Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Wyzwalanie lampy błyskowej fotopułapką
Ostatnio ktoś pytał mnie na innej grupie o wyzwalanie lampy po przerwaniu wiązki laserowej. Wyciągnąłem więc z szuflady fotocelę i układ do pomiaru prędkości migawki i po połączeniu ich kablami i przeprogramowaniu układu zadziałało. Wiem że są tu też fani elektroniki więc podrzucam opis (to taki okrojony phototrigger który robi tylko jedną rzecz, ale może komuś się przyda).

Wyzwalanie błysku fotopułapką
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Witam

Chciałbym sobie wystrugać coś podobnego tylko jako wyzwalacz migawki.
Najlepiej jak by to był gotowy projekt z PCB w .pdf.
Najlepiej na ATTiny bo taki programator posiadam.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Jeśli ma wyzwalać tylko migawkę to odpada Ci cała część z tyrystorem - czyli zostają 4 elementy - warto do tego robić płytkę?
Z czym potrzebujesz pomocy - z układem czy programem?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Hm... właściwie chyba w niczym :-)
W "tygodniu" kupię fototranzystor i się pobawię.

Jak rozumiem w miejsce rezystora R2 lutuję kabelek z mini "dzekiem", mini dzeka w body i jazda?

Z drugiej strony może ja to źle rozumiem.
Wyzwalasz tym urządzeniem lampę a jak wyzwalasz migawkę?
Przepraszam jak pytam o oczywistość ale jestem bardzo początkujący w tym temacie.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Aparat wyzwalam ręcznie - na długim czasie w ciemnym pomieszczeniu.
Wyzwalania aparatu bezpośrednio nie robiłem - mam w planach ale za dużo delegacji, za mało czasu w domu.
Widziałem gdzieś schematy z wyzwalaniem bezpośrednio, ale raczej bym polecił układ z optotranzystorem jak np. tutaj:
http://www.workinprogress.ca/avr-intervalometer/
Mam gdzieś w szufladzie optotriaka - zobaczę czy zadziała, bo teoretycznie mógłby działać i na lampę i na aparat.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Przemyślałem sprawę i jednak potrzebuję Twojej pomocy ;-)

Jak byś mógł rozrysować pierwszy schemat tak bym mógł użyć tego pomysłu do wyzwalania migawki. Niestety swojej interpretacji nie jestem pewien a aparat jeszcze spłacam :-)
Czy można w tym projekcie użyć attiny 13A?



Drugi schemat jest dla mnie całkowicie niezrozumiały.
Nie rozumiem gdzie jest ta pułapka?
W pierwszym jest pomiędzy LED1 (laser) a FOTOTR a w drugim?
Z tego co widzę OPTO-TRANSISTOR to galwaniczna separacja układu od aparatu?

No chyba że znowu czegoś nie rozumiem?
Elektroniką bawiłem się 20 lat temu a jak to mówią starego psa nie nauczysz nowych sztuczek.

;-)
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Drugi schemat to interwałometr - dlatego ma tylko układ wyjściowy bo uP zajmuje się tylko odmierzaniem czasu. Optotranzystor zastępuje przekaźnik i separuje obwód galwanicznie - tak na wszelki wypadek. W tym artykule jest link do http://www.doc-diy.net/photo/hdr-jack/ - tam masz przykład podłączenia attiny bezpośrednio do wtyku wyzwalacza. Jakoś dla porządku wolałbym jednak z optoizolacją.
W pierwszym nie ma lasera - jest "zewnętrzny" (to może być też światło żarówki czy słońca). Dioda LED1 jest tylko informacyjną żeby móc ustawić układ z wyłączoną lampą (żeby niepotrzebnie nie błyskała) i widzieć kiedy następuje przerwanie światła na fototranzystorze.
Attiny może być chyba dowolny - nie słyszałem żeby się różniły obwodami wyjściowymi.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Też bym wolał z optoizolacją i raczej innego robił nie będę.
W sumie to liczyłem na jakiegoś gotowca (schemat) bo za cienki jestem by samemu sobie z tym poradzić.
Podajesz mi link http://www.doc-diy.net/photo/hdr-jack/ a ja nie mam pojęcia do czego on ma się przydać w budowie pułapki :oops:

Nie ma gdzieś (szukałem ale nic nie znalazłem) jakiegoś schematu z pułapką wyzwalającą migawkę w oddzielonym galwanicznie układzie?
Najlepiej w języku polskim.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Ale to naprawdę jest proste. Mogę Ci pokazać nową wersję którą niedługo będę składał właśnie z opcją wyzwalania aparatu:


Tylko zamiast optotranzystora wstawiłem optotriak MOC3020 - bo mi zalega w szufladzie (a też działa, przynajmniej z moim K20d). Jakbyś robił z innym układem to trzeba zobaczyć jak ma nóżki wyprowadzone.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Proste to może jest dla Ciebie lub kogoś kto zajmuje się tym choćby od święta.
Dla mnie już niekoniecznie.

Optotriak czy optotranzystor dla mnie bez różnicy i tak będę musiał kupić ;-) a jak jeszcze mam dokładnie napisane jaki (MOC3020) to jeszcze lepiej.

Jak rozumiem.
- Dwa fototranzystory - jeden odpowiedzialny jest za lampę drugi za aparat.
- Diody led sygnalizują który "moduł" flash czy camera pracuje.
- S2 przełącza się "moduły"
- S1 ?

Dzięki, o coś takiego mi chodziło. Teraz tylko muszę znaleźć czas.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Ten akurat układ miał działać trochę inaczej - dwa fototranzystory bo chcę wykrywać przecięcie dwóch barier jednocześnie (jak bym chciał używać tylko jedną to drugą wystarczy odłączyć). S1 to zmiana trybów (opóźnienia), zielona dioda to potwierdza żebym widział co ustawiłem. Czerwoną diodę zostawiłem żeby móc ustawiać bariery przy wyłączonym aparacie czy flashu - ustawienie laserów trochę zajmuje czasu a po co mam błyskać wtedy lampą czy wyzwalać migawkę jak mi się ręka omsknie.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Wstyd się przyznać, ale nic w tym temacie nie zrobiłem. @Henry niestety zwinął stronę ze schematem.
Mam nieco wolnego czau i chciałem wrócić do tematu, szukam jakiegoś prostego schematu foto-pułapki wraz z opisem w języku polskim z tych ang/niem stron niewiele rozumiem a wolał bym uniknąć błędów.
Chodzi mi o fotopułapkę (jak z tematu) opartą o laser a nie o czujnik ruchu.
W grę wchodzi również zakup gotowca.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach