x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Enzo napisał/a:
Na przykład w fotografii teatralnej. Poza tym ogólnie pojęty reportaż. Wkurza mnie już ta wiertarka i kłapanie lustra w K-5II. Canon jest w tych tematach bardziej dyskretny. Rozglądałem się za Sigmą 50/1,4 Art pod Pentaksa i okazuje się, że ni ma. A w duecie z 30/1,4 Art jakoś bym to kłapanie przebolał. Potrzebuję 24-50-85 mm więc ogniskowe które w C i N dostanę w wersji z napędem własnym.


K-5 ma cichą migawkę względnie, w 6D i 5D MKIII jest gorzej pod względem decybeli moim zdaniem.

Enzo napisał/a:
W tej chwili w odwodzie mam K-5 które przy jasnych szkłach celnością nie grzeszy.


Powiedziałbym wręcz, że z jasnymi szkłami jest to kprpus nieużywalny... chyba, że na manualnym ostrzeniu :roll:
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Mam od "dłuższego" czasu ( 1- 1.5 roku) kontakt z Canonem 6D i ......
To jest największy badziew jakim przyszło mi fotografować.
;)

W tym aparacie oprócz wizjera ( w porównaniu z "mało-matrycowymi" Pentaxami ) i jego bardziej odpowiedniej do mojej dłoni wysokości wszystko jest .....antypentaxowe.

Obsługa woła o pomstę do nieba. Od samego menu po zmianę obiektywu.
Jak można umieścić przycisk blokady bagnetu po lewej stronie body a przycisk podglądu głębi ostrości/poziomicy ( w moim przypadku) na spodzie ?

Menu? Mój Boże !!

Wybierak ? Zaprojektowany przez duet czartów z Mistrza i Małgorzaty.
Przyciski ? Przez samego Wolanda ( sorrki - właśnie czytam Bułhakowa) .

Co o 6D można powiedzieć ?
Robi zdjęcia!
W RAWie.
Bo jpgowcy mogą się lekko zdziwić .
W świetle żarowym przegrywa nawet z Lumią 650


ISO ?
Użytkownicy Pentaxa K-5 II s mogą spać spokojnie ( do ISO 3200).

AF?
Mogę udowodnić ( ale mi się nie chce - przez nabyte lenistwo), iż 6D+ 50/1.8 STM przegra z K-5II + DA 40/2.8 w trudnych warunkach oświetleniowych.


Ogólnie rzecz ujmując - w tym aparacie jest matryca i to jest jego plus.
Ewidentnie brakuje w nim pentaxowego ducha oraz może joysticka znanego Canonów serii 5.

Ale....
Ale jeśli ktoś myśli o portretach osób mało ruchliwych to....
Canon ma parę szkieł za pomocą których można zbudować w miarę tani system ( z obiektywów używanych).
Pierwszy to oczywiście uniwersalna zatyczka do body czyli EF 17-40/4.
Za 1500zl można nabyć tę elkę i jest to jak najbardziej adekwatna cena do możliwości które zyskujemy.
Drugi to 50ka 1.8 STM ( standard ) ; trzeci to EF 100mm/2.0 ( bardzo fajne/szybkie i celne szkło w granicach 1100zl-1400zl) i oczywiście 135ką /2.0 z której wychodzą fotki o statusie "WOW". Można pomyśleć też o dobrym 16-35mm/4 IS ; 35mm/2.0 IS czy którym z "bieluchów" 70-200).

Dlatego też Canona 6D warto kupić dla paru szkieł a nie dla jego właściwości.
Samo body jest przeciętne z pentaxowego punktu widzenia.
Ale do teatralnych zmagań może się nadać. Może ....
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Nie znam możliwości Canonów w teatrze ale K-1, której używam w teatrze sprawuje się bardzo dobrze.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Zdano, ale ja chcę mieć frajdę z noszenia aparatu a nie odciski. Z ciekawości - co podpinasz w teatrze do tej cegły?

Blesso, na Ambasadora Yongnuo zawsze można liczyć :-B Przyznam szczerze, że większe wrażenie od tych szkieł które wymieniłeś zrobiły na mnie naleśniki 24 i 40 mm. Takie Pentaksowe z ducha i całkiem przyzwoite.

Blesso napisał/a:
Użytkownicy Pentaxa K-5 II s mogą spać spokojnie ( do ISO 3200)

6400 to u mnie często standard i zarazem nieprzekraczalna przy K-5II granica. Stąd myśl o KP lub 6D.

Blesso napisał/a:
6D+ 50/1.8 STM przegra z K-5II + DA 40/2.8 w trudnych warunkach oświetleniowych

Może tak być. Ale miałem ten pierwszy zestaw w łapie, w ciemnicy i bardzo fajnie sobie radził. Kwestia skuteczności centralnego AF w puszkach tej klasy to już są niuanse.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Enzo napisał/a:
chcę mieć frajdę z noszenia aparatu a nie odciski

To się zdecyduj czy chcesz mieć aparat do noszenia, czy do robienia zdjęć.
Enzo napisał/a:
co podpinasz w teatrze

Większość zdjęć robię 24-70/2.8 , jak potrzeba to podpinam Tamrona 70-200/2.8 , Ltd. 31 też próbowałem.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Enzo, ja mam 6D, mam też i 5D classic (tak to ładnie teraz się nazywa :)), zaś w samochodzie pod tylnym siedzeniem leży 20D.
Klawiszologia w 5D i 20D jest taka sama, zaś w 6D podobna do 60D. Jak to widzę po przesiadce z K-5? Kwestia przyzwyczajenia. To tak jak jazda samochodem - jeździsz sportowym wózkiem i nie widzisz siebie np: w busie, ale jak już pojeździsz busem (wyżej siedzisz, światła nie rażą itd), to nagle nie widzisz się w aucie sportowym.
Jednym i drugim przyjemnie się fotografuje. Do C jest jakby więcej obiektywów w niższej cenie. Ja osobiście mam możliwość darmowego wypożyczenia sporo szkieł z serii L.
Szumy? Kwestia poprawności naświetlenia i obróbki - to i tu i tu ich nie zobaczysz.
Obiektywy w C mają napęd ultrasonic i przez to są ciche i dość szybkie. Jak jest już za bardzo ciemno, aby moduł AF z puszki dawał radę, podpinam jakiegoś speedlighta i pomaga mi w ostrzeniu, i tu naprawdę w ciemności daje radę.
Czy C czy P - kwestia wyboru - to i to aparat, tym i tym zrobisz zdjęcie. To tylko narzędzie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Zdano napisał/a:
To się zdecyduj czy chcesz mieć aparat do noszenia, czy do robienia zdjęć.

Też uważam, że taki Capa w Normandii lepiej by temat lądowania aliantów wielkim formatem ogarnął.

TM_Mich, dziękuję za opinię.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Enzo napisał/a:
wielkim formatem ogarnął

Jeżeli musisz się przedzierać między publiką i jesteś narażony na obstrzał popkornem i kubeczkami po coli to szukaj czegoś mniejszego i lżejszego. :-P ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
W Radomiu publika nawet w teatrze potrafi zaskakiwać...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
jesteś narażony na obstrzał popkornem i kubeczkami po coli to szukaj

... lekkiego aparatu i mocnego hełmu 8-)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
W Radomiu jest spokojnie, w teatrze też, siły trochę jeszcze mam, więc mogę używać dużego i ciężkiego aparatu.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Kolega przesiadł się z P na C 6D, bo różnica w wielkości klatki na zdjęciach już za bardzo rzucała mu się w oczy. A że 6D był naonczas najtańszą wersją FF, to kupił go i zatkał samyang'iem 14 mm. Jedyne, co mi przeszkadza jako widzowi, to nadmiar żółci na zdjęciach, ale nie wiem czy to skrzywienie matrycy, czy oczopląs ich edytora czyli użytkownika.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Pamiętacie wystawę Salgado? Zdjęcia były robione FF Canonem i P645
Trudno dostrzec istotne różnice nawet na dużych powiększeniach
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
espresso napisał/a:
Może ten kolega jakiś dar nadprzyrodzony posiada?


Był o tym cały wątek "Pełna klatka gołym okiem", ale chyba został wywalony. Też tam pisałeś ;-)
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Zaczynałem focenie od Pentusia istDS. potem był 5d2 a po nim Fuji X-pro. Jednak za stary jestem na bezlusterkowce i wróciłem do lusterka . C6d. Blesso pojechał po biedaczku bez litości, ale ja nie narzekam. Brak guzików po lewej stronie to dla mnie zaleta, zawsze można się podrapać. Szumy na 6400 podobne jak w Fuji, jednak w przeciwieństwie do niego 6d na tej czułości trzyma dynamikę i kolorki. 50 stm to jedno z najwolniejszych szkieł Canona jakie znam. Moja 35/2 IS przeostrza 2-3 razy szybciej. W normalnych warunkach, bez testowania koniec-początek skali, to AF niemal instant. C-AF też sobie radzi z dzieciakami. Może nie 100%, ale zawsze coś można wybrać. Co ważne można go sobie fajnie skonfigurować. Przejście na ciągły guzikiem podglądu głębi, kciuk na guziku AF (gdzie jest taki w Nikonie, nie połączony z blokada ekspozycji ;-) ?) i fire-at-will spustem migawki. Bez szukania odpowiedniej pozycji na dedykowanym przełączniku AF lub w menu. I wifi, które początkowo całkiem olałem, tez się przydaje. Przerzucanie fotek na komórkę - fajna sprawa. Zwłaszcza na urlopie itp. No i z tej że komóry mam też darmowy pilocik.
BTW dobrze sobie pomacać, ale to chyba oczywiste. Kierowany testami matryc i faktem, że jeszcze nie miałem Nikona, chciałem zaopatrzyć się w d600. Jednak ni-hu-hu nie potrafiłem tego w ręku utrzymać. Łapy mam dość duże, ale mimo to na DSa nie narzekałem. W d600 po prostu nie moja ergonomia występuje. Ja tam ergonomii za (rzekomo lepszego) DRa nie poświęcę. ;-)
Jak dla mnie 6d ma wszystko, czego mogę sobie zażyczyć... albo mało wybredny jestem.
To po prostu przyzwoity, klasyczny aparacik.
BTW, LR świetnie sobie radzi z obróbką plików z C. To też może być duży +
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
denvi, a jest możliwość zmiany pracy af bez odrywania oka od wizjera?
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
M.K, jak napisałem powyżej. Ja ustawiłem sobie włączenie trybu ciągłego pod przyciskiem głębi ostrości, przy mocowaniu bagnetowym. Jest to takie chwilowe rozwiązanie. Bo trzeba trzymać. Jak puścisz, ponownie masz pojedynczy. Mi to pasuje. Oprócz tego kciukiem włączasz af. Więc nie blokujesz sobie ekspozycji, trzymając spust migawki wciśnięty do połowy. Wszystko bez odrywania wzroku od wizjera. :-)
Ogólnie 6d pozytywnie mnie zaskoczył możliwością personalizacji, jak na taki enrty level z większą klatką. ;-)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
denvi, bardzo fajna funkcja - w nikonie tego nie mam. Ale mam trzy przyciski do skonfigurowania: fn, domykanie przysłony - oba mają takie same wachlarze konfiguracyjne plus af/ae - tylko funkcje od ekspozycji i af. Pytam o to, bo kiedyś słyszałem, że canona nie da się obsłużyć bez odrywana oka. W nikonie mogę regulować af i jego tryby bez odrywania oka. Oczywiście dedykowany przycisk ciągłego af jest szybszym rozwiązaniem.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Eb napisał/a:
Rozglądałem się za Sigmą 50/1,4 Art pod Pentaksa i okazuje się, że ni ma. A w duecie z 30/1,4 Art jakoś bym to kłapanie przebolał.

to kup DA*55/1,4 , co do "kłapania" to chyba przesadzasz - kłapią canony i nikony, sporo robię koncertów muzyki klasycznej i spokojnie pracuję tam gdzie konkurencja boi się strzelić foty. W teatrach też...
x4rd napisał/a:
K-5 ma cichą migawkę względnie, w 6D i 5D MKIII jest gorzej pod względem decybeli moim zdaniem.

Moim też.
Enzo napisał/a:
6400 to u mnie często standard i zarazem nieprzekraczalna przy K-5II granica. Stąd myśl o KP lub 6D.

Jeśli się przyjrzysz pomiarom jakie zrobili w (DxO https://www.dxomark.com/C...oggleBookmarks) - to zauważysz że zmiana będzie wręcz symboliczna, może porównując zdjęcia przy ustawieniu 6D i K-5II na ISO 6400 jest większa , to trzeba pamiętać że zmierzone faktycznie ISO przy nastawie 6400 w 6D - faktycznie wynosi 4991... więc niemal 1/2 EV mniej... Ot , taki malutki trick cwanona... :-D
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
denvi napisał/a:
Szumy na 6400 podobne jak w Fuji, jednak w przeciwieństwie do niego 6d na tej czułości trzyma dynamikę i kolorki.

No cóż , jeśli kolega nie wie że porównuje przy różnicy w ISO ok. 1/2EV (drobne 1/2 przysłony) i na dodatek klatki DX i FX - niech nadal tkwi w szczęśliwej nieświadomości. :roll:
A jak zrobi zdjęcia pasztetem 6D i fuji Xpro2 w tych samych warunkach oświetleniowych i umiejętnie wywoła RAW-y (matryca X-Trans musi mieć inne ustawienia nawet w LR) - nie zmieni zdania? Nie twierdzę że ktoś uległ "magii reklamy" , ale przypomnę okrzyki triumfu i radości marketingu cwanona gdy wypuszczano "przełomowy" 80D z "rewolucyjną matrycą" - ledwo dostającą do pięt faktycznie przełomowej 16Mpix użytej w Pentaxie K-5... użytej ... bagatela ... 6 lat wcześniej !!! :roll:

[ Dodano: 2017-06-10, 18:07 ]
espresso napisał/a:
Kiepski stosunek ceny do zawartości.

Fakt, ale za 2 tysie dobra używka już ma inny... ;-)

[ Dodano: 2017-06-10, 18:35 ]
denvi napisał/a:
BTW, LR świetnie sobie radzi z obróbką plików z C. To też może być duży +

Radzi sobie nawet z plikami z Fuji ... z jakimiś sobie nie radzi? :roll:
denvi napisał/a:
hciałem zaopatrzyć się w d600. Jednak ni-hu-hu nie potrafiłem tego w ręku utrzymać. Łapy mam dość duże, ale mimo to na DSa nie narzekałem. W d600 po prostu nie moja ergonomia występuje. Ja tam ergonomii za (rzekomo lepszego) DRa nie poświęcę.

Rzekomo? :roll: Rozumiem że nie robisz zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych, albo ich nie powiększasz do formatu większego niż 30x40cm? No to niech będzie "rzekomego"...
Co do ergonomii - pytanko - K-1 w ręce miał? :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach