Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
foto napisał/a:
Może warto poczekać na K-1 z rynku wtórnego jeżeli dla kogoś cena za wysoka.


Ta, tylko odnoszę wrażenie, że w tym przypadku powodem chęci zmiany jest mniej korpus, a bardziej owa szklarnia właśnie.
Pentax robi dobre korpusy - choć zatrącające o siermiężność (moje doświadczenia opieram niby tylko na trzech - istDS, K10, K3) - ale da się z tym żyć.
Za to ze szkłami jest, jak każdy widzi...
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Kolejny wątek do zrzędzenia dla zmęczonych nadświadomością...
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
...a to gdzie ja niby jestem? - na forum fotograficznym czy w zrzeszeniu neofitów?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Mertz, to nie jest forum fotograficzne, a użytkowników sprzętu do robienia zdjęć.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Mertz napisał/a:
foto napisał/a:
Może warto poczekać na K-1 z rynku wtórnego jeżeli dla kogoś cena za wysoka.


Ta, tylko odnoszę wrażenie, że w tym przypadku powodem chęci zmiany jest mniej korpus, a bardziej owa szklarnia właśnie.
Pentax robi dobre korpusy - choć zatrącające o siermiężność (moje doświadczenia opieram niby tylko na trzech - istDS, K10, K3) - ale da się z tym żyć.
Za to ze szkłami jest, jak każdy widzi...


A jakie masz szkła ? mi do APS-C szkieł w systemie nie brakuje, w FF czekam na stałkę 18-20mm bo tego mi akurat brakuje. Biorąc pod uwagę że FF jest w systemie od roku nie marudzę jak na razie 24mm musi wystarczyć i w większości przypadków wystarcza ;-)
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
foto, gdybym miał kapliczkę z LTD, to wybór byłby prosty. Jednak oferta szkieł pod fufu nie rozpieszcza. Drogie, nowe zumy @2.8 i to chyba wszystko. Nie ma tańszych zmiennoogniskowych, nie ma g@wnianych, plasticzanych stałek za parę stówek. Oferta, jak wiadomo to podstawowa. ;-)
Nie ma giełdy na forum. Oferta firm trzecich ograniczona itp. itd. No dobra, trochę sobie jaja robię. :-D
Wiadomo, że wybiera się system jako rozwiązanie kompleksowe, chciaż...
serducho chciałoby się mieć po P-rawej stronie. Ale różne, w tym fizjonomiczne uwarunkowania jakoś się z tym kłócą.

Dobra, ze swojej strony kończę, żeby fali hejtu nie wywołać. Maxa już raz powiozło. Chyba? Bo nie do końca rozumiem przesłanie. :-/
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
denvi napisał/a:
Drogie, nowe zumy @2.8 i to chyba wszystko


Pro zoomy do FF tyle kosztują. WSZĘDZIE. Ale najwięcej w Sony ;-)
denvi napisał/a:
nie ma g@wnianych, plasticzanych stałek za parę stówek


35/2.4 i 50/1.8 są FF ready :-P
denvi napisał/a:
No dobra, trochę sobie jaja robię.


A to sorry ;-)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
...a do tego praktycznie nie mamy drugiego obiegu firmowych szkieł z wyższej półki z okresu poprzedzającego "erę cyfrową". On po prostu nie istnieje. Raz, że wielu szkieł Pentax po prostu nie robił, a jak już robił, to z racji takich a nie innych uwarunkowań - nie do dostania u nas, a jak już - to w ilościach homeopatycznych (vide FA* 24/2 lub FA 20-35/4) - kto pamięta podniecenie na forum osw, bo się coś rzadszego pokazało - ten wie, o czym mówię.

Fakty są takie, że zmieniasz na N lub C i system praktycznie możesz złożyć w jeden dzień, nie wywalając na to krociowych sum (dajmy na to - 6D+24/2.8+50/1.4+70-200/4) i ciągle operując w ramach optyki jasnej (1.4 - 2.8, max. 4 przy zoomach) i firmowej.
U nas - chcąc zachować ten sam poziom - to sobie można z marszu kupić co najwyżej 50/1.4. A potem to albo bolesna wycieczka do sklepu, albo miesiące przeglądania allegro i wyczekiwania na okazję.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Mertz napisał/a:
Fakty są takie, że zmieniasz na N lub C i system praktycznie możesz złożyć w jeden dzień, nie wywalając na to krociowych sum (dajmy na to - 6D+24/2.8+50/1.4+70-200/4) i ciągle operując w ramach optyki jasnej (1.4 - 2.8, max. 4 przy zoomach) i firmowej.
U nas - chcąc zachować ten sam poziom - to sobie można z marszu kupić co najwyżej 50/1.4. A potem to albo bolesna wycieczka do sklepu, albo miesiące przeglądania allegro i wyczekiwania na okazję.


To prawda, natomiast ja uważam, że system należy dobierać pod konkretną specjalizację. Zgodzę się również że nie ulega wątpliwości, iż jest po prosu łatwiej w innych...
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
espresso napisał/a:
Osobiście polecam P645. Dylemat szklarni rozwiązany, bo systemowo ograniczony.
Prawdę mówiąc powoli zaczyna to dotyczyć całego systemu P :cry:
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
teta napisał/a:
Prawdę mówiąc powoli zaczyna to dotyczyć całego systemu P :cry:

Kiedyś jaad75 wieszczył, ze konstruowanie i produkcja K1 to błąd Ricoha. Na fali entuzjazmu mało kto na to zwracał uwagę.
Jednak chyba miał rację. Ostatnie szkło dla APSC Pentax HD DA 16-85 mm f/3.5-5.6 pojawiło się w październiku 2014 - przypominam, ze mamy czerwiec 2017. Na temat nowych szkiełek dla APSC Ricoh milczy jak zaklęty. Mogę się trochę mijać z prawdą, ale ostatnie szkło dla Pentaxa Tamron wypuścił w 2009 roku. Chyba ostatnia Sigma 18-35./1.8 dla Pentaxa to czerwiec 2014. Od 2014 roku niczego nowego dla systemu w APSC nie uświadczyliśmy. Tzn uświadczyliśmy kilka korpusów, niezłych korpusów w tym najnowsze bardzo dobre - pod warunkiem, ze nie mają podkówki z blaszki, która się nie chce suwać jak długo lezy w szafie. Do tych korpusów można podpiąć coś tam, ale niedługo wszystkie szkła do Pentaxa zdobędą status pleśniaków.
W kwietniu pojawiły się plotki, że Ricoh sie może wycofać. Ricoh już się wycofuje. Nie trzeba być zbyt dociekliwym, żeby to dojrzeć.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
tomek_j napisał/a:
W kwietniu pojawiły się plotki, że Ricoh sie może wycofać. Ricoh już się wycofuje. Nie trzeba być zbyt dociekliwym, żeby to dojrzeć.


Traktowałbym to jako wyssany z palca artykuł....
tomek_j napisał/a:
Ostatnie szkło dla APSC Pentax HD DA 16-85 mm f/3.5-5.6 pojawiło się w październiku 2014 - przypominam, ze mamy czerwiec 2017.


To tak nie jest, są przecież DFA - 15-30, 24-70 oraz 70-200 które dadzą Ci pole widzenia równe około 22-45, 35-105 i 105-300. W przyszłości będą stałki DFA: 50, potem pewnie 85, 20 lub 24 etc.... R/P nie są dużą firmą, aby szybko wypuszczać szkła, więc to jest długi proces. Uważam jednak, że oferta pod APS-C jest ok dla osoby, która nie zarabia na foto.

tomek_j napisał/a:
Chyba ostatnia Sigma 18-35./1.8 dla Pentaxa to czerwiec 2014


50-100 by się super przydało, ale nie ma... :(
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
A co tam na PePeDzie? Enzo? Halo? - boś Ty odgrzał temata.
Gwiazdeczki z Ricoha jakieś krzepiące wieści przywiozły?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Mertz napisał/a:
Gwiazdeczki z Ricoha jakieś krzepiące wieści przywiozły?

Tak. Kupujcie nasze drogie korpusy bo lepiej już było. Za to pomacałem D610 i 6D. Ten drugi jednak lepiej w ręce leży ale matryca pierwszego bardziej mi odpowiada. Poza tym słuchanie opowieści o funkcji śledzenia obiektu w Nikonie to dla Pentaksiarza jak relacja z lądowania na Marsie. Posiedzę, pomyślę, może pasek zmienię.

Dzięki Michowi sprawdziłem sobie pracę z 55/1,4. Rzeczywiście, do statycznych portretów to szkło jest świetne. AF... jaki AF?
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Czyli jak zwykle jedna wielka katastrofa, cała seria z kałacha w kolano i stopę ;-)
A ja łikend miałem fotograficznie chyba udany...
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Enzo napisał/a:
Mertz napisał/a:
Gwiazdeczki z Ricoha jakieś krzepiące wieści przywiozły?

Tak. Kupujcie nasze drogie korpusy bo lepiej już było. Za to pomacałem D610 i 6D. Ten drugi jednak lepiej w ręce leży ale matryca pierwszego bardziej mi odpowiada. Poza tym słuchanie opowieści o funkcji śledzenia obiektu w Nikonie to dla Pentaksiarza jak relacja z lądowania na Marsie. Posiedzę, pomyślę, może pasek zmienię.

Dzięki Michowi sprawdziłem sobie pracę z 55/1,4. Rzeczywiście, do statycznych portretów to szkło jest świetne. AF... jaki AF?


Miałem 55/1.4 i w K-5II i K-5IIs nie miałem większych problemów z AF. Mogę polecić to szkło.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Cytat
Za to pomacałem D610 i 6D. Ten drugi jednak lepiej w ręce leży ale matryca pierwszego bardziej mi odpowiada.
znana sprawa
d610 ma mocno płytki uchwyt (jak w k10d) ale za to matrycą zamiatarki 6d

i bądź tu mądry

ja bym raczej patrzył na ceny i dostępność szklarni która byś chciał mieć (canon np ma "tanie" zoomy f/4)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Enzo napisał/a:
Dzięki Michowi sprawdziłem sobie pracę z 55/1,4. Rzeczywiście, do statycznych portretów to szkło jest świetne. AF... jaki AF?


Powiedziałbym, że AF jest stateczny (jak pewne matrony niegdyś), poza tym szkło bardzo fajnie oddaje rzeczywistość w postaci kolorków, ogólnie polecam :-B
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
espresso napisał/a:
Kiedyś w analogach bywało lepiej.


Zawsze można wrócić do analoga :-P
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Kuba Nowak napisał/a:
Czyli jak zwykle jedna wielka katastrofa, cała seria z kałacha w kolano i stopę ;-)

Moja wypowiedź nie dotyczyła jakichś decyzji firmy, które można nazwać strzałem w ..... , ale pisałem o chronicznym braku szkieł w systemie. Szkieł nowych, odnowionych, z szybkim cichym napędem i dobrych optycznie. Bo na przykład taki Pentax HD Pentax DA 20-40mm f/2.8-4 ED Limited to raczej dla kolekcjonerów bardziej niz do fotografowania.
Mimo, ze jestem wielkim sympatykiem Pentaxa i mam sprzęt tej firmy nie mogę nie zauważać, że oferta obiektywów innych jest dużo lepsza, bo dużo szersza, w wielu przypadkach sporo tańsza i niestety lepsza optycznie. Piszę o obiektywach, bo korpusów to prawie nie dotyczy. Prawie, bo odstaje AFC i niestety filmowanie. Wiem... filmowanie nie jest ważne, ale dla mnie jest. Wystarczy spróbować zrobić krótki film dowolnym nowszym Pansonicem . I to tylko Full HD o 4K nie wspomnę. Jedynym Pentaxem, który jako tako filmował był kompakt MX-1.
Jeżeli chodzi o główny temat wątku, to kupowanie k-1 wiąże się z dużo większymi wydatkami na szkła niż na przykład w przypadku D810. Takie informacje https://www.youtube.com/watch?v=1jualEjBvPU nie nastrajają optymistycznie.
Zawsze można powiedzieć, ze jak się nie podoba można zmienić system , bo po co się męczyć. Tylko czy to coś zmieni?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach