Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Lampa led do makro
Witam!
Fotografią makro pasjonuję się od dawna, a od niedawna posiadam Raynox250 - w końcu można poszaleć :mrgreen:
Zauważyłem jednak, że w wielu okolicznościach zdjęcia są zacienione, ciemne i beż życia.
Jako, że nie mam żadnej lampy oprócz tej wbudowanej w aparat, wyszukałem na allegro taki wynalazek:
led makro
I tu mam kilka pytań:
co oznacza, że lampa świeci mocą 1,5/3W i ma jasność 150lux/m ?
Jest to wystarczające tylko do makro czy można jeszcze np. strzelić portret z 50mm ?
Czy barwa światła 5600K jest odpowiednia? Co prawda odpowiada ona porze południowej, ale z tego co wiem to na polowania makro wybierać się trzeba całkiem rano lub pod wieczór.
Pozdrawiam,
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
Raynold1987 napisał/a:
co oznacza, że lampa świeci mocą 1,5/3W i ma jasność 150lux/m ?
to znaczy ze zjadając 3W energii świeci 150lux/m czyli wiesz że nic nie wiesz :)

Podstawową wadą ledów to ich nierównomierność widma światła, (to samo masz w świetlówkach), niby jest biało a w rzeczywistości nie jest.

Barwą światła możesz się nie kłopotać o ile to będzie główne światło, natomiast jak doświetlasz to jest to dość istotny parametr (jednak w amatorskich zastosowaniach bym i tak się nie przejmował, przynajmniej rano, pod wieczór różnice są bardziej widoczne).
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Raynold1987 napisał/a:
Jako, że nie mam żadnej lampy oprócz tej wbudowanej w aparat

Bez lampy także można bawić się w macro, a ta wbudowana jest w wielu wypadkch wystarczajaca. ;-)

Raynold1987 napisał/a:
wyszukałem na allegro taki wynalazek: led makro

O led'ach w macro było sporo – raczej szkoda kasy na to cudo... :roll:
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Wbudowana jest wystarczająca, ale tylko gdy mam założony FA50mm
Przy 55-300 oraz 16-45 robi się potężny cień.
Ktoś jest w stanie napisać jaki kąt padania światła daje taki wynalazek?
I jaki jest efektywny zasięg świecenia?
Czy na podstawie niezrozumiałych dla mnie danych /3W, 150lux/ można w przybliżeniu wyliczyć ile działek EV zyskam ? Czy to jest moc rzędu 1/3 czy 1 lub 2 EV ?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Raynold1987 napisał/a:
Przy 55-300 oraz 16-45 robi się potężny cień.

A próbowałeś z dyfuzorem? ;-) Na pewno wpłynie korzystnie na rozkład światła.
Co do ledów to moim zdaniem szkoda kasy.Lepiej zaczaić się na jakąś starą lampę z własną automatyką i wykombinować do niej jakiś dyfuzor. Yongnuo również da radę bez problemu a koszt indywidualnego importu znad Jangcy to jakieś 150 zł.
Jest jeszcze jeden aspekt-światło ciągłe-które niekoniecznie zatrzyma stworzonka na miejscu ;-) podczas zbliżania się z takim "jupiterem" po prostu większość może uciekać gdzie pieprz rośnie.
 

solarsky  Dołączył: 08 Wrz 2011
Witam.
Nie chcąc tworzyć nowego tematu, a poprzez google trafiając tutaj - chciałbym uzyskać od Was odpowiedź na kilka pytań. Mianowicie, czy
- zakładając, że fotografuję z dużą przysłoną i (najczęściej) wczesną porą obiekt np. jakiegoś robala etc. stałką (50, 55,100 lub 200mm) makro + ewentualnie pierścienie pośrednie - wystarczy jak doświetlę go lampą wbudowaną z dyfuzorem (typu pop-up, bądź innym/większym/lepszym)? Zastosowanie stricte amatorskie, podczas spacerów po lesie i polnych terenach. Jeśli nie, to jakie rozwiązanie (np. tanią lampę- tylko do tego typu fot.) proponujecie?
Za ewentualne odpowiedzi dziękuję i pozdrawiam.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
solarsky, wystarczy blenda za 15 zeta. Z lampą będziesz miał więcej problemów jak pożytku. ;-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
ADestroyer napisał/a:
Z lampą będziesz miał więcej problemów jak pożytku.


Ojj, nie powiedziałbym, choć miesiąc temu bym powiedział, ale dużo zależy od lampy.
Wpadła mi w łapy z dwa miesiące temu cudowna stara lampka, (choć na pierwszy rzut oka wygladała prymitywnie), z PŁYNNA regulacją mocy od LP1 do LP16.
Wszelkie TTL, PTTL można sobie darować to fakt, podbnie regulacje na poziomie 1/2 czy 1/4 bo to i tak wymuszało stosowanie przysłon powyżej F11 dla ISO 80.
Z tym lampionem mozna robić fotki w skali 1:1, na ISO80, 1/180 i przysłonie F2,8 i jeszcze może być za ciemno.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Grzechotnik napisał/a:
ale dużo zależy od lampy

Zapewne. Przyjedziesz, pójdziemy w krzaczory może mnie przekonasz. ;-)
Błyskanie po oczętach niejednokrotnie straszy robactwo i gadzinę, poza tym przeważnie widać kiedy zdjęcie jest dopalane lampą. Aby temu zapobiec trzeba konstruować wymyślne i z reguły niewygodne w użyciu dyfuzory. ;-)
 

solarsky  Dołączył: 08 Wrz 2011
Dziękuję za wskazówki.
P.S. ADestroyer - gratuluję eleganckiej galerii makro. Czasami do niej zaglądam, gdy nachodzi mnie ochota na podziwianie "macro-kosmosu".
Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach