Metias  Dołączył: 10 Sie 2008
Tele portretowe z szybkim AF
Witam.

Na wstępie przepraszam jeśli już był podobny temat. Wczorajszy wypadek (mój aparat miał szybkie spotkanie z matką ziemią - opiszę to w innym temacie :/) spowodował że zostałem zmuszony do szybszego zakupu nowego aparatu. Pytałem już w dziale korpusy cyfrowe. Padło na Pentaxa k-3 II. Razem z aparatem chciałbym zakupić obiektyw. Poszukuje obiektywu który miałby szybki i pewny AF. Oprócz typowych portretów, fotografuje również psy. Ich dynamika wymaga jednak dość szybkiego szkła. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Jeszcze raz przepraszam jeśli był taki temat. Tak jak wspominałem zależy mi bardzo na czacie - w weekend mam manewry ratownicze psów i pasowało by już mieć nowy aparat :)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Sigma 70-200 hsm chyba że masz duży budżet to dfa 70-200
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Metias, popatrz na 51 stronę ,, Psiego wątku ,, . Dynamiczne zdjęcia zrobione 150-450 wyglądają bardzo dobrze . Te z Tamrona 70-200 też niczego sobie . Kwestia kasy na szkło ...
 
Metias  Dołączył: 10 Sie 2008
dziekuje za odppwiedzi :) Psiego wątku nie mogę znaleźć. Myślałem raczej nad czymś stało ogniskowym (tak wiem gorzej z kadrowaniem). Ale mam jakiś sentyment do stało ogniskowych obiektywów. Wasze propozycje również rozwarze.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Metias napisał/a:
Myślałem raczej nad czymś stało ogniskowym

Zastanów się nad najszybszym w systemie czyli DA 70/2,4.
 
rawok  Dołączył: 08 Sie 2013
Metias napisał/a:
dziekuje za odppwiedzi :) Psiego wątku nie mogę znaleźć. Myślałem raczej nad czymś stało ogniskowym (tak wiem gorzej z kadrowaniem). Ale mam jakiś sentyment do stało ogniskowych obiektywów. Wasze propozycje również rozwarze.


Psi wątek: http://pentax.org.pl/view...=asc&start=1000
:lol:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Metias napisał/a:
Poszukuje obiektywu który miałby szybki i pewny AF.

Takie coś nie istnieje.
- PEWNY AF oznacza precyzyjny długi ruch pierścienia ostrości,
- SZYBKI AF oznacza krótki ruch pierścienia ostrości,
W rezultacie - Szybki nie będzie precyzyjny a precyzyjny nie będzie szybki.

To dylemat z jakim mierzą się konstruktorzy obiektywów i zawsze wybierają jakiś kompromis z góry zakładając główne zastosowanie danego szkła, potem z tym kompromisem mierzy się fotograf. Fakt, ze w przypadku obiektywów o długiej ogniskowej powszechnie stosuje się wewnętrzne ustawianie ostrości co zmniejsza masę elementów ruchomych co pozwala przyśpieszyć proces ustawiania ostrości nie zmienia faktu, że zawsze jest kompromis szybki/precyzyjny. (Pomijamy, że wewnętrzne ustawienie ostrości niesie ze sobą pewne wady).
Potem kompromis w wyborze dotyczy już fotografa a ten ma równie prosto - też musi wyważyć szybkość kosztem precyzji w zależności co głównie fotografuje.
- Szkła portretowe to głównie stałki i są to generalnie obiektywy stricte precyzyjne, modelki czy osoba portretowana raczej nie uciekają,
- Zmiennoogniskowe długie zoomy to z reguły obiektywy szybkie kosztem mniejszej precyzji tu z góry zakładając większy odsetek nietrafionych fotografujemy głownie w serią.
- Długoogniskowe stałki to obiektywy w których w większości nacisk położono na precyzję.

Zdecydowana większość dobrych zdjęć dynamicznych to nie zaleta szybkiego AF lecz wiedzy fotografa i jego zdolności do przewidzenia ruchu i sytuacji.
 
Metias  Dołączył: 10 Sie 2008
Dlatego tak lubię to forum (choć dość dawno mnie tu nie było). Zawsze otrzymuje tutaj wyczerpującą odpowiedz.
Enzo Myślałem bardziej nad FA 77 mm f/1.8. DA 70/2,4. jest szybszy?
Rawok Dzięki za linka! Jak znajdę chwilę to z przyjemnością przejże ten wątek.
Grzechotnik Dziękuję za uświadomienie :) Może się niefortunnie wyraziłem. Dawno temu (forum głownie czytałem miedzy 2008-2011) dużo było tematów odnośnie szybkości danego szkła, lub błędów FF BF i łapania ostrości. Dotyczyło to starszych szkieł i korpusów. Ja wypadłem z tematów sprzętowych na pewien czas. Z tego powodu proszę was o pomoc. Chodzi o obiektyw który spełniałby moje wymagania i nie miał jakiś ograniczeń sprzętowych. Fizyki wiadomo że nie przeskoczymy ;)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Metias, 77 podobnie jak 43 i 31 nie należy do demonów szybkości. Jak to ma być szybkie, ostre i pewne a na budyniowym bokehu Ci nie zależy to 70-tka będzie dobrym wyborem.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Metias napisał/a:
Myślałem bardziej nad FA 77 mm f/1.8. DA 70/2,4. jest szybszy?
Kilkukrotnie szybszy.
Enzo napisał/a:
Jak to ma być szybkie, ostre i pewne
To jest tylko jeden taki obiektyw w Pentaksie.
Proszę się nie śmiać ! Sam jestem zaskoczony po sprawdzeniu go na 4 cyfrowych i 5 analogowych korpusach.
To jest ......

DA40 XS.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Metias z mojej strony polecę DFA 70-200*, AF jest całkiem ok ;-)
 
Metias  Dołączył: 10 Sie 2008
Dziękuje za kolejne wypowiedzi :) Po przemyśleniu tematu stwierdziłem że zoom 70-200 mógłby być jednak ciekawym rozwiązaniem. Mam kilka manuałnych stałek portretowych. Na bliskie dystanse więc obiektyw zapewniony. Pozostaje mi teraz lektura kilku ciekawych tematów o Sigmie i Tamronie 70 -200 2.8. Po kilku przeczytanych tematach widzę że jednak wybór będzie ciężki. Zdania są dość podzielone ;)
x4rd DFA 70-200* niestety jest poza zasięgiem finansowym :(
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Sigmy bywają trochę gorsze optycznie niż Tamrony, ale nie jest to reguła. Moja sigma była miękka,na 2.8 ale po lekkim przymknięciu było już super, od ok 180mm do 200mm mydło. Podpinałem Fenola Sigme i jego sztuka była znacznie lepsza od mojej i trochę gorsza od Tamrona którego też miałem okazję podpiąć na PPD. AF zdecydowanie lepszy w sigmie, szybki i pewny. Z portretowych stałek mam fa77 który jest świetny, ostry od pełnej dziury i daje piękny bokeh, AF nie jest demonem prędkości, ale jako portretówka spisuje się znakomicie. Ostatnio udaje mi się nawet łapać nią czaple w locie ;-)
 
Metias  Dołączył: 10 Sie 2008
Właśnie czytam i czytam. Zdania są podzielone. Szczególnie jeśli chodzi o szybkość AF.
fa77 mnie też interesuje. Ale chyba jego zakup będzie odroczony w czasie.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
FA77 szybki nie jest, ale nie znaczy to, że jest żółwikiem. Niektóre FA i F, a zwłaszcza DA są szybsze.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Metias, najlepiej byłoby Ci poszukać kogoś z tymi obiektywami w okolicy i samemu zobaczyć jak to wygląda. Zapytaj na facebookowej grupie, może znajdzie się jakaś dobra dusza ;-)
 
Metias  Dołączył: 10 Sie 2008
Irek83 Tak chyba będzie najlepiej. Samo czytanie bez obmacania i wypróbowania sprzętu niewiele mi da ;)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
irek83 napisał/a:
Zapytaj na facebookowej grupie,
Co Wy wszyscy z tym fajansem ? A na forum nie wystarczy ? Wystarczy podać skąd się jest. Jakoś większość dziwnie to ukrywa. Rozumiem, że ja ze wsi to mogę się wstydzić, ale inni ?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Dada, oczywiście że tutaj można zapytać Metias, już założył temat i jak widać dyskusja trwa, może również zapytać na facebooku ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dada, ci młodzi to tylko w "mor..książkę" wierzą :-D . Zauważ, że seniorzy tego forum zawsze podają skąd są i nawet ile wiosen sobie liczą (nie tyczy piękniejszej części użyszkodniczek :mrgreen: ).
Dobrze już nie pamiętam, ale wydaje mi się, ze w początkach forum podanie daty urodzenia i miejsca zamieszkania było obowiązkowe. Teraz zdarza się, że ludzie mieszkają kilka ulic od siebie i nie mają pojęcia o tym, ze korzystają z tego samego forum. Zupełnie jak w blokowcu, w ktorym nie zna się sąsiadów nawet z tego samego piętra. Eeech. Pzdr.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach