Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
gezaj napisał/a:
jakby ci się chciało ten temat trochę głębiej poznać, tobyś zwyczajnych kłamstw i przeinaczeń nie powtarzał i nie rozpowszechniał.

Powiem tak w ogólności.
Jeżeli jakaś gazeta podaje coś do publicznej wiadomości a jest to kłamstwo, to szybciutko pisze sprostowanie albo włóczy się po sądach.
Zazwyczaj więc bez zgłębiania tematu w pewnym stopniu ufa się w to co dana gazeta publikuje.
Nie wymyśliłem tego i nie kontynuuję bo znów dostanę ostrzeżenie.

[ Dodano: 2014-07-10, 18:16 ]
rey napisał/a:
Do albumowych odbitek jasny kompakt powinien dać radę.


Nawet na A3 wystarczy.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
rey napisał/a:
Bezlusterkowce oraz obiektywy nie są tanie i to jest ich podstawowa wada, babaryty są do zaakceptowania.
Czasy "jasnych" kompaktów za 1100-1400zł (xz-2, lx7)odchodzą chyba do historii... Jeśli plotki o jednocalowych matrycach w LX8, X30 potwierdzą się, to te modele będą schodzić z rynku cenami zbliżonymi do tych, z jakimi LX7 czy XZ-2 debiutowały ;-)
Secundo, na spektakularne spadki cen obecnych modeli, raczej nie ma co liczyć...
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
Kfan, jako, że temat ociera się o politykę więc nie będę dalej go rozwijał.
 
fonu  Dołączył: 15 Lip 2014
też miałem ten sam dylemat
Jako dotychczasowy użytkownik D300s z 50mm 1.4 - wiedziałem że nic nie dorówna w sferze kompaktu w/w zestawowi.

Ale musiałem mieć coś w kieszeni na co dzień.
Rozważałem X20, LX7, XZ-2, P340.... ważny byl rozmiar ..tym sposobem doszedłem do poziomu RX100 III za 3000zł i uświadomiłem sobie że to jak ktoś napisał wyścig zbrojeń bez górnego ograniczenia finansowego.

W efekcie kupiłem GR IV (postawiłem limit wielkości aparatu i ceny 1000zł)
Wg mnie nie jest rozsądne wydać 3000zł na RXIII czy inne cudo techniki.
To absurd!
Aparat ma mieć dobrą optykę. Szybkość. CENĘ!
Np takiego Ricoha da się uwielbiać po paru dniach. A wiem że są aparaty i ich interfejsy użytkownika które znienawidzisz (choćby robiły super zdjęcia)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
cube007 napisał/a:
rey napisał/a:
Bezlusterkowce oraz obiektywy nie są tanie i to jest ich podstawowa wada, babaryty są do zaakceptowania.
Czasy "jasnych" kompaktów za 1100-1400zł (xz-2, lx7)odchodzą chyba do historii... Jeśli plotki o jednocalowych matrycach w LX8, X30 potwierdzą się, to te modele będą schodzić z rynku cenami zbliżonymi do tych, z jakimi LX7 czy XZ-2 debiutowały ;-)
Secundo, na spektakularne spadki cen obecnych modeli, raczej nie ma co liczyć...


Jakoś nie jestem tak do końca przekonany.
Zawsze mamy do czynienia z kompromisami.
Co da a co zabierze matryca 1"?
Zacznijmy od plusów -
1. większa rozdzielczość dzisiejsze oferują 20 MP vs 10-12 MP z 1/1,7".
To jest istotne jeżeli ktoś drukuje sporo powyżej A3 no i może kiedy na stałe zagości technologia 4K na naszych monitorach i telewizorach (8 MP ekranu vs dzisiejsze 2 MP na full HD)
2. Lepsza kontrola GO - nieco mniejsza będzie możliwa do uzyskania.

Minusy? Owszem są:
1. Gorsze macro - już dziś możemy porównać macro np. LX7 i RX100
2. Gorsza światłosiła - zamrożenie ruchu trudniejsze - konieczność podniesienia ISO
3. Znacznie wyższa cena często na poziomie aparatów z wymienną optyką.

Kwestie niewiadome wymagające doświadczalnego sprawdzenia.
1 - W zależności od technologii wykonania matryc i optyki niewiadomymi są poziom szumów- nie testowy ale ten rzeczywisty dla danej sceny, ostrość przy pełnym otworze na obrzeżach winieta itd. itp.

Myślę, że kluczem może być cena bo zbyt wysoka może skłaniać do alternatywnego zakupu bezlusterkowców z zoomami power zoom (płaskie) a już dziś takie oferują Sony, Samsung i Panasonic i dodatkowa możliwość stosowania a innych obiektywów.

Oczywiście siłą nowych konstrukcji są nowe technologie - 4K, matryce BSI, szybsze procesory itd. itp.

Kwestia jest więc w ustaleniu granicy do której warto dopłacać do lepszego kompaktu przy założonych parametrach fotograficznych.
 

potok  Dołączył: 20 Maj 2012
Ja jednak kupiłem XZ-2 i jakość obrazka jest genialna jak na ten rozmiar matrycy. Grubość wyświetlacza jest rzeczywiście spora lecz aparat mieści się w kieszeni marynarki. Wygoda użytkowania po kilku użyciach wysoka a obrazek najlepszy w grupie 1/1,7 cala http://www.dpreview.com/r...raCameraCount=0
Kupiony w Kobe, razem z wysyłką i cłem wyszedł 1000 zł.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
potok napisał/a:
Ja jednak kupiłem XZ-2 i jakość obrazka jest genialna jak na ten rozmiar matrycy. Grubość wyświetlacza jest rzeczywiście spora lecz aparat mieści się w kieszeni marynarki. Wygoda użytkowania po kilku użyciach wysoka a obrazek najlepszy w grupie 1/1,7 cala http://www.dpreview.com/r...raCameraCount=0


Gdzie Ty widzisz ten najlepszy obrazek w grupie?? Po jpgach tak sądzisz?

Nie wiem jak inne aparaty ale LX7 znam i wiem, że w użytej tam opcji "standard" to daleko zdjęciom do ideału z uwagi na zbyt silny domyśłny poziom odszumiania.
Przełączyłem więc te jpgi na RAW - pojeździlęm kursorem po całym obszarze i coż IMO XZ2 jest na drugim miejscu poza tym ekw. 28 mm to dla mnie za wąsko jeżeli chodzi o kompakt.

BTW nigdy nie używam ISO 1600 bo optyka ma światło F1,4 i zawsze mogę użyć niższego ISO mając LX7 w porównaniu do XZ2.

No ale OK XZ2 to też świetny aparat wart polecenia o ile komuś wystarczy ekw. 28 mm
 

potok  Dołączył: 20 Maj 2012
Przełącz sobie na RAW 800 w górnym okienku (dotyczącym wszystkich porównywanych model) a nie tylko okienku LX7 - i teraz porównaj "szumowca" Panasonika z resztą modeli :mrgreen:
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Potok, nie dokarmiaj. LX7 jest najlepszy i tego się trzymamy.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
szybkiparowoz napisał/a:
LX7 jest najlepszy i tego się trzymamy.
ale z doczepianym wizjerem.
 

potok  Dołączył: 20 Maj 2012
szybkiparowoz napisał/a:
Potok, nie dokarmiaj. LX7 jest najlepszy i tego się trzymamy.

Dzięki za uwagę :-B jakoś się tak wtrolliłem ;-) Już nie komentuję kompaktów, wracam do robienia zdjęć.
 

jocker  Dołączył: 26 Lis 2008
XZ-2 idzie jeszcze kupić w PL? Szukam i nie znajduję...
 

potok  Dołączył: 20 Maj 2012
jocker napisał/a:
XZ-2 idzie jeszcze kupić w PL? Szukam i nie znajduję...

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem, napisz do mnie na priva a podam nastawy na solidną firmę w Kobe (JP) skąd można go nabyć za 1k zl z wszystkimi opłatami.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
jocker napisał/a:
XZ-2 idzie jeszcze kupić w PL? Szukam i nie znajduję...


Rzeczywiście, cudownie zniknął :shock:
Widać kroi się następca, pewnie będzie na CP+.
W sumie olympus powinien jakoś odpowiedzieć na G7X i LX100, liczę na to...
 

potok  Dołączył: 20 Maj 2012
Z tego co opaczni niedawno pisali w plotkach to Olympus zrezygnował z rozwoju kompaktów z matrycą 1/1.7 - prawdopodobnie uda się im pobić LX100 ale to już inny rozmiar matryc i aparatu.
No i ceny ponad 3x wyższe :-P Moim zdaniem-"misia"- XZ-2 jest najmniejszym gabarytowo kompaktem z najbardziej użytecznymi obrazkami, jaki kiedykolwiek powstał. Wahałem się też nad wyborem X20 Fuji ale górę wziął odchylany LCD, którym można kadrować z brzucha, z pod łokcia i z nad głowy nie zwracając szczególnej uwagi otoczenia. Nawet mała lustrzanka K-5 jest w tych sytuacjach nie akceptowalna.
 

jocker  Dołączył: 26 Lis 2008
Chyba się skusze na mx-1, prawie to samo, w sumie to już postanowiłem i jedzie ;-) Potok dzięki za info może skorzystam następnym razem :-) Nowości są może fajne, ale ceny już nie.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
jocker napisał/a:
Chyba się skusze na mx-1


Właśnie miałem to zasugerować :-B
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
potok napisał/a:
Przełącz sobie na RAW 800 w górnym okienku (dotyczącym wszystkich porównywanych model) a nie tylko okienku LX7 - i teraz porównaj "szumowca" Panasonika z resztą modeli :mrgreen:


800? człowieku to jest komapkt z obiektywem F1,4. Tu zazwyczaj ISO 200 się ie przekracza.
ALe włączyłem nawet 1600 - popatrz na dywanik z XZ2 jest rozmaziany bardziej niz z LX7 czyli jakby już w RAW odszumiony? Maleńki ruch suwaczkiem i uzyskam to samo jednak wolę większe ziarno i więcej deatalu..
Popatrz też w narożniki jakie fiolety na szachownicach masz z XZ2 i nie tylko.

[ Dodano: 2014-11-27, 12:19 ]
szybkiparowoz napisał/a:
Potok, nie dokarmiaj. LX7 jest najlepszy i tego się trzymamy.


Oczywiście że jest - taki XZ-2 wymięka na ekw. 24 mm w pełni :mrgreen:
Dla mnie póki co najlepszy jak ktoś widzi co innego to jego sprawa.

[ Dodano: 2014-11-27, 12:20 ]
wuzet napisał/a:
szybkiparowoz napisał/a:
LX7 jest najlepszy i tego się trzymamy.
ale z doczepianym wizjerem.

No nie akurat w tej kwestii wolałbym rozwiązanie takie jak w LX100.
BTW bardzo dobrze oceniony na dpreview.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Q.e.d. Można zamykać.
 

jocker  Dołączył: 26 Lis 2008
Mx-1 wymiata :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach