oort  Dołączył: 23 Gru 2007
  Metz 50 AF-1 - bezprzewodowe wyzwalanie błysku
Witam.

Nabyłem ostatnio lampę Metz 50 AF-1 do mojego K100D. Niestety załączona do niej instrukcja jest we "wszystkich" językach poza polskim a instrukcja znaleziona w Internecie jest bardzo skrótowa i dla mnie nie do końca jasna.
Chciałbym umieścić 50-kę np. na statywie gdzieś z boku i błysnąć naraz dwiema lampami - wbudowaną i 50-ką, tak aby wbudowana wyzwoliła 50-kę.
Moje pytanie brzmi: czy jest możliwe wyzwolenie błysku w 50-ce za pomocą wbudowanej lampy aparatu? Wiem, że istnieje tryb servo ale albo nie umiem go prawidłowo włączyć albo tryb ten nie obsługuje takiej konfiguracji.

Szukałem na forach ale jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłem więc pytam.

Bardzo proszę o pomoc.

Oort
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Musisz włączyć w lampie tryb slave.
 
oort  Dołączył: 23 Gru 2007
Włączyłem ale nie pomogło.
Tryb: SL na ON (włączony)
CH: 1

Może jeszcze coś powinienem włączyć albo zmienić jakieś ustawienia w aparacie?

Oort
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Spróbuj zmienić kanał np.: na CH: 2, 3, 4. Lampę odwróć tak, żeby fotocela 50-tki widziała błysk wbudowanej.
 
oort  Dołączył: 23 Gru 2007
Niestety nic nie pomogło. Zmieniałem kanały, obracałem lampę i nic...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
O ile pamiętam, K100D nie ma możliwości sterowania lampami przy pomocy wbudowanej, a wbudowana błyska tylko w P-TTL-u (z przedbłyskiem pomiarowym). Jedyną możliwością używania takiej kombinacji byłoby wykorzystanie fotoceli pomijającej ten przedbłysk, co z kolei spowoduje błędy naświetania wbudowanej w dużej części ustawień lamp względem siebie. Lepiej użyć do wyzwalania prostego radia i dać sobie spokój z wbudowaną.
 
oort  Dołączył: 23 Gru 2007
Dziękuję za wyjaśnienie. Szkoda, że nie da się wyzwolić dodatkowj lampy za pomocą wbudowanej ale przynajmniej wiem na czym stoję.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Z tego co widzę to faktycznie pozostaje ci tryb servo. Jak go włączyć znajdziesz w instrukcji: http://www.mynikon.com.pl...igital%20pl.pdf
 
oort  Dołączył: 23 Gru 2007
No właśnie w trybie servo (włączanym wg tej instrukcji) lampa wbudowana, błysku w 50-ce nie wyzwala. Dla mnie ta instrukcja jest nie zrozumiała. Może ktoś mi łopatologicznie, krok po kroku, wyjaśni jak tryb servo włączyć. Chyba, że KaSetka wogóle "nie potrafi" wyzwolić 50-ki. Tak by wynikało z postu jaad75.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Enzo napisał/a:
Chyba, że KaSetka wogóle "nie potrafi" wyzwolić 50-ki.
Nie da się w niej wyłączyć przedbłysku pomiarowego, który zawsze wyzwoli lampę w trybie servo (zwanym zazwyczaj dumb slave). Jeśli chcesz koniecznie wyzwalać slave'a wbudowaną, to musisz założeć do Metza fotocelę pomijającą przedbłyski. Innego wyjścia nie ma.
Znacznie lepiej jednak dać sobie spokój z wbudowaną i zakupić prosty wyzwalacz radiowy. Oczywiście nie będziesz miał światła z osi obiektywu, ale to akurat nic straconego.
 
oort  Dołączył: 23 Gru 2007
A gdyby zastosować kabel synchronizacyjny zapinany na stopkę aparatu? Oczywiście odpowiedniej długości. Tylko czy głowica kabla pozwoli na podniesienie wbudowanej lampy?

http://foto-tip.pl/pl/delta-kabel-ttl-pentax.html
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
oort, nie sprawdzałem takiej kombinacji, być może, że zadziała prawidłowo, choć wygodne, to to na pewno nie będzie. Wciąż jednak nie rozumiem dlaczego zależy Ci tak bardzo na świetle z wbudowanej?
 
oort  Dołączył: 23 Gru 2007
Chciałbym zamocować 50-kę na uchwycie i oddalić ją od osi aparatu. Służyłaby jako światło dopełniające a lampa wbudowana dawałaby błysk na wprost. Nie ośmielam się twierdzić, że jest to jakieś super profesjonale rozwiązanie ale skoro może zadziałać to dlaczego tego nie zrobić... Takie natręctwo ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
oort napisał/a:
Służyłaby jako światło dopełniające
Raczej jako modelujące vel główne vel klucz, bo wbudowana może co najwyżej służyć jako osiowe wypełnienie właśnie, a i to tak sobie.
 
oort  Dołączył: 23 Gru 2007
Uczę się. Dzięki za cenne uwagi.

[ Dodano: 2014-03-09, 10:39 ]
Udało się rozwiązać problem, co okazało się banalnie proste. Wystarczyło zaktualizować firmware 50-ki do wersji 4.0. Zainstalowany do tej pory firmware 1.0 poprostu trybu servo nie obsługiwał. Teraz wszystko działa i wbudowana lampa wyzwala błysk 50-ki. Wprawdzie, jak pisał jaad75 nie specjalnie się taka kombinacja oświetlenia sprawdza... No ale jest! :-)

Tak czy inaczej dzięki za pomoc.
Pozdrawiam wszystkich.

Temat można zamknąć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach