maxthebest  Dołączył: 14 Mar 2010
Szkło do zdjęć nocnego nieba
...celowo nie piszę "astrofotografii", bo to brzmi zbyt dumnie w moim wypadku..Mam już do wykorzystania dwie puchy, K-x'a i K-S2'kę...Ostatnio wypuszczam się wieczorami w plener i siłuję się z nocnym niebem kitowymi szkłami..Po lekturze choćby TAKIEGO portfolio mojego "ziomka", Łukasza Ogrodowczyka, zapaliłem się do nocnej fotografii :) . Zauważyłem, że często i gęsto przypina do swojego Canona Samyanga 14mm...I tu konkretne pytania: który z "koreańców": 10, 12, czy 14mm byłby najtrafniejszym wyborem do zdjęć nocnego nieba (+elementy krajobrazu) jakościowo, optycznie i cenowo?..To ostatnie jest ważne, najkorzystniej wychodzi właśnie 14ka...Czy w przypadku każdego z nich dostanę potwierdzenie złapania ostrości i czy zabraknie mi jedynie AF w w/w puchach, czy jeszcze jeszcze czegoś?...No i czy warto myśleć (mimo 2x wyższej ceny) o Sigmie 10-20mm/3.5?? Oczywiście noc to nie jedyne przeznaczenie dla szkła, za dnia byłyby to krajobrazy...
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
14 to nadal całkiem szeroko i jasno, bo f/2.8, czego faktycznie potrzebujesz. Z tego co się orientuję, wszystkie wymienione szkła mają podobną jakość. Najtańsza wersja wystarczy. Najtrudniejsze będzie ustawienie ostrości w nocy. Żadnego potwierdzenia ostrości w nocy nie uzyskasz. Najłatwiej będzie ustawić na jakimś jasnym obiekcie w oddali - lampach ulicznych, lub jasnym ciele niebieskim. Ostrość ustawiaj w trybie LV - na matówce to będzie loteria.
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
pawelek-79 napisał/a:
Najtrudniejsze będzie ustawienie ostrości w nocy

Akurat ustawianie ostrości w manualach to najmniejszy problem, przy tego typu fotografii którą wskazał maxthebest ostrość jest ustawiana na nieskończoność .
Nawet jeśli we wszystkich wymienionych Samyangach można pierścieniem ostrości wyjechać poza nieskończoność, to wystarczy w dzień sobie obczaić w którym miejscu jest oo, albo nawet nanieść jakiś znacznik, a w nocy przy pomocy latarki/komórki ustawić pierścień na swoim miejscu.
Od roku w ten sposób użytkuje Samyanga 16mm/2.0 w większości w dzień, ale i w nocy zajmuję to chwilkę.
W ciemną noc większe problemy już można mieć z kadrowaniem niż z ustawianiem ostrości przy takich obiektywach :-)
 

maxthebest  Dołączył: 14 Mar 2010
pawelek-79 napisał/a:
14 to nadal całkiem szeroko i jasno, bo f/2.8, czego faktycznie potrzebujesz. Z tego co się orientuję, wszystkie wymienione szkła mają podobną jakość. Najtańsza wersja wystarczy. Najtrudniejsze będzie ustawienie ostrości w nocy. Żadnego potwierdzenia ostrości w nocy nie uzyskasz. Najłatwiej będzie ustawić na jakimś jasnym obiekcie w oddali - lampach ulicznych, lub jasnym ciele niebieskim. Ostrość ustawiaj w trybie LV - na matówce to będzie loteria.

rozpiętość kosztów jest znacząca, a 12'ka podchodzi praktycznie pod Sigmę 10-20 z AF...Ostrość w nocy ustawiałem kitem na odległe światła lub jasne ciał niebieskie, pytanie o potwierdzenie było ogólne..czy z posiadanymi korpusami uzyskam je np. przy krajobrazach w dzień...
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Już drugi raz wspominasz o 12'ce Samyanga, a to jest szkiełko przeznaczone do bezlusterkowców i systemu micro 4/3. No chyba, że masz na myśli nowszego pełnoklatkowego fiszaja ?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Samyang 10/2.8 cyba najlepiej tu wypadnie chociaż można rozważyć i 14 mm tego producenta, 17-50/2.8 i 18-35/1.8 Sigmy, 16-50/2.8 P, wybór jest spory
 

maxthebest  Dołączył: 14 Mar 2010
lukarch napisał/a:
Już drugi raz wspominasz o 12'ce Samyanga, a to jest szkiełko przeznaczone do bezlusterkowców i systemu micro 4/3. No chyba, że masz na myśli nowszego pełnoklatkowego fiszaja ?
Mój błąd, nie zwróciłem z rozpędu uwagi...zachłysnąłem się mnogością wyboru z Dalekiego Wschodu ;)
 
largo87  Dołączył: 17 Sty 2015
i tak bedziesz musial przymykac noca i naswietlac dlugo ;p
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
largo87 napisał/a:
i tak bedziesz musial przymykac noca i naswietlac dlugo ;p


nie no astro się robi z reguły na maksymalnie otwartej przesłonie i raczej podbija iso (chyba, że masz montaż z "prowadzeniem"). Dobry do astro wydaje się Samyang 16 2.0 aczkolwiek nie używałem ale słyszałem dobre opinie (szeroko i jasno). Chyba, że nie chcesz szeroko ale wąsko zawężając obszar nieboskłonu to np. Sonnar 180 lub 200 2.8 (ewentualnie jakieś radzieckie, znacznie tańsze a niewiele gorsze, alternatywy)
 

maxthebest  Dołączył: 14 Mar 2010
zdecydowanie szeroko, tym bardziej, że chciałbym złapać też jakiś element krajobrazu na tle nieba...No i właśnie...czy wtedy przymykać dla większej GO, czy na pełnym otworze...dylematy początkującego...
 
largo87  Dołączył: 17 Sty 2015
nawet zwykłym manualnym 28mm 2.8 zrobisz ;p czy chodzby nawet kitem 18-55
14mm chyba cenowo dobrze wychodzi :) patrz na jakosc to ze jest jasne szklo nic nie znaczy bo i tak je przymkniesz :)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
maxthebest, zajrzyj tu .... znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania + tutki ;)
http://www.davemorrowphot...processing.html
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
F8, ostrzysz na hiperfokalną i zrobione, przy zdjęciach z tamtej galerii przesłona zawsze była mocno domknięta, naświetlania długie.
Z 18-55 pentaxowego osiągniesz takie zdjęcia kręcących się gwiazd :)
Najważniejsza jest obróbka później
 

maxthebest  Dołączył: 14 Mar 2010
@Norado, thx..fajna strona, ostatnio nasłucham się z angielskiego, bo wszystkie fajne materiały są niestety w obcym języku..Foty cudne na tej stronie...dopieszczone...aż się chce iść eksperymentować

@pawel12345..no z tą ostrością to mam zonka, bo na obu kitach 18-55 (do kx i ks2) nie ma żadnych wskazówek na pierścieniu ostrości..Dotychczas brałęm na LV, abo przez wizjer, ostrzyłem na jasne ciało niebieskie, wyłączałem AF i tak zostawiałem. Popełniałem jednak błąd, bo chcąc wpuścić max światła, zostawiałem max otwór, zabijając głębię...Poczytałem o hiperfokalnej, ale w warunkach nocnych nie mam pojęcia, na co ostrzyć...Z kalkulatora dla 18mm i F8 hf wyniesie 2m...W FyperFocal na Androida określa się jeszcze dystans od obiektu (rozumiem tego, kt nas interesuje, np. w dzień postać na tle gór)...Nie mam praktyki z używaniem hiperfokalnej, jesli ktoś może mi wyłuszczyć jak krowie na rowie, będę wdzięczny (również dla warunków dnia)...
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
na 18 mm przy F8, wystarczy że ustawisz ostrość ok. pół cm przed końcem skali i będą gwiazdy ostre :) bo na końcu skali ten obiektyw przeostrza poza nieskończoność
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
maxthebest, najłatwiej hiperfokalną ustawić chyba na stałkach z naniesioną skalą przysłon, np. ustawiasz znaczek nieskończoności naprzeciw ustawionej wartości przysłony i gotowe :->
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
 

maxthebest  Dołączył: 14 Mar 2010
pawel12345 napisał/a:
na 18 mm przy F8, wystarczy że ustawisz ostrość ok. pół cm przed końcem skali i będą gwiazdy ostre :) bo na końcu skali ten obiektyw przeostrza poza nieskończoność

Kolejne moje zaskoczenie - w nowym kicie pierścieniem ostrości można kręcić w kółko, nie ma od-do...czyli nawet nie mogę "w ciemno" spróbować ustawić "tuż przed końcem" :( ....

[ Dodano: 2015-11-16, 08:27 ]
Wracając jeszcze do Samyanga...Kilka kwestii. Bliżej patrzę na 14mm z racji tego, że tańszy i można do niego dokupić takowe ustrojstwo: http://www.cyfrowe.pl/apa...-filtrowy-.html . Gdy szukam, znajduję dwie 14ki: f/2.8 ED AS IF UMC i f/2.8 IF ED MC Aspherical - jaka jest między nimi różnica? No i pytanie o praktykę użytkową - jak jest z pomiarem światła przy robieniu zdjęć, bo, jak rozumiem, na wyświetlaczu przy F pojawi mi się "---"? Czytałem też w newsach kwietniowych, że posypała się współpraca Delty z Samyangiem...Jak teraz wygląda kwestia np. reklamacyjna?...

[ Dodano: 2015-11-16, 09:00 ]
...widzę w opisach na all.., że automatyka przysłony jednak jest...

[ Dodano: 2015-11-18, 15:57 ]
Właśnie dostałem odpowiedź z cyfrowych:
"Witam Panie Pawle,

Dziękuję za przesłaną wiadomość.

Dostałem właśnie informację od dostawcy, która potwierdza Pana obawy - niestety na dzień dzisiejszy nie ma tego obiektywu pod Pentaxa. Dystrybutor nie podaje również daty ponownej dostępności tego modelu.

W razie pytań, proszę o kontakt.

Pozdrawiam
Jakub Gąsiorowski
Kierownik Sklepu w Poznaniu"

:( ... No to cudnie...ciekawe, czy ktokolwiek ze sprzedawców aukcyjnych ma w zapasie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach