Dariusz  Dołączył: 02 Wrz 2013
Co ci się cni (oprócz FF)
Na początek chciałbym uprzedzić, że nie jest to wątek dla wszystkich. Ci, którzy nie przepadają za dyskusjami o sprzęcie powinni pominąć ten wątek, a jeśli zabrneli już za daleko to powstrzymać się od wrzucania swoich kąśliwych uwag. Jest to jedynie luźna lista życzeń, powstała z myślą o zabawie. Uwaga: jeśli masz słabe nerwy, nie musisz tego wątku czytać. Naprawdę.

Nie znalazłem nic o podobnym temacie na tym forum. Jeśli coś już jednak było to z góry proszę o wybaczenie.

Jakie funkcje chciałbyś zobaczyć w swoim Pentaksie, a o które jesteś zazdrosny z innych aparatów?

Ja osobiście nie miałbym nic przeciwko wbudowanej przysłonie wizjera do fotografowania bez nosa opartego o wyświetlacz. Dyskretnie podświetlane guziki byłyby mniam przy pracy w ciemnościach.

Nie wiem czy Pentaksy automatycznie wyłączają stabilizację po odstawieniu aparatu na statyw? Jeśli nie, to taka funkcja też byłaby OK
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Ja dorzucę to nieszczęsne wifi, które jest ale go nie ma.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Dariusz napisał/a:
Nie wiem czy Pentaksy automatycznie wyłączają stabilizację po odstawieniu aparatu na statyw? Jeśli nie, to taka funkcja też byłaby OK
Wyłączają, jeśli włączysz samowyzwalacz.

Ja widziałbym (z łatwych do zaimplementowania rzeczy):
- automatyczną zmianę punktu AF przy zmianie położenia z kadru poziomego na pionowy i odwrotnie
- brak blokady sygnału na środkowym pinie i gnieździe PC-Sync przy czasach powyżej x-sync
- tryb manualny wbudowanej lampy błyskowej we wszystkich korpusach
- możliwość wykorzystywania wbudowanej, jako sterownika zewnętrznych lamp w HSS
- manualny HSS z lampami systemowymi
- dokładne określenie zakresu czasów, w których zmienia się czułość na Auto ISO
- mikroregulację dla krótkiego i długiego końca zooma osobno
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
jaad75 napisał/a:
- mikroregulację dla krótkiego i długiego końca zooma osobno

A dla środka zakresu???

A ja bym widział sprawny AF, a nie taki, który wymaga regulacji. Moja K-7 przewyższa ergonomią i funkcjami moją K-01, jednak nie chcę już brać K-7 do ręki dzięki sprawnemu AF w K-01. Może moje narzekania wynikają z braku dogłębnego zrozumienia sposobu działania AF fazowego, ale na tej samej zasadzie mikroraster na matówce też wymagałby mikroregulacji dla różnych obiektywów, a nie wymaga :P

Aby trzymać się bliżej tematu, a nie tylko wylewać żółć:
- odchylany i dotykowy ekran
- kolejnego bezlusterkowca z mocowaniem KAF, ale nie tak brzydkiego jak K-01
- a właściwie całą serię bezlusterkowców, jak u Panasonica, czy Olympusa - dla każdego coś dobrego.
- sterowanie smartfonem/aplikacją z komputera po Wi-Fi, albo chociażby tak dobre sterowanie po USB, jakie ma Canon
- krótsze czasy synchronizacji z lampą błyskową.
- przydałby się z jeden zaawansowany model z pełnym bagnetem KAF(nie 'crippled') do zabawy ze starymi szkłami. Przydałaby się przy okazji stylizacja na stary aparat.
- widzę jeszcze opcję aparatu APS-C z krótszym rejestrem, ale zamocowanym reduktorem ogniskowej(czy jak to się zwie), żeby stosować pełnoklatkowe obiektywy na matrycy APS-C z wykorzystaniem całego pola obrazowania. Przy okazji zostały by upieczone 2 pieczenie na jednym ogniu. A nawet 3: 1) matryca APS-C działałaby jak pełnoklatkowa 2) skrócono by odległość matryca-bagnet 3) zachowano by pełną kompatybilność starych obiektywów
- no i oczywiście FuFu - ile można przeliczać ogniskową w 645D???

Jeszcze coś się wymyśli ;)
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
A ja dorzucę GPS ;)

Popieram odchylany/odwracany ekran, miałem okazję korzystać z tego patentu w Canon 60D i nareszcie ekran był czysty i przy okazji bezpieczny.

S.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
jaad75 napisał/a:
- tryb manualny wbudowanej lampy błyskowej we wszystkich korpusach
- dokładne określenie zakresu czasów, w których zmienia się czułość na Auto ISO

zdecydowanie +

- porządną implementacje SDM lub DC w dowolnej nazwie :!: , bo niestety sporo osób słysząc DA 55-300 ucieka do systemów na C i N

pawelek-79 napisał/a:
- odchylany i dotykowy ekran
wystarczyłby odchylany, np w seri K-50 II ;-)
 

Dariusz  Dołączył: 02 Wrz 2013
sycamor napisał/a:
A ja dorzucę GPS

Ja korzystam z doczepianego modułu O-GPS1. Plusy, oprócz standardowych funkcji GPS, to astrotrejsing i niezależne zasilanie. Podobno GPS w 6D bardzo obciąża baterie. Minusem jest zajęcie stopki i blokada wbudowanego błysku. Co do wyglądu całości opinie są mieszane:

http://en.wikipedia.org/w...14_smial_wp.jpg
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
No właśnie,

a to w sumie mały chip i kawałek "druta" na antenę, choć podobno mocno sieje zakłóceniami.

W komórkach jest, często nawet dwu systemowy, w małpkach jest, a tu nic ...

S.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Dariusz napisał/a:
astrotrejsing i niezależne zasilanie. Podobno GPS w 6D bardzo obciąża baterie. Minusem jest zajęcie stopki i blokada wbudowanego błysku.

Kiedy OGPS-1 siedzi w sankach a mam potrzebę doswietlić wyciagam z kieszeni Q i błyskam ;) Mozna tez chyba połaczyć normalną lampę i OGPS-1 http://www.forbinvisual.com/Pentax/ogps1.htm
sycamor napisał/a:

W komórkach jest, często nawet dwu systemowy, w małpkach jest, a tu nic ...
S.

W komórkach , małpkach jest obiektyw a tu nic .
 

Dariusz  Dołączył: 02 Wrz 2013
jaad75 napisał/a:
Wyłączają, jeśli włączysz samowyzwalacz.

Ano właśnie. Kłopot w tym, że, jeśli chodzi o mnie, nie używam samowyzwalacza zbyt często. Właściwie wcale nie używam tak prawdę mówiąc. Bardziej byłbym zainteresowany jakimś czujnikiem przy gnieździe na statyw

[ Dodano: 2014-01-18, 16:13 ]
pawelek-79 napisał/a:
Przydałaby się przy okazji stylizacja na stary aparat.

Gdyby taki model na rynku rzeczywiście się pojawił, byłbym jednym z pierwszych zamawiających. Nie tylko z przyczyn kolekcjonerskich, ale są przecież miejsca i okazje, w których takie cacko świetnie by się odnajdywało! Idea wskrzeszania kultowych modeli w nowych wcieleniach okazała się wszak lukratywnym biznesem, przynosząc nadspodziewane zwroty z takich inwestycji jak BMW Mini czy Fiat 500. Również Nikon Df zdaje się na tym korzystać.

Taki srebrny "full metal jacket" Pentax ME Super z obiektywem serii "Limited", szesnastomegapikselowym sensorem i skórzanym futerałem cieszyłby się grawitacją silniejszą od paru słońc. Ja w każdym bądź razie bym poleciał
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Od swojego chciałbym, żeby był naprawiony. I żeby można było włączyć ekran lcd.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
sycamor napisał/a:
Popieram odchylany/odwracany ekran, .......... przy okazji bezpieczny.
G..... prawda. Mnie właśnie poleciał wyświetlacz w E-620 (pęknięty LCD). Był w położeniu odwróconym i zamkniętym (ekranem do korpusu) i na dodatek w torbie, nie przylegając do niczego twardego. Wystarczył mocniejszy nacisk na torbę z boku i pękł wskutek działania siły równoległej do płaszczyzny ekranu.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Dada napisał/a:
Wystarczył mocniejszy nacisk na torbę z boku i pękł wskutek działania siły równoległej do płaszczyzny ekranu.

Najwyraźniej za miękkie plastiki. A czy zwykły ekran by nie pękł? Może siła była na tyle duża, że też by pękł. Ale przynajmniej nie rysuje się tak, jak nieodwracane.

[ Dodano: 2014-01-20, 08:54 ]
No i oczywiście chciałbym, aby:
- zwiększyć zakres Shiftu
- wprowadzić opcję automatycznego wykonania 4 zdjęć przy ustawieniach matrycy w 4 skrajnych pozycjach(Shift)
- zaszaleć trochę i wprowadzić Tilta! W czasach filmu trudniej było o tilt błony filmowej, teraz zaś dużo prościej i taniej zrobić pochylanie matrycy niż obiektywu. Efekt w sumie ten sam. Mogłoby to dodatkowo współpracować z czujnikami położenia aparat - pochylamy aparat lekko do góry, zaś matryca pozostaje w pionie! :-P

[ Dodano: 2014-01-20, 08:55 ]
No i trzeba by było wprowadzić tilt-shift do 645II - to by było coś!
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pawelek-79 napisał/a:
- zaszaleć trochę i wprowadzić Tilta!
zwiększyłaby się "głębokość" aparatu i Pentaxy przestałyby się wyróżniać kompaktowymi rozmiarami

no i pozostaje kwestia rozwiązania mocowania matrycy w tej sytuacji - bo chciałbyś wprowadzić dodatkowy stopień swobody - matryca musiałaby chyba być utrzymywana przez pole siłowe ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Kompaktowy i uszczelniany obiektyw Pentax 17-50 / F 2.0 i 50-150 / F 2.0 w cenie 1800 zł za szt. :-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Markus napisał/a:
Kompaktowy i uszczelniany obiektyw Pentax 17-50 / F 2.0 i 50-150 / F 2.0 w cenie 1800 zł za szt.

Wybierz 2 z 3, bo wszystkich 3 na raz nie da się zrealizować. Podejrzewam też, że nie da się razem zestawić kompaktowego rozmiaru i światła 2.0 w zoomie. A jak się da, to pewnie z mizerną jakością.

[ Dodano: 2014-01-20, 09:40 ]
opiszon napisał/a:
zwiększyłaby się "głębokość" aparatu i Pentaxy przestałyby się wyróżniać kompaktowymi rozmiarami


Ale w 645 by to nie przeszkadzało, a wykosiłby wszystkie Hassele :evilsmile:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Myślałem, że to mają być jakieś realne pomysły... :roll:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Dobra rezygnuję z kompaktowy i z 1800 zł :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dariusz napisał/a:
Nie tylko z przyczyn kolekcjonerskich
Kolekcjonerska elektronika? Dobre!
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cytat
Kolekcjonerska elektronika? Dobre!


Skoro Atari, Commodore i ZX Spectrum stały się kolekcjonerskie, to czemu nie stare, elektroniczne aparaty? :-P

[ Dodano: 2014-01-20, 09:59 ]
opiszon napisał/a:
zwiększyłaby się "głębokość" aparatu i Pentaxy przestałyby się wyróżniać kompaktowymi rozmiarami

To jeszcze można zrobić ruchomy bagnet, zamiast ruchomej matrycy ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach