorzyka, Bronka, Nichirena.
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Na moim monitorze najbliżej prawdy są Zorzyk i Bronek, gratulacje i ukłon z mojej strony za wyczucie koloru, choć nigdy tam nie byliście. :-B
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Podzielam Bronek Zorzyk i parę innych fajnie wyszło.
Teraz widzę że trzeba było poświęcić więcej uwagi na balans bieli.
Z braku czasu ustawiałem na temperaturę i nie za bardzo to wyszło, ale teraz kiedy zastosowałem "spot" na tablicy to efekt jest dużo lepszy.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
GRZESIO napisał/a:
Na moim monitorze najbliżej prawdy są Zorzyk i Bronek, gratulacje i ukłon z mojej strony za wyczucie koloru, choć nigdy tam nie byliście. :-B

a gdzie to? czy aby w Białej?...
żadna z "prac" mnie do końca nie przekonuje, ale że sam ostatnio odpuściłem zmagania RAWczelendżowe, więc nie wymądrzam się. Bronek i Zorzyk faktycznie chyba najlepiej dali radę. Podoba mi się też wytwór Jarka za swoistą odwagę i dystans. ;-)
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
cypis, tak w Białej Prudnickiej
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Byłem tam kiedyś, ale z analogiem i ostatnią klatką filmu :-( (wracałem właśnie z objazdu Głuchołazy-Pokrzywna-Prudnik, swoją drogą Prudnik jest pięknie położony i całkiem ładny). Bardzo klimatyczne miejsce. Muszę kiedyś podjechać - najlepiej jesienią, wilgoć, mgła, opadające liście ;-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
hym, no ... dziękuję za wyrazy uznania :-) A oto dwa "przepisy" działające w ACR:

- na dokładne ustawienie WB : zrobić malego cropa na obszar "szary" albo "biały", przesuwac suwaki az czerwony - niebieski - zielony na histogramie ładnie sie pokryją. Zlikwidować crop i teraz najważniejsze, bo to był tylko punkt wyjścia - patrzeć bardzo uważnie na coś o znajomym kolorze (tutaj to była trawa) i poprawiać aż kolor będzie odpowiedni. Uwaga, do tego potrzebny jest skalibrowany monitor (Zorzyk ma patent na kalibrację bez odpowiedniego sprzętu, już raz się nim tutaj dzielił). A to dlatego że ten "szary" wcale w rzeczywistości nie jest szary, np. tutaj nagrobki są lekko zzieleniałe (mech).

- regulacja dynamiki zdjęcia - bardzo ostrożnie z modyfikacjami kontrastu, nasycenia koloru i krzywą. Nie warto agresywnie zwalczać przepaleń, bo powstają ostre krawędzie pomiędzy przepalonym i nieprzepalonym oraz fałszywe kolory (przepalenie jednego lub dwóch kanałów) co dodatkowo psuje wrażenie. Natomiast w miarę swobodnie można regulować punkt czerni, jasność i kompensację naświetlania (EV) o ile oczywiście histogram nie wychodzi za zakres (dla podglądu najlepiej trzymać wciśnięty Alt przy przesuwaniu).

A ze zdjęć tu obecnych bardzo podoba mi się Zorzyk (wiadomo, klasa :-) ) , Baryja (ładna dynamika) Macioh (ogólne wrażenie) i Nichiren (naprawdę, bardzo solidnie zrobione).

(a teraz spać, dobranoc)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na początek :-B for all :mrgreen:

Wadą mojego zdjecia (w odniesieniu do zdjęcia Bronka) jest nieco zbyt mocne rozjaśnienie płyty nagrobka. Natomiast - o dziwo - mamy niemal te same kolory :shock: (Baryja prawie też, tyle że pesadził z nasyceniem).

Do tego napisał bronek wyżej, dodam tylko, że do takich zdjęc, które mają dość niewiadome kolory, wracam wielokrotnie, i za każdym razem kolejne zmiany owocują nieco innym odcieniem. Te wersje pośrednie zapisuję, potem mając taki zestaw porównuję i wybieram (na moje oko) najlepsze.

To konkretne zdjęcie wołałem w Lightroomie - czasami nieoceniona okazuje się funkcja LR osłąbiania/wzmacniania luminancji jakiegoś koloru, w PS-ie pewnie by trzeba się było po kanałach szlajać, a tu myk, i już ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
czasami nieoceniona okazuje się funkcja LR osłąbiania/wzmacniania luminancji jakiegoś koloru
w PS zrobisz to okienkiem Hue/Saturation
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
eee chyba jednak nie. W LR mamy Hue/Saturation/Liminance w jednym miejscu. W PS-ie w tak prosty sposób to ja nie wiem jak...

[ Dodano: 2007-05-30, 19:31 ]
acha - znaczy suwak jasnosci - no jasne , to jest tak samo :shock: :oops:
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
czy moze mnie ktos konstruktywnie skrytykowac ? :-) ogolnie to sam widze ze jest zdecydowanie za jasno, gdyby troche sciemnic byloby znacznie lepiej. bylo robione na laptopie, stad problemy z jasnoscia - zalezy od kata patrzenia...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na monitorze nie w domu, to widzę tak:

- balans bieli ciut w lewo - żeby z lekka ochłodzić, kontrolując kolor płyty nagrobka, aby nie wylazło niebieski
- hue z lekka w kierunku purpury, kontrolując kolor płyty li/lub ziemi, aby purpura nie zczęla dominować. W ten sposób pozbdziemy się zielonego na całym obrazku.
- zmniejszyć ekspozycję
- zwiększyć punkt czerni - najglębsze cienie się zaczernia - ale nie przesadnie.

Po południu sprawdzę na Twoim zdjęciu, zy, czy to , co napisałem, ma głębszy sens ;-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
zy, jeżeli się upominasz to jedna rada - nie kręcić RAWów na laptopie. Chyba że masz Lenovo T60 z monitorem FlexView ;)
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
zorzyk, dzieki wielkie za rady. moze kiedys sie naucze.


Bronek, wiem, ale nie mam innej mozliwosci. lepiej probowac, niz nie robic nic. a jak sie ustawi kat do jakiejs tablicy szarosci i nie rusza glowa :-) to cos mozna wyrzezbic
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
zy, a może sobie jakiś normalny monitor dokupisz do tego laptopa? Można za parę stów kupić naprawdę przyzwoite CRT, potem go jakoś skalibrować i będzie w sam raz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach