Dzoana  Dołączyła: 27 Maj 2008
TAKI
W deche czy nie? Ma ktos?
Bede wdzieczna za opinie.:)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
w deche!

pewnie połowa forum ma ten obiektyw :D
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
opiszon napisał/a:
pewnie połowa forum ma ten obiektyw
Dzoana napisał/a:
Bede wdzieczna za opinie.:)
Opinii poszukaj w goglarce na forum, IMHO kupić należy, bo jak napisał opiszon to niemal podstawowe szkiełko.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
obiektyw fajny, ale sorry, pięćdziesiątka w cyfrance to trochę denerwująca ogniskowa - dobra 35 lub 40 to byłoby to :!:
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
cypis napisał/a:
obiektyw fajny, ale sorry, pięćdziesiątka w cyfrance to trochę denerwująca ogniskowa - dobra 35 lub 40 to byłoby to :!:


IMHO też, dlatego świadomie nie mam 50-tki, zbieram do kompetu na 77 :-)
 

Dzoana  Dołączyła: 27 Maj 2008
opiszon, dyptam, cypis, Diamond32, Dziękuję :)
No właśnie dlatego się waham. Różnica około 400-500 zł. pomiędzy 50 Pentaxa, a 30 Sigmy.
I tu mam dylemat :roll:
Dylemat pomiędzy 30 a 50 i pomiędzy Sigmą a Pentaxem :-/
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
Dzoana napisał/a:
opiszon, dyptam, cypis, Diamond32, Dziękuję :)
No właśnie dlatego się waham. Różnica około 400-500 zł. pomiędzy 50 Pentaxa, a 30 Sigmy.
I tu mam dylemat :roll:
Dylemat pomiędzy 30 a 50 i pomiędzy Sigmą a Pentaxem :-/

Jest jeszcze 35 pentaxa, tańszy od Sigmy.. A to świetny obiektyw i pełnoklatkowy ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Dzoana, tylko pamiętaj że FA 50 możesz kupić nowe na giełdzie za 650-700zł, a nie za 900 z hakiem jak w podanym linku ;-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To zależy do czego chcesz go używać. Mam 30/1,4 Sigmy i parę 50 Pentaxa ( FA 1,4 też ). Uczciwie przyznaję, że 50 na cyfrze mi wogóle nie leży, mimo że nie mam co do jakości zdjęć z niej żadnych uwag. Zdecydowanie wolę 30mm i jest to dla mnie szkło prawie podstawowe. Nawet 40 jest chyba bardziej używalna. Proponuję jednak sprawdzić oba szkła, a przynajmniej jak Ci odpowiadają te ogniskowe, a potem decydować. Co prawda wiele osób z forum uzywa FA50 i pieje z zachwytu nad jej wspaniałą portretowościo-przydatnością, ale osobiście podejrzewam, że wynika to raczej z braku innego szkła o takiej jasności ( w tej samej cenie). Sigma jest jednak zdecydowanie droższa. A do portretu wolę DA 70 . :-P
 

Dzoana  Dołączyła: 27 Maj 2008
No i dylemat się powiększył :mrgreen: :lol:

Dada, W sumie do portretów bym kciała. Głównie dzieciowych.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Zgadzam się z tym co napisał Dada. Dzoana najlepiej gdybyś miała możliwość wypróbować oba szkła przed zakupem. Możesz też spróbować porównać te ogniskowe używając do tego kita. Ustaw go na 50mm i popstrykaj sprawdź czy Ci pasuje taka ogniskowa to samo zrób dla 30mm. Ewentualnie przejrzyj swoje zdjęcia zobacz, jakich dotychczas ogniskowych używałaś najczęściej. Kwestia bardzo indywidualna. Ja stojąc przed takim wyborem zdecydowanie brałbym Sigmę.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To jeszcze trudniej coś doradzić.Po pierwsze AF do dzieci trochę wolny jest ( każdy- nie tylko Pentaksa ) - Mam doświadczenia na wnusiach moich :mrgreen: chociaż ze starszej to już wyrafinowana modelka się zrobiła i jak Dziadek zdjęcia robi, to najpierw zastyga w bezruchu, a potem zęby szczerzy. :mrgreen: Po drugie - odległośc fotografowania, na 70 -ce jednak troszkę dalej trzeba się odsunąć. Na 30 można całkiem blisko. Sigma ma szybszy AF niż DA 70 wg mnie. A może spróbuj półśrodka i pomyśl o DA 40. AF jest szybki, szkło stosunkowo jasne- 2,8, bokeh niezły. Najlepiej byłoby je podpiąć do korpusu i posprawdzać wszystkie. :mrgreen: Ale tak dobrze to nie ma nawet w Erze- tylko PPD takie eksperymenty umożliwia.
Tak dla zachęty zdjątko gada robione DA40 na chyba f=4

 

Dzoana  Dołączyła: 27 Maj 2008
Żaba, W większości używam nawet do portretów 50-200. Ale to nie to światło :roll: co by mnie satysfakcjonowało. Bardzo dobry pomysł z ćwiczeniem na kicie. Czemu na to nie wpadłam :oops:

[ Dodano: 2008-09-02, 10:56 ]
Dada, Słodka wnusia i modelka pierwszorzędna. No to jak już wiesz, szybki AF przy dzieciach to sprawa ważna mocno dość :mrgreen: Choć moje już też przyzwyczajone do focenia :lol: Jednak priorytetem jest dla mnie teraz światło. 1,4 lub 1,8. ehhhh. Szukałam w wątkach opbocznych opinii, ale chyba słabo szukam :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może DA 70/2.4 Limited.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Dzoana napisał/a:
modelka pierwszorzędna
Nawet Twoja imienniczka . :mrgreen:
No to jeszcze masz z DA70, choć model bardziej statyczny. :-P


Poszukaj jeszcze w wątku o bokeh- było tam trochę moich zdjęć z DA różnych właśnie. Ale tak naprawdę to polecam DA70, jeśli to rzeczywiście portret ma być. 2,4 jest całkiem niezłym światełkiem do tego, wcale nie za ciemne, a efekty boskie wychodzą. 8-)
 

Dzoana  Dołączyła: 27 Maj 2008
Najlepiej byłoby faktycznie wypróbować samemu wszystkie :) Ale troszkę mam to utrudnione, bo mieszkam w Norwegii a tu sprzętu kupować na pewno nie będę :mrgreen: Nijak też wypróbowac. Mówicie, że 2,4 wystarczyło by do fajnych portretów? :roll:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To powyżej to nawet na 3,2 było robione.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
Dada napisał/a:
Po pierwsze AF do dzieci trochę wolny jest ( każdy- nie tylko Pentaksa )
Tu się zgadzam... ja ze swoimi szkłami nie wyrabiam za dzieciakami (6 i 3 lata).
Ale,... jak zawsze jest jedno 'ale'. Z tych obiektywów co miałem w rękach najszybszy AF ma DA21 oraz DA40.
Jak dla mnie to FA50/1.4 może być, ale nie w pomieszczeniu, gdyż mam małe pokoje w mieszkaniu (kącik na niej jest wąziutki), a ja z imprezki urodzinowej to wolę mieć coś więcej niż sam tort albo same twarze :).
W FA35 focus chiba podobny jak w 50-ce. Sigmy 30 nie miałem, ale większość (a chyba nawet wszyscy) co mają, bardzo sobie to szkło chwalą.
DA40 niech chwalą Ci co na nim popstrykali więcej niż kilka fotek :)

Co do jakości obiektywu to optycznie powaliły mnie FA31 i FA77 (i nie dlatego że w sumie najdroższe :) Z FA31 zdjęcie "test charta" robione z ręki jest ostrzejsze niż z FA35 czy FA50 wstawionych na statyw...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Dzoana napisał/a:
Mówicie, że 2,4 wystarczyło by do fajnych portretów?

FA 50/1.4 i tak trzeba przymknąć do f/2.0 lub lepiej jeszcze - f/2.2, bo na pełnej dziurze da się oczywiście robić zdjęcia, ale różnica w rozdzielczości jest spora. Także z tym 70/2.4 to nie jest zły pomysł. No, ale szkło ponad 2x droższe, niestety.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
dsk napisał/a:
na pełnej dziurze da się oczywiście robić zdjęcia, ale różnica w rozdzielczości jest spora.

Wcale nie jest tak źle. Jest troszkę "miękciej" ale do portretów IMHO to nawet dobrze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach