phodopus  Dołączył: 15 Paź 2008
Program do prostowania rybiego oka
Chciałbym Wam zaprezentować prosty program, który ostatnio napisałem, a właściwie ciągle jestem w trakcie pisania. Program służy do prostowania zdjęć z rybiego oka, dając w efekcie obraz jak z obiektywu rektilinearnego, lub w projekcji cylindrycznej, podobnie jak plugin Hemi do PS. Do tego ma przydatne w takiej sytuacji funkcje, jak obrót, korekcja perspektywy i kadrowanie. Może też służyć do "ściskania" brzegów zdjęć z obiektywów ultraszerokokątnych, polepszając w ten sposób wygląd np. osób, które akurat blisko brzegu się znalazły.

Strona programu:
http://www.anglerfish.ajo...Main.HomePagePL

Jeszcze nie zdecydowałem, czy będzie to shareware, czy wersja free, na razie jest w pełni funkcjonalny trial, aktywny do końca sierpnia.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie.
Posiadaczy rybich oczu chciałbym również prosić o zdjęcie, ktore posłuży do wygenerowania profilu obiektywu (na stronie jest info, jak takie zdjęcie zrobić).
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
chcesz zawracac kijem Wisłe :?: ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
phodopus, włożyłeś kupę roboty. Może komuś się to przyda, ale jeżeli używa się rybiego oka to rozumiem, że w określonym celu. ;-) Z pewnością nie po to aby później w trakcie obróbki pozbywać się specyficznych efektów. Pzdr.
 

phodopus  Dołączył: 15 Paź 2008
Oczywiście, że rybie oko kupuje się właśnie dla specyficznego efektu. Jeśli jednak ktoś już je ma, to w określonych sytuacjach może też wykorzystać inaczej. Np. w zastępstwie ultraszerokiego kąta, którego akurat zabrakło w torbie, albo dla jeszcze innego efektu, pośredniego między rybim okiem, a "zwykłym" szkłem. Poniżej przykład zdjęcia wyprostowanego do projekcji cylindrycznej - pionowe linie wyszły proste, reszta pozostała wygięta. Kąt widzenia w poziomie około 120 stopni, czyli obiektyw "zwykły" musiałby mieć około 7mm na DX.




Czasem trzeba zmieścić jak najwięcej ludzi w kadrze, a nie ma się gdzie cofnąć, bo za plecami tłum kolejnych fotografujących. Jeden i tak mi wlazł w kadr :)

 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
U mnie nie działa a chciałem wczytać zdjęcie robione Samyang 8 i K-50...
 

phodopus  Dołączył: 15 Paź 2008
Nie działa, tzn. jakieś konkretne objawy: nie instaluje się, nie odpala, zawiesza itp?
Jaki system?
Samyang 8 nie jest póki co oprofilowany, ale na domyślnym profilu prostuje się niemal idealnie (można ewentualnie poprawić korekcją dystorsji).

Edit:
Chyba wiem, czemu nie działa :)
Program pisany w Lazarusie, więc teoretycznie powinno się dać bez niespodzianek jakiegoś RPMa wygenerować, tylko wpierw muszę Ubuntu gdzieś zainstalować, ale to za jakiś czas...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Pisząc nie działa miałem na myśli komunikat :
"2107-15-31 is not a valid date specification"
Następnie klikam ok. i nic się nie dzieje (okno programu zostaje puste).
Dopiero kliknięcie na after powoduje pojawienie się obrazu który chciałem wczytać.
Mój system to Windows XP SP3 PL 32-bit.
Wczytywane zdjęcie to plik jpg z Pentaxa K-50 + Samyang 8

ps. Przydała by się wersja na Linuxa 64-bit np.: Ubuntu (paczka deb)
 

phodopus  Dołączył: 15 Paź 2008
OK, poprawione (chyba, bo u mnie cały czas działało).
Przy okazji, jest już oprofilowany fisheye SMC DA 10-17.
http://anglerfish.ajotte.com/anglerfishsetup.exe
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Wygląda na to że problem został rozwiązany!

Gratuluję !

Świetny soft.... :mrgreen:
 
K-5  Dołączył: 28 Sty 2014
Programik naprawdę fajny. Gratulacje !
 

phodopus  Dołączył: 15 Paź 2008
Dziękuję :)
Jest już praca na tiffach 8 i 16 bitów, przepisywanie wszystkich metadanych do plików wyjściowych i parę drobnych poprawek.

[ Dodano: 2015-02-03, 23:51 ]
Po dłuższej przerwie jest kolejna wersja. Pojawiło się przetwarzanie wsadowe, dzięki czemu można łatwo "odrybić" film, obrabiając hurtowo wszystkie klatki zapisane w postaci osobnych plików. Przykłady:
http://youtu.be/a_e6RuLUGuI

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach