tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
K-r zarysowana matryca
Podczas czyszczenia matrycy z kurzu okazało się, że zarysowałem matrycę.
Serwis wycenił usługę wymiany na 1500 zł więc się mi nie opłaca.
Dlatego może podpowiecie mi rozwiązanie, np kupno uszkodzonego Kr i przełożenie?
Czy coś takiego da się zrobić w domowych warunkach?
Czy samą matrycę da się przełożyć?
Czy wymagana jest jakaś kalibracja?

tzbik
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Zdradź nam sekret,

jak Ci się to udało zrobić ??

A uszkodzonego aparatu szukaj może tu ?

Duży rynek, jest szansa ...

S.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
W K110D dało się, chociaz zabawy sporo. Tak, zdecydowanie taniej ci wyjdzie kupić nawet samą sprawną matrycę i przełożyć. Tylko dokumentuj sobie dokładnie kolejność i to, gdzie które śrubki włożyć.
https://plus.google.com/photos/111389188925700159439/albums/5344143658012289857?partnerid=gplp0
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
Jak czyściłem pałeczkami do czyszczenia uszu to mi został taki mały frędzel. Więc kupiłem zestaw do czyszczenia taki kawałek plastiku z naklejonym kawałkiem jakiejś szmatki. I niby ok ale ... nie dopatrzyłem się, że szmatka nie przylega na całej szerokości plastiku. Niby niezauważalnie ale jednak i widocznie przez to zarysowała się matryca. Na zdjęciach w pomieszczeniach nie widać tego, ale już pejzaży nie da się zrobić bo widać plamy.

"Pawelek-79" - dzięki za linka. O coś takiego mi chodziło. Może i nie K-r ale już mam jakiś pogląd co i jak.

Znalazłem body w częściach na allegro więc może nada się na przeszczep matrycy.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
tzbik napisał/a:
nie da się zrobić bo widać plamy.
Pokaż zdjęcia. Matrycę wcale nie tak łatwo zarysować. Może po prostu jest nadal brudna. Ten serwis to oglądał, czy wycenił robotę w ciemno ?
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
Dada napisał/a:
tzbik napisał/a:
nie da się zrobić bo widać plamy.
Pokaż zdjęcia. Matrycę wcale nie tak łatwo zarysować. Może po prostu jest nadal brudna. Ten serwis to oglądał, czy wycenił robotę w ciemno ?


Widać dwie rysy przez połowę matrycy. Od tego momentu się nie dotykam i tylko paprochów przybywa. Wstyd pokazywać.
Serwis telefonicznie ustalił wycenę.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Dada może mieć rację.
Może to po prostu kreski zostawione przez ten instrument czyszczący?
Możliwe, że zmyjesz to porządnym patyczkiem z alkoholem.
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
pokaż w celach naukowych , nie daj się prosić ;)

EDYCJA:

Raz kumplowi po wyjeździe do Tajlandii czyściłem z takich brudów(raz skwar po 40, raz deszcz...), że chciał kupować nową puchę... wyszło super tym ustrojstwem "Green Clean Wet and Dry FFS - szpatułki"
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
[quote="jaczes"]pokaż w celach naukowych , nie daj się prosić ;)

Zdjęcie matrycy nie mam czym zrobić bo nie będzie widać (za mało dokładny)
Mogę przykładowe zdjęcie podesłać.
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
o to chodzi ... :>

Dużo też może powiedzieć to czy na różnej przesłonie jest efekt podobny :>
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
Tak przysłona ma znaczenie. Przy dużych przysłonach pojawiają się paprochy i omawiane rysy. Przy niskich jest do zaakceptowania.

https://plus.google.com/photos/114593531839420323288/albums/5985585060413692689
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Po pierwsze, to po zdjęciach nie da się stwierdzić, że to rysy (i wcale na rysy nie wyglądają), po drugie, po jaką cholerę używasz w ogóle f/22, a po trzecie, nie wiem jakim cudem udalo Ci się tak zasyfić matrycę - nawet po kilku latach nieczyszczenia nie miałem takiego syfu, w żadnym aparacie...

 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Strasznie zasyfiona ta matryca.jaad75 odnoszę wrażenie,że się trochę poirytowałeś. Zresztą zgadzam się z Tobą. Naprawdę przykry widok. tzbik Twojemu aparatowi pomoże najpierw odkurzanie, bo inaczej tylko rozcierasz wszystko po matrycy.
 

ds  Dołączył: 19 Sie 2013
Wyczyść dokładnie. Matryca ma naprawdę twardą powierzchnię i trudno by ją było zarysować używając pałeczek z miękkiego plastiku. Według mnie nie jest zarysowana.
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
Na to wychodzi, że jednak chińskie plastiki mają tak twardą powierzchnię, że jednak zarysowują matrycę.
Kupię polecany przez was zestaw czyszczący i może da się coś polepszyć.
Dlaczego f/22 - lubię eksperymentować. Jak ustawię tak co wyjdzie a jak zrobię inaczej to co uzyskam. I szukałem zdjęcia by zobrazować brud, na małych przysłonach tego tak nie widać.
Dziękuję za podpowiedzi w jakim kierunku mam iść.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
1. Wg mnie to nie są rysy.
2. Nawet jeśli, to tak naprawdę nie trzeba wymieniać matrycy, a tylko fitr AA, bo to on jest na wierzchu.
3. Fotografowanie na przysłonie 22 nie jest żadnym eksperymentem. Większość wie, że tylko sobie pogarsza jakość zdjęcia. O zjawisku dyfrakcji poczytaj.
4. Bez obrazy, ale jeśli nie za bardzo Ci wychodzi czyszczenie matrycy, sądzisz, że samodzielnie wymienisz matrycę ?
5. Wyczyść porządnie matrycę. Tradycyjnie polecam Lenspen Sensorclear, ale oryginał, a nie jakąś podróbkę. Żadnych wacików, patyczków szmatek itp. Grucha i lenspen i powinno być dobrze.
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Dada,

czy to

jest wg Ciebie oryginał ?

S.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Może i tak, ale to nie jest do matryc. Do matryc jest taki: http://www.bhphotovideo.c...rticulated.html , albo taki http://allegro.pl/lenspen...3958008859.html Oryginalne oznaczenie SK-1, lub SK-1A i obowiązkowo hologram na blistrze. Podróbki kosztują kilkanaście zł, oryginał ok.35zł
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Dzięki,

cenne uwagi.

Jest też zestaw z

lupą

S.
 
tzbik  Dołączył: 09 Cze 2011
Dada napisał/a:
Może i tak, ale to nie jest do matryc. Do matryc jest taki: http://www.bhphotovideo.c...rticulated.html , albo taki http://allegro.pl/lenspen...3958008859.html Oryginalne oznaczenie SK-1, lub SK-1A i obowiązkowo hologram na blistrze. Podróbki kosztują kilkanaście zł, oryginał ok.35zł


Dzięki za link bo chętnie to kupię.
Serwis powiedział, że w tym modelu nie ma filtra więc trzeba wymienić matrycę.
Pierwszy raz czyściłem i tak wyszło. Stało się i chcę jakoś z tego wybrnąć. Nie chcę sprzedawać aparatu bo grosze za to dostanę, a szykuje mi się wyjazd i mam zamiar porobić ładne fotki.
Byłem zły na siebie, ale już więcej takiego błędu nie popełnię.
Dzięki wam, jak uda mi się coś zrobić to dam znać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach