karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Jak nie kupić obiektywu do macro 1:1
Mam do zrobienia kilkadziesiąt zdjęć długopisów i piór, a także grawerunków wykonanych na tychże przedmiotach.
Czy pierścienie pośrednie załatwią sprawę? Czy zmieści mi się cały napis w kadrze, w sensie czy da radę regulować jakoś głębię ostrości?
Mam do dyspozycji body nikona FX oraz DX, a także 50/1.4 bez pierścienia przysłony oraz 50/1.8 z pierścieniem.

Z góry dzięki za wszelkie rady :-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
karmazyniello napisał/a:
Czy pierścienie pośrednie załatwią sprawę? Czy zmieści mi się cały napis w kadrze, w sensie czy da radę regulować jakoś głębię ostrości?
Przy zachowaniu równoległości płaszczyzn napisu i matrycy, tak. Głębia ostrości będzie papierowa, najwyżej kilka milimetrów. Gdybyś miał tilt&shift, wtedy bez problemu układasz przedmiot jak chcesz, nawet ukośnie i dostrajasz ostrość. Bez tego klapa z ostrością.
Czasami ciekawe rezultaty otrzymuje się wykorzystując obiektywy powiększalnikowe, ale one również nie załatwią zbyt dużej głębi ostrości, a dodatkowo jest problem z ostrzeniem na przysłonie roboczej (powiększalnikowe mają przysłonę zaskokową). Poza tym zależy jeszcze jaką będziesz miał skalę odwzorowania. Im mniejsza skala, tym większa głębia ostrości. Możesz fotografować w mniejszej skali i potem cudaczyć w fotoszopie. Na All...gro przejdzie, do druku (jak nie będzie to rozkładówka) też.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
karmazyniello, bierz aparat z mniejszą matrycą (większa GO przy tej samej przesłonie). Ja bym polował na taniego ostrego kita - zdjęcia robisz ze statywu więc olewasz jasność a kitowe 18-55 zazwyczaj mają wystarczającą skalę odwzorowania (przynajmniej pentaksowy ma :P)
 

boggy  Dołączył: 30 Wrz 2010
Jeśli brakuje GO, to zawsze można stackować i poskładać to później w jakimś programie. Trzeba mieć tylko dobre sanki, bo z ręki to może być kłopot :-)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Mieszkał byś bliżej to bym Ci tokinę 100 pożyczył. Chociaż koledzy dobrze prawią, że z GO pojawią się problemy i trzeba sobie z nimi tak czy inaczej poradzić, zwłaszcza przy napisie. Może ktoś z Twoich znajomych ma sony nex? Do nexa można kupić adapter tilt/shift z mocowaniem nikona czy tam jaki chcesz i jakie masz szkła. I wtedy możesz to ogarnąć całkiem sprawnie właśnie przez pochył i obrót szkiełka podłączonym do nexa.

[ Dodano: 2014-02-24, 07:39 ]
W zasadzie to ja mam adapter tilt czyli z pokłonem. W moim nie można zrobić przesunięcia równoległego - ale takie też są. Można kręcić szkłem w osi zmieniając pole płaszczyzny ostrości i z nikkorem 50/1.8d spokojnie dałbyś radę. Taka sugestia...

[ Dodano: 2014-02-24, 07:55 ]
Ewentualnie możesz się z piórami do mnie wybrać. Wezmę nexa z domu po cichutku - bo to żony jest ;-) . Podłączymy szkła i nexa na adapterze i zrobisz sobie u mnie w studio. Tylko jakiś podkład musiałbyś zabrać. Wyjdzie taniej niż kupować macro czy nawet kita.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach