bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
piotrecius napisał/a:
Narazie korzystam z "chińczyków" - w przeciwieństwie do markowych filtrów nie są one całkowicie neutralne kolorystycznie - wbrew zapewnieniom sprzedawców dają lekko zielonkawo-szaro-bury zafarb i trzeba to potem trochę upierdliwie korygować :-/ .


Boże, jak się czasami cieszę, że jestem trochę dalton i nie przeszkadzają mi te "subtelności" :mrgreen:
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Na monitorze tego nie zauważyłem - dopiero jak wydrukowałem fotkę to właśnie taka zielonkawa była (na pewno to nie wina tuszy - oryginały) ;-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Houston, mamy problem ?
argawen napisał/a:
Kręcisz filtrem, by wygasić odblaski, przyciemnić niebo, wydobywając chmurki itd. Patrząc przez wizjer, w czasie kręcenia, zobaczysz na pewno efekt.


Upsss... No to chyba mam problem :( Ale wolę się upewnić przed zakupem. Otóż posiadam szkiełko, które kręci ryjkiem. Czy zastosowanie polara w tym wypadku będzie możliwe w świetle tego, co napisał argawen i na ile utrudni (lub wręcz uniemożliwi) właściwe ustawienie filtra ?
Filtr i tak kupię, ale w tej chwili mam różne "fi" na szkiełkach i dylemt: zakupić większy z redukcją (o ile do kręcącego ryjka się nada) czy mniejszy (niższe koszty), jeśli poprawna współpraca jest możliwa jedynie ze "stałym" ryjkiem ?
Jeśli ktoś mnie w tej materii oświeci, będę wdzięczny ;)
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Używam Cokina liniowego i nie mam problemów :-)
Co do krecenia mordą, no będzie to dość uciązliwe zwłaszcza jak będziesz miał założoną osłonę przeciwsłoneczną.

 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
piotrecius napisał/a:
Na monitorze tego nie zauważyłem - dopiero jak wydrukowałem fotkę to właśnie taka zielonkawa była (na pewno to nie wina tuszy - oryginały) ;-)


wiesz z wydrukami to jest ZUPEŁNIE inna historia. Czarnobiałe fotki dają czasem ziolnkawo bury zafarb, tu raczej chodzi o profile kolorów urządzeń, ale ja sie nie znam..
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Rafi napisał/a:
Filtr i tak kupię, ale w tej chwili mam różne "fi" na szkiełkach i dylemt

Jeżeli masz różne średnice to może warto zastanowić się nad Cokinem. Dodatkowo jego sposób ustawiania nie koliduje za bardzo z kręcącymi ryjkami - korekta jest mniej kłopotliwa. Obrotowy jest zarówno sam holder jak i filtr polaryzacyjny w nim umieszczony. Ustawiasz najpierw z grubsza holder pod takim kątem jaki pasuje Ci do regulacji filtrów połówkowych, potem kręcisz filtrem polaryzacyjnym aby zdjąć bliki podnieść kontrast i nasycenie. Na końcu ustawiasz ostrość i jeśli obiektyw obróci cały holder to po prostu lekko przekręcasz go do punktu wyjścia - filtr polaryzacyjny masz już ustawiony ;-) . Łatwo ocenić poprawne położenie holdera, ponieważ nie jest on okrągły. Dodatkowo jak szybko zmienisz kadr na pionowy to też wystarczy obrócenie całego holdera z uprzednio ustawionymi filtrami - i gotowe. Uważam, że to dużo mniej kłopotliwe rozwiązanie niż z filtrami wkręcanymi.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
wow ...
piotrecius napisał/a:
Obrotowy jest zarówno sam holder jak i filtr polaryzacyjny w nim umieszczony.


Wow ... Dzięki :)
Jak to dobrze, że ludzie mają pomysły na tak przydatne rozwiązania :) Mam nadzieję, że mi w sklepie przy zakupie dobrze doradzą i że cena tego rozwiązania nie powali mnie na kolana.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Przeglądnij sobie Allegro - Akcesoria Cokinkowe ma kilku sprzedawców. Polecam iBrokers (przy zakupie za 150zł - mniej więcej polar+holder+adapter na obiektyw - przesyłka gratis) lub Kubisek (filtry połówkowe brytyjskiego HiTech'a w cenie 119 zł - duży wybór różnych gęstości - lepsze od wspomnianych w moim poście wyżej "chińczyków") oraz Fot-to (niedrogie akcesoria poboczne - adaptery na wszystkie średnice w cenie 21 zł, sprytne pudełeczko na 10 filtrów najtaniej na Allegro).
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Rafi napisał/a:
Jak to dobrze, że ludzie mają pomysły na tak przydatne rozwiązania :) Mam nadzieję, że mi w sklepie przy zakupie dobrze doradzą i że cena tego rozwiązania nie powali mnie na kolana

Na Alledrogo jest najtaniej. Kup używane, ja mam wszystkie kupione w ten sposób (od klegi z forum jak się później okazało). Wyszło za 3 filtry mniej więcej tyle co za jedną sztukę u dystrybutora.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:
filtry połówkowe brytyjskiego HiTech'a w cenie 119 zł - duży wybór różnych gęstości - lepsze od wspomnianych w moim poście wyżej "chińczyków")
Akurat to w takiej cenie sprzedaje dystrybutor RaysFoto, wiec lepiej chyba ze sklepu.
piotrecius napisał/a:
Polecam iBrokers (przy zakupie za 150zł - mniej więcej polar+holder+adapter na obiektyw - przesyłka gratis)

Co się tyczy Cokina, to Antymex przedstawiciel tejże firmy, ma przesyłkę gratis już od 100 zł. W dodatku iBrokers sprzedaje chyba podróbki. Przynajmniej tak podaje Antymex. Jeżeli chodzi o akcesoria, to pewnie nie ma problemu, ale filtry mogą być gorszej jakości.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
argawen napisał/a:
Akurat to w takiej cenie sprzedaje dystrybutor RaysFoto, wiec lepiej chyba ze sklepu.


Kubisek to login sklepu z Łodzi [Zgierska 69].
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
argawen napisał/a:
W dodatku iBrokers sprzedaje chyba podróbki

Tak są to podróbki - chińskie - jak już pisałem wyżej dają delikanie szaro-zielono-bury zafarb - dotyczy to szarej połówki - ploaryzator wydaje się być kolorystycznie neutralny. Na pewno atutem "chińczyków" jest cena. iBrokers sprzedaje podróbki ale nie ukrywa się z tym - opisuje je wyraźnie na aukcjach jako filtry typu Cokin P, a nie oryginalne Cokiny (zanim kupiłem tam polarka to mailowałem do niego w tej sprawie). Połówki szarej nie polecam zbytnio bo nie jest neutralna - lepiej kupić np. HiTech'a lub oryginalnego Cokin'a lub np. PPL'a ale to są już drogie rzeczy.
argawen napisał/a:
Co się tyczy Cokina, to Antymex przedstawiciel tejże firmy

Dzięki za namiar - nie znałem wcześniej tego przedstawiciela ;-)
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
Powiedzcie mi jak to jest, że w lustrzance polar lepiej "wydobywa" kolory itp., używam tego samego który stosowałem w kompakcie i widzę na fotach wyraźną różnicę, jestem zdziwiony .... czy ktoś to może wytłumaczyć?
Swoją drogą widzę tu też zaletę wizjera - precyzyjnie widać działanie polara, czego nie można powiedzieć podczas pracy z wyświetlaczem w kompakcie...
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Tak myślę, że sam sobie odpowiedziałeś ;-)
Możliwe też, że na intensywność działania filtra ma wpływ wielkość matrycy ale to takie moje swobodne myśli - nie znam się.
 
gawcio  Dołączył: 02 Mar 2007
kumkuma,
Witaj,
sam posiadam B+W, wersja koniecznie SLIM, ale z możliwością dokręcenia mu czegoś jeszcze z przodu - czyli ma mieć pierścień z gwintem. Niestety kosztuje to ok. 350 zetów bezpośrednio u importera.
W sklepach bardzo trudno znaleźć, bo to jest high-end w tym sprzęcie. NIE WINIETUJE NAWET PRZY KICIE USTAWIONYM NA MINIMUM. Filtr jest rewelacyjny :mrgreen: .
Pozdro
Gawcio
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
gawcio napisał/a:
NIE WINIETUJE NAWET PRZY KICIE USTAWIONYM NA MINIMUM
Mam Marumi DHG i także nie winietuje nawet przy 12-24 przy 12mm. Oczywiście Slim.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Ja też Marumi DHG i też nie winietuje. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Marumi jest porównywalny z B+W jakościowo i niestety cenowo, i można zwykłego dekla na obiektyw używać. Żadnych blików czy flar. zresztą było już wiele razy o tym.
Przy okazji chciałem się przywitać po długiej, ponad półrocznej nieobecności na forum.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
NaiR napisał/a:
Marumi jest porównywalny z B+W jakościowo i niestety cenowo
A tam...., jest przynajmniej o stówę tańszy od B+W.
 

lukasz b  Dołączył: 22 Maj 2007
co myslicie o tym ???

http://www.allegro.pl/ite...m_52_f_vat.html

lub

http://www.allegro.pl/ite...extra_cena.html

prosze o szczere odpowiedzi ;-)
chyba ze cos innego proponujecie :?:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach