Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
W aparacie wszystko co możliwe mam ustawione neutralnie -żadnych żywszych kolorów, mocniejszych kontrastów, wyostrzenia itp. Załączam przykładowe zdjęcie. Nie jest to ideał ale nie o to tu chodzi. Tu wygląda w miarę normalnie, wiadomo że w cieniach straci się trochę ale żeby zaraz wszystko? I do tego z jakimś rozmyciem? Plama ciemnych włosów nie odcina się na tle tak jak normalnie tylko z jakąs "strefą pośrednią".

http://www.fotosik.pl/pok...68fd107d59.html
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ramon - nie do końca kumam, o co Ci chodzi z tą strefą pośrednią, ale zdjęcie jest niedoświetlone. I to nieźle. Biała koszulka ma 42%? To są tony średnie a nie światła. Jeśli robiłeśto zdjęcie w RAwie, to podciągnij o 1.5-2 EV.
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
Na zdjęciach w plikach tego nie ma natomiast na odbitkach pojawia się taki efekt że np tam gdzie jest krawędź i kończy się wersalka a zaczyna się jasna ściana na odbitce kolor z wersalki wyłazi jeszcze trochę na ścianę. No takie rozmycie. I to nie chodzi o tonację, dominantę przekłamanie barw czy cokolwiek. Cholera wie co to jest. Niestety nie robiłem w RAWach bo nawet nie mam czym tych RAWów oglądać. Znaczy się posiadam oprogramowanie dołączone do aparatu ale jest ono tak nieporęczne że żal odbytnicę ściska. Generalnie jednak poza przypadłościami związanymi z niedoświetleniem nie powinno tam być innych efektów specjalnych jakby ktoś próbował wyostrzeć, wygładzać skórę czy coś w tym typie? Zwłaszcza że inne zdjęcia sa dobrze naświetlone a niektóre prześwietlone (z lampą kombinuję na wyczucie). Musiałbym Wam pokazać odbitki a to jest trudne.
Musze oddać parę zdjęć do innego labu i zobaczymy. Jeśli wyjdą normalne to zaniose te poprzednie i rzucę im z szyderczym śmiechem na ladę do porównania.

PS. Piszesz że fotka niedoświetlona a oni zrobili ją jeszcze wyraźnie ciemniej! Jak całą serię zresztą.
PS2. Padło pytanie o cenę - była promocyjna jak jasny gwint -78gr za 10x15 po negocjacjach (270 odbitek)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Do zabawy z RAWami po raz kolejny polecam darmowy SilkyPix. Lub RawTherapee. RT ma więcej możliwości, SP może także słuzyć za namiastkę przeglądarki. I ma zdecydowanie lepszy interfejs.
Aby porównać to, o czym piszesz, musiałbyś po prostu zeskanować tę odbitkę i ją tu wrzucić wraz z oryginałem.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Ramon, nie wiem, czy mówimy o tym samym, ale moim zdaniem ta "strefa pośrednia" między włosami a ścianą, to jest po prostu cień. Przynajmniej tak to wygląda na zdjęciu, które podrzuciłeś.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Ramon napisał/a:
Niestety nie robiłem w RAWach bo nawet nie mam czym tych RAWów oglądać.
IrfanView + jakaś wtyczka do RAWów, której nazwy nie pamietam i możesz swobodnie przeglądać RAWy.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Do oglądania RAWów może być nawet darmowa Picasa. Drobne korekty zdjęcia też się da zrobić.
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
PiotrR! Na załączonym zdjęciu tego nie ma! Na odbitce też nie powinno być a jednak jest i to nie tylko na tej i nie tylko na włosach. Bez skanera lub Poczty Polskiej ani rusz...
Co do RAW to Irfan niby ma format RAW w properties/extensions ale pliki z aparatu mają rozszerzenia .PEF i niestety nie czyta ich. OK sciągnę coś z tego co polecacie. Tymczasem oddałem kilka fotek do wywołania w punkcie Wilab na Świętokrzyskiej 20. Dziś odbiorę i porównam. Cena 55gr (powyżej 100 odbitek lub przy wysyłce internetem) i brak korekcji (mam nadzieję).

 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Ramon napisał/a:
properties/extensions
- nie.
Sprawdź zakładkę PlugIns.
Jeśli tam nie widzisz opcji dla NEF, RAF, ....., PEF, ...., to:
PiotruśP napisał/a:
jakaś wtyczka

wejdź na stronę IrfanView i pobierz wtyczki.
PS.
Przed chwilą przeglądałem PEFy z DSa w IrfanView v. 3.98 (a więc nie najnowsza)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ramon napisał/a:
ale pliki z aparatu mają rozszerzenia .PEF i niestety nie czyta ich
IrfanView 4 czyta juz nawet Pefy z Kadyszki.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
dickkett napisał/a:
PEFy z DSa

"Podkładałem" pod stopkę Ramona.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
FastStone radzi sobie z PEFami bez dodatkowych wtyczków. Bardzo fajna przeglądarka.
http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Enzo napisał/a:
FastStone radzi sobie z PEFami bez dodatkowych wtyczków. Bardzo fajna przeglądarka.
http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm


Też z tego korzystam. Pef-y zaczął widzieć dopiero po zaintalowaniu ACR'a. Pozatym PEF wyświetla w sposób mocno uproszczony.

[ Dodano: 2007-05-29, 22:47 ]
Update.
Zainstalowałem nową wersję i PEFy wyglądają dużo lepiej.
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
Odebrałem zdjęcia testowe z Wilabu. Oczywiście jest ich za mało żeby zrobić konkretne porównanie ale coś widać. Jestem nieco podbudowany, bo okazuje się że z tych samych plików wyszły całkiem przyzwoite odbitki. Np. czarne włosy jak na omawianym załączniku owszem sa czarne ale widac poszczególne kosmyki i nawet rozróżnia się lekkie odblaski od lampy na tychże kosmykach. Poprzednio była tylko jednolita czarna plama. Generalnie po powtórnym przejrzeniu poprzednich zdjęć stwierdzam, że popsute sa te które były robione z lampą i jednocześnie nieoświetlone. Na szczęście nie jest ich aż tak dużo. Pozostałe są albo tak samo dobre jak te z Wilabu albo trochę słabsze ale nadające się do oglądania (może nie pod lupą ale do albumu wystarczy). Wilab tez nie uczynił cudów i gdzie niegdzie widać że tonacja kolorystyczna jest mniej ciekawa niż tam w Fuji (Aleje Jerozolimskie) jednak wolę te bez ingerencji (wiem że światło nie było idealne bo np. odbite od brązowej szafki). Jasnośc odbitek jest bardzo zbliżona do tego co widzę na monitorze (na dwóch róznych) Kontrasty też. Jedyne ewidentny minus to jakiś ciut ciemniejszy pasek 4mm na samym brzegu odbitki (tylko na jednym zdjęciu –to pechowe, które zaprezentowałem).

Poza tym wszystkim widzę jednak, że chociaż cyfrówki są genialne do zdjęć oglądanych na monitorze, to jednak nie wiem czy nie kupię sobie jakiegoś ME na szczególne okazje, bo na papierze widać że np. tło nie rozmywa się tam ładnie jak w analogu, ziarno nie jest tak ziarniste tylko raczej „telewizyjne” skóra twarzy a szczególnie usta wyglądają odrobinę nienaturalnie itp. Da się z tym żyć, ale…
Chyba, że po samodzielnym „wywołaniu” z RAWów do JPG i wywołaniu z nich odbitek wygląda to inaczej?
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Wywoływałem odbitki z Fuji S7000 w Foto Joker czyli takim sobie punkcie i nie miałem uwag.
Powiedziałbym że zdjęcia technicznie lepsze od kliszowych z Canona.
Nie miało znaczenia czy były to jpg z aparatu czy przetworzone RAWy.
Rozmiarowo były to zdjęcia od 3 do 12 MP ale najczęściej 6 MP.
Co do Pentaxa to jeszcze nie zdążyłem zrobić na papierze ani jednej odbitki bo póki co to fotografuję dokumentalnie (budowa domu) albo testowo na nic innego nie mam czasu.
Niemniej zauważyłem że DS ma mozliwość wybrania trybu koloru
Tu dane techniczne - podaja sRGB i Adobe RGB
http://www.dpreview.com/r...istds/page9.asp

prawdź czy masz wybrane sRGB w menu bo inny tryb może różnić się tym co widzisz na monitorze a tym co otrzymasz na papierze.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kfan napisał/a:
Rozmiarowo były to zdjęcia od 3 do 12 MP ale najczęściej 6 MP.
Nie rozumiem ? Co ma wielkość pliku do rozmiaru odbitki ?
Przeciez można zrobić z 6 MB 10x15 jak i 30x45.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kfan napisał/a:
prawdź czy masz wybrane sRGB w menu bo inny tryb może różnić się tym co widzisz na monitorze a tym co otrzymasz na papierze.
- praktycznie zawsze beda roznice....
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
U mnie wszystko jest normalnie -sRGB. Wgrałem sobie Irfana 4.0 oraz wtyczkę i rzeczywiście teraz ładnie daje się oglądać PEFy łącznie z edycją i zapisem do JPG. Niestey wiele nie da się zrobić w tym Irfanie. Picasa jest ciekawa ale strasznie nieporęczne jest to że musi sobie tworzyć własną bibliotekę. Za to mogę sobie np wyprostować horyzont :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ramon - dokonujesz konwersji RAW->JPG w Picasie/IrfanView???
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ramon, z Picasą poradziłem sobie w ten sposób, że zaakceptowałem jej jeden katalog do sprawdzania a resztę wyłączyłem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach