plwk  Dołączył: 21.04.2006
Drony fotograficzne Cytuj
Wszystkich, którzy mieli jakieś doświadczenia, mniejsze lub większe, z dronami fotograficznymi proszę o podzielenie się nimi.
Ostatnio spotyka się coraz więcej zdjęć robionych z użyciem dronów. Często jest to jedyny sposób na oszukanie problemów, wynikających z nieciekawego otoczenia.
Proszę o dzielenie się zarówno wiedzą teoretyczną, praktyczną jak i zwrócenie uwagi na aspekty prawne posługiwania się dronami..

Gdzie w Polsce wolno latać dronem?
http://www.swiatdronow.pl...trzna-w-pigulce

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
Zdarza nam się latać żeby "pofocić" ale z "artyzmem" i szukaniem ciekawej perspektywy nie ma to nic wspólnego. Robimy naloty do celów fotogrametrycznych i tworzenia ortofotomap w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni, czekamy aż jeszcze spadną ceny żeby sobie zafundować skaner ALS. Ale to wszystko zależy od zapotrzebowania zleceniodawcy. Mamy dużego 6-cio wirnikowego DJI Inspire, nie da się go wziąć pod pachę na wycieczkę krajobrazową, logistyka jest przerażająca - cały samochód sprzętu. Ale na więcej wiedzy fachowej trzeba poczekać, mój "kierowca bombowca" właśnie wyjechał na wakacje.

tomek_j  Dołączył: 04.11.2010
Jakość zdjęć z popularnych dronów kosztujących do 4...5tys PLN jest "taka" sobie". Kamery maja matryce /2.3 cala i przy pojedynczej fotce możesz zapomnieć o jakości APSC, czy nawet u4/3. Można robić zdjęcia z bracketingiem i składać HDR . Przy wprawie daje się uzyskać jako taki DR, ale to sporo zabawy przy jednym zdjęciu. Kamery (oprogramowanie ) w tych dronach są optymalizowane do nagrywania wideo i tam jest dość dobrze: 4k, slow motion itp . Zdecydowana większość kamer ma stałoogniskowy obiektyw ok 24mm
Jednym z fajniejszych dronów na początek poważniejszej zabawy jest Dij Mavic Air. Koszt w wersji Fly More Combo z 3 bateriami to ok 4tys PLN. Waży 430gram i nie podlega restrykcjom dla dronów o masie pow 600 gram. Jest mimo małej masy bardzo stabilny, i kamera jest niezła jak na taką matrycę. Lepszy aparat ma Mavic Pro 2 z matrycą 1 calową i obiektywem stałoogniskowym , lub inna wersja z obiektywem ze zmienną ogniskową i gorszą matrycą - ceny powyżej 6tys PLN no i waga powyżej 600gramów.
Temat szeroki, ale w jest necie sporo wiadomości . Dla mnie fotograficznie atrakcyjny ze względu na możliwość robienia ujęć nie możliwych w inny sposób, ale trzeba się pogodzić ze słabą jakością z porównaniu z tym co można dostać już w APSC, ograniczeniami w lotach i niestety pewnymi zagrożeniami na przykład po utracie kontroli nad dronem.

szpajchel  Dołączył: 20.04.2006
Drony... z góry wszystko wygląda lepiej. No i nie śmierdzi:
https://www.youtube.com/watch?v=IoMF21IXGpU
- ile ja się nakombinowałem, żeby robić tam zdjęcia gruntu w kawałkach 1x1m. A teraz, proszę - poszedłbym sobie na lekko na górę, a aparat sam by do mnie przyleciał, startując z paki pickupa...

szpajchel napisał/a:
Drony... z góry wszystko wygląda lepiej.

No właśnie. Widziałem zdjęcia cerkwi, obrośniętej dookoła betonowymi prostopadłościanami, których fotografując z dołu nijak się nie da ukryć, robione dronem. Patrząc z góry cerkiew była tak dominująca, że te szkaradne domki przestały przeszkadzać.

Generic  Dołączył: 09.11.2007
szpajchel napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=IoMF21IXGpU

Hm, ale to się chyba łapie na teren kopalni i zgodnie rozporządzeniem latanie tam jest zabronione?

Sęk w tym, że jak na razie ludzie (w większości, tacy przeciętni co drona kupią w biedronce albo na aliexpress) mają głęboko wszelkie regulacje prawne tego dotyczące.

szpajchel  Dołączył: 20.04.2006
Generic napisał/a:
Hm, ale to się chyba łapie na teren kopalni i zgodnie rozporządzeniem latanie tam jest zabronione?

Autor filmu nie pochwalił się pozwoleniem. Nie dopytywałem :-) Ale przyjemnie było obejrzeć z innej perspektywy jak zmienia się obiekt. Prędzej wrócę tam (z pozwoleniem) z nożem i ew. mieszkiem makro niż z dronem.

To jest ciekawe:
https://www.youtube.com/watch?v=tI5plGaNq78

Skocz do: