kumkuma  Dołączyła: 03 Maj 2007
jaki filtr polaryzacyjny???
moi drodzy, pewnie sie wykaze ignorancja wielka, ale... Kilka osob powiedzialo mi, ze powiennam sie na letnie wyjazdy w gory i nad morze zaopatrzec w filtr polaryzacyjny kolowy... Zwazywszy na to, ze najwiecej zdjec bede robic pewnie kitem powiedzcie mi:

1) czy faktycznie zaopatrzec sie w takowy filtr?

2) jaki filtr wybrac? w sensie jakiej firmy - tak, zeby nie kosztowal majatku, a sprawdzil mi sie! :)

3) (najbanalniejsze, ale dla mnie istotne...) jakiej srednicy filtr powinnam kupic do kita? 52 czy 55? bo juz zglupialam... :)

czekam na dobre rady!!!

pozdrawiam! :)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Witaj!
1) Tak, to przydatne zwierze
2) Niestety dobry filtr PL musi kosztowac - B+W Slim MRC, Marumi DHG, Hoya Pro1 D - powinny sie sprawdzic swietnie
3) Na obiektywie masz napisana srednice filtra, nie trzeba wiec od razu glupiec :-D 52 mm
 

kumkuma  Dołączyła: 03 Maj 2007
dzieki wielkie :0 okazuje sie, ze mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem ;)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie masz sie co przejmowac, pamietaj, ze nie ma glupich pytan co najwyzej glupie odpowiedzi :-D
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Kumkuma - pewnie ucikałaś z języka polskiego na wagary ;-)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2007-05-24, 17:05 ]
Ja mam Marumi slim, chwalę sobie. jakieś 179 mnie kosztował. Proponował bym również (a może wcześniej) nabyć szarą połówkę.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie kupuj najtańszego jaki znajdziesz - to niestety bez sensu - będzie co najwyżej średni, próbując go odsprzedać nijak nie odzyskasz pieniędzy jakie za niego zapłaciłaś. Jeżeli już nie B+W czy Heliopan to dobra seria Hoyi będzie jak najbardziej ok. Nie wiem czy w przypadku kita nie będziesz musiała się rozejrzeć za wersjami slim (cieńszy pierścień).
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tak Macku, musi byc slim, kit 18-55 bez filtra ma spore sklonnosci do winiety a "zwykle" polary sa dosc grube niestety...
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
nie musisz kupowac slima! mam B+W i nic sie nie dzieje :) co innego, gdyby przyszlo komus nakrecac polara, na to uv'ke dla ochrony polara i jeszcze jakis polowkowy ;)

osobiscie polecam to co mam: zwykly (nie slimowy) B+W kolowy za 200PLN

ps. poza tym, jak tu krecic takim slimem pod dziubkiem oslony przeciwslonecznej? ;)
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Ja jakis czas temu bardzo intensywnie drazylem ten temat.
Okazalo sie ze w testach lepiej od B+W wypadla Hoya i to nie z najwyzszej, ale z szarej serii - HMC.
Niezaleznie od tego czy byly to testy bardzo wiarygodne czy nie, ja uzywam wlasnie takiego filtra i nie zauwazylem jakiegos szczegolnego problemu z pogorszeniem jakosci zdjec albo z blikami pod slonce, a robie duzo zdjec z polarem, glownie na slajdach.
W gorach mam ten filtr nakrecony praktycznie caly czas (zdejmuje tylko wieczorem).
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
webjay napisał/a:
ps. poza tym, jak tu krecic takim slimem pod dziubkiem oslony przeciwslonecznej? ;)


a to nie do tego jest ten wyjmowany element w osłonie? /chociaż, nie w każdym osłonie to mam/
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
cotti napisał/a:
a to nie do tego jest ten wyjmowany element w osłonie? /chociaż, nie w każdym osłonie to mam/


wlasnie do tego
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Mi kit winietuje nawet bez filtra, po przykręceniu slima hoi winietuje dość podobnie. ale już po przykręceniu połówki z normalnym gwintem winieta robi sie nieznośna.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
słuchajcie, a jaki jest sens polara do BW?
poza zdjęciem odblasków i poprawą kontrastu..
(chociaż może i tyle wystarczy:)) )
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Kiedyś też drążyłem temat filtra polaryzacyjnego. Przymierzałem, kombinowałem i w końcu wszedłem w system Cokin P - jestem zadowolony. Żonglowanie pudełkami z prostokątnymi płytkami bywa wprawdzie niekiedy kłopotliwe ale plusów korzystania dostrzegam więcej - a największą zaletą tych filtrów jest kompatybilnośc z całą masą obiektywów (dokupuje się tylko niedrogie adaptery do konkretnej średnicy gwintu). Nie mam jeszcze oryginalnych filtrów - używam na razie tańszych "chińczyków" od Brokersów z Allegro i nie marudzę na utratę jakości. Polar ma dobry stosunek jakości do ceny.
 
porucznikx  Dołączył: 16 Maj 2007
Mam doświadczenie z Marumi CPL DHG - bardzo fajny filtr, z pewnością lepszy od Hoya czy Hama..ale i swoje kosztuje niestety.
 

lukasz b  Dołączył: 22 Maj 2007
a gdyby kupic filtr 58mm i kupic pierscienie aby dopasowac do 52mm ?? bedzie działało tak jak powinno ?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bedzie, czmu nie? Tylko wowczas zapomnij o uzywaniu filtra z oslona przeciwsloneczna od 18-55 ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
guerilla napisał/a:
słuchajcie, a jaki jest sens polara do BW?
poza zdjęciem odblasków i poprawą kontrastu..
(chociaż może i tyle wystarczy:)) )
Na niebie daje podobny efekt jak czerwony. Mozna lepiej chmurki wyciagnac. No ale w sumie to jest to samo o czym piszesz ;-)

dz.
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
To ja sie podepnę.
a do 24-90 jaki ? Trzeba slima czy wystarczy normalny
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
O ile pamietam, trzeba slima. Zresta zawsze lepiej slima, bo nie wiadomo jaka zmiana zajdzie Ci w szklarni w przyszlosci, roznice w cenie miedzy zwyklym a cienkim nie sa az tak duze ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach