szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
lukasz b napisał/a:
ub

http://www.allegro.pl/ite...extra_cena.html

Taki właśnie B+W MRC zamierzam kupić. Jeśli tylko fundusze pozwalają - bierz.
 

lukasz b  Dołączył: 22 Maj 2007
szpajchel, powolam sie na Twoja decyzje,
w razie czego bede mogł Tobie wystawic negatywny komentarz ?? :-> :-P
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
lukasz b, w razie czego wyrzucisz filtr do śmieci.
Daj tylko znać, który śmietnik.
 

lukasz b  Dołączył: 22 Maj 2007
dobra :mrgreen:
 

dgim  Dołączył: 05 Lis 2006
rowniez w najblizszych dniach przymierzam sie do zakupu polaryzacyjnego i uv/skylight - mam jednak problem ze sprecyzowaniem co do czego
mianowicie kit 18-55 i sigma 70-300, 52/58mm
jako, iz dopiero wchodze w temat filtrow pytam wiec - lepiej uv'ke/skylight'a do 18-55 czy 70-300, to samo z polarem ?
na ta chwile celuje w skylight'a/uv'ke do 18-55 i polara do 70-300,
dobrze celuje ;-) ?
ewentualnie 1 porzadny filtr - 58mm i redukcja, jest sens ? choc ciagle przekladanie, a czesto zmieniam oba obiektywy, no chyba nie ma...

druga kwestia, roznica pomiedzy HOYA SUPER HMC Super Quality a B+W z powyzszego linka, mocno rowniez zastanawialem sie nad PRO1 DIGITAL, za duzo tych modeli...
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Według mnie polar ma częstrze zastosowanie w przypadku szerszego kąta (cumulusy na wysyconym błękicie nieba w zdjęciach krajobrazów). Na Twoim miejscu kupiłbym raczej polar o większej średnicy z redukcją
 

dgim  Dołączył: 05 Lis 2006
z kolei 55mm moze byc za malo zeby "podejsc" pod cumulusa
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
dgim, jesteś w 100% przekonany, że potrzebujesz filtru UV? Masz przecież dekielki :mrgreen: Mam 58 mm UV (0 Haze czy jakoś tak) MRC B+W i nie widziałem cudów. Nawet w górach (Ukraińskie Bieszczady, Babia Góra). Wolałbym mieć wtedy dobry filtr polaryzacyjny. Gdybym zamiast kupować FA 28-90 i w/w UV kupił FA 50/1.7 to byłbym teraz gość. A tak to dałem sobie kit wcisnąć :-P
Ja na Twoim miejscu kupiłbym albo dwa polary albo jeden większy i przejściówkę na mniejszy gwint.
A może potrzebujesz też szarej połówki do widoków z chmurami?
piotrecius, z polarem przy szerokim kącie trzeba uważać - łatwo o zbytnie przyciemnienie nieba w jednej części - widać przejście od jasnobłękitnego do prawie granatowego.
 

dgim  Dołączył: 05 Lis 2006
na UV'ce nie zalezy mi tak bardzo, blizej mi do skylight'a, na dwa porzadne polary nie mam kasy, redukcja z kolei na szlaku gorskim jest klopotliwa - wystarczy ze obiektywami zongluje, dodac do tego filtr do kazdorazowego przelozenia, za duzo...

no wlasnie w tym rzecz, ze strasznie mnie niebo grzeje, chmury o roznych porach, ktory filtr nalepiej by sie sprawdzil do tego ?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dgim, do nieba polar - uv na cyfrze nic a nic nie daje.
 

dgim  Dołączył: 05 Lis 2006
to jeszcze skylight'a prosze abyscie mi rozjasnili w praktyce

coraz bardziej podoba mi sie polowkowy szary, ale czy oba nalozone na siebie, polar+polowkowy na sigme nie spowoduja ciemnicy ?
sigma i tak jasna nie jest

no wlasnie zachmurzenie tez mnie interesuje z racji tego, iz ostatnio na 4 dni w zakopcu, 3 dni pochmurne byly, i foty wyszly jak wyszly

 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
skylight to w dużym uproszczeniu taki delikatnie ocieplający barwy UV ;-) - pożyteczny przy dużym zachmurzeniu lub fotografowaniu w cieniu (pod drzewami itp) - przy portretach w takich warunkach ludzie są mniej podobni do tych potworów z reklam Hayah ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
piotrecius, z tym skylightem to oczywiście prawda, ale IMO na cyfrze - bez sensu. Po to jest w sumie balans bieli. Skylight, tudzież UV można traktować jako zabezpieczenie obiektywu przed porysowaniem - ale tu z kolei lepiej sprawdza się dekielek, który, jako nieobecny w samym momencie fotografowania, nie daje dodatkowych "atrakcji" w postaci np odblasków ;-)
Moim zdaniem, użyteczne są (bo nie da się ich zsymulować w szopie):
- szary / szara połówka
- polar
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
dgim napisał/a:
coraz bardziej podoba mi sie polowkowy szary, ale czy oba nalozone na siebie, polar+polowkowy na sigme nie spowoduja ciemnicy ?

ale po co je nakładać na siebie? albo jedno albo drugie...
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
bEEf, zgadzam się w pełni. To była tylko szybka odpowiedź na prośbę dgim'a o rozjaśnienie funkcji skylightów.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sailor9 napisał/a:
albo jedno albo drugie...
Dlaczego ? Można obydwa. Służą do czego innego.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
bEEf napisał/a:
Skylight, tudzież UV można traktować jako zabezpieczenie obiektywu przed porysowaniem - ale tu z kolei lepiej sprawdza się dekielek, który, jako nieobecny w samym momencie fotografowania, nie daje dodatkowych "atrakcji" w postaci np odblasków ;-)

Dlatego zakupiłem na kita UV-kę H...oi. Jak mi się nie chce zakładać dekielka to nie martwię się zbytnio o zarysowanie czy zapaćkanie obiektywu.
 

dismas  Dołączył: 26 Mar 2007
A ja dorzucę swoje trzy grosze do tematu polarów. Wszyscy piszą co kupować, ja napiszę czego się wystrzegać. Filtry firmy Selco to najgorsze badziewie jakie świat widział. Nie dość, że słabo wygaszają odblaski (porównywałem z niewysoką półką - Hakuba, Hama), dodatkowo wprowadzają wyraźnie żółtą dominantę (która znika kiedy przekręca się filtr do pozycji neutralnej). Równie doskonałym wyrobem były radzieckie liniowe polary z połowy lat osiemdziesiątych. Tylko one przynajmniej zażółcały w każdym ustawieniu ;-)
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
argawen napisał/a:
sailor9 napisał/a:
albo jedno albo drugie...
Dlaczego ? Można obydwa. Służą do czego innego.

No teoretycznie można, ale widział ktoś takie kombinacje w praktyce? Kręcić dwoma filtrami nałożonymi na siebie :roll: ?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sailor9 napisał/a:
Kręcić dwoma filtrami nałożonymi na siebie ?
A co w tym dziwnego. W dodatku kręci się raczej jednym - polarem. Połówki raczej się nie kręci, tylko chyba ustawia linię podziału korpusem.
Dlatego połówka systemu Cokin jest lepsza.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach