gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
Co do studia dla początkującego?
Ponieważ zawsze od Was otrzymuję dobre rady i tym razem proszę o pomoc w zakupie.
Chcę kupić córce prezent w postaci wyposażenia studia fotograficznego. Ma to być amatorskie studio do nauki i eksperymentów fotograficznych.
Znalazłam taki zestaw
https://accord-foto.pl/QUANTUUM-studyjny-zestaw-byskowy-Move-400-Kit3_p5837.html
i do tego jeszcze chcę dokupić zestaw stojaków i teł.
Co myślicie o takim zestawie na początek. Jeśli macie jakieś inne propozycje, chętnie się dowiem. Kwota jaką chcę przeznaczyć to około 2000zł.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Sam kompletuję domowe studio niewielkim kosztem i osobiście padło na:
- 4 lampy Yongnuo 560 III + nadajnik (odbiornik mają wbudowany) lampy są uniwersalne do studia, w plener, na statyw, na body,
- 4 statywy na lampy + mocowania bowens
- 2 softboxy prostokątne
- 1 beauty dish + grid
- 1 snoot lub wrota + filtry kolorowe
- statywy na tła + tła szerokość 3m
Dodam, że lampy i akcesoria kupowałem przez ebay, towar zawsze dochodził sprawny po 2-3 tygodniach i jest sporo tańszy niż na alledrogo ;-)
Z takim zestawem fotograf jest w stanie zrobić chyba wszystko :-P
 
gkeb  Dołączył: 28 Lut 2012
Czy Yongnuo 560 III da rade oświetlić softboxa 60x90 lub beauty dish 50cm? Nie jest za słaba? I pokaż to swoje mocowanie do lamy z bowensem.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Pierwszy z brzegu
bowens
YN560-III ma liczbę przewodnią 58 dla ISO100 i 105mm, więc błyska mocno i spokojnie wystarczy do oświetlenia przedmiotu lub modelki w domowym studio :-P
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
A może ten zestaw lepszy, bo 3 lampy?
http://www.fotoplus.pl/os...m-zestaw-UP-700
Chciałabym, żeby się już nie bawić w składanie zestawu, mogę coś dokupić ewentualnie jak zajdzie potrzeba, ale chciałabym taki podstawowy mieć i dać w prezenc8ie :)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Napisze tak - pomysł z chińskimi lampami YN całkiem dobry, sam ich uzywam. Zaletą jest możliwość pracy w terenie, wadą stosunkowo wolny czas ładowania z baterii, ryzyko przegrzania i nie zawsze wystarczająca moc.
Do domowego studio, do prób i eksperymentów dla początkujących mogę polecić któryś z chińskich zestawów dostępnych tanio na e-bayu. Sam sporadycznie bawię się tymi lampami, ale mam kolegę, jak najbardziej zawodowy fotograf (moda, portret), ktory z powodzeniem zbudował swoje domowe studio w oparciu o chinski zestaw no name i uzywa go już od kilku lat, dość intensywnie (na marginesie - on dopiero przed kilkoma tygodniami przesiadl się na pro-grade Nikona, przedtem zarabial na utrzymanie siebie i partnerki pracując lustrzanka od Olego...). Narzeka trochę na jakość, zwłaszcza modyfikatorów światła, które sa wprawdzie wciąż uzywalne, ale ustępują jaością tym firmowym, znanych marek.
Dodam, że ów kolega ma stały dostęp do studia wyposażonego w zestawy Bowensa, ale bardzo często pracuje w domu i zamiast targać lampy "firmowe", używa na miejscu wlasnie tych chińczykow.
Jakie to dokładnie sa lampy to nie wsomnę, ale zdaje się, że za zestaw czterech lamp, trigera, stojaków, parasolek i softboxow zapłacił nieco ponad 400 euro (tła w tym nie było, były za to wrota i zestaw filtrów kolorowych), więc na pewno nie jest to jakaś wyższa klasa...
 
keram7719  Dołączył: 30 Mar 2010
moim zdaniem słabym punktem zestawu opartego na błyskotkach jest brak światła modelującego szczególnie w studio w którym usiłujemy pozbyć się obcych źródeł światła - w kompletnych ciemnościach ciężko ustawić ostrość nie wspomnę o potykaniu się i etc....

oczywiście zaletą takiego rozwiązania jest mobilność, chociaż kilkakrotnie zastanawiam się czy wychodząc z aparatem chce mi się zabierać błyskotki, modyfikatory etc... najczęściej ogranicza się to do blendy

gonia65 napisał/a:
A może ten zestaw lepszy, bo 3 lampy?
http://www.fotoplus.pl/os...m-zestaw-UP-700


co do takiego zestawu jak i tego wcześniej zlinkowanego to te statywy oświetleniowe 200 cm mogą okazać się piętą achillesową, 1. że głowica jest słabo mocowana i przy częstej eksploatacji chybocze się, odpada etc... słabo trzyma lampę (lampa nawet 200Ws + modyfikatory+użytkowanie mocno nadwyręża je) 2. okazuje się, że wysokość 2m przy założeniu większych modyfikatorów jest niewystarczająca.
Miałem do czynienia z chińskimi statywami 2m i tymi solidniejszymi i uważam, że warto dopłacić 20zł/szt.
Polecał bym zestaw zbudować na tego typu statywach:
http://archiwum.allegro.p...3506993833.html
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
Z tego co piszecie, powinnam sobie jednak darować zestawy, tylko złożyć poszczególne elementy, najbardziej potrzebne, czyli kupić :
3 statywy wysokie,
3 lampy (czy 2x200 i 1x300 wystarczy?),
softbox oktagonalny 120
Beauty dish + plaster miodu (jaka wielkość jest optymalna?)
Czy to na początek wystarczy?
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Tylko i wyłącznie sama dobieraj elementy - żadnych gotowych zestawów.
Zawsze doradzam że jak bierzesz tylko dwie lampy weź jedną mocną i jedną słabą (np. 400+200, 600+200). Softboxów nie polecam w ogóle - wbrew pozorom to słabe i ograniczające kreatywność źródło światła. To już lepiej parasolki - przynajmniej są tanie.
Zapomniałaś o najważniejszym - o blendach - co najmniej dwie uniwersalne 5w1, jak największe albo jedną dużą (owalną >150cm) i jedną mniejszą (np jakąś poręczną 60-70cm - przyda się też poza studiem).
Jak masz ograniczony budżet to może odpuść sobie tła - zawsze można coś zaimprowizować.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Aaaa... masz miejsce na to wszystko?
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
Pewnie się znajdzie :-P :mrgreen:

[ Dodano: 2014-02-06, 17:00 ]
A co myślicie o takim zestawie, złożonym z luźnych elementów:
Został zaproponowany mi przez sprzedawcę i nawet jestem skłonna się z nim zgodzić. Mocniejsze są lampy, ale tylko 2. Za to mam wyższe statywy. Jak zajdzie potrzeba to ew. można będzie jeszcze jakąs lampe 200w dokupić. No i jakiś softbox 40/180.
Quantuum lampa MOVE 300 – 2 szt – 898 zł brutto
Quantuum statyw 260cm – 1 szt – 99 zł brutto
Quantuum statyw boom wielofunkcyjny – 299 zł brutto
(statyw do 395cm z możliwością ustawienia jako “wysięgnik” – zdjęcia i opis w
Quantuum softbox oktagonalny 120 głęboki – 1 szt – 249 zł brutto
Quantuum beauty dish 42cm z plasterm miodu – 1 kpl – 288 zł brutto
(rozmiar 55cm jest dostępny od ręki w cenie 219 zł + 159 zł plaster miodu, który będzie za ok 3 tygodnie)
Quantuum wyzwalacz radiowy do lamp Navigator z dodatkowym odbiornikiem – 170 zł brutto
 
malwina  Dołączyła: 04 Lut 2014
Moj pierwszy post wiec witam wszystkich.

Mam K-5 II a kilka dni temu stalam sie posiadaczka uzywanego AF 540 FGZ a teraz szukam kilku podstawowych rzeczy do strobingu i zeby stworzyc domowe studio na uzytek wlasny glownie do robienia zdjec mojemu kilkumiesiecznemu synkowi oraz dzieciom znajomych.

Lampe chce kupic YN560 III (na razie jedna) i teraz mam pytania :

1.Potrzebuje 2 nadajniko-odbiorniki YN (pierwszy na goraca stopke a drugi na lampe systemowa) ?
2.Czym roznia sie RF-603 II N3 i RF-603 II C3 z punktu widzenia posiadacza pentaxa ?
3.Kupic 2 parasolki czy parasolke i softbox czy 2 softboxy ?
4.Jesli parasolki/e to jaki rozmiar bedzie najlepszy dla ww. lamp ?
5.Jesli softboxy to jaki rozmiar i czy warto troche dolozyc i kupic wersje dwuwarstwowa (np.taki http://www.ebay.co.uk/itm...=item23321ef922 ) ?

Pozdrawiam
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
1. 1 nadajnik na body, 1 na lampę pentaxa, a YN506III ma odbiornik wbudowany.
2. Ponoć RF-603 nie działa dobrze z Pentaxami, zapobiegawczo kupiłem RF-602/N i jestem zadowolony.
3-5. Osobiście wybieram parasolki transparentne 110cm do pleneru lub do studio jeśli fotografuję dzieci - uzyskuję miękkie, rozproszone światełko. Softboxy dają światło kierunkowe, używam w studio przy osobach dorosłych. Softboxy jak największe jeśli chcemy mieć oświetlenie od stóp do głów.

Może strona "rozjaśni" wątpliwości :-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
malwina napisał/a:
Czym roznia sie RF-603 II N3 i RF-603 II C3 z punktu widzenia posiadacza pentaxa ?


Prawdopodobnie N3 nie będzie współpracował z Pentaksem, natomiast C3 powinien*

*Sam mam 603 II C (ale nie wiem które oznaczenie cyferkowe) i działa bardzo ładnie z 460 II
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
x4d napisał/a:
Prawdopodobnie N3 nie będzie współpracował z Pentaksem, natomiast C3 powinien*
Wersja II współpracuje z Pentaksami niezależnie od tego, czy jest do N, czy C.
malwina napisał/a:
1.Potrzebuje 2 nadajniko-odbiorniki YN (pierwszy na goraca stopke a drugi na lampe systemowa) ?
Tak.
malwina napisał/a:
2.Czym roznia sie RF-603 II N3 i RF-603 II C3 z punktu widzenia posiadacza pentaxa ?
Niczym.
malwina napisał/a:
3.Kupic 2 parasolki czy parasolke i softbox czy 2 softboxy ?
Zależy jakie. Generalnie softboksy dają większą kontrolę nad światłem.
malwina napisał/a:
4.Jesli parasolki/e to jaki rozmiar bedzie najlepszy dla ww. lamp ?
Zależy do czego. 32", czyli jakieś 80 cm są dość uniwersalne i zgrabne. Najlepiej convertible.
malwina napisał/a:
5.Jesli softboxy to jaki rozmiar i czy warto troche dolozyc i kupic wersje dwuwarstwowa?
Znowu zależy do czego ten rozmiar, ale zdecydowanie lepiej dwuwarstwowe.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
W wielu miejscach piszą, że najlepiej zaopatrzyć się w sprzęt z "mocowaniem Bowens" - -podobno najbardziej uniwersalne. Ktoś potwierdzi?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
x4rd, nie jest "najbardziej uniwersalne", tylko jest na niego najwięcej taniej chińszczyzny. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach