BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
plwk napisał/a:
"Gubimy" trochę światła.

jeszcze jedno badanie:
K-5,Pentax 18-135 WR.
3 fotki testowe:
ostatnia bez filtra polaryzacyjnego





chyba potrzeba sporej wprawy aby skutecznie i świadomie używać filtra polaryzacyjnego
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Czy warto dopłacać do wersji Kasemann filtra B+W? Kwestie winietowania itp. nie mają znaczenia- nie planuję używać ze szkłami 24mm i mniej.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Przewinął się taki Kasemann przez moje łapy ale by to jakoś spektakularnie działało w porównaniu do zwykłego polara B+W to niezauważyłem.
 

ArekB  Dołączył: 29 Lip 2013
Korzystam z filtrów Marumi dhg circular pl(d). Oto przykładowe zdjęcia:
01 bez filtra

02 źle ustawiony polar

03 dobrze ustawiony polar

04 dobrze ustawiony, zdjęcie poprawione na szybko w irfanview poprzez automatyczne dopasowanie tonów:


Czy różnice są powalające? Dla jednych tak, dla innych nie. Warto zauważyć, że nawet przy źle ustawionym filtrze niebo odzyskało kolor. Przy dobrym ustawieniu znikają odbicia z liści i trawy, widoczne szczególnie z prawej str. fotografii. W większym formacie różnica jest znacząca. Oczywiście, że filtry kosztują i każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać go na to. Moje zdanie jest takie, że chcąc robić zdjęcia coraz lepsze, warto zainwestować też w dobre filtry. Kupno puszki to dopiero początek przygody. Później kupuje się obiektywy, a filtr, moim zdaniem, to kolejny krok.

W kwestii czyszczenia. Mam jedną sztukę owego marumi w wersji super. Owszem, czyści się lepiej, ale jest to jedyny filtr, który muszę odkręcić, żeby zdjąć/założyć osłonę przeciwsłoneczną. Średnica filtra uniemożliwia przełożenie osłony. Nie wiem, czy to wina filtra, czy akurat osłony tego obiektywu, ale na obiektywach z marumi "bez super" nie mam tego problemu. Co do czyszczenia optyki - mam w plecaku małą butelkę ze 100ml izopropylu (odlewam w domu z litrowej butli zakupionej za 15zł). Mam też jednorazowe waciki nasączane czystym alkoholem kupione w aptece (typu Leko) - są wytwarzane w celu odkażania małych ran i zadrapań. Kosztują niewiele, a są bardzo praktyczne i bardzo dobrze zdejmują brud nawet z filtrów bez specjalnych powłok. Ostatnio w lidlu/biedronce pojawiły się też nasączane ściereczki do czyszczenia okularów, nabyłem takie za 6zł/50szt. ale próbowałem tylko raz. Nie skupiłem się wtedy na szybkości działania - na pewno nie uszkodziły optyki i usunęły zabrudzenia, choć są słabiej nasączone niż wspomniane waciki z apteki.
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Mam pytanko, czy ktoś ma doświadczenie z tanimi filtrami Hoya i Marumi, lub byłby nawet w stanie wskazać, który jest lepszy. Niestety potrzebuję filtra 37mm a tu wybór jest żaden. Nie udało mi się znaleźć żadnych filtrów lepszych serii od tych producentów. Można kupić też Hamę, ale chyba się nie skuszę i B&W, ale ten drugi nawet na 37mm kosztuje tyle co np. dobry obiektyw serii M.
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
ArekB napisał/a:
Korzystam z filtrów Marumi dhg circular pl(d). Oto przykładowe zdjęcia:
01 bez filtra


z której strony padało słońce i czy było to ostre? Najwyraźniejsze efekty daje polar gdy źródło światła pada pod kątem 90 stopni. Stąd moje pytanie.
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
Witam,
czy filtry marumi fit + slim polaryzacyjne są cokolwiek warte? miałem dhg od marumi i był ok jak dla mnie, ten, to jakaś nowość, w necie nic na ten temat nie mogę znaleźć, może ktoś poradzi?
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
pool80 napisał/a:
są cokolwiek warte


Marumi ??

Kup HOYA / KENKO

Są warte swej ceny.

Z Marumi bywa różnie.

S.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Piotrek K napisał/a:
Niestety potrzebuję filtra 37mm
jak dojdzie do mnie w next tygodniu paczka będę miał ten sam dylemat - widziałem w całkiem dobrej cenie HOYA HD (Apteczni przetestowali w uzupełnieniu do testu polarków) i wypadł całkiem znośnie do oferowanej ceny, kusi B+W ale pytanie czy warto kupować filtr wielkości pięciozłotówki za 1/2 wartości kitowego obiektywu m4/3...
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
arQ napisał/a:
czy warto


To zależy od zastosowań ;-)

Amatorsko ? Chyba nie ...

Mam podobny dylemat w sprawie filtra ND 1000, mam 3 różne średnice szkieł, więc chyba zakupię na największy (72 mm), potem w dół są adapterki za grosze ...

S.
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Mam Hoya Pro1 Digital, chyba nie zaniża bardzo jakości zdjęć w S18-35? I hope so.

edit:
Zastanawia mnie tylko, po co ten dopisek "Digital"?
Przeca światło do cyfrówki wpadać ma takie same jak i do analoga :roll:
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
rad500 napisał/a:
dopisek "Digital"


To brzmi po prostu modnie :-)

I odróżnia przy okazji od wcześniejszych wersji...

S.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
rad500 napisał/a:
Hoya Pro1 Digital,

Całkiem przyzwoity w tej cenie.
 
kishon  Dołączył: 19 Paź 2014
Witam! Mam nadzieję, że nie będę się powtarzał z moim pytaniem, ale podobnego na forum nie znalazłęm. W sumie to będzie zestaw pytań :-) Przymierzam się do zakupu polara i zastanawiam się, czy warto kupić high transmission, (konkretnie ten: Heliopan 82 mm CPL HT Slim) w opisie podano, że na tym szkle traci się tylko 1/2 eV! Fajnie było by mieć tak jasny polar, ale czy będzie on wygaszał tak samo skutecznie jak ciemne polary?
Chciałbym go używać z obiektywem Sigma 10-20 mm f/3.5 EX DC HSM, czy to jest wogóle możliwe, dla ogniskowej 10mm?
Gdy zapytałem się o najcieńszy polar w sklepie wskazano mi: Marumi 82 mm CPL Slim. Jest dużo tańszy, co w sumie jest zaletą, ale czy to nie jedyna zaleta tego filtra?
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
10mm + polar będzie dawał dość dziwne efekty; będziesz miał spolaryzowaną jedynie część kadru...
 
TomekP  Dołączył: 03 Wrz 2015
Witam, a ja się zastanawiam nad polarem do Tamrona SP AF 90 mm Di Macro. To moje zastanawianie dotyczy rodzaju filtra - SLIM czy NIE SLIM? Biorąc pod uwagę ogniskową, slim nie będzie tu chyba konieczny a obawiam się czy w wersji slim nie wystąpią problemy z zamocowaniem dekielka (oczywiście biorąc pod uwagę filtr slim z obustronnym gwintem). Pomyślałem, że tam gdzie nie trzeba lepiej brać zwykły - tylko tych zwykłych już praktycznie nie ma, lub jedynie jakieś podstawowe wersje. bez powłok. Jakie są Wasze doświadczenia? Czy standardowe pokrywki od obiektywów trzymają się prawidłowo slimów czy jednak odstają i łatwo odpadają? Wstępnie wytypowałem sobie Hoya Fusion Antistatic CIR PL - tylko właśnie.... to jest oczywiście slim.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Osobiście nie widziałem slima z zewnętrznym gwintem, bo to zaprzecza istotę konstrukcji, a zatyczki mają na wcisk po zewnętrznej krawędzi.
 
TomekP  Dołączył: 03 Wrz 2015
Z moich obserwacji wynika, że już prawie wszystkie obecnie sprzedawane filtry są slim, i prawie wszystkie mają gwint zewnętrzny - a trik polega najwyraźniej na tym, że jest tam mniej zwojów.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Po co sobie komplikować życie ?
Wejdź na optyczne.pl wyszukaj test filtrów polaryzacyjnych.
Wybierz najlepszy na jaki Cię stać i po sprawie.
Slim w praktyce jest lepszy od nie slima w większości przypadków.
Więcej niż 1 filtr jednocześnie stosuje się względnie rzadko.
Wszystkie moje slimy mają gwinty zewnętrzne do nakręcania innych filtrów...
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Jakiś czas temu kupowałem polara i koniec końców zamiast Hoyi której akurat nie było nigdzie od ręki w interesującym mnie rozmiarze wybrałem Kenko RealPro MC. Jak dla mnie to super wybór - jakość bdb dla amatora, relatywnie tani, ma powłoki utrudniające zabrudzenie (ASC). W sumie polara używam zwykle ze słońcem pi razy oko za plecami, z boku itp. więc nie pamiętam czy przykręcanie osłony do niego jest komfortowe, czy nie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach