kishon  Dołączył: 18.10.2014
espresso napisał/a:
Poproszę o wrzucenie paru zdjęć które pokażą dobrodziejstwa wynikające ze stosowania polar ów, bo ja jakoś ich dostrzec nie mogę.

To zdjęcie mojego auta, w którym uzyskałem transparentność przedniej szyby dzięki polarowi (wtedy jeszcze Hama), czy udało by się uzyskać taki efekt bez filtra? Wątpię, ale ja nie jestem dobry w obróbce więc mogę się mylić. Bez filtra szyba była jednym blaskiem, więc chyba fizycznie informacje o obrazie za szybą zostają utracone i nie da się ich odzyskać programowo? W polarze łatwo kontrolować pożądany efekt, inna sprawa, że zdarza mi się zapomnieć pokręcić filtrem. ;-) Często robię zdjęcia motocykli, i możliwość wygaszenia odbić z lakieru jest super sprawą. Ale tak samo jak w przypadku szyby, po prostu nie wiem jak, nie umiem, dokonać takiej obróbki w programie.

rysiekll  Dołączył: 10.05.2007
kishon, tak to jeden z TYCH przypadków, kiedy polar jest niezastąpiony. Takiego efektu nie uzyskasz w obróbce, ponieważ nie jest to możliwe ... Myślę jednak, że espresso nie chodziło o TE przypadki ...

kishon  Dołączył: 18.10.2014
Myślę, że temat sprowadza się do tego co kto lubi. Jedni z PL inni bez. Ja praktycznie nie robię portretów, a nawet jeśli to nie wydaje mi się, żeby nakręcony polar cokolwiek psuł? Można zadać odwrotnie pytanie: pokażcie mi zdjęcia które zostały zepsute przez użycie polara? Chociaż osobiście znam osobę, która nie lubi efektu podbitego kontrastu nieba, który można uzyskać polarem. Uważa, że zdjęcia robią się przez to sztuczne. Ale to kwestia gustu, można o tym pogadać, ale i tak każdy zostanie przy swoim. Espresso prosił o przykłady zastosowań, więc mi do głowy od razu przyszło to zdjęcie. Oczywiście jest mnóstwo mniej jednoznacznych sytuacji, co nie znaczy, że należy skreślać całkowicie filtr polaryzacyjny.

Wyrażamy tylko opinie, swoje własne przemyślenia ... Ja używam polara i zawsze go mam w torbie/plecaku. Zdanie espresso tego nie zmieniło. co najwyżej zmusiło do pomyślunku i rewizji zastosowania w niektórych przypadkach ...

[ Dodano: 2017-06-26, 13:11 ]
P.S. I faktycznie jeśli nie mam naprawdę dobrego powodu, to polara nie zakładam, a już na pewno nie zostaje na obiektywie na dłużej jak to drzewiej bywało ...

plwk  Dołączył: 21.04.2006
kishon napisał/a:
nie wydaje mi się, żeby nakręcony polar cokolwiek psuł

To jest kolejna warstwa z powierzchniami załamującymi światło i dającymi określone zniekształcenia, np. flary, bliki itp. Powinno się go przykręcać jedynie wtedy gdy jest potrzeba jego użycia. Gdy nie jest potrzebny powinien znikać w torbie.

espresso  Dołączył: 30.04.2007
kishon napisał/a:
uzyskałem transparentność przedniej szyby dzięki polarowi
Ok, takie jest przeznaczenie tego filtra, co z resztą napisał:
rysiekll napisał/a:
kishon, tak to jeden z TYCH przypadków, kiedy polar jest niezastąpiony.
rysiekll napisał/a:
Myślę jednak, że espresso nie chodziło o TE przypadki ...
Dokładnie. Kiedyś podczas fajnej wycieczki fotograficznej nie rozstawałem się z filtrem. Było piękne niebo z fajnymi obłoczkami. To mnie zafascynowało. W domu okazało się iż zupełnie utraciłem kolorystykę specyficznych skał. To w zasadzie było ostateczne pożegnanie z polarami (wyłączając przypadki gdzie było to rzeczywiście niezbędne).
Taki jego urok, jedno wyciąga, drugie gasi.

irek83  Dołączył: 10.10.2014
kishon napisał/a:
Można zadać odwrotnie pytanie: pokażcie mi zdjęcia które zostały zepsute przez użycie polara?

Wstydzę się i nie pokaże, ale zaręczam że pod słońce polar masakruje zdjęcia dokumentnie. Na własnej skórze się o tym przekonałem na cyfrze jak i kliszy. Bardzo ładnie za to niweluje odblaski na tafli wody i w szybach, ponoć w makrofotografii spisuje się też bardzo dobrze.

irek83 napisał/a:
Bardzo ładnie za to niweluje odblaski na tafli wody i w szybach, ponoć w makrofotografii spisuje się też bardzo dobrze.
Czasem przydaje się również w lesie ...

pszczołowaty  Dołączył: 07.12.2009
Dodajmy jeszcze często winietowanie, ale bywa przydatny, czasami używam z GRem ;)

powalos  Dołączył: 20.04.2006
No i przydaje się też w czasie mżawki i po deszczu, przy fotografowaniu mokrych skał przy potokach i w lesie. Tam potrafi pięknie wszystko wydobyć (błyszczące kamienie, liście, itp). Potrafi też "zlikwidować" całkowicie "lustro wody" i mamy ryby pływające wśród kamieni lub łodzie stojące na dnie. ;-) :-)

Kolya90  Dołączył: 29.08.2015
Thomas Heaton chyba większość swoich zdjęć ma z filtrem polaryzacyjnym, i mi się podobają efekty. Czy bez polara byłoby lepiej, nie wiem, na pewno robi to z głową i to nie tylko do zabicia odblasków na szybie samochodu ;-) https://www.flickr.com/photos/thomasheaton/
A i ma bardzo przyjemny kanał na YT. https://www.youtube.com/c...DK90rR1Q/videos

kishon napisał/a:
Można zadać odwrotnie pytanie: pokażcie mi zdjęcia które zostały zepsute przez użycie polara?
Spróbuję gdzieś odkopać, aczkolwiek nie wiem czy uchowały się robione z polarem i bez aby bezpośrednio porównać (nie mam na uwadze zdjęć gdzie polor był użyty do niwelacji odblasków). Nie mam też na uwadze przypadków uzyskania artefaktów które często są wartością dodaną w obiektywach szerokokątnych. Polarki niestety (dla niektórych stety) podbijają kontrast co jednocześnie nieco psuje przejścia tonalne.

ps.
Z odblaskami szyby często też można sobie poradzić bez użycia CPL https://www.dropbox.com/s...5D6313.jpg?dl=0

Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
Polar jest przydatny jak każdy inny filtr o ile rozumie się jego specyfikę.
Np w krajobrazie.
- Choć wielu używa go go do przyciemniania nieba (co jest błędem, bo do tego są inne filtry) - to jego znacznie lepsze zastosowanie to wygaszanie odblasków z elementów krajobrazu, jak trawa, liście drzew czy połyskujące skały, znacznie podnosi to kolorystykę sceny i nie ma możliwości osiągnięcia tego w postprodukcji zwiększając nasycenie kolorów.
- Fotografowanie tafli wody, pozwala wydobyć bardziej naturalny jej odcień, taki jaki my widzimy, bo nasze oko potrafi zniwelować część spolaryzowanego światła.
- Często jest pożądany przy wschodach i zachodach słońca, potrafi doskonale zniwelować odbite czy rozproszone światło a o tej porze nie ma praktycznie wpływu na kolor nieba.
itd, itd.
Każdy filtr używa się z rozmysłem i to cała mała i wielka zarazem tajemnica :)

Cytat
- to jego znacznie lepsze zastosowanie to wygaszanie odblasków z elementów krajobrazu, jak trawa, liście drzew czy połyskujące skały, znacznie podnosi to kolorystykę sceny i nie ma możliwości osiągnięcia tego w postprodukcji zwiększając nasycenie kolorów.
owszem, przy kiepskich matrycach.

Cytat
Często jest pożądany przy wschodach i zachodach słońca, potrafi doskonale zniwelować odbite czy rozproszone światło a o tej porze nie ma praktycznie wpływu na kolor nieba.
sytuacje które przytaczasz to moje od lat ulubione tematy. W tych okolicznościach użycie polara to profanacja. Skutecznie niweluje klimat wschodu czy też zachodu.

Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
espresso napisał/a:
owszem, przy kiepskich matrycach.

nie ma znaczenia jaka matryca - przepał to przepał i ten z odbitego światła niczym się nie różni, a przy przepale nie masz już żadnej informacji i nic nie odzyskasz, cudów nie ma.
Zrobić Ci takiego Rawa do obróbki? :)
espresso napisał/a:
W tych okolicznościach użycie polara to profanacja. Skutecznie niweluje klimat wschodu czy też zachodu.

Proponowałbym mnie szafowania kategorycznymi twierdzeniami bo to o fanatyzm się ociera i politykę w wydaniu partii wiadomej.

Prawda zaś jest taka - że wszystko zależy od danej sytuacji, warunków, tematu i najważniejszego czyli tego co chce się na danym zdjęciu uzyskać.
To, że w Twoich zastosowaniach uważasz to za profanację nie oznacza, że tak jest i tak będzie w każdej sytuacji bo inny fotografujący co innego chce utrwalić niż Ty i na co innego kładzie nacisk a to definiuje zastosowanie innych środków.

Hipotetycznie:
Jedzie fotograf w plener, chce pokazać krajobraz w porannej mgle a mgły nie ma - może użyć filtra który ją imituje,
Jedzie fotograf w plener chce pokazać kolory kwiatów o poranku i ma rozproszone światło z mgły które to uniemożliwia - może użyć filtra który to światło choć w części zlikwiduje.
Dwie różne sytuacje i dwa różne rozwiązania i tylko fanatyk stwierdzi, że to profanacja :)
Filtry stosuje się świadomie albo kreatywnie jak kto woli, odpowiednio do warunków i celu jaki chce się uzyskać i nie ma w tym żadnej profanacji - filtr to zwykłe narzędzie.

Na ostatnim wypadzie miałem dwie a nawet trzy sytuacje gdzie mi polara zabrakło.

Pierwsza - Jezioro Czyste o największej w Polsce, aż 10-15 metrowej przejrzystości wody - polar pozwoliłby mi pokazać tą przejrzystość a tak wyszła tylko tafla wody i o tym, że jest tak czyste i przejrzyste każdy musi wierzyć na słowo :).
Druga - nad Biebrzą o wschodzie słońca pojawiła się tęcza mgielna, samo w sobie piękne i rzadkie zjawisko - polar pozwoliłby ją pokazać. Nie wiem czy wiesz ale polar bardzo mocno wydobywa tęczę, a w przypadku gdy jest ona słabo widoczna, jak właśnie słabe tęcze mgielne jest w zasadzie jedyną możliwością by pokazać jej barwy, żadne suwaczki tego nie wydobędą.
Trzecia - też o wschodzie nad Biebrzą ale fotografując ze słońcem za plecami pojawiała się korona słoneczna zwana też aureolą świętego, choć samo zjawisko też nie jest częste i jest wybitnie fotogeniczne to w tym wypadku było mi absolutnie niepotrzebne - polar pozwoliłby mi to zlikwidować.

Grzechotnik napisał/a:
nie ma znaczenia jaka matryca
a to ciekawe... porównaj sobie możliwości matrycy np. K5IIs oraz 50D.
Kiedyś funkcjonowało pojęcie pomiaru strefowego. Prawidłowa ocena rozpiętości tonalnej sceny, znajomość cech materiału światłoczułego (w tym przypadku matrycy + umiejętne wywołanie RAW) pozwala na uzyskanie doskonałych efektów bez psucia materiału źródłowego filtrami. W Pentaxie sprawdza się zasada - naświetlaj na światła, wyciągaj cienie.
Nie przeczę iż umiejętne/świadome zastosowanie filtrów przynosi bardzo ciekawe efekty. Cały zakres kreatywnej fotografii. Jednak jak wynika z większości komentarzy jak i moich bezpośrednich spostrzeżeń, zakładając filtr CPL użytkownicy spodziewają się atrakcyjniejszych kolorów.
Grzechotnik napisał/a:
Prawda zaś jest taka - że wszystko zależy od danej sytuacji, warunków, tematu i najważniejszego czyli tego co chce się na danym zdjęciu uzyskać.
To, że w Twoich zastosowaniach uważasz to za profanację nie oznacza, że tak jest i tak będzie w każdej sytuacji bo inny fotografujący co innego chce utrwalić niż Ty i na co innego kładzie nacisk a to definiuje zastosowanie innych środków.
To taka definicja spotykana w podręcznikach, w rozdziałach poświęconych filtrom. Nawiązując do tego co napisałem powyżej: Mało kto zagłębia się w lekturę techniczną. Raczej sprowadza się do pytania na forum: jadę na plażę do Grecji, Egiptu czy na Bali, jaki najlepiej kupić filtr :roll: :?:
Odpowiedź jest jednoznaczna: ŻADEN

Andy_X  Dołączył: 09.08.2012
espresso napisał/a:
Raczej sprowadza się do pytania na forum: jadę na plażę do Grecji, Egiptu czy na Bali, jaki najlepiej kupić filtr
Odpowiedź jest jednoznaczna: ŻADEN

Błędna odpowiedź. Przy takim słońcu olejek z filtrem 50-ką co pół godziny :evilsmile:

Wtrącę się z lekka, moje wakacje to zazwyczaj żagle. Ujęcia robione z pokładu czyli nisko nad wodą i często pod słońce - wtedy korzystam z filtra i dzięki temu większa ilość zdjęć nadaje się do oglądania. W takiej sytuacji mogę taki filtr polecić, w innych sytuacjach filtr leży w szufladzie. Myślę, że każdy kto z filtra często korzysta, po pewnym czasie sam dojdzie do wniosku kiedy z niego korzystać a kiedy odpuścić.

Myślę, że osoby szukające tu odpowiedzi i tak zapewne taki filtr kupią. Ważne aby znalazły tu wskazówki, w jakich sytuacjach użycie filtra mija się z celem a kiedy może pomóc lub wywołać dodatkowy efekt. Potem same temat przećwiczą i na portalach aukcyjnych pojawi się jakaś tam ilość używanych filtrów CPL po atrakcyjnej cenie. Zawsze jest jakiś plus :mrgreen:

Cytat
Ważne aby znalazły tu wskazówki, w jakich sytuacjach użycie filtra mija się z celem a kiedy może pomóc lub wywołać dodatkowy efekt.
:-B

Niebawem będę miał ponownie okazję fotografować z pokładu łodzi . Jeśli światełko dopisze spróbuję filtrować. Tu moje ostatnie z wody, nie filtrowane. Również kadry pod słonko. https://flic.kr/s/aHskWTDTSJ
Gwoli ścisłości: filtrowane w post-processing.

kerad  Dołączył: 02.08.2006
Thomasa fajniejsze! Wniosek - trzeba filtrować :evilsmile:

Dzisiaj świadomie zabrałem polara ze sobą, pomimo faktu że jest w torbie zawsze ;-)

Skocz do: