Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
ostrzenie na skrajnych punktach
zauwazylem ze moja sigma 30 w polaczeniu z k-5II (identycznie jest na k-5) nie chce ostrzyc na skrajnych bocznych punktach. na tych "mniejszych kropkach", celuje idealnie.
na 50'tce nie mam takich problemow
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
sigma 30 słynie z tego, że na brzegach ostrość nie istnieje, jak dołożysz do tego fakt, że boczne punkty AF są liniowe, nie krzyżowe, to daje taki właśnie efekt
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
opiszon, ostrzac centralnym, albo nawet bocznym ale krzyzowym i robiac przekadrowanie mam ostrosc :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
a jednak kontrastu jest za mało, żeby AF był w stanie sobie poradzić
to jak w końcu - jest ta ostrość, czy nie :?:

 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
opiszon, słupki, super. To na ich podstawie zawsze wyciagasz wnioski i np dokonujesz wyboru szkła ? gratuluje w takim razie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
oczywiście - słupki są najważniejsze, nawet gdyby własnoręcznie wykonane zdjęcia przeczyły danym analitycznym :roll:
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kadet80 napisał/a:
opiszon, słupki, super. To na ich podstawie zawsze wyciagasz wnioski i np dokonujesz wyboru szkła ? gratuluje w takim razie.


O ile dobrze zrozumiałem pytałeś, czemu konkretne szkło nie ostrzy ci na skrajnych punktach. Kolega Opiszon dał ci sensowną odpowiedź, która w świetle mojej bardzo skromnej wiedzy prawdopodobnie jest prawdziwa, a ty nie tylko go postponujesz, ale jeszcze imputujesz mu dokonywanie wyboru szkieł w oparciu o slupki, co absolutnie nie wynika z jego wypowiedzi.
Ja od siebie dodam, że pomiar jest zawsze robiony na pelnej dziurze, więc nawet, jesli po przymknięciu zdjęcia z danego słoika wydają się na brzegach ostre, to jednak AF tego nie stwierdził. No i oczywiscie skrajne punkty sa NAJSŁABSZYMI w całym układzie, bo reaguja tylko na linie poziome (lub pionowe przy zdejęciach portretowych). Te dwa fakty, wziete cuzamen do kupy, jak mawia mój kolega, dają efekt słabej pracy skrajnych punktów z pewnymi szkłami, co takze zaobserwowałem.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Apas napisał/a:
imputujesz mu dokonywanie wyboru szkieł w oparciu o slupki, co absolutnie nie wynika z jego wypowiedzi.
na szczęście wszystko mam na miejscu ;-)

Apas napisał/a:
Te dwa fakty, wziete cuzamen do kupy, jak mawia mój kolega, dają efekt słabej pracy skrajnych punktów z pewnymi szkłami, co takze zaobserwowałem.
w szczególności Sigmy AF 30mm f/1.4

problem z tym szkłem miałem taki, że robiło fajne rozmycia, no ogólnie miód - szkoda tylko, że te rozmycia były wynikiem słabej rozdzielczości szkła na pełnej dziurze ;-) ale zamieniłem na FA 43Ltd i nigdy tego nie żałowałem

tak wiem, wielu jest na forum obrońców tego obiektywu którzy przekonują o jego wyjątkowości i świetnej pracy, a ja, jak niewierny Tomasz, nie uwierzyłem słupkom i musiałem sam je wypróbować :-P
 
Kadet80  Dołączył: 28 Lis 2013
Przepraszam opiszon, jakos to przetrawilem. mysalem ze moze ten moj typ tak ma i trzeba wizyty w serwisie zeby to poprawic/wgrac jakis soft.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
jedno nie wyklucza drugiego

nie wiem np jak ta sigma działa na nowych korpusach

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach