kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
Metz 50 F1 vs tryb M w puszce
Do tej pory używałem różnych trybów w aparacie, od niedawna polubiłem "TRYB M".
Jak on się ma to lampy przy P-ttl.
Wiem że mogę sprawdzic jak będzie doświetlała lampka ale to nie to samo co posłuchać mądrzejszych opinii. Czy dostosuje się w trybie powtarzalności do ustawień w korpusie czy nie.
Drugie pytanie to tryb TTL, co on daje czy zabiera podczas fotkowania
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
IMHO najsensowniejszy tryb używania lampy.
TTL to tryb pomiaru światła przez aparat - czyli Through The Lens czyli przez obiektyw. Działa to tak: lampa wysyła tuż przed zdjęciem krótki słaby błysk (tzw.przebłysk) odbite światło wraca do aparatu, tam jeżeli sa zafiksowane parametry (przesłona, czułość) aparat myśli - aha 0 lampa ma błysnąć z mocą X.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
squonk napisał/a:
IMHO najsensowniejszy tryb używania lampy.
TTL to tryb pomiaru światła przez aparat - czyli Through The Lens czyli przez obiektyw. Działa to tak: lampa wysyła tuż przed zdjęciem krótki słaby błysk (tzw.przebłysk) odbite światło wraca do aparatu, tam jeżeli sa zafiksowane parametry (przesłona, czułość) aparat myśli - aha 0 lampa ma błysnąć z mocą X.

To co opisałeś to p-ttl. Natomiast ttl pentaksa działa nieco inaczej - czujnik w aparacie mierzy na bieżąco ilość światła wychodzącą z lampy błyskowej i kiedy uzna ze jest ok to wyłącza ją. Taki system stosowano w analogach (oczywiście nie wszystkich) i w pierwszych cyfrowych korpusach pentaksa (*istD).
 

kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
Czyli mając ustawiony tryb M w puszce lampke używać w ttl ?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
K-R nie ma trybu TTL, tylko P-TTL wiec masz łatwiejszy wybór. Podobnie jak wszystkie cyfrowe Pentaxy od czasu *ist D.

Tryb ustawiania ekspozycji (czyli P-A-S-M) nie ma żadnego sztywnego połączenia z trybem pracy lampy (M-A-PTTL). Jedynie literki się powtarzają i to moze mylić.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Jedyną lampą ttl (pttl to też ttl :-P ) jaką mam to ta w korpusie.
kubica, może jednak zrób testy. polecam coś takiego: aparat w M, czas i iso ustaw tak żeby niezależnie czy f/3,5 czy f/11 dawało czarny albo prawie czarny kadr. zrób 3 zdjęcia z f/3,5 i lampą na -2, 0, +1 potem zwiększ przesłonę do np 6 i znów 3 zdjęcia a na koniec przesłona na 11 (16?) i znów 3 zdjęcia. potem (na komputerze) porównaj jak wyglądają zdjęcia na tych samych przesłonach. (wg. mojej wiedzy będą naświetlone tak samo o ile starczy mocy w lampie)
 

kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
pyciar napisał/a:
Jedyną lampą ttl (pttl to też ttl :-P ) jaką mam to ta w korpusie.
kubica, może jednak zrób testy. polecam coś takiego: aparat w M, czas i iso ustaw tak żeby niezależnie czy f/3,5 czy f/11 dawało czarny albo prawie czarny kadr. zrób 3 zdjęcia z f/3,5 i lampą na -2, 0, +1 potem zwiększ przesłonę do np 6 i znów 3 zdjęcia a na koniec przesłona na 11 (16?) i znów 3 zdjęcia. potem (na komputerze) porównaj jak wyglądają zdjęcia na tych samych przesłonach. (wg. mojej wiedzy będą naświetlone tak samo o ile starczy mocy w lampie)

Dobry sposób na test !
Podziękowanie za podpowiedź.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach