Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Pentax K-50 firmware bug.
Ostatnio zrobiłem kilka zdjęć z filtrem polaryzacyjnym i wszystkie zrobione w formacie DNG mają bardzo widoczny banding dotyczący koloru niebieskiego (na ekranie korpusu lub w przeglądarkach korzystających z zaszytych miniatur w plikach raw).
Co ciekawe problem nie występuje jeśli format ustawi się od razu na jpg w puszce.

Pocieszające jest to że zdjęcia po wywołaniu wyglądają dobrze i banding w nich nie występuje.

Przykładowe zdjęcie z bandingiem poniżej :

IMGP1400.DNG

Używam najbardziej aktualnej wersji firmware dla K-50 jaka dostępna jest obecnie.

Podsumowując problem dotyczy tylko miniatur w plikach DNG ale jest to ewidentny błąd w oprogramowaniu wewnętrznym aparatu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
jesteś pewien że to ewidentny błąd :?: zdekompilowałeś i zdebugowałeś kod źródłowy z dostępnego firmware :?:

stawiam dolary przeciwko orzechom, że powodem tego "bandingu" jest kompresja i rozmiar miniatury widocznej na podglądzie

jest dla mnie jasne, że obraz uzyskany z pełnego pliku jpg jest zdecydowanie lepszy od tego uzyskanego z miniatury, gdyż jak sama nazwa wskazuje - miniatura ma zajmować mało miejsca i przez to może (i jest) w gorszej jakości

jeżeli chciałbyś, żeby podgląd zdjęcia w formacie RAW był tej samej jakości co przy ustawionym JPG, to rozmiar pliku generowanego w trybie RAW wyrażałby się wzorem
X = rozmiar RAW - rozmiar aktualnej miniatury + rozmiar pliku JPG

ja bym nie chciał takich ogromnych RAWów w swoim aparacie

zresztą nie różniłoby się to niczym od trybu RAW+/RAW+JPG - byłoby nawet gorsze, bo w trybie RAW+ mamy obraz JPG w osobnym pliku
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Czy w innych korpusach Pentaxa każdy DNG oglądany w aparacie a zrobiony z filtrem polaryzacyjnym ma tak widoczny banding ?

Jest to błąd bo występuje praktycznie na każdym zdjęciu z polarem....

Następne zdjęcie przykładowe :

IMGP1410.DNG

I tak jest na każdym zdjęciu które wczoraj zrobiłem...
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Do tego nie potrzeba filtrów , tak było i jest w innych puszkach , jak pisze opiszon to
normalny efekt kompresji .
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Banding w czasie szybkiego przeglądania zdjęć się pojawia ale w poprzednich moich puszkach znikał po chwili przetworzenia przez aparat.
Teraz jest stale widoczny i w każdym powiększeniu zdjęcia.
W GX-20 takiego bandingu nigdy nie zaobserwowałem mimo użycia tego samego szkła i filtra co obecnie w K-50.

[ Dodano: 2014-02-22, 11:29 ]
Te same warunki ale wybrany tryb jpg :

http://www56.zippyshare.com/v/89813434/file.html

Zero bandingu...

[ Dodano: 2014-02-22, 11:39 ]
Może ktoś wrzuci przykładową fotkę DNG z polarem np. z K-5 czy K-3 ciekawi mnie czy też widać banding ?

W tym sofcie widać go doskonale :
http://www.zoner.com/pl//

O ile użyjemy modułu viewer dla plików DNG które wrzuciłem.
W module Raw znika zupełnie.

Tak jak na początku napisałem to problem tylko i wyłącznie miniaturek plików DNG...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Markus napisał/a:
Tak jak na początku napisałem to problem tylko i wyłącznie miniaturek plików DNG...
Czyli żaden problem.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jaad75 dla Ciebie to żaden problem bo masz K-5IIs :-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
kłopoty pierwszego świata
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Markus, dla mnie to żaden problem, bo miniaturki zaszytej w DNG nie używam do niczego innego, poza szybkim sprawdzeniem kadru i ostrości.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Wiem że marudzę :evilsmile:

Muszę jeszcze sprawdzić czy ten błąd ma wpływ na filtry cyfrowe i wywoływanie rawa w korpusie.

Na tą chwilę to błąd natury estetycznej :-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
w jaki sposób miniaturka miałaby wpływać na RAWa :?:

jeżeli ci przeszkadza to, że skompresowany plik jest skompresowany, to może po prostu korzystaj z programu, który zamiast miniaturki renderuje sobie sam podgląd z RAW :?:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Teoretycznie mogłaby o ile dla szybkości przetwarzania programiści dopuściliby użycie tych danych dla filtrów cyfrowych i edycji rawów w korpusie.

Na szczęście w obu przypadkach używane są pełne dane raw co przed chwilą sprawdziłem.

Jedyny problem może wystąpić przy super szybkiej "obróbce" a w zasadzie "konwersji"
RAW->jpg polegającej na ekstrakcji plików jpg "zaszytch" w plikach DNG.

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Markus napisał/a:
uper szybkiej "obróbce" a w zasadzie "konwersji"
RAW->jpg polegającej na ekstrakcji plików jpg "zaszytch" w plikach DNG.
a to nie lepiej robić zdjęcia telefonem :?:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
ps. Telefonem takich zdjęć nie zrobię i nie mam gdzie nakręcić filtra polaryzacyjnego :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach