espresso  Dołączył: 30.04.2007
Sample HD PENTAX DA 20-40mm F2.8 - 4 Limited DC WR Cytuj
Wszystkie z K5IIs

20mm f6,3

20mm f8 (słońce w kadrze, schowane za konarem)

20mm f8

26mm f6,3

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
Faktycznie, daje baardzo przyjemny obrazek. Gdybym nie wiedział strzeliłbym, że razem z jakimś filtrem na sobie ;-)

Acer  Dołączył: 08.05.2008
x4rd napisał/a:
Faktycznie, daje baardzo przyjemny obrazek. Gdybym nie wiedział strzeliłbym, że razem z jakimś filtrem na sobie ;-)

jakie tam filtry, to Rogalińskie klimaty(?) zapewne takie przyjemne :-P

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
Acer a to zwracam honor, sam bardziej wolę okolice Łańcuta, czy nawet sady w Albigowej ;-)

Sigma 17-50/2,8 HSM vel HD DA 20-40

20mm f2,8

40mm f4

rey  Dołączył: 12.10.2009
Przy F2.8 oś optyczna S nie była prostopadła do tablicy, prawa strona jest ostra. Nie wygląda to na nieostrość lewicy 8-)

Pewno warunki testowe nie były doskonałe, jednak:
Aparat był ustawiony na satywie.
Obiektyw był wymieniany bez zdejmowania korpusu.
Punkt ostrzenia ten sam.

Na ogniskowych 20 mm zdjęcie z sigmy znajduje się po prawej.
Na ogniskowych 40 mm zdjęcie z sigmy znajduje się po lewej.

Zdjęć testowych było kilkanaście, różnych. Wszystkie zdjęcia pod względem ostrości, vinety, zniekształceń, na ogniskowych 20,30,40mm były na korzyść Sigmy 17-50/2,8 HSM.
Przewaga HD była znacząco lepsza w pracy pod słońce. Wręcz idealna (sprawdzałem tylko na 20mm). Przy czym Sigma dawała jeden blik, wydaje się iż stosunkowo łatwy do usunięcia w procesie obróbki (niestety zdjecie przez przypadek skasowane).

rey  Dołączył: 12.10.2009
To w takim razie DA na 20mm mydli, albo coś się przesunęło podczas podpinania. Sugerowałem się paskiem od tych rolet na pierwszym zdjęciu z lewej, może dystorsja, w końcu dla da to początek zakresu.

emwi  Dołączył: 02.10.2011
zanim w ładniejsze okoliczności przyrody zawitam

40mm f4 (słońce w kadrze, schowane za barierką)

20mm f8 (słońce w kadrze, niczym nie przesłonięte, tuż pod górną krawędzią)

20mm f6.3

40mm f4

po kliku nieco większe
pliki tylko standardowo ostrzone w LR, bez obróbki

emwi napisał/a:
słońce w kadrze, niczym nie przesłonięte
główny atut tego obiektywu

Żaba  Dołączył: 08.06.2006
To przyjemne szkło, miałem okazję bliżej je poznać na ostatnim PPD. Jednakże jego cena absurdalna i kupno tego obiektywy to IMHO bardziej spełnienie zachcianki. Nie jest to na pewno racjonalny zakup z perspektywy oceny parametrów cena/jakość. Jest na pewno fajnie wykonany ale z zakresem 20-40 i światłem 2.8-4.0 to bardzo, bardzo specyficzny instrument. Taki dla pozytywnie zakręconych oryginałów. Uważam że za mniejsze pieniądze można kupić obiektyw który w niczym nie będzie (optycznie) ustępował temu limitedowi a nawet będzie miał lepsze światło i zakres. Nie będzie miał tylko jego jakości wykonania.

Żaba napisał/a:
Uważam że za mniejsze pieniądze można kupić obiektyw który w niczym nie będzie (optycznie) ustępował temu limitedowi
Z wyjątkiem pracy pod światło. Tu żaden mi znany obiektyw nawet się nie zbliży.
Ładne kolory, oddanie nieostrości, czy też tzw. plastyka. Dosyć ciekawy zakres ogniskowych dla landskapistów. Cena absurdalna, tu nie mam wątpliwości. Do tego słaby na swoim długim końcu. Pomaga przymknięcie do F8.

emwi  Dołączył: 02.10.2011
espresso napisał/a:
dla landskapistów
czyli w sam raz dla mnie :-) , jak tylko będzie możliwość, oczywiście przetestuję w "terenie"

Dada  Dołączył: 01.03.2007
Żaba napisał/a:
Jednakże jego cena absurdalna i kupno tego obiektywy to IMHO bardziej spełnienie zachcianki. Nie jest to na pewno racjonalny zakup z perspektywy oceny parametrów cena/jakość.

Jak większość sprzętu foto z nieco wyższej półki i nie tylko. Równie absurdalne ceny, a może nawet bardziej, jak Szanowny Kumkaczu wiesz zapewne, występują w systemie m4/3. Np Oly ZD25/1.8 (czyli w zasadzie klasyczny standard, plastikowy zresztą) za ok. 1600 zł.

jaad75  Dołączył: 07.10.2006
Żaba napisał/a:
Nie będzie miał tylko jego jakości wykonania.
Taka Sigma 18-35 ma jakość wykonania na podobnym poziomie, obrazowanie na nieporównywalnie lepszym, a jest wyraźnie tańsza...

Dada  Dołączył: 01.03.2007
jaad75 napisał/a:
jest wyraźnie tańsza...
O ok. 300 zł. A wymiarami i masą bije na łeb wszystkie limitedy. :-P

jaad75  Dołączył: 07.10.2006
Dada, no nie, Sigmę kupisz już za ~2800, a za 20-40 musisz dać prawie 3400. 600zł, to ~20% dopłaty do Limiteda, a Sigma jest przy tym nieporównywalnie lepszym optycznie obiektywem. A masa jest w sam raz.

Żaba  Dołączył: 08.06.2006
Dada napisał/a:
jaad75 napisał/a:
jest wyraźnie tańsza...
O ok. 300 zł. A wymiarami i masą bije na łeb wszystkie limitedy. :-P
razem wzięte :mrgreen:

[ Dodano: 2015-02-24, 20:14 ]
Dobrze że jest wybór. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dada napisał/a:
Jak większość sprzętu foto z nieco wyższej półki i nie tylko. Równie absurdalne ceny, a może nawet bardziej, jak Szanowny Kumkaczu wiesz zapewne, występują w systemie m4/3. Np Oly ZD25/1.8 (czyli w zasadzie klasyczny standard, plastikowy zresztą) za ok. 1600 zł.

Prawda, prawda. Szkopuł w tym, że nie ma czegoś takiego jak tani system. Każdy producent ma w swojej ofercie jakieś fajne szkła i jakieś bardzo kosztowne. Olek tez tani nie jest to prawda choć jest stosunkowo droga 25 i relatywnie tania 45. Bywa. Że nie wspomnę o jeszcze droższej 17 :mrgreen:

Najlepsze w tym jest to że zawsze wszystko pozostaje w gestii kupującego i jego portfela. Ja wchodząc w m4/3 planowałem zakup em10 i kompletu 17, 25, 45 i w końcu uznałem (za namową fumfla z olka) że w moim przypadku lepszym wyborem będzie jedno szkło, które da mi dużą frajdę i stanęło na 12-40. Jakoś tak nieźle sobie radzi jako ciut ciemniejszy substytut stałek 12, 17, 25, 45 :-D

Benek  Dołączył: 18.09.2008
Dada napisał/a:
Np Oly ZD25/1.8 (czyli w zasadzie klasyczny standard, plastikowy zresztą) za ok. 1600 zł.
A ile kosztuje najtańszy Pentax o ogniskowej 30-35 i świetle poniżej f2.0? Niech zgadnę - około 5900 zł? :-)

OK, mZuiko 25 nie jest jakoś specjalnie tani (zwłaszcza w porównaniu z mZuiko 45), ale nie zgodzę się, że cena jest tu z kosmosu. Ten Olek to jednak inna półka niż budżetowe DA 35 /2.4, albo EF 50/1.8.

Rzeczony mZuiko 25 jest co prawda plastikowy, ale jest naprawdę solidnie wykonany. Zero luzów, szpar itd. Optycznie też jest bardziej zaawansowaną konstrukcją - ma więcej soczewek (w tym dwie asferyczne) w większej ilości grup. Olek ma też metalowy bagnet, wewnętrzne ogniskowanie i więcej listków przysłony od wspomnianego Canona i Pentaksa. Słowem - mZuiko to nie jest budżetowy standard w m4/3.

Skocz do: