espresso  Dołączył: 30.04.2007
Paffcio napisał/a:
Ja tam na da15 nie narzekam...
Ja też nie, ale... nie ma lepszego obiektywu pod słonko od 20-40. Po prostu nie idzie chyba nim złapać nawet na siłę żadnych odblasków czy też flar.
W piętnastkach nie trzeba się zbytnio wysilać i często ustawiasz na kadr bez takich efektów, a nie taki jaki by Ci odpowiadał. Idziesz z nim na kompromis.

Paffcio  Dołączył: 29.05.2006
espresso, a masz może jakieś fotki plenerowe w trochę większym rozmiarze (pełnoekranowe) zrobione na 40mm? Z małego sampla ciężko wysnuć jakiekolwiek wnioski...

Co do kompromisów, to wiem, czasem jakiegoś blika się złapie, ale są one b. mało dokuczliwe, da się z tym spokojnie żyć.

Paffcio napisał/a:
na 40mm?
odszukam, ale chwilkę to potrwa. Właśnie bawię się w skanowanie nowa zabawką, a do tego jak pamiętam sporadycznie używam tej ogniskowej.

Paffcio  Dołączył: 29.05.2006
Jak coś znajdziesz "przy okazji" to będzie fajnie, ale specjalnie nie szukaj. Ja teraz chcę czuć się szklarniowo spełniony i może bezpieczniej będzie dla mnie nie myśleć o nowych cyfrowych zabawkach ;-)

BTW jaki skaner zapodałeś?

Paffcio napisał/a:
BTW jaki skaner zapodałeś?
Aż dwa. Minolta DiMage Scan Elite 5400 oraz przez przypadek zanabyłem własnie Nikona 8000ED. Ten drugi ma drobna usterkę do usunięcia.

emwi  Dołączył: 02.10.2011
Paffcio, wyskoczyłem dziś na chwilę, specjalnie to 40mm poćwiczyć :mrgreen:

po kliku na obrazek nieco większa wersja, pod spodem linki do jpg w oryginalnym rozmiarze; standardowe ostrzenie w LR przy eksporcie

40mm @f/8

duże

40mm @f/8

duże

40mm F/4

duże

tomek_j  Dołączył: 04.11.2010
I to jest przykład na to jak zły obiektyw jest bardzo dobrym obiektywem

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
tomek_j napisał/a:
I to jest przykład na to jak zły obiektyw jest bardzo dobrym obiektywem

Wygląda na to, że ten obiektyw został stworzony do fotografowania, a nie testowania. Świetne obrazki Panowie :-)

Dada  Dołączył: 01.03.2007
Fenol napisał/a:
ten obiektyw został stworzony do fotografowania, a nie testowania.
Potwierdzam.

Tak, zdecydowanie ten obiektyw produkuje ładny obrazek ...

nawet z winietą ...

duże

... czy ... blikiem :-> (jedynym, który udało mi się złapać; 20mm f/8)

duże

jeszcze cosik mocniej przymkniętego (40mm @f/13)

duże

Jest fajny, ale trzeba uwzględnić jego słabe strony ( jak w wielu innych obiektywach ). Tu jednak słabe boki na 40mm przy f4 są rażące jak na obiektyw za te pieniądze. Stosunkowo mała krotność zooma sugerowała lepsza jakość optyczną w całym zakresie. Niestety tak nie jest.

[ Dodano: 2015-03-04, 23:49 ]
20-40@20mm pod FF

fakt, trochę obcina ...

a co do boków na 40mm przy f/4 ... dziś popełniona próbka, dwa kadry do porównania z ustawioną tą samą ostrością, tylko w drugim manualnie (na statywie) przesunąłem punkt ostrości (ostrość zablokowana MF)

1800px

po przesunięciu obiektywu

1800px

nieco gorzej, ale czy źle?

emwi napisał/a:
nieco gorzej, ale czy źle?
Cytat
jeśli popatrzeć przez pryzmat "klasy" i ceny obiektywu to źle. Sfotografuj płaską ścianę, najlepiej o jednolitej strukturze, lub np. gazetę.

jaad75  Dołączył: 07.10.2006
espresso, obiektywy nie służą do fotografowania płaskich ścian, czy gazet. Właśnie o to chodzi by robić zdjęcia przestrzennym obiektom umieszczonym niecentralnie, bo wtedy widac rzeczywistą rozdzielczość szkła, a nie tą przekłamaną krzywizną pola. Krzywizna pola jest wadą tylko w testach, a nie na rzeczywistych zdjęciach, chyba, że mówimy o fotografii reprodukcyjnej.

wuzet  Dołączył: 12.08.2009
Ja tam żadnych krzywizn nie zaobserwowałem. Ostatnio nie odpinam go od KaTrójki.

Pod słońce taż ładnie pracuje.

I w takich warunkach daje radę.

Jakiś czas temu fotografowałem grupę ok 70 osób stojących na podium w 3-4 rzędach. O ile osoby stojące w środku są ostre, to skrajne już znacznie słabiej. Całe szczęści iż powtórzyłem zdjęcie przymykając przysłonę i udało się nieco przekadrować, tak iż ogniskowa wyszła ok 30mm. Różnica spora.
wuzet napisał/a:
Ostatnio nie odpinam go od KaTrójki.
Podobnie i ja.

jaad75  Dołączył: 07.10.2006
espresso napisał/a:
Jakiś czas temu fotografowałem grupę ok 70 osób stojących na podium w 3-4 rzędach. O ile osoby stojące w środku są ostre, to skrajne już znacznie słabiej.
Ok, w takich zdjęciach też jest wadą.

Ogólnie lubię się z tym obiektywem.
40mm f8
IIS_7987.jpg by esspreso, on Flickr

wuzet napisał/a:
Ostatnio nie odpinam go od KaTrójki.

espresso napisał/a:
Podobnie i ja.

bagnet mojego K-5IIs też jakiś taki "lepki" ostatnio

36mm f7.1

20mm f8

kazio  Dołączył: 31.10.2011
espresso, piękne te Twoje ostatnie zdjęcie, poprzednie zresztą też :-B Uwielbiam takie klimaty ze starymi drzewami. Pozazdrościć miejsca ;-)

Skocz do: